Як аграріям скласти документ про обстеження майна, пошкодженого війною

Як аграріям скласти документ про обстеження майна, пошкодженого війною
Фото: з відкритих джерел

Згідно Постанови КМУ від 7 лютого 2018 р. № 107, господарства, що отримали відшкодування вартості племінних тварин, будівництва зерносховищ і тваринницьких об’єктів чи дотацію за корів власного приросту щороку до 15 січня (протягом двох років після одержання бюджетних коштів) подають до Мінагрополітики за встановленою формою інформацію про наявне поголів’я відповідних тварин та/або інформацію про використання відповідних об’єктів.

            Такі підприємства, згідно зазначеної Постанови, повинні у визначений строк повернути бюджетні кошти в разі зменшення поголів’я, за яке було отримано держпідтримку, або відчуження чи використання не за призначенням об’єкту, будівництво якого було частково відшкодовано.

            Нещодавно Кабінет Міністрів дозволив аграріям не повертати державі кошти, отримані за програмами підтримки, якщо ці тварини/об’єкти не можуть використовуватись за цільовим призначенням через їх втрату, знищення чи пошкодження внаслідок військової агресії Росії.

            Про це йдеться у Постанові КМУ від 27.08.2022 р. № 960 “Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції”.

Щодо зруйнованих зерносховищ і тваринницьких комплексів:

            Щоб не повертати кошти держпідтримки аграрії повинні мати складений в установленому порядку документ про обстеження об’єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії росії. Які саме документи потрібні та як скласти документ про обстеження об’єкта, пошкодженого внаслідок воєнних дій – пояснюють експерти ВАР.

            Порядком виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд, який затверджено Постановою КМУ від 19.04.2022 № 473, визначено, що обстеження пошкоджених об’єктів здійснюється за рішенням виконкомів місцевих рад, а в разі їх відсутності – військовими адміністраціями шляхом комісійного обстеження (про що складається акт комісійного обстеження) та/або шляхом технічного обстеження, що проводиться за вимогами Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва, який затверджений постановою КМУ від 12 квітня 2017 р. № 257.

            У випадку проведення технічного обстеження складається звіт і до такого звіту також додається акт технічного обстеження (вимоги до змісту таких документів визначені у Методиці обстеження будівель та споруд, пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, бойових дій та терористичних актів, затвердженій наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.04. 2022 року № 65).

            Також згідно вимог вищезазначеної Методики, замовником технічного обстеження може бути не тільки уповноважений орган (виконавчий орган відповідної сільської, селищної, міської ради або військова адміністрація), а і сам аграрій, тобто власник відповідної будівлі/споруди, що постраждала внаслідок воєнних дій.

            Такі акти комісійного та/або технічного обстеження необхідно буде додати до інформації, яку підприємство отримувач дотації щороку до 15 січня подає до Мінагрополітики про об’єкти, вартість яких була частково відшкодована.

Щодо загиблих сільськогосподарських тварин:

            Постанова КМУ № 960 передбачає що у разі загибелі внаслідок воєнних (бойових) дій, спричинених військовою агресією РФ племінних тварин, вартість яких була відшкодована чи корів власного приросту за які було отримано дотацію, суб’єкт господарювання не повертає отримані бюджетні кошти за умови підтвердження відповідного факту загибелі тварин документами з обліку довгострокових та поточних біологічних активів.

            Для сільгосппідприємств встановлені методологічні принципи формування в бухгалтерському обліку інформації про біологічні активи і про отримані в процесі їх біологічних перетворень додаткові біологічні активи та сільськогосподарську продукцію і розкриття інформації про них в фінансовій звітності визначає П(С)БО 30 «Біологічні активи».

            Випадки загибелі та вимушеного забою тварин та птиці оформляють Актом на вибуття поточних біологічних активів тваринництва (забій, прирізка та падіж) (форма № ПБАСГ-6), форма якого затверджена додатком до наказу Мінагрополітики від 21.02.2008 № 73 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування спеціалізованих форм первинних документів з обліку довгострокових та поточних біологічних активів».

            Для списання біологічних активів наказом керівника підприємства затверджується склад комісії, що документує випадки загибелі та вимушеного забою тварин. До складу комісії мають входити зоотехнік, ветеринарний лікар, завідуючий фермою, особа, за якою була закріплена тварина, тощо. Для засвідчення фактів загибелі та вимушеного забою тварин (молодняк тварин, тварини на відгодівлі, птиця, тварини основного стада тощо) оформляється Актом на вибуття поточних біологічних активів тваринництва (забій, прирізка та падіж) (сільгоспоблік, форма № ПБАСГ-6), де фіксується падіж тварин усіх облікових груп.

            До Акту додаються  підтвердні документи, залежно від причини падежу та вимушеної прирізки тварин – в нашому випадку це може бути акт комісійного та/або технічного обстеження тваринницького комплексу, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації, руйнування якого призвело до загибелі тварин. Акт списання біологічних активів затверджує керівник підприємства та передає в бухгалтерію, де на основі нього списують витрати від падежу тварин в обліку.

            Такий акт списання біологічних активів необхідно буде додати до інформації, яку підприємство отримувач дотації щороку до 15 січня подає до Мінагрополітики про наявне поголів’я тварин станом на 1 січня відповідного року, вартість якого була частково відшкодована.

            Нагадуємо, що Всеукраїнська Аграрна Рада за підтримки Програми USAID із аграрного і сільського розвитку (АГРО) розробили та презентували методичні рекомендації щодо документування фактів спричинення збитків, завданих підприємствам внаслідок знищення та пошкодження їх майна у зв’язку із збройною агресією рф. Детальний опис, куди і як треба звертатись, щоб зафіксувати завдані збитки доступний за посиланням.

            Також експерти ВАР у співпраці з USAID АГРО відкрили консультаційну телефонну лінію для підприємств, які постраждали внаслідок військових дій. Якщо маєте додаткові запитання або потребуєте допомоги у фіксації збитків, телефонуйте +38 067 503 19 08

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/yak-agrariyam-sklasty-dokument-pro-obstezhennya-majna-poshkodzhenogo-vijnoyu
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати
1