174499

Аграрний комітет ВР підтримав важливі для АПК законопроекти

Першим питанням народні депутати переглянули своє рішення щодо проекту Закону України «Про основні засади державної аграрної політики та державної політики сільського розвитку», № 9162 від 04.10.2018 р. Після проведення тривалих дискусій між членами комітету, народні депутати підтримали його.

Загалом, законопроект № 9162 є надзвичайно важливим для усього аграрного комплексу і являє собою відповідну «дорожню карту» та системне бачення подальшого розвитку аграрної політики в нашій державі. Законопроект є відповідною стратегією розвитку АПК та сільських територій, яка враховує вимоги вітчизняних агровиробників та наших міжнародних партнерів. До розробки законопроекту були залучені фахівці Мінагрополітики та Проекту ЄС «Підтримка впровадження сільськогосподарської та продовольчої політики в Україні».

Для реалізації положень законопроектом пропонується доручити Мінагрополітики спільно з іншими центральними органами виконавчої влади у межах їхньої компетенції та з урахуванням позиції громадських об’єднань та наукових установ розробляти на п’ять років План заходів з реалізації основних засад розвитку державної аграрної політики та політики сільського розвитку, який базуватиметься на визначених пріоритетах і завданнях та затверджуватиметься Кабінетом Міністрів України.

Законопроектом передбачається: запровадження системи моніторингу стану продовольчої безпеки в Україні; створення Офісу аграрного аташе для представництва та захисту інтересів виробників сільськогосподарської продукції за кордоном; гарантування і захист прав та інтересів землевласників та землекористувачів; забезпечення сталого ведення лісового та рибного господарства; підвищення рівня зайнятості сільського населення у сільській місцевості; сприяння розвитку аграрної освіти і науки.

Крім того, на народні депутати підтримали в першому читанні законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту бджільництва», № 10052 від 14.02.2019 р. Він спрямований на захист бджільництва та забезпечення прав власників пасік, встановлення кримінальної та адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері бджільництва, створення умов для розвитку цієї галузі в Україні, зняття соціальної напруги в регіонах України з високим рівнем зайнятості в бджільництві.

 

В Україні планують удосконалити законодавство у сфері засобів захисту рослин

До складу робочої групи увійшли представники 26 організацій, серед яких як державні установи, так і бізнес-асоціації та міжнародні проекти. Зокрема, серед членів новоствореної  групи –  представники Міністерства екології та природніх ресурсів, Міністерства охорони здоров’я України, Держпродспоживслужби, Національної поліції України, ПАТ «Укрзалізниця», ФАО, Американської торгівельної палати України, Європейської Бізнес Асоціації, Проекту Глобального Екологічного Фонду (GEF), проекту Твіннінг «Наближення законодавства України до законодавства ЄС у сфері засобів захисту рослин і здоров’я рослин покращення відповідних інспекційних та лабораторних служб», Україно-Американської ділової ради (USUBC), Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародної організації праці в Україні, Всеукраїнської Аграрної Ради, Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», Фітосанітарної асоціації України, Української промислової асоціації захисту рослин, Спілки пасічників міста Рівного і Рівненського району.

Основними завданнями робочої групи є підготовка пропозицій стосовно удосконалення законодавства щодо життєвого циклу засобів захисту рослин в Україні, зокрема, з питань державних випробувань та державної реєстрації, ввезення та продажу, зберігання та застосування засобів захисту рослин, поводження з використаною тарою та утилізації непридатних препаратів.

«Створення відповідної Міжвідомчої робочої групи – це можливість об’єднати зусилля усіх учасників задля вирішення актуальних та гострих питань, пов’язаних із обігом засобів захисту рослин в Україні. Створення дієвого механізму простежуваності обігу ЗЗР, посилення державного контролю і  відповідальності учасників ринку сприятиме захисту як фермерів, так і споживачів, а також сталому розвитку сільського господарства», - прокоментувала в.о. Міністра Ольга Трофімцева.

Вона додала, що серед проблем, які будуть порушуватись під час засідань робочої групи, також є питання обробки ЗЗР продукції рослинництва та захист бджіл від застосування пестицидів.

Робоча група є консультативно-дорадчим органом Мінагрополітики, який бере участь у формуванні національної політики у сфері захисту рослин (ЗЗР) в Україні.

У Херсонській області пограбували фермера

Про це УНН повідомили у правоохоронних органах.

Троє невідомих у масках проникли до помешкання фермера серед ночі. Зловмисники погрожували зброєю господарю та його дружині. Після чого заволоділи грошима на суму близько 170 тисяч гривень, мобільним телефоном, а також банківською карткою фермерського господарства, власником якого є господар помешкання.

Після цього нападники з місця вчинення злочину зникли.

Поліція розпочала досудове розслідування за ст. 187 КК України (Розбій).

 

У вантажі з турецькими томатами виявили південноамериканську томатну міль

У квітні 2019 року в Хмельницькій області при проведенні фітосанітарного контролю в митному посту “Хмельницький - центральний” у вантажі свіжих томатів вагою 14,95 тонн, який надійшов із Туреччини, було виявлено карантинний організм         – південноамериканську томатну міль (Tuta absoluta Meyr.).

Фітосанітарні заходи: заражений вантаж повернуто до країни експортера.

З метою недопущення подібних випадків до країни-експортера – Туреччини - буде надіслана нотифікація про невідповідність вантажу фітосанітарним вимогам України.

На Полтавщині викрили нелегальні рибопереробні цехи

У квітні 2019 року фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області спільно з представниками СБУ у рамках кримінального провадження провели спільні позапланові заходи в смт. Градизьк Глобинського району Полтавської області. про це повідомила прес-служба Держпродспоживслужби.

У ході заходу виявлено трьох не зареєстрованих підприємців, які здійснювали господарську діяльність з переробки та збуту риби без наявних експлуатаційних дозволів.

Господарська діяльність із переробки риби здійснювалася в антисанітарних умовах, з порушенням технологічних процесів, температурних режимів зберігання та товарного сусідства.

Фахівці Держпродспоживслужби вилучили  майже 97 тонн риби та рибопродуктів: плотва, лящ, густера, короп, сазан, судак, ікра карася тощо.

Під час перевірки фахівцями відібрані зразки сировини та готової продукції для проведення лабораторних досліджень на показники безпеки.

За рішенням головного державного інспектора та головного державного ветеринарного інспектора Полтавської області тимчасово припинено виробництво та обіг харчових продуктів.

Ситуація перебуває на контролі у Головному управлінні Держпродспоживслужби в Полтавській області та правоохоронних органів.

Україна відходить від "сировинної парадигми" в експорті агропродукції

Але сьогодні Україна відходить від "сировинної парадигми", поставки готової продукції за кордон зростають. Про це в коментарі УНН заявив генеральний директор Директорату стратегічного планування та євроінтеграції Міністерства аграрної політики і продовольства України Олександр Жемойда.

За його словами, у 2018 році частка переробленої продукції перевищила 50%. Передусім - завдяки поставкам м'яса птиці, підкреслив Жемойда.

"У 2018 році в порівнянні з 2015 роком обсяги експорту збільшилися в 2,2 раза і перевищили півмільярда доларів США. Хочу нагадати, що ще 10 років тому Україна вважалася чистим нетто-імпортером м'яса птиці, імпортувавши у 2008 році м'яса птиці на 350 млн доларів при обсязі експорту всього 11 млн доларів", - розповів він.

Поставки яловичини теж збільшилися - на 49%, продовжив чиновник.

"Причому, більш преміальний сегмент охолодженої яловичини виріс на 86%. Практично з нуля стартував експорт баранини, а за результатами 2017-2018 років - це практично півмільйонний обсяг у доларах США", - зазначив він.

Жемойда також відзначив успіхи українських молочників на іноземних ринках.

"У молочному секторі переважають поставки вершкового масла. Якщо в 2015-16 роках показники експорту були на рівні 30-37 млн доларів, то в 2017-18 роки вони додали ще практично 100 млн доларів. Системно формуються стійкі поставки рідкого молока, вершків і морозива, у 2015 році вони стартували з 4,6 і 8,9 млн доларів, зараз - 14,7 і 13,3 млн доларів відповідно", - поінформував він.

За останні роки Україні також вдалося підлаштуватися під кондитерські переваги європейців, заявив чиновник.

"Як результат, поставки кондитерських виробів без какао виросли на 29%, шоколадної продукції - на 8%, кондитерських і хлібобулочних виробів - на 20%. У 2018 році їх сумарний експорт сягнув понад 460 млн доларів", - розповів він, додавши, що успіхами на зовнішніх ринках користуються також українське варення, джеми і томатна паста.

Це - далеко не повний перелік продукції АПК з високою доданою вартістю, заявив Жемойда. Але достатній, щоб відходити від стереотипу "сировинна країна", підкреслив чиновник.

"Аналізуючи структуру експорту аграрної продукції, можна відзначити безумовний прогрес у нарощуванні обсягів поставок продукції з доданою вартістю", - резюмував він.