ЄС відтермінує впровадження закону, що змінює правила постачання сої з України
Рада Європейського Союзу погодилася з позицією Єврокомісії про відтермінування на 12 місяців впровадження поправки до регламенту ЄС, який встановлює нові вимоги до імпорту товарів, пов’язаних з ризиком вирубування лісів.
Ця поправка передбачає обов’язок для постачальників таких товарів, як какао, кава, соя, пальмова олія, деревина, каучук і яловичина, довести, що їхня продукція не спричиняє вирубування лісів. Такий захід спрямований на захист екологічних інтересів ЄС і надає доступ до ринку лише тим компаніям, що дотримуються цих вимог.
Рішення про перенесення ухвалено для того, щоб дати державам-членам, третім країнам, а також операторам і трейдерам достатньо часу на підготовку до нових зобов’язань. Регламент про вирубування лісів вже набув чинності 29 червня 2023 року, і спочатку планувалося, що його вимоги застосовуватимуться з 30 грудня 2024 року. Проте тепер, після схвалення Радою, очікується, що виконання вимог перенесуть на один рік.
Згідно з новим графіком, у разі схвалення Європарламентом, великі оператори та трейдери будуть зобов’язані дотримуватись правил із 30 грудня 2025 року, а для мікро- та малих підприємств цей строк розпочнеться 30 червня 2026 року. Документ наразі направлено на розгляд Європарламенту, який має його остаточно затвердити.
Втім, рішення відтермінувати впровадження поправки викликало значну критику з боку європейських природоохоронних груп. Анке Шульмейстер-Олденхов, представниця Офісу європейської політики Всесвітнього фонду природи (WWF), зауважила, що уряди країн ЄС ставлять в невигідне становище компанії, які вже адаптувалися до нових екологічних вимог. Вона також зазначила, що ігнорування громадської думки створює невдоволення, адже консультації щодо цієї поправки отримали друге місце за кількістю підписів серед громадських обговорень ЄС.
Крім того, понад 200 екологічних і правозахисних організацій звернулися до європейських законодавців із застереженням, що затримка імплементації закону може послабити довіру до ЄС як глобального лідера у боротьбі зі змінами клімату, зменшенні втрат біорізноманіття та захисті прав людини.
Лідери ключових політичних груп у Європейському парламенті раніше погодилися прискорити ухвалення поправки без подальших обговорень на рівні комітетів, що обмежує можливість додаткових змін чи послаблення закону на майбутніх етапах розгляду.
Джерело: landlord.ua