Європейські вина містять небезпечні «вічні хімікати» PFAS — дослідження

У всіх досліджених зразках вина, вироблених у країнах Європейського Союзу, були виявлені стабільні побічні продукти PFAS-речовин, зокрема трифторацетат (TFA). За результатами аналізу 49 вин із 10 держав ЄС, жоден зразок не пройшов тест на відсутність цих так званих «вічних хімікатів», які мають властивість не розкладатися природним шляхом.
Про це розповідає AgroReview
Небезпечний рівень забруднення у європейських винах
Особливо висока концентрація TFA була зафіксована у винах з Австрії, де показник досягав 320 мкг/л, що перевищує встановлені нормативи для підземних вод у понад три тисячі разів. Ці дані свідчать про значне посилення хімічного навантаження на виноробну продукцію упродовж останніх десятиліть: у винах, виготовлених до 1988 року, TFA не виявляли, проте з того часу рівень забруднення лише зростає.
Вплив PFAS та заклики до заборони небезпечних речовин
PFAS-хімікати використовують у виробництві гербіцидів, холодильних агентів, а також у виноградарстві — передусім у фунгіцидах. Вразливість винограду до грибкових хвороб змушує виноробів регулярно застосовувати захисні хімічні засоби, що і призводить до накопичення цих речовин у продукції.
«Це тривожний сигнал: ми недооцінюємо, скільки таких речовин потрапляє в наш організм із їжею», – заявив співавтор звіту Гельмут Буртшер-Шаден з австрійської організації Global 2000.
Дослідники зазначили, що навіть органічні вина містять TFA, хоча їх рівень у такій продукції є нижчим. Експерти наголошують на потребі терміново заборонити використання флутоланілу та переглянути весь перелік дозволених у ЄС PFAS-пестицидів.
Читайте також: Вчені досліджують електричний контроль бур’янів на ягідниках та виноградниках.