Єдина в Україні оленяча ферма на Закарпатті: унікальний проект для добування пантокрину

На Хустщині, оточена живописними закарпатськими пагорбами, розташована єдина в Україні оленяча ферма, яка функціонує з 1987 року. Тут вирощують плямистих оленів з метою отримання пантокрину – лікувальної речовини, що добувається з молодих рогів. Ферма була заснована ще в радянські часи для постачання сировини на фармацевтичні підприємства, а зараз її директором є Богдан Плиска.
Про це розповідає AgroReview
«Пантокрин є тільки в трьох порід оленів: плямистих, маралах і зубрах. Ми вирощуємо плямистих – у них найбільш стабільний результат. І постачаємо сировину тільки в «Тернофарм», що в Тернополі», – розповідає пан Богдан.
Умови утримання та шлюбний період
Зараз на фермі проживає близько 300 оленів, які мають в своєму розпорядженні 57 гектарів вільної території та живуть у близьких до природних умовах. Робота на фермі ведеться невеликою командою, яка кілька разів на день обходить територію.
Шлюбний період починається у листопаді, коли самці стають агресивними, що може призвести до поранень як між собою, так і до людей. Влітку ж народжуються оленята, яких самки ховають, періодично змінюючи місця схованки для уникнення хижаків, зокрема воробів.
Час для відвідування та унікальність ферми
Найкращий час для відвідування ферми – це липень і серпень, коли тварини виглядають найкраще: їхня шерсть блищить, а роги досягають максимального розміру з концентрацією пантокрину. За день ріг може вирости до 2 см, а його загальна довжина досягає 60-70 см. Однак процес добування сировини є непростим; якщо спилити ріг запізно, пантокрин може зникнути.
Ферма залишається єдиною в Україні, яка займається вирощуванням оленів для добування пантокрину. Раніше сировину постачали також у Крим, але з 2014 року партнером залишився лише завод у Тернополі. Богдан Плиска зазначає:
«Аналогів нашої ферми з вирощування оленів для добування пантокрину нема в Україні взагалі. І в Європі теж нема».
Ферма не є масовим туристичним об’єктом, але приваблює тих, хто шукає щось унікальне. Відвідувачі можуть дізнатися більше про оленів, їхні роги та пантокрин, а також насолодитися природою. Це нетиповий напрямок для внутрішнього туризму на Закарпатті, що поєднує унікальну спеціалізацію та майже 40-річну історію.