Заблокований морський експорт зерна: що тепер буде з курсом долара

Заблокований морський експорт зерна: що тепер буде з курсом долара
Фото: з відкритих джерел

Лідер країни-агресора рф володимир путін зруйнував “зернову угоду” щодо морського експорту агропродукції з України. Рух кораблів він заблокував, проте це не вплине на курс долара і значно не зашкодить торговому балансу щонайменше протягом перших місяців.

Про це пише OBOZREVATEL

Українська влада намагається домовитися про відновлення “зернового коридору”, і такі перспективи є. Можливо, без залучення росії, каже керівник відділу аналітики Concorde Capital Олександр Паращій. За його словами, очікувати на вирішення проблеми можна протягом одного-двох місяців. Водночас на курс долара в Україні блокування морського коридору не вплине.

“Якщо говорити про наслідки блокування морських портів – цього року вони не будуть суттєвими та помітними, і про якийсь вплив на курс долара говорити не варто. Це зернова угода справді відіграла свою велику роль у вивезенні зерна врожаю 2021 року, який фактично вивозився весь 2022 рік. Але у 2022-му та 2023-му врожай зерна значно менший, відповідно, наші запаси зерна та іншого продовольства, які Україна потенційно може вивести, набагато менші”, – розповідає Паращій.

Зерновий коридор уже не є настільки критично важливим для торговельного балансу, вважає аналітик. Він важливий для аграріїв, бо це найдешевший спосіб вивозити пшеницю та кукурудзу. З інших культур – вони вже вивозяться альтернативними шляхами.

“Для нашого торговельного балансу угода не настільки важлива. Ми маємо і час для переговорів, щоб спокійно домовлятися про альтернативи з ООН, Туреччиною, Китаєм, ЄС”, – зазначає аналітик. 

Ситуація справді значно краща, ніж була під час відкриття зернового коридору, додає директорка з наукової роботи, керівниця Центру економічних досліджень Вероніка Мовчан.

Зерно, яке зараз зберігається в Україні, можна вивести без зернового коридору. Наприклад, використовувати дунайські порти, які останнім часом активно розвиваються, а також залізничними коліями. При цьому якщо раніше був сезон активного експорту зерна, зараз через інфраструктурні обмеження його доведеться поступово відправляти протягом року.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський провів чергову Ставку Верховного головнокомандувача. За його підсумками учасники вирішили, що “зерновий коридор” має продовжити функціонувати, тому Україна працюватиме над його відновленням.

Чому зупинилася робота “зернової угоди”

17 липня 2023 року росія заявила про вихід із “зернової угоди”, поставивши світову продовольчу безпеку під загрозу. Офіс ООН у Стамбулі отримав письмове повідомлення від росії про це.

Незважаючи на те, що президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган вважав, що “зернова угода” продовжить функціонувати, вночі 19 липня рф атакувала зернові термінали та портову інфраструктуру в портах “Одеса” та “Чорноморськ”.

москва стверджує, що нібито повернеться до “зернової угоди”, але за умови, що її домовленості щодо рф буде виконано. Проте в ООН пропонували виконати деякі її вимоги, але країна-агресорка відмовилась.

Україна працює на продовженням роботи “зернового коридору”

москва почала погрожувати власникам суден, які вивозили зерно з українських портів. В США підтвердили, що росія може атакувати цивільні судна в Чорному морі, залучені до перевезення продовольства, і звинуватити в цьому Україну.

Водночас відомо, що компанії-власниці кораблів готові й надалі використовувати Чорноморський коридор для постачання зерна, якщо на це будуть згодні Україна й Туреччина.

Крім того, Україна має альтернативний план продовження експорту агропродукції. Йдеться про те, щоб розширити пропускну спроможність Дунайського регіону і збільшити можливості з перевалки там. Крім того, триває введення в експлуатацію додаткових пунктів переходу й сухих портів на західному кордоні з Польщею і Румунією.

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/zablokovanyj-morskyj-eksport-zerna-shho-teper-bude-z-kursom-dolara
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати