Забруднення українських територій мінами впливає на світові ринки їжі та енергії

Понад п’ята частина території України нині залишається потенційно забрудненою мінами та вибухонебезпечними предметами. У таких районах мешкає понад 6 мільйонів людей. За словами керівника Програми протимінної діяльності ПРООН в Україні Пола Геслопа, це має суттєвий вплив не лише на місцеве населення, а й на ситуацію на світових продовольчих і енергетичних ринках.
Про це розповідає AgroReview
“Кожна людина на цій планеті платить більше за їжу та енергію через війну в Україні. І зменшення цін безпосередньо залежить від повернення земель у використання, що неможливо без очищення від мін”, – сказав він.
Масштаби мінної загрози та технології розмінування
Станом на червень 2025 року забруднення територій мінами та вибуховими матеріалами охоплює близько 139 000 квадратних кілометрів. Для ефективної роботи з розмінування активно використовуються передові технології: супутникові зйомки, дрони та штучний інтелект. Попри це, залишаються серйозні виклики, серед яких – нестача кваліфікованого персоналу, значна міграція населення, обмежене фінансування та нерегулярна підтримка донорів. Хоча донори вже пообіцяли понад 1 мільярд доларів на розмінування, потреби в десятки разів перевищують наявні ресурси.
Перші результати та інновації у сфері розмінування
У травні держава повернула у користування аграріям 660 гектарів очищених сільськогосподарських земель та розпочала роботи з розмінування ще майже 1 350 гектарів. Важливим кроком стала сертифікація першого українського важкого дистанційного комплексу розмінування “ГАРТ 5100”, що розширює можливості безпечного очищення територій. Поступове повернення землі у сільськогосподарський обіг є ключовим чинником для стабілізації цін на продукти харчування та енергоносії у світі.