Зариблення водойм важливе для розвитку рибного господарства України
Розробку та реалізацію програм розвитку галузі рибного господарства обговорили під час наради під головуванням заступника Міністра аграрної політики та продовольства України Віталія Головні з представниками ОВА. У засіданні також взяв участь т.в.о. голови Держрибагенства Ігор Клименок.
За словами Віталія Головні, впровадження в областях програм із зариблення дуже важливе для розвитку рибного господарства України. Запит суспільства на рибу постійно зростає.
«Промислове рибальство, аквакультура та любителі – всі зацікавлені в зарибленні водойм. Підприємці, що займаються промисловим рибальством, хочуть мати потенціал для подальшого ведення бізнесу. Також вони сплачують податки до місцевих бюджетів. Так само аквакультура, де вирощуються мальки для зариблення. Зариблення – гарний стимул для місцевої влади розвивати туризм у регіонах, заохочуючи любителів рибалок приїжджати на відпочинок на водойми», – зазначив Віталій Головня.
Заступник Міністра наголосив, що зариблення – це також спосіб збереження чистоти водойм. За висновками екологів рослиноїдні види риб поїдають синьо-зелені водорості, які забруднюють водойми. Це сприяє екологічному очищенню річок, озер та ставків.
В свою чергу Ігор Клименок під час презентації «Джерел фінансування розвитку рибної галузі» повідомив, що після початку проведення аукціонів на «Прозоро. Продажі» у 2023 році при вилові 24,5 тис тонн риби було сплачено 101 млн грн податків за використання водних біоресурсів. Для порівняння – в 2021 році підприємці сплатили 15,4 млн грн, у 2022-му – 13,4 млн грн. У 2024 році вже реалізовано 71% від усіх лотів. Загальна сума, яку мають отримати місцеві бюджети, – 54 млн гривень. Особливо багато лотів було продано в Черкаській, Кіровоградській, Одеській областях.
Т.в.о. голови Держрибагенства відзначив, що зариблення має високу економічну ефективність. Якщо вкласти мільйон гривень в зариблення, то, крім додаткових робочих місць, місцеві бюджети отримають 1,3 млн гривень податків.