Як окупація Херсона змінить ціни на овочі та фрукти

Як окупація Херсона змінить ціни на овочі та фрукти
Фото: з відкритих джерел

Значна частина Херсонщини залишається під окупацією. Експерти розповіли, чи будуть на полицях магазинів і ринків солодкі кавуни та помідори, якими славиться цей регіон України.

Вторгнення Росії в Україну створює великі ризики для сільськогосподарського виробництва. Ситуацію для аграріїв ускладнюють бойові дії, заміновані поля і дороги, нестача палива, витратних матеріалів і робочих рук. Проте експерти говорять і про інший бік війни, а саме — можливий дефіцит овочів і кавунів, що вирощують господарства на півдні України.

Проблеми, пов’язані з війною, не оминули сектор овочівництва і баштанництва. Основною з них, на думку Світлани Литвин, аналітикині Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) — скорочення посівних площ під цими культурами через тимчасову окупацію росіянами Херсонської, Донецької, Луганської і, частково, Запорізької та Миколаївської областей.

“Особливо відчутною для українського ринку овочів є окупація практично всієї Херсонської області, на території якої в мирні часи вирощувалося найбільше овочевих культур порівняно з іншими областями — 14% від усього врожаю, — продовжує Литвин. — Зокрема, найбільший внесок ця область робила у вирощуванні помідорів, огірків і цибулі. Кожен третій вирощений в Україні томат був родом із Херсонщини, а частка огірків і цибулі в загальній структурі українського виробництва складала по 12%”.

Інна Сало, завідувачка відділом ціноутворення та аграрного ринку ННЦ “Інститут аграрної економіки”, з посиланням на дані Держстату зауважує, що виробництво овочевих відкритого ґрунту на Херсонщині в 2021 році становило 1 116,6 тис. тонн — 11,8% від загального виробництва в Україні. Значну частину ранніх тепличних овочів також вирощують на півдні країни.
Поки що експерти дають обережні прогнози стосовно падіння обсягу врожаю.

“За прогнозними оцінками науковців Інституту аграрної економіки, у 2022 році можливе незначне зниження рівня задоволення споживчих потреб населення в овочах порівняно з попередніми роками, — повідомила Інна Сало. — Загальні обсяги виробництва суттєво не знизяться, проте можливе деяке зменшення показників південних регіонів”.

Зі свого боку Світлана Литвин зауважує, що виробники в інших областях України, не охоплених бойовими діями, розуміють ризики виникнення дефіциту на певні овочеві культури та потенційно привабливі ціни на них, і тому потроху збільшують відведені під овочі площі в своїх господарствах. Співрозмовниця Фокусу додає, що лише 15% овочевої продукції в Україні вирощують промислові підприємства, а 85% припадає на господарства населення. І, вочевидь, в умовах втрати доходів і росту безробіття, заощадливі українці навіть збільшать насадження на своїх присадибних ділянках.

“Враховуючи велику частку виробництва овочів домогосподарствами та потенційне збільшення його обсягів, а також зміну структури виробництва в розрізі регіонів, значних ризиків дефіциту основних овочевих культур в Україні немає”, — запевняє Світлана Литвин.

Проте, на жаль, не все так оптимістично, адже за даними Pro-Consulting, 40% українських помідорів вирощують саме господарства Миколаївської та Херсонської області. Клімат і земля у цих регіонах — найкращі для гарних томатів. А отже, навіть за умови активізації фермерів Одеської і Вінницької областей рівень врожаю все одно в 2022 році буде нижчим за 2021 рік. Унаслідок цього зросте і ціна томатів.

Справжньою візитівкою Херсонщини є славетні херсонські кавуни. Смугаста кавунова символіка стала своєрідним брендом регіону. Звідти по Дніпру щорічно відправлялася відома баржа з кавунами, яку з нетерпінням очікували в столиці. Тепер, через ворожу навалу, прибуття в Київ улітку 2022 року легендарної баржі й узагалі забезпеченість України кавунами та динями залишається під питанням. Бо, за словами Світлани Литвин, на цей регіон припадає 38% вирощеного в Україні врожаю баштанних культур.

“Значна частка їх виробництва припадає на Херсонську область, а помітно збільшити обсяги виробництва в інших регіонах навряд чи можливо. Однак, ситуація може змінитися у випадку деокупації Херсонської області та відновлення поставок із неї в інші регіони України”, — підсумовує Світлана Литвин.

Те, що в Україні прогнозується низький врожай кавунів, вплине і на обсяги експорту кавунів з України. Уже минулого року експорт кавунів скоротився до 5,5 тис. тонн (на кінець серпня 2021 року), тоді як у 2020 році на цю ж дату було експортовано майже 22 тис. тонн. Імпортні кавуни традиційно в Україну надходять з Туреччини та Азербайджану, проте цього року через війну доставка кавунів ускладнена, адже порти країни заблоковані, а рух морем суден до них під час воєнних дій украй небезпечний через можливі мінування. Отже на внутрішньому ринку країни цілком можливий суттєвий дефіцит кавунів і динь, а ціни на баштанні порівняно з 2021 роком можуть зрости у 3-8 разів.

Джерело: focus.ua

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/yak-okupacziya-hersona-zminyt-cziny-na-ovochi-ta-frukty
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
1
Нічого сказати