Аграрії рятують гривню

Про це заявив заступник голови НБУ Олег Чурій, пише Економічна правда.

За його словами, укріпленню гривні з початку 2018 року приблизно на 1% сприяли жорстка монетарна політика, стримана фіскальна політика та експорт агропродукції.

"Ситуація із урожаєм, який ми збираємо цього року - ми маємо рекордний урожай за всі роки незалежності. По зерновим культурам це більше, ніж 70 млн тонн, якщо врахувати масличні культури, то це більше, ніж 100 млн тонн", - навів дані Чурій.

"Той курс (гривні - ред.), який ми бачимо сьогодні, є фундаментально виправданим", - підкреслив він.

Нагадаємо, за даними Мінагро, урожай зернових в Україні уже в листопаді перевищив історичний максимум 2016 року.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

В «Аграрному фонді» згнило зерно на 18 мільйонів

Про це йдеться в аудиті Державної аудиторської служби за період 2016-2018 роки, повідомляє експертна організація StateWatch, пише Капітал.

В цілому втрачено 4,2 тисячі тонн зерна і продуктів його переробки.

Зокрема аудитори зазначають, що «Аграрний фонд» не має виробничих потужностей зі зберігання і транспортування зерна. Тому всі ці послуги отримує від інших підприємств. Це значно зменшує прибутковість самого фонду. І призвело до втрати зерна з вини зберігачів.

Обсяг нестач у розмірі 4,2 тис тонн зафіксований на державних Полтавській та Івано-Франківському комбінатах хлібопродуктів. Зараз цей інцидент розслідує Генеральна прокуратура.

Також встановлені непродуктивні витрати «Аграрного фонду» в сумі 12,5 млн грн на збереження та охорону арештованого цукру. У звіті радять передати в управління «Агрофонду» вісім діючих елеваторів державної компанії «Хліб України».

За попередніми підрахунками, це дозволить «Аграрному фонду» щорічно заощадити близько 10% коштів на зберіганні зерна.

Внаслідок визнання ДП «Луцький КХП № 2», ТОВ «Хлібозавод» Салтівський«, ВАТ «Берегівський КХП» неплатоспроможними фонд може втратити 6 млн гривень, із-за заборгованості останніх.

Також аудитори вказують на те, що фінансові плани фонду затверджуються профільними чиновниками не вчасно. План на 2017 рік погоджено Міністерством агрополітики та Кабміном у червні 2017 року, а на 2018 рік — тільки в липні цього року.

ПАТ «Аграрний фонд» створено урядом України з метою розвитку аграрного ринку в державі. Управляється Міністерством агрополітики.

 

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Українці їдять більше бананів та цитрусових

Збільшенню споживання бананів та цитрусових в цьому сезоні не завадила навіть велика пропозиція відносно дешевого яблука від місцевого виробника. Про це повідомили в «Інфо-Шувар» із посиланням на дані Держстату про обсяги міжнародної торгівлі фруктами в Україні.

Як повідомляє «Інфо-Шувар», протягом трьох осінніх місяців Україна імпортувала майже 70 тис. тонн бананів на суму $ 37 млн та 82 тис. тонн цитрусових загальною вартістю $ 58 млн. Таким чином, в порівнянні з тим самим періодом 2017 року, імпорт бананів у натуральному вразі збільшився на 6% , а по цитрусових зафіксоване зростання на рівні 25%.

«В останні 3 сезони спостерігається стійкий тренд до збільшення обсягів споживання імпортних фруктів в Україні. З 2014 року споживання бананів в Україні зросло на 60% до 250 тис. тонн. Споживання цитрусових збільшилось на 15% до 270 тис. тонн, здебільшого це відбулось за рахунок збільшення попиту на мандарини. Якщо скласти весь імпорт бананів та цитрусових, який за минулий сезон імпортувала Україна ми отримаємо обсяг, який вже більше обсягу вітчизняного ринку десертного яблука!», - коментує ситуацію Тетяна Гетьман, керівник проекту «Інфо-Шувар».

Цікавим є те, що ціни на банани в Україні протягом всієї осені були приблизно співставні з цінами минулого року, але ситуація кардинально змінилась у другій половині листопада. Нагадаємо в 2017 році зростання ціни на банан розпочалось саме в середині листопада і тривало до березня, коли ціни досягли рекордних показників в 40-43 грн/кг (1,4-1,5 EUR/кг). В листопаді 2018 року ціни на банан лишались стабільними, незначне подорожчання розпочалось лише в перший тиждень грудня. Сьогодні на гуртових ринках банани коштують 21-26 грн/кг (0,67-0,82 EUR/кг) і це на 17% дешевше, ніж рік тому.

Ситуація по цитрусових повністю протилежна – від середини листопада ціни на головні позиції почали зростати і, станом на кінець першої декади грудня, на гуртових ринках мандарин коштує 30-35 грн/кг (0,95-1,11 EUR/кг), тобто, на 20% дорожче, ніж рік тому, ціни на апельсин становлять 32-44 грн/кг (1,01-1,4 EUR/кг) і це більш, ніж на третину вище від минулорічних показників. Ціни на грейпфрут лишились в межах діапазону минулого року 28-32 грн/кг (0,89-1,01 EUR/кг). І лише лимон суттєво подешевшав у порівнянні з 2017 роком, сьогодні гуртові ціни на лимон становлять 28-32 грн/кг (0,89-1,01 EUR/кг) і це на 25% нижче минулорічних показників.

За даними «Інфо-Шувар» українське яблуко за рік подешевшало в 2-2,5 рази, але продавці все одно сьогодні відмічають сезонне зростання попиту на імпортні фрукти. На думку операторів найбільшого в Західній Україні гуртового ринку ОРСП «Шувар» це пов’язано зі зміною вподобань сучасних споживачів, які прагнуть розширення асортименту фруктів в своєму раціоні поза сезоном місцевої продукції за рахунок «екзотики».

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Поголів'я свиней, овець, корів постійно скорочується

Про це повідомила Державна служба статистики (Держстат).

При цьому поголів'я корів до зазначеної дати знизилося на 3,2% - до 1,999 млн голів. Згідно з даними Держстату, на 1 грудня поголів'я свиней зменшилося на 3,2% порівняно з аналогічною датою минулого року - до 6,309 млн голів, овець та кіз - на 3,6%, до 1,399 млн голів.

Крім того, поголів'я птиці в країні зросло на 4,1% порівняно з 1 грудня 2017 року, склавши 222,636 млн голів.

Нагадаємо, поголів'я ВРХ в Україні (без урахування тимчасово окупованій території АРК і зони проведення ООС) в 2017 році склало 3,628 млн голів, що на 1,5% менше, ніж в 2016 році.

Поголів'я свиней скоротилося на 8,2% - до 6,12 млн голів, овець та кіз зросла на 0,1% - до 1,316 млн голів, птиці – на 1,7%, до 205,103 млн голів.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

На Львівщині збудують завод з переробки відходів тваринного виробництва за 10 млн євро

У сесійній залі Буської районної ради відбулася зустріч директора ТОВ «Фіднова» Андрія Огородніка із представниками громади щодо будівництва нового переробного заводу на території Буської міської ради за межами міста, пише zik.ua.

Як було повідомлено під час зустрічі, ТОВ «Фіднова» на відкритому земельному аукціоні придбало земельну ділянку, площею 9.07га, це територія «Райагробуду».

На цьому місці заплановано будівництво переробного заводу, який буде першим на території України. Це буде переробка відходів тваринного виробництва та виготовлення відповідного борошна, корму для собак, котів тощо.

Вартість будівництва заводу перевищує 10 млн євро. Активна фаза виробництва розпочнеться на весні 2019 року. Заплановано працевлаштувати понад  100 чоловік.

Під час зустрічі було повідомлено, що інвестор невипадково вибрав Буськ, оскільки місто знаходиться в доступній відстані від м’ясокомбінатів області, які будуть основними постачальниками сировини.

Завод  власним транспортом  буде здійснювати перевезення сировини до Буська, де її відразу будуть переробляти в цілодобовому режимі.

Оскільки продукція заводу буде експортуватися у європейські країни, то технологія виробництва повинна бути на найвищому рівні.

На території не заплановано будівництво складу сировини, її не будуть тут зберігати, а відразу переробляти.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

На Харківщині фермер, злякавшись в'язниці, віддав бюджету 200 тис. грн

Про це повідомили у прес-службі прокуратури Харківської області.

За даними відомства, Ізюмський міськрайонний суд підтримав позицію прокуратури та затвердив угоду про визнання винуватості у кримінальному провадженні щодо самовільного зайняття землі ( ч. 1 ст. 197-1 КК України).

Як розповів керівник місцевої прокуратури Станіслав Гальченко, чоловіка, який без жодних дозвільних документів засіяв державні землі, зобов'язали сплатити штраф у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У квітні місцевий мешканець самовільно засіяв соняшником 152 га сільгоспземель. При цьому чоловік обробляв ділянку без жодних дозвільних документів на землю. Як з'ясувало слідство, зазначені площі з 2005 року перебували у платному користуванні однієї з комунальних установ, тому розпоряджатися землями засуджений не мав права.

Протиправними діями державі було завдано майже 220 тис. грн. збитків. Під страхом кримінальної відповідальності "горе-фермер" добровільно відшкодував усю суму. Окрім того, він має сплатити призначений судом штраф.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview