Tempo950x100

Tempo300x100

Виробники оливкової олії в Європі стикаються з проблемами, які загрожують галузі

Виробники оливкової олії в Європі стикаються з проблемами, які загрожують галузі
Фото: Top view of olives and olive oil bottles on table in a rustic kitchen

Витрати виробництва, що ростуть, створюють навантаження на сектор виробництва оливкової олії в Південній Європі на тлі другого поспіль неврожаю в країнах Середземноморського басейну.

Нещодавнє дослідження показало, що витрати на виробництво оливкової олії в Іспанії подвоїлися в період із 2020 по 2023 рік. Дещо краща ситуація в Італії, Греції та за їх межами.

“За останні два роки виробництво зіткнулося з проблемами та складними умовами на глобальному рівні”, – сказала Olive Oil Times Стелла Тедодосіу, заступник директора Sevitel, асоціації грецьких виробників оливкової олії з розливу. “Ці проблеми були перенесені на всі ланки виробничого ланцюжка”.

“В епоху після Covid ми всі були покликані зіткнутися з наслідками конфлікту в Україні, коли ціни на енергоносії різко зросли”, – додала вона. “У наші дні вони залишаються на дуже високому рівні”.

У своєму останньому оновленому звіті про витрати на виробництво оливок Іспанська асоціація оливкових муніципалітетів (Aemo) попередила про серйозний вплив значного скорочення виробництва оливкової олії на доходи сектора.

Дослідження Aemo показує, що в період з 2020 по 2023 витрати на виробництво одного кілограма оливкової олії майже подвоїлися, збільшившись з 3,20 євро до 6,22 євро.

За даними асоціації, зростання витрат пов’язані з різким скороченням виробництва та збільшенням витрат за введені ресурси. Наприклад, добрива та фітосанітарні продукти коштують на 70 відсотків дорожче, ніж три роки тому. Тим часом, ціни на енергоносії зросли на 40 відсотків, а зарплати – на 9 відсотків.

Не всі витрати однаково важать на оливкових фермах. Виробничі витрати на плантації з високою щільністю (інтенсивні) або надвисокою щільністю (суперінтенсивні) залишаються значно нижчими, ніж у традиційних оливкових гаях або оливкових гаях з крутими схилами, частково через механізацію. Проте за останні кілька років витрати значно зросли у всьому секторі.

За даними Італійського інституту послуг для сільськогосподарського та продовольчого ринку (Ismea), витрати на виробництво оливкової олії в Італії також залишаються високими цього року.

Проте за перші дев’ять місяців 2023 року вони трохи знизилися порівняно з попереднім роком, коли повідомлялося про суттєве зростання.

У своєму останньому звіті Ismea зазначила, що імпорт оливкової олії першого віджиму, що має вирішальне значення для італійського сектора, скоротився в обсягах на 25 відсотків, порівняно з попереднім роком. Тим не менш, їх вартість зросла на 19 відсотків, що підкреслює зростаючі торгові ціни на оливки та їх вплив на операційні витрати виробників та розливників.

Спад виробництва, про який повідомлялося у кількох країнах, призвів до зростання цін на сировину в порівнянні з попереднім сезоном, що викликало подальшу невизначеність як для виробників, так і для імпортерів та експортерів.

В Італії, де обсяги виробництва оливкової олії цього сезону, як очікується, перевищать показники попереднього, маржа італійських виробників оливкової олії, ймовірно, все ще буде відносно скромною.

“При поточній ціні [на продукт] під час цієї кампанії ми окупимо виробничі витрати більше, ніж це відбувається з іншими”, – заявив місцевим ЗМІ Дженнаро Сіколо, президент асоціації виробників Italia Olivicola.

За словами Сіколо, падіння виробництва, з яким стикається весь Середземноморський басейн, особливо в Іспанії, Португалії, Марокко та Тунісі, є основною причиною такої низької прибутковості. “Це означає, що італійські виробники не можуть звернутися до цих країн за покупкою продукту”, – сказав він.

Крім того, нам також необхідно враховувати операції з подрібнення, які, як ми знаємо, вимагають великої кількості електроенергії, – додав Сіколо. “Говорячи про цифри, торік ми мали ціни в 25 євро за центнер (100 кілограмів). Сьогодні вона легко піднімається до 27-30 євро”.

Теодосіу погодився. “Витрати на транспортування, упаковку, експлуатацію оливкових фабрик та підприємств з переробки оливкової олії – все це зросло”, – сказала вона.

Теодосіу додав, що сектор також постраждав від зростання відсоткових ставок та витрат на робочу силу.

У той час, як у попередньому сезоні в Греції був хороший урожай, очікується, що виробництво в 2023/24 сільськогосподарському році значно скоротиться.

“Греції довелося справлятися з наслідками зміни клімату”, – сказав Теодосіу. “Отже, очікується, що грецькі оливкові гаї повідомлять про скорочення приблизно на 170 000 тонн”.

За словами Теодосіу, Греція зараз стикається з ризиком перевернутого доміно на ринку оливкової олії, оскільки споживачі зазвичай витрачають менше на дорогі продукти саме в той момент, коли виробникам оливкової олії потрібно більше продажів для покриття операційних витрат.

“Підприємства зі стандартизації та компанії, що експортують брендовану оливкову олію, керують закупівлями сировини поступово відповідно до попиту, з початку кожного сільськогосподарського року, листопада до початку наступного жовтня”, – сказав Теодосіу.

“Галузь працює відповідно до суворих рамок національного та європейського законодавства”, – додала вона. “Отже, кінцева ціна кожної фірмової оливкової олії безпосередньо залежить від вартості сировини”.

“Найбільша проблема компаній, що займаються стандартизацією оливкової олії, полягає у збереженні своїх квот на внутрішньому та міжнародному ринках”, – сказав Теодосіу. “Будь-яке подальше скорочення споживання оливкової олії призведе до порушення функціонування всіх ланок ланцюжка”.

Джерело: Украгроконсалт

Перегляди: 235
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/vyrobnyky-olyvkovoyi-oliyi-v-yevropi-stykayutsya-z-problemamy-yaki-zagrozhuyut-galuzi
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
1
Нічого сказати
1