Tempo950x100

Tempo300x100

З чим українські аграрії вийдуть на світовий ринок у новому сезоні

З чим українські аграрії вийдуть на світовий ринок у новому сезоні

Світовий ринок аграрної продукції увійшов у фазу «погодного ринку» — період, коли вирішальне значення для формування цін мають погодні умови у головних країнах — експортерах зерна. Прогнози не просто нестабільні — щодня озвучуються нові цифри майбутніх валових зборів та цін. Останнім часом ми почули щонайменше три прогнози щодо українського врожаю, три різних точки зору на одну й ту саму ситуацію, що склалася на полях.

Менше
Найбільш негативний прогноз надало Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. За розрахунками профільного відомства,цього року в Україні очікується справжнє падіння валового збору зерна — одразу на 15 млн т, або на 20% у порівнянні з минулим сезоном. Отже, прогноз становить близько 60 млн т усіх зернових (у 2019-му— понад 75 млн т).

За висновками міністерства, така картина складеться через дефіцит вологи і низку економічних факторів, обумовлених пандемією COVID-19. Ці висновки міністерства зроблені ще на підставі даних, отриманих станом на 24 квітня. Таким чином, прогноз зроблений без достатньої кількості даних і навряд чи може претендувати на достовірність. Тим більшою може бути ціна помилки — адже саме на офіційні прогнози орієнтуються на світових товарних біржах.

Більш виважений прогноз щодо майбутнього «зернового валу» презентував Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» НААН. Згідно зі сценарієм науковців аграрної галузі, зниження врожаю відбудеться на рівні 10% у порівнянні з минулорічним валовим збором зернових і зернобобових.

Таким чином, у 2020 році в Україні буде зібрано 67,5 млн т зерна. Зниження відбудеться за рахунок падіння виробництва озимої пшениці на 12,5% — до 24,2 млн т, кукурудзи на зерно на 10,3% (до 32,2 млн т) та ячменю на 8,7% (до 8,1 млн т). Проте, як свідчить прогноз, очікується підвищення у порівнянні з минулим роком виробництва жита (до 355400 т), ярої пшениці (до 698800 т), гречки (до 96400 т) і гороху — до 687400т. Ці види зерна наразі належать на групи «другорядних» у структурі валового збору й їх врожайність не здатна змінити загальну картину пропозиції.

Але фахівці Інституту окремо відзначили, що наведений розрахунок робився за песимістичним сценарієм, який було побудовано на підставі спостереження за дією двох факторів. По-перше, несприятливі погодні умови і брак вологи у ряді регіонів України. По-друге, зниження прибутковості основних сільськогосподарських культур минулого року.

Втім, питання з погодними умовами ще не до кінця зрозуміле — дощі у травні здатні виправити ситуацію. Відповідно, не є обставиною нездоланної сили й економічний чинник минулорічного зменшення прибутковості.

Тому поряд з песимістичним прогнозом Інститут надав і поміркований варіант, згідно з яким зниження обсягів виробництва зернових становитиме не більше 3% — тобто до 72–73 млн т.

Практично таку саму оцінку майбутнього врожаю надала і компанія «УкрАгроКонсалт». Щоправда, у прогнозі консалтингової агенції є дві суттєві відмінності. По-перше, рівень валового збору в 70–73 млн т зернових є базовим. А по-друге, прогноз складений на підставі реальної інформації, отриманої з різних регіонів України.

Про що можна вже говорити — умови, що склалися, обумовлять середню врожайність культур приблизно на 5% нижчу від трендової. За розрахунками, валовий збір пшениці очікується на рівні 25,9 млн т (у 2019 році —28,3 млн т), з яких може бути експортовано 17 млн т. По ячменю Україна може розраховувати на врожай культури у 7,9 млн т. Звісно, вказані обсяги можуть бути нижчими, якщо вегетаційний період стане невдалим внаслідок весняної посухи.

Щоправда, корективи може внести кукурудза. На початок травня під неї відведено 5,5 млн га, але площа збільшувалась за рахунок пересіву пшениці та ячменю. Валовий збір зерна кукурудзи становитиме приблизно 36 млн т.

Тож, за оптимістичним сценарієм, валовий збір всієї зернової групи у 2020 році становитиме 72 млн т, з яких 51 млн т буде експортовано.

Крім того, у 2020/2021 маркетинговому році є розширення площ під олійними на 3–4% за рахунок скорочення сівби зернових культур, хоча врожайність усіх без винятку олійних культур буде нижчою. В умовах дефіциту вологи перспективною культурою продовжує залишатися соняшник.

З ріпаком ситуація складна — під час перезимівлі частина площ була або втрачена взагалі, або пошкоджена. Внаслідок цього врожайність буде нижчою, а валовий збір культури зменшиться на 0,5 млн т у порівнянні з минулим роком.

Джерело: Landlord

Перегляди: 4
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/z-chym-ukrayinski-agrariyi-vyydut-na-svitovyy-rynok-u-novomu-sezoni
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати