Аграрії підсилюють валютні коливання на готівковому ринку

Про це заявив заступник голови НБУ Олег Чурий, пише ua-banker.com.ua.

«Ми бачимо сезонні коливання. Протягом кількох місяців населення більше купувало валюти, ніж продавало. І тут виникає питання: чи дійсно саме населення створювало цей попит? Наше розуміння, що частина попиту, безумовно, створює тіньова економіка, зокрема агросектор», - заявив Олег Чурий.

У 2018 році лише тричі попит населення на валюту перевищував пропозицію: в серпні (на $46 млн), листопаді (на $90,5 млн) і грудні (на $110,1 млн).

«Невеликі фермери продають свій врожай за готівку і купують іноземну валюту восени, а навесні вони продають цю валюту, створюючи додаткову пропозицію. Ці питання необхідно поставити уряду, адже великою проблемою української економіки є її тінізація, яку бізнес оцінює в 30-40%», – заявив Олег Чурий.

Він підкреслив, що проблема тіньової економіки системна – вона включає і несплату податків, контрабанду, а питання курсу фактично є наслідком її існування.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Фермери стримують продаж капусти в очікуванні подальшого зростання цін

Українські фермери не поспішають збувати білокачанну капусту високої якості і воліють утримуватися від активної реалізації в очікуванні зростання цін. Про це повідомляють аналітики проекту EastFruit.

За інформацією галузевих експертів, багато господарств продовжують відмовлятися від активної реалізації якісної капусти в надії продати продукцію на більш вигідних умовах. При цьому, попит в даному сегменті поступово зростає. Це дає можливість іншим виробникам підвищувати відпускні ціни. Вже сьогодні у більшості регіонів України угоди укладаються по 7-8 грн/кг ($0,25-0,29 кг), в західних областях ціни нерідко доходять до 10 грн/кг ($0,36 кг). Таким чином, за тиждень капуста високої якості на українському ринку стала дорожче в середньому на 20%.

Активне зростання цін на ринку капусти виробники пояснюють підвищенням попиту. Більше того, через негоду відвантаження в ряді регіонів країни ускладнені, що надає додаткову підтримку цінового зростання.

В результаті такого подорожчання ціни на зазначену продукцію в Україні вже в 3,5 рази перевищують минулорічні на аналогічний період. Більше того, гравці ринку очікують нового стрибка цін вже наступного тижня. Свою думку вони пояснюють досить активним попитом на капусту. Тим не менш, власники продукції високої якості не мають наміру поки розпродавати капусту зі сховищ.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Рада розблокувала підписання закону про мораторій на продаж землі

Постанови №9355-П та №9355-П1 про скасування мораторію не набрали необхідної кількості голосів народних депутатів, передає УНН.

В парламенті було зареєстровано дві постанови про скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. Постанова №9355-П, авторства народного депутата від Блоку Петра Порошенка Олексія Мушака, набрала 81 голосів народних обранців з 226 необхідних. Та постанова №9355-П1, авторства народного депутата Віктора Пинзеника, яка набрала 65 голосів народних депутатів з 226 необхідних.

Відтепер немає юридичних обмежень для того, щоб голова Верховної Ради Андрій Парубій підписав законопроект про мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення.

Нагадаємо, 20 грудня Верховна Рада України ухвалила законопроект №9355-5, яким продовжила мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення ще на рік - до 1 січня 2020 року. Після цього нардепи від БПП Олексій Мушак та Віктор Пинзеник внесли до Ради постанови про скасування мораторію на відкриття ринку землі.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

ТОП-10 українських агротоварів, які експортувались до ЄС

В свою чергу, український аграрний експорт до країн Євросоюзу збільшився на $362,3 млн та сягнув $5,6 млрд.

Про це розповіла заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань європейської інтеграції Ольга Трофімцева.

«Підписана Угода про Вільну Торгівлю між Україною та Європейським Союзом приносить свої позитивні результати для обох сторін. Про це свідчать показники двостороннього обігу товарами АПК, які поступово, але впевнено зростають. За результатами одинадцяти місяців 2018 року цей показник збільшився майже на 11% порівняно з аналогічним періодом 2017 року та перевищив $8 млрд», - наголосила заступник Міністра Ольга Трофімцева.

За її словами, вже декілька років поспіль в ТОП-5 ключових торговельних партнерів України в сфері АПК серед країн ЄС входять: Нідерланди, до яких за 11 місяців 2018 року було експортовано української продукції АПК на суму $ 995,3 млн, Польща – $602,1 млн, Німеччина – $584,2 млн, Іспанія – $882,6 млн, Італія – $669,5 млн.

«Якщо подивитись на товарну структуру нашого аграрного та харчового експорту до ринків ЄС, можна виділити п’ятірку ключових позицій, за рахунок яких відбулось зростання в 2018 році. Це кукурудза, насіння свиріпи або ріпаку, м’ясо та харчові субпродукти птиці, пшениця, овочі бобові сушені», - відмітила Ольга Трофімцева.

Імпорт товарів АПК з країн ЄС також продемонстрував зростання за 11 місяців 2018 року порівняно з аналогічним періодом минулого року. Він збільшився на 20,6% та склав $2,4 млрд. У ТОП-5 ключових товарів, які Україна купувала в ЄС за вказаний період, увійшли: шоколад та продукти з какао-бобів, тютюн та вироби з нього, продукти для годівлі тварин, м'ясо та субпродукти, алкогольна продукція.

ТОП-10 товарних груп, які експортувались до країн ЄС в січні-листопаді 2018 року:

       1.  Зернові злаки (кукурудза, пшениця, ячмінь, сорго тощо) – $1,8 млрд;

       2.  Насіння олійних культур (насіння свиріпи або ріпаку, соєві боби, насіння соняшнику, насіння інших олійних культур) – $1,08 млрд;

       3.  Олія (соняшникова, соєва, ріпакова або свиріпова тощо) – $998,3 млн;

       4.  Залишки і відходи харчової промисловості (макуха та інші тверді відходи, одержані під час добування соняшникової олії, соєвої олії, відходи від виробництва крохмалю, цукру тощо) – $460,2 млн;

       5.  М'ясо та харчові субпродукти свійської птиці – майже $223 млн;

       6.  Плоди, горіхи та цедра (сирі або варені, інші горіхи тощо) –   $142,1 млн;

       7.  Овочі, рослини та коренеплоди – $83,5 млн;

       8.  Шкіра із шкур ВРХ, овець, ягнят та інших тварин – $81,1 млн;

       9.  Вироби із зерна та хлібних злаків – $73,6 млн;

       10. Мед – $66,5 млн.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Україна експортувала майже 26 мільйонів тонн зернових

Українські аграрії з початку 2018-2019 маркетингового року (МР, липень 2018 - червень 2019) станом на 16 січня експортували 25,7 млн тонн зернових, повідомила прес-служба Міністерства аграрної політики та продовольства.

Зокрема, пшениці відправлено на експорт 11,1 млн тонн, ячменю - 3,2 млн тонн, кукурудзи - 10,7 млн тонн.

Крім того, за звітний період аграрії поставили на зовнішні ринки 131,3 тис. тонн пшеничного борошна.

Нагадаємо, за даними Мінагропроду, в 2017-2018 МР аграрії експортували 39,9 млн тонн зерна.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Держстат повідомив про рекорд у сільському господарстві

Виробництво сільськогосподарської продукції в Україні у січні-грудні 2018 року в порівнянні з аналогічним періодом минулого року зросло на 7,8%. Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на дані Державної служби статистики.

Таким чином, зростання за 2018 рік стало максимальним за останні п'ять років. (У 2013 році зростання було на рівні 13,3%).

Держстат повідомив про рекорд у сільському господарстві

Слід зазначити, що обсяги виробництва значно коливаються рік від року і залежать від погодних умов і врожаю. Наприклад, у 2017 році було зафіксовано падіння на 2,2%, а у 2016 році - ріст на 6,3%.

За даними статистичного відомства, обсяги продукції рослинництва у 2018 році збільшилися на 10,7%, обсяги продукції тваринництва - на 0,3%.

Сільськогосподарські підприємства збільшили обсяги виробництва на 12,1%, господарства населення - на 2,2%.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview