ЄС виділяє 2 мільйони євро на нову ініціативу з гуманітарного розмінування України
Європейський Союз виділив EUR2 млн на нову гуманітарну програму з розмінування території України, в рамках якої українські кінологи зі спеціально навченими собаками шукатимуть і знешкоджуватимуть нерозірвані боєприпаси, повідомила пресслужба представництва ЄС в Україні.
Згідно з повідомленням, проєкт фінансується Службою зовнішньополітичних інструментів (FPI) Європейської Комісії та реалізується спільно з організаціями гуманітарної протимінної діяльності APOPO, що спеціалізується на використанні тварин для розмінування, та Mines Advisory Group (МАG).
“16 бельгійських малінуа стануть першими технічними розвідувальними собаками, які будуть задіяні в Україні. Разом з вісьмома українськими жінками-кінологами вони пройшли широку підготовку в Камбоджі протягом п’яти місяців, перш ніж повернутися в Україну”, – наголошується в повідомленні.
У представництві ЄС в Україні уточнили, що багато кінологів раніше вивчали дресирування собак у Сумському національному аграрному університеті та пройшли навчання з ручного розмінування.
Собак використовуватимуть на додачу до зусиль MAG із ручного і механізованого розмінування звільнених українських територій, зокрема в Миколаївській, Херсонській і Харківській областях.
“Ми раді можливості фінансувати цю ініціативу в рамках підтримки ЄС щодо поліпшення та розширення масштабів гуманітарної протимінної діяльності в Україні. Ми вважаємо, що цей інноваційний проєкт може значно прискорити очищення забруднених земель та їх звільнення для цивільного використання”, – сказав директор FPI Пітер М. Вагнер.
За певних умов групи технічних розвідувальних собак здатні обстежити великі ділянки землі набагато швидше, ніж сапери, виявляючи вибухонебезпечні предмети та допомагаючи підтвердити безпеку території. Якщо команди з собаками виявлять міну або нерозірваний боєприпас, сапери MAG отримають завдання знешкодити цей предмет, пояснили в представництві ЄС в Україні.
Директор MAG Ukraine Джон Канліфф упевнений, що собаки мають потенціал значно прискорити очищення певних типів місцевості та забруднень. “Вони можуть стати справді важливим інструментом у поєднанні з традиційними ручними та механізованими групами розмінування”, – додав він.
“Зобов’язання ЄС дадуть нам змогу повернути ймовірно забруднені землі українському народові набагато швидше, ніж це було б в іншому випадку. Ми набиратимемо і навчатимемо нових фахівців найближчими місяцями в міру розширення масштабів нашої діяльності”, – повідомив менеджер програми APOPO в Україні Нік Гест.
Служба Європейської Комісії з інструментів зовнішньої політики (FPI) реалізовує зовнішню політику ЄС. Гуманітарна протимінна діяльність – ключовий елемент підтримки, яку FPI мобілізує для України з початку повномасштабного російського вторгнення. Загальний обсяг її фінансування на сьогодні становить EUR55 млн.
APOPO – світовий постачальник тварин для виявлення мін, який розробив ефективну технологію розмінування, що реалізується в країнах із низьким рівнем доходу. Організація захищає людей від ризику наземних мін та інших наслідків війни. В APOPO працюють понад 450 осіб у 10 країнах.
Mines Advisory Group (MAG) – всесвітня гуманітарна і правозахисна організація, яка знаходить, видаляє і знищує наземні міни, касетні боєприпаси та бомби, що не вибухнули. В організації працюють близько 6000 осіб у більш ніж 30 країнах. У 1997 році MAG здобула Нобелівську премію миру за свою роль у забороні наземних мін.
Джерело: interfax.com.ua