Tempo950x100

Tempo300x100

Жорсткий диктатат клімату: стан озимих культур

Жорсткий диктатат клімату: стан озимих культур

Як пояснюють кліматологи, погода стає більш екстремальною, а відхилення від норм значно збільшуються – і зовсім не обов’язково у бік підвищеної температури. 

Змінюються звичні для сезону потоки повітря – якщо раніше погоду в Україні формували переважно повітряні маси, які рухалися із заходу на схід – з океану, забезпечуючи досить м’який клімат, то зараз все частіше до України заносить сухе гаряче повітря з півдня або холодне з Арктики. Саме тому тепер так часто трапляються хвилі надзвичайного тепла або холоду. 

Так, якщо у третій декаді вересня на кілька днів стрімко знизилися середньодобові температури  на 4-7° нижче норми, то вже на початку жовтня температура повітря знову пішла в гору (+1,9-6,7 градусів вище норми). Надалі, як прогнозують кліматологи (Європейська кліматична служба Copernicus), такі гойдалки будемо мати і у січні (з другої декади) та в лютому.

Щодо забезпечення ґрунтів вологою, в Україні, нажаль, нестача опадів стала звичним явищем. Високі температури і сухі вітри викликають значне зневоднення ґрунтів. За даними Укргідрометцентру, рівень вологості ґрунту в більшості регіонів є одним з найнижчих за останні десять років і відповідає рівню 2015 року. Саме через посушливу погоду та сухість ґрунту аграрії практично не могли повністю проводити підготовку ґрунту та посівні роботи. 

Проте, протягом листопада відбувалося часткове поповнення запасів вологи у ґрунті за рахунок опадів. Надалі поєднання аномально теплих температурних показників та дощів різної інтенсивності в грудні, поліпшило стан посівів озимих культур, посіяних в сухий ґрунт. За даними моніторингу посівів агрономічної служби Vitagro Partner, стан озимих культур покращився, сходи отримано на 95% обстежених площ (густота посівів становить в межах 250-700 рослин на 1 м², загальна кількість стебел на 1 м² становила від 500 до 1300, кущистість сформувалася у межах 1 -3,5 стебел на одній рослині). З них в доброму та задовільному стані знаходяться 82% площ, в незадовільному — 18% (через тривалу посуху на частині площ сходи озимих культур місцями зріджені, місцями сходів не отримано взагалі). 

Занепокоєння викликає і те, що поєднання підвищених температур та тривалих туманів зумовило різкий сплеск хвороб рослин озимих зернових. Так, на посівах озимих пшениці, ячменю Вінницької, Рівненської, Хмельницької, Кіровоградської, Черкаської областей зафіксовано ураження борошнистою росою, септоріозом, кореневими гнилями, гельмінтоспоріозом на 2-15% рослин. Значне ураження переважає на посівах ранніх строків сівби, де рослини знаходяться у фазі кущення. Якщо і надалі утримуватиметься така аномально тепла погода, хвороби можуть виснажити рослини, значно знизивши їх зимостійкість. Крім того, спостерігається також ще розселення мишовидних гризунів (10-90% площ, особливо у західних областях та на Київщині).

Тому моніторинг стану озимих культур під час перезимівлі (відсоток життєздатності, ступінь ураження патогенними організмами, ідентифікація хвороби і т.д.), виходить на передній план для побудови стратегії догляду у зимово-весняний період. 

«Фахівці компанії Vitagro Partner технічно озброєні та володіють методиками, знаннями для надання фахових рекомендацій по догляду за озимими культурами. А засоби захисту нового покоління під торговою маркою Bayton  зможуть бездоганно забезпечити надійний  захист від хвороб, бур’янів та шкідників, щоб навесні  усі рослини відновили вегетацію та дали бездоганний врожай», – зазначає Микола Сучек, кандидат сільськогосподарських наук,  керівник відділу R&D компанії Vitagro Partner.

  

 

Перегляди: 2
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/zhorstkyy-dyktatat-klimatu-stan-ozymyh-kultur
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати