Як зупинити занепад вітчизняного скотарства?

Як зупинити занепад вітчизняного скотарства?
Фото: з відкритих джерел

За даними Держстату, поголів’я ВРХ щороку зменшується в середньому на 5-10%. Така негативна динаміка загрожує занепадом не лише безпосередньо тваринництву, а і переробній промисловості, рослинництву, виробництву вітчизняних ветеринарних препаратів та інших галузей, які безпосередньо пов’язані.

Для попередження зупинення падіння поголів’я ВРХ та його поступового зростання фахівці УАРТТ на основі аналізу статистичної інформації та досвіду господарської діяльності наших учасників рекомендуємо до існуючих програм державної підтримки тваринництва додати наступні пропозиції, для  порятунку вітчизняного скотарства:

– Відшкодування вартості об’єктів по виробництву кормів для ВРХ та ДРХ, адже в структурі собівартості утримання та розведення худоби у середньому витрати на корми можуть складати  більше половини від загальної суми витрат . При закупівлі у стороннього постачальника собівартість кормів відповідно збільшується на 20-30%, що суттєво знижує рентабельність та зацікавленість у розбудові даного напрямку. Створення власних кормоцехів має на меті зменшити собівартість готової продукції приблизно на 15-20%, що сприятиме розвитку галузі;

– Виділення достатньої суми коштів на відшкодування сільгосптоваровиробникам витрат на меліорацію земель, в тому числі і пасовищ , здійснених відповідно до затвердженої в установленому порядку проектної документації. Це є надзвичайно важливим з огляду на те, що у нашій державі впродовж останніх десятиліть стрімко зменшуються площі, виділені під пасовища. Водночас, саме наявність достатньої кількості пасовищ підвищує прибутковість  утримання та розведення м’ясних і молочних порід ВРХ та ДРХ;

– Спеціальна бюджетна дотація на відгодівлю бичків. Так як ризики загибелі молодняка ВРХ високі, а собівартість утримання за однин день у перші місяці життя є достатньо високими, то дуже часто їх забивають у надзвичайно молодому віці. Це призводить до втрати потенційного прибутку, який би могла принести їх подальша відгодівля. Особливо нерентабельним виглядає відгодівля бичків, які непридатні для племінних цілей. Якщо провести відповідні розрахунки, то виявляється, що дорощування бичка до 140 кг є нерентабельним, адже ціна при реалізації буде нижчою на 40-50% від прибутку, який за нього можна отримати. Водночас, при його відгодівлі до 450-600 кг, прибутковість складатиме понад 20%.

– Спеціальна бюджетна дотація на утримання теличок до 1,5 річного віку при переході з фізичного сектору господарювання в юридичний тобто створення ФОП, ФГ, СФГ тощо. . При збереженні нинішніх тенденцій, вже за 5-7 років можливі втрати до 40% поголів’я ВРХ у фізичному секторі, яке не буде заміщено поголів’ям юридичного сектору. Це поглибить кризу в скотарстві.

У майбутньому, при збереженні сучасних тенденцій зниження поголів’я ВРХ та ДРХ, Україні потенційно матиме чисельність поголів’я ВРХ та ДРХ, яке не буде забезпечувати м’ясними та молочними продуктами навіть населення України, не говорячи вже про експорт. Водночас, сільські території будуть загалом занепадати через відсутність роботи для молоді, яка буде масово виїжджати з села, зокрема – закордон, на заробітки. Щиро сподіваємося, що до цього не дійде.

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/yak-zupynyty-zanepad-vitchyznyanogo-skotarstva-chotyry-napryamky-dlya-pidtrymky
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
2
Нічого сказати