5 продуктів, які зникнуть через зміни клімату

Клімат та погодні умови безпосередньо впливають на сільське господарство. Урожайність будь-якого продукту залежить від того, чи достатньо йому вологи, чи родюча земля, чи доброзичливе сонце. Глобальне потепління і прогнозовані зміни клімату неодмінно вплинуть на «продуктовий кошик людства». Вирощування багатьох продуктів переміститься територіально. Деякі продукти буде неможливо вирощувати, а інші – невигідно, пише etcetera.media.
 

ВИНО. За прогнозами, до 2070 року в світі на 85% скоротиться виробництво вина. Справа в тому, що вино виробляють переважно з 12 сортів винограду, які стає все складніше вирощувати через підвищення температури. Але вихід є. Виноробам доведеться відмовитися від сортів преміум-класу і почати працювати з іншими, більш лояльними до спеки сортами.

АВОКАДО. Популярність цієї корисної  рослини щорічно зростає. У багатьох країнах вже з’явилися ресторани, що пропонують страви виключно з цього продукту. Але щоб виростити кілограм авокадо, необхідно витратити 270 літрів води, що навіть зараз вже дуже затратно. У Мексиці авокадо висаджують у соснових лісах, які гинуть через свого примхливого сусіда. У майбутньому, коли запаси води дуже скоротяться, вирощувати цю рослину стане занадто дорого.

ФРУКТИ ТА ЯГОДИ. Різкі перепади температури негативно впливають на плодові дерева. Як приклад можна привести Україну: у нашій країні раннє потепління стимулює цвітіння дерев, а раптові весняні заморозки гублять значну частину врожаю. Таким чином, у 2017 році близько 80% врожаю кісточкових культур було знищено через тривалі заморозки.

КАВА. Згідно з прогнозами, до 2080 року на Землі може повністю зникнути кава. Кавові дерева не витримують великих перепадів температур. Через зміни клімату вже через 30 років будуть більш ніж наполовину скорочені площі, придатні для вирощування кави. Крім того, кавові дерева страждають від грибкових інфекцій, які вбивають до 85% врожаю.

БАНАНИ. Для дозрівання бананів потрібен постійний полив, і це ускладнить їх вирощування вже в найближчі роки. Також банани серйозно страждають від грибкової інфекції, яка вражає цілі плантації. Експерти вважають, що якщо темпи потепління збережуться, то найпоширеніший сорт банана (кавендіш) може зникнути вже через кілька десятиліть.

Небезпека здійснення цих прогнозів цілком реальна, але складнощі завжди стимулювали людство придумувати нові підходи замість застарілих і неефективних.

На ринку добрив активізувалися шахраї

Вони використовують назви офіційних продавців добрив і обманом отримують на свої рахунки величезні суми коштів. Отримувати товар відправляють на склади відомих компаній, зокрема УКРАГРО НПК, пише Інфоіндустрія.

Підприємство опублікувало один із рахунків, виписаних шахраями, та радить фермерам, що робити перед придбанням мінеральних добрив. Зокрема, перед тим, як перераховувати кошти за добрива, обов’язково варто дізнатися, звідки буде отриманий товар і, в разі сумнівів, зателефонувати на гарячу лінію ПРАТ УКРАГРО НПК або на підрозділ, з якого плануєтьсяь відпускати продукцію. Контакти всіх підрозділів компанії є на офіційному сайті ПРАТ УКРАГРО НПК.

Шахраї часто використовують змінені назви інших офіційних продавців, партнерів ПРАТ УКРАГРО НПК. На фото – підробний рахунок і печатка ТОВ «АГРАРНИЙ ФОНД», офіційна назва якого – Публічне акціонерне товариство «АГРАРНИЙ ФОНД». За продукцією покупця направили на один з підрозділів ПРАТ УКРАГРО НПК, яке дійсно співпрацює з «АГРАРНИМ ФОНДОМ».

Шахраї можуть використовувати прайси подібні до прайсів компаній Агроімпорт, Ніка-Агротрейд, УКРАГРО НПК та інших відомих операторів ринку мінеральних добрив.

Ваш вибір 'Подобається'.

У МінАПК відзвітували про зібраний врожай та посівну

Про це зазначив перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк під час виступу на засіданні Кабінету Міністрів 19 вересня.

«На сьогодні у нас є всі підстави, щоб збільшити загальний прогноз врожаю зернових 2018/2019 маркетингового року до 63,1 млн тонн. Обсяги виробництва пшениці у цьому сезоні становлять 24,2 млн тонн, що є цілком достатнім як для забезпечення внутрішніх потреб, так і попиту на зовнішніх ринках», - повідомив Максим Мартинюк.

Він додав, що прогноз експорту зерна у 2018/2019 МР підвищено до 42 млн тонн. Орієнтовний річний обсяг експорту зерна, визначений в Меморандумі між Мінагрополітики та учасниками зернового ринку, складає 8 млн тонн продовольчої пшениці та до 8 млн тонн фуражу.

Нагадаємо, що в Україні триває посівна кампанія озимих культур. Забезпеченість паливно-мастильними матеріалами та насінням складає 100%. Забезпеченість добривами – на рівні 73%, але спостерігається тенденція до нарощування складських запасів.

На сьогодні аграріями вже посіяно 1,1 млн га озимих зернових культур (16%), при прогнозованій площі 7,2 млн га. Крім того, озимого ріпаку посіяно на 882 тис. га (99%) при прогнозованій площі 888 тис. га.

Рада ухвалила законопроект щодо реалізації прав українських громадян на землю

Рада ухвалила проект Закону про внесення змін до статті 41 Конституції України щодо реалізації прав українських громадян на землю, збереження власності на сільськогосподарські землі в руках громадян України та сталого розвитку села на основі фермерських господарств, передає УНН.

За відповідне рішення проголосували 267 народних депутатів.

Метою проекту Закону України є створення належних соціально-економічних та суспільно-політичних умов для майбутнього запровадження ефективного та справедливого ринку сільськогосподарської землі та збереження власності на землю в руках широких кіл громадян України, передусім тих, які проживають в сільській місцевості, для забезпечення добробуту сільського населення, сталого розвитку сільських територій, розбудови ефективного агропромислового комплексу, громадянського миру та соціальної злагоди, а також захисту національних інтересів та безпеки держави.

Законопроектом пропонується доповнити статтю 41 Конституції України новою частиною наступного змісту:
"Основою аграрного устрою України є фермерське господарство".

Ваш вибір 'Подобається'.

Уряд вдосконалив механізм фінансової підтримки для фермерів та кооперативів

«Уряд є достатньо гнучким та мобільним і оперативно реагує на запити галузі. Мінагрополітики у тісній співпраці з Асоціацією фермерів та приватних землевласників, громадськими організаціями напрацювали зміни, які суттєво скорочують перелік документів та вимог до потенційних отримувачів фінансової підтримки, а також розширюють преференції для фермерів та кооперативів», - прокоментував перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк.

За його словами, завдяки змінам доступ до фінансових ресурсів для фермерських господарств і кооперативів значно спрощено, що сприятиме зростанню їх кількості і розвитку сільськогосподарської діяльності.

Зокрема, змінами передбачено:

- надавати часткову компенсацію членам ФГ відповідно до сплаченого єдиного соціального внеску;

- надавати фінансову підтримку новостворених ФГ у період їх становлення з розрахунку на 1 га;

- розширити перелік банків, через які можна подавати документи на отримання фінансової підтримки;

- розширити напрями діяльності кооперативів, зокрема, до молочарських та ягідних додати овочеві кооперативи та із заготівлі і переробки дикорослих ягід, грибів і рослин.

Довідка:

За даними Державної служби статистики, на 1 листопада 2017 року кількість діючих фермерських господарств становила 34 137 одиниць, площа сільськогосподарських угідь у їхньому користуванні — 4580,1 тис. га або 22,9 % від загального землекористування сільськогосподарськими підприємствами. В середньому на одне фермерське господарство припадає 134,2 га сільськогосподарських угідь.

Ваш вибір 'Подобається'.

П’ять фактів про вітчизняний агропромисловий комплекс

Задля кращого розуміння, наскільки важливим для економіки нашої країни є саме агронапрям, ТСН.ua зібрав 5 найважливіших фактів про вітчизняний АПК.

РОБОЧИХ МІСЦЬ ВИСТАЧИТЬ ВСІМ

Агропромисловий комплекс є третьою за значенням галуззю економіки України. Агровиробництво дає роботу 2,6 млн людей, 93 млрд гривень щорічного прибутку та 18% всього ВВП України. Протягом останніх двох років середня заробітна плата працівників, зайнятих у сільському господарстві, зросла більш ніж удвічі і практично досягла рекордних показників 2013 року ($303).

УКРАЇНСЬКІ КОМПАНІЇ ГОДУЮТЬ СВІТ

У 2017 році українські аграрії дали країні 61 млн тонн зерна, 2,3 млн тонн м’яса та 10,28 млн тонн молока. Чверть цієї продукції забезпечили вітчизняні агрохолдинги. Найбільші з них — Ukrlandfarming, що вирощує зернові, "Агропросперіс", що спеціалізується на зернових та олійних культурах. Крім того, саме український виробник курятини — компанія МХП є одним з найбільших виробників м’яса птиці в Європі.

Цукровий гігант — компанія "Астарта" — також добре знана на світовому «солодкому» ринку. Продукції, виробленої вітчизняними великими агрокомпаніями, вистачає не тільки для задоволення потреб України, а й для продажу в більш ніж 150 країн світу. Але не тільки холдинги прославляють Україну. Першість в експорті меду, горіхів, ягід забезпечують невеличкі фермерські господарства.

Фахівці агроринку підрахували:

    Україна виробляє стільки курятини, що змогла б нагодувати нею всіх жителів Південної Кореї, а це — 51,5 млн осіб.
    Українським молоком можна напоїти 4,8 млрд дітей, якщо дати їм по 1 склянці молока з медом.
    Українською соняшниковою олією можна заповнити 15 найбільших у світі басейнів. Один з них знаходиться в Чилі. Його площа — 8 га, довжина — 1 км.
    Виробленого в Україні цукру достатньо, щоб зварити 933 тис. тонн варення.
    З українського борошна випікається 40% хліба в Ізраїлі.
    90% кукурудзи, що закуповує Китай, — українського виробництва.

ЗДОБУВАЧ ВАЛЮТИ

Оскільки агровиробники — одні з найбільших експортерів української продукції, саме вони забезпечують стабільний притік валюти. Торік аграрії вивезли на світовий ринок харчів на $18 млрд. Частка агропродукції в загальному експорті України становила 41%. Сировинні товари зайняли 90% всього агроекспорту.

За підрахунками науковців, Україна може вдвічі збільшити обсяги агровиробництва та, відповідно, наростити частку агросектору у ВВП і довести до 25%, а також суттєво збільшити експорт зерна та товарів з доданою вартістю.

Інвестиції у виробництво продукції, призначеної на експорт, повертаються в Україну. Ці кошти йдуть на розширення виробничих потужностей підприємств, модернізацію обладнання, що сприяє появі нових робочих місць та подальшому розвитку агросектора та регіонів.

СТРИМУВАНИЙ ПОТЕНЦІАЛ

Завдяки природним умовам Україна до 2022 року потенційно може збільшити врожай зерна до 80-100 млн тонн на рік, підрахували в IMF Group. Проте ці плани не дасть здійснити основний перевізник зерна «Укрзалізниця», якщо протягом наступних 5 років не придбає 450 нових локомотивів та 10 тис. нових зерновозів. Загалом для того, аби вмістити одночасно весь урожай зерна, Україні потрібно 900 тис. вагонів.

Наразі агровиробники розглядають варіанти вирішення логістичної проблеми. Дехто навіть готовий сформувати власний вагонопарк.

ІННОВАЦІЇ ЯК ДРАЙВЕР РОСТУ

Сучасні аграрії досягли значних результатів у своїй діяльності. Проте, аби рухатися далі, більшість з них розуміють, що без впровадження інноваційних технологій подолати конкуренцію буде нелегко. Тому сільгоспвиробники активно впроваджують у своїй роботі нові інструменти. На сьогодні важко дати точну оцінку рівню впровадження розумних технологій в агросекторі України.

За підрахунками експертів галузі,  проривні інноваційні технології в українському сільському господарстві використовують близько 5-10% компаній. Зокрема, за словами Андрія Кияненка, начальника відділу впровадження інновацій агрохолдингу МХП, за останні п'ять років активно розвивалися системи Farm management, точного землеробства, дистанційного зондування землі (ДЗЗ), системи GPS-моніторингу транспортних засобів, геоінформаційні системи, управління агровиробництвом, автоматизації виробничих процесів накопичення баз даних, структурування та аналізу інформації, супутникового моніторингу, використання безпілотних літальних апаратів тощо.

Президент асоціації AgTech Ukraine зазначає, що цьогоріч має розпочатися масове встановлення автопілотів. За його словами, більшість холдингів провели досить успішні випробування систем точного землеробства і планують масштабувати практику. Також продовжиться експансія доступних систем паралельного водіння і трекінгу техніки.

Зважаючи на зазначені вище факти, український АПК наразі активно розвивається. Проте в майбутньому кількість населення Землі зростатиме, і працювати доведеться ще ефективніше. Наразі аграрії разом із вченими вирішують проблему мінімізації впливу на природні ресурси та збереження корисних властивостей земель, лісів та водойм. Задача — не з простих, але віримо, що усі разом ми зможемо подолати усі виклики.