Tempo950x100

Tempo300x100

Законопроєкт про ОВК: аграрії озвучили свої пропозиції

Законопроєкт про ОВК: аграрії озвучили свої пропозиції
Фото: з відкритих джерел

Під час засідання Комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики заступник голови ВАР Михайло Соколов озвучив поправки до другого читання законопроєкту 5202-д «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель», напрацьовані робочою групою.

Як зазначив заступник голови ВАР, дані зміни запропоновані для збалансованості законопроєкту, захисту інтересів водокористувачів з однієї сторони та держави з іншої, сприяння ефективній роботі системи контролю за дотриманням водного балансу в Україні.

Зокрема, пропонується:

  • встановити, що для набуття членства в ОВК, водокористувач повинен мати дозвіл на спеціальне водокористування, що також є підставою для подачі йому води. Відповідно, скасування такого дозволу стане підставою для втрати водокористувачем статусу членства в такій ОВК.
  • зобов’язати ревізійну комісію під час перевірки встановлювати, чи відповідає об’єм поставленої водокористувачу води ліміту, який встановлений в його дозволі на спецводокористування. Разом з тим, водокористувач зобов’язаний повідомляти ревізійну комісію в разі закінчення чи скасування дозволу або зменшення лімітів на використання води. 
  • включити до території обслуговування меліоративної мережі організації не лише земельні ділянки сільськогосподарського призначення, а й їх частини. Це дозволить забезпечити водою землі, в ситуації, коли гідротехнічна меліорація здійснюється на частині земельної ділянки.
  • передбачити, що територія обслуговування організації не є реквізитом статуту ОВК, а відомості щодо такої території будуть зазначатися в ДЗК у відповідній інформації про меліоративну мережу, зареєстровану у ДЗК. Замість території обслуговування в статуті буде зазначатися «назва меліоративної мережі, яка забезпечує гідротехнічну меліорацію відповідних земельних ділянок, місце її розташування, джерело зрошення».
  • встановити, що голоси, необхідні для прийняття рішення загальними зборами ОВК, будуть рахуватися від загальної кількості членів ОВК та загальної площі території зрошення, а не від кількості та площі зрошення тих, хто взяв участь в загальних зборах ОВК, як це передбачалося в редакції законопроекту, прийнятого за основу.  
  • передбачити, що власник (користувач) земельної ділянки набуває статусу членства лише після фактичної сплати вступного внеску, якщо рішенням загальних зборів передбачено обов’язковість сплати таких внесків. Організація забезпечує ведення актуального переліку членів організації.
  • з метою уникнення можливих неузгоджень з Водним кодексом України з визначення терміну «канал державного значення» виключити слова «на зрошувальних та осушувальних системах». В  редакції до другого читання запропоноване наступне визначення:

«канал державного значення – канал, який забезпечує перекидання води у маловодні регіони, та/або міжбасейновий перерозподіл та/або внутрішньобасейновий перерозподіл водних ресурсів».

Зазначені зміни означатимуть, що канали державного значення залишаються водними об’єктами, які не підлягають приватизації згідно із Законом України «Про приватизацію державного та комунального майна», та які не передаються ОВК, що прямо визначено у ч. 15 ст. 21 законопроекту.

При цьому канали на зрошувальних і осушувальних системах (не магістральні) як це й було передбачено редакцією законопроєкту, яка ухвалена у першому читанні, не є водними об’єктами (водного фонду). Це залишається принциповою (ключовою) позицією цього законопроекту, яка дозволяє будувати таки канали та розвивати зрошення ОВК та приватному бізнесу.

  • передбачити необхідність проведення оцінки впливу на довкілля під час будівництва об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем;
  • зазначити, що експлуатація організацією водокористувачів об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних мереж, які існують та введені в експлуатацію на дату набрання чинності цим Законом та передані у власність таким організаціям відповідно до цього закону, в межах існуючої проектної потужності такої меліоративної мережі щодо площі зрошення земельних ділянок, не потребують проведення такою організацією оцінки впливу на довкілля та отримання рішення про провадження планової діяльності.
  • передбачити можливість для ОВК реалізовувати побічну продукцію та послуги, якщо отримані з них кошти спрямовуються на фінансування основної діяльності ОВК. Наприклад, реалізація надлишку електроенергії від сонячних батарей або риби від зариблення каналів, що необхідно задля їх очищення від водоростей.
  • зобов’язати суб’єктів, які здійснюють експлуатацію меліоративних систем, що перебувають у державній власності, укладати договори на постачання води з ОВК, приватними власниками меліоративних мереж та водокористувачами на недискримінаційній основі по відношенню до інших осіб, яким надаються аналогічні послуги.
  • зобов’язати власника (користувача) земельної ділянки, на якій розміщені об’єкти інженерної інфраструктури меліоративних систем, що передані у власність організації, укласти договір про встановлення на користь організації безоплатного та безстрокового земельного сервітуту на земельну ділянку (частину земельної ділянки), на якій розміщені такі об’єкти;
  • передбачити, що правонаступником (правонаступниками) ОВК, що реорганізується, може бути виключно організація водокористувачів (організації водокористувачів);
  • передбачити, що вимоги Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» не поширюються на операції із передачі у власність ОВК об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем державної та комунальної власності. Такі зміни сприятимуть оперативній передачі у власність ОВК об’єктів інженерної інфраструктури меліоративної системи, оскільки не потрібно буде витрачати кошти і час на отримання погодження від Антимонопольного комітету;
  • встановити, що формами користування земельними ділянками, які надають право набувати членство в ОВК є оренда, суборенда та емфітевзис. Відповідно підставами для припинення членства в організації є втрата користувачем земельної ділянки права її використання на таких правах.
  • Передбачити можливість створення ОВК на декількох точках водовиділу, якщо такі точки розміщені на одному джерелі зрошення. Дана поправка дозволить обмежити можливу територію обслуговування ОВК та унеможливить утворення одного ОВК на різних зрошувальних системах, технологічно непов’язаних між собою;
  • Встановити, що кількість додаткових голосів у ситуації, коли до території обслуговування ОВК включається лише частина земельної ділянки розраховується пропорційно площі такої частини до площі території обслуговування організації;
  • зобов’язати не лише власника, а й орендаря чи іншу особу, яка здійснює експлуатацію об’єктів інженерної інфраструктури меліоративної системи, які не перебувають у власності ОВК, але які забезпечують доставку або відведення води для потреб інших водокористувачів, земельні ділянки яких входять до території обслуговування такої організації, укладати з ОВК договір про використання організацією об’єкту.
Перегляди: 2
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/zakonoproyekt-pro-ovk-agrariyi-ozvuchyly-svoyi-propozycziyi
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати
2