Зниження врожаю: як Україна збереже експортний потенціал?
Цьогорічний урожай в Україні буде меншим порівняно з минулим роком. Аграрії зібрали близько 33 мільйонів тонн нового врожаю. Проте несприятливі погодні умови негативно вплинули на пізні зернові та олійні культури, що може призвести до втрат понад 15%. Зокрема врожай кукурудзи, якщо посуха продовжиться, не перевищить 22 млн тонн. Така ситуація негативно вплине як на доходи аграрних підприємств, так і на експортний потенціал України.
Про це йшлося 30 серпня на брифінгу в Українському медіа центрі, де заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук поділився проміжними результатами жнив та їх впливом на експорт.
“Завдяки ЗСУ, які забезпечили оборону та безпеку гуманітарного коридору, з 16 серпня 2023 року український аграрний сектор зміг експортувати понад 43 мільйони тонн зернових. Це дуже крутий результат, враховуючи, що ми зробили це самостійно, завдяки нашим військовим та міжнародним партнерам, які допомагають із розмінуванням Чорного моря,” — зазначив Денис Марчук.
Незважаючи на успішні показники, є певні виклики щодо експорту агропродукції з України.
“Уже в цьому новому маркетинговому році вдалося реалізувати більше 7 мільйонів тонн агропродукції, що на 60% більше, ніж в цей період минулого року. Проте зменшення врожаю кукурудзи через погоду на 10 мільйонів тонн позначиться на обсязі експорту”, – додав заступник голови ВАР.
Традиційними ринками збуту української продукції залишаються Азія, Африка та Близький Схід. Водночас, значно посилилася присутність України в ЄС завдяки можливості безмитної торгівлі.
“Ми наростили свою присутність у Європейському Союзі, реалізувавши понад 15 мільйонів тонн кукурудзи, торгуючи з такими країнами, як Німеччина, Іспанія та Італія. Це є важливим поштовхом для збільшення експорту не лише сировини, а й продуктів харчування з доданою вартістю”, – наголосив Денис Марчук.
Квотні обмеження на експорт до ЄС також є відчутними для українських виробників.
“Ми вже вичерпали квоти на деякі товари, такі як мед, овес, яйця, цукор, і найближчим часом можемо вичерпати квоти на курятину. Проте, для зернової групи про такі скорочення не йдеться. Посуха торкнулася і ЄС, і надлишку зерна там не очікується,” — зазначив Денис Марчук.
Заступник голови ВАР поділився очікуваннями: “Сподіваємося, що в новому маркетинговому році експорт української агропродукції перевищить 40 мільйонів тонн”.