Tempo950x100

Tempo300x100

Як український агробізнес стає “зеленим”

Як український агробізнес стає “зеленим”

Екологічні тренди успішно входять у практику українського агробізнесу. Альтернативна енергетика, використання біологічних добрив органічно доповнюють сучасну бізнес-модель багатьох аграрних підприємств.

А відходи й побічні продукти сільгоспвиробництва стали цінним матеріалом для аграріїв. Мінімізувати шкоду діяльності для довкілля, забезпечити безвідходне виробництво — чи не найбільш нагальна мета великого бізнесу в сучасних реаліях.

Компанії та корпорації підлаштовуються під нові виклики суспільства, адаптуючи свої політики до запитів громадськості та утверджуючи репутацію екологічного виробника.

ТСН.ua зібрав три найуспішніших кейси українських компаній, які першими змогли адаптуватися до сучасних реалій та перебудували виробництво за “зеленою стратегією”.

Біогаз

Енергоефективність — одне з головних стратегічних завдань агропромхолдингу “Астарта”, зазначають у компанії. У виробництві цукру, де собівартість майже на 50% залежить від енергоспоживання, компанія постійно прагне зменшити витрати ресурсів. “Кожен новий сезон ми скорочуємо витрати газу на тонну переробки цукрового буряка в середньому на 5-10%. У сезоні 2017/2018 показник склав уже 24 куб. м”, — зазначають у прес-службі. Таким чином, наприклад, у 2017 році цукровий підрозділ “Астарти” зменшив споживання газу на 9%, електроенергії — на 5%.

Проект виробництва біогазу в компанії також формувався відповідно до потреб цукрового бізнесу. Біоенергетичний комплекс (БЕК, побудований у 2014 р.) у “Глобино” створювався як рішення для утилізації жому та економії природного газу на “Глобинському цукровому заводі”.

Через рік біогаз також почали поставляти на ще одне підприємство “Астарти” — “Глобинський соєпереробний завод”, для чого проклали двокілометровий біогазопровод. “У нас вже є завод з виробництва великої кількості біогазу (до 15 млн м3 на рік). Наша найближча мета — виробляти з цього біогазу електроенергію і продавати її за “зеленим” тарифом. Цей проект вже здійснюється”, — каже операційний директор “Астарти” Желько Ерцег.

Варто зазначити, що біогазові установки також активно функціонують у МХП, Good Valley, “Агролізі” та інших агрокомпаніях.

Брикети з відходів

В агроіндустріальному холдингу МХП з 2013 року діє один з найбільших біогазових комплексів в Європі. Окрім цього, застосовують ще одну “зелену” технологію — брикетування відходів. На усіх підприємствах комбікормового та елеваторного напряму завжди існувала проблема із зерновими відходами. “Середні обсяги їх утворення на наших підприємствах становлять від 0,5% і вище від загального об’єму зернових”, — деталізують фахівці МХП.

Не секрет, що вони стають проблемою як для елеваторів, так і для сміттєзвалищ, де потім розміщуються. Особливо це актуально для сільської місцевості, адже наявність великої кількості відходів прискорює заповнення сміттєзвалищ і викликає проблему із виділенням ділянок під нові. Для підприємства — це значні транспортні витрати та сплата за послуги на утилізацію.

Даною проблематикою почали займатись на “Миронівському заводі з виробництва круп і комбікормів”, що входить до Групи МХП. “Спочатку розглянули декілька технологій, дослідили різні виробництва з виготовлення брикетуючого обладнання, представники компанії відвідали десятки відходопереробних підприємств. Зупинились на тому, що потрібно підібрати таке обладнання, яке дасть змогу виготовляти брикети, що будуть використовуватись як паливо для твердопаливних котлів”, — розповідає Андрій Шевчук, заступник голови правління МЗВКК.

Проект було розпочато ще в 2017 році, а перші брикети отримали в березні наступного року. Наразі технологія вже глибше досліджена й удосконалюється. Існує можливість міксувати інгредієнти для більш ефективного використання різних відходів і складу брикетів. Для порівняння, теплотворність дров складає від 3500 кКал/кг, лабораторні дослідження брикетів показують діапазон 3700-4700 кКал/кг. Зазначені брикети вже не тільки використовуються для задоволення внутрішніх потреб заводу, а й реалізовуються іншим підприємствам Групи для спалювання у твердопаливних котлах.

Виготовлення та використання брикетів не тільки економічно доцільний напрям, а перш за все дає значну мінімізацію впливу на довкілля та відчутне зменшення кількості відходів від діяльності підприємства. Крім того, установка по переробці відходів має короткий період окупності та дає можливість забезпечити переробку усіх зернових та олійних відходів підприємства.  У подальшій перспективі  — масштабувати дану технологію і на інші підприємства комбікормового та елеваторного напрямів Групи МХП.

“Практикуючи корпоративну соціальну відповідальність, холдинг МХП не тільки впроваджує екологічні рішення на виробництві, але і сприяє вирішенню соціальних потреб у регіонах своєї присутності. У найближчому майбутньому планується надання допомоги у вигляді пільгового пального районним дитячим садочкам, лікарням, школам та незахищеним верствам населення”, — резюмують фахівці на Миронівському ЗВКК.

Альтернативна енергія

Ще один вектор екологічної діяльності компаній — використання альтернативних джерел енергії  — сонячної, вітрової або ж гідроенергії. Його вважають перспективним більшість агровиробників. Наприклад, МХП у 2018-2019 планує побудувати кілька сонячних електростанцій.

Енергію сонця вже використовують в агрохолдингу “Мрія”. “Ми стояли перед вибором: встановити генераторне обладнання і використовувати паливо або встановити панель сонячної батареї. Вибрали другий варіант”, — розповідає Євген Дорота, директор ТОВ “ЕлАгрі-Козова”, одного із семи елеваторів “Мрії”.

Крім того, агрохолдинг HarvEast готовий цьогоріч інвестувати 1 млн грн у встановлення сонячних панелей. За розрахунками інженерів компанії, сонячні батареї допоможуть знизити енергоспоживання на 60%.

Завдяки переробленню відходів тваринництва та рослинництва Україна може не лише здобути енергетичну незалежність, а й стати “зеленим” донором енергії для Європи. Щоб забезпечити таку “альтернативу”, в українського АПК є необхідні ресурси. Усе, що потрібно, — інвестувати в новітні технології для продукування альтернативної енергії з відходів і знижувати рівень шкідливого впливу на довкілля. Це дасть змогу вітчизняному агросектору вийти на якісно новий рівень і гідно конкурувати на світових ринках не лише своєю продукцією, а й як інтегратори інновацій.

Перегляди: 20
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/yak-ukrayinskyj-ahrobiznes-staye-zelenym
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати