182818
178171

Більшість фермерів не зможе отримати компенсацію з фермерського мільярда

Про це розповів голова Драбівської районної організації АФЗУ Валерій Перепелиця в інтерв’ю AgroPolit.com.

Нагадаємо, що уряд нещодавно оприлюднив порядок розподілу цих коштів.

Загальний розподіл коштів виглядає так: 160 млн грн – на кооперативи, 500 млн грн – на здешевлення відсоткової ставки за кредитами, 240 млн грн – на компенсацію вартості вітчизняного насіння, 5 млн грн – на дорадчу службу, 100 млн грн – на компенсацію вартості сільгосптехніки.

    Ідея хороша. Але, на мою думку, програма розподілу 1 млрд грн дотацій на фермерів містить дуже багато проблем, тому навряд чи вона буде ефективною", - говорить Перепелиця.

Зокрема, на думку голови асоціації Драбівської районної організації АФЗУ, є декілька ключових проблем у цій підтримці, одна з яких - відсутність ліквідної застави у фермерів.

    Саме половина з цього мільярда йтиме на відшкодування відсоткової ставки. Пропонується наступний механізм: 500 тис. грн у вигляді кредиту для фермера на поповнення оборотних коштів та 9 млн грн на середньостроковий кредит до 3 років. Небагато є фермерських господарств, особливо до 500 га, які мають повноцінну ліквідну заставу, які могли б податися на цю програму", - пояснює Перепилиця.

Зі знаком питання і перелік банків, які будуть компенсувати ставку по кредитам. За словами фермера, погано, що обмежилися тільки державними банками.

«До цієї програми залучені тільки державні банки. А інших учасників немає. Наразі фермери кредитуються в кредитних спілках, чому б не підключити їх до цього процесу? Це ж розвиток тієї ж кооперації! То чому не підтримати фінансову кооперацію?», - деталізує він.

Зі знаком питання і позиція щодо кооперативів. «Під державну програму щодо кооперативів потрапляють тільки молочні та плодово-ягідні кооперативи. Фермерам також цікаві кооперативи з обробітку ґрунту, бджолярства, овочівництва, а потім вже – у тваринницькому напрямку», - розповідає Перепелиця.

Ваш вибір 'Цікаво'.


Укрзалізниця планує почати виробництво покращених зерновозів на власних заводах

Про це повідомив директор з економіки і фінансів ПАТ «Укрзалізниця» Андрій Рязанцев, передає прес-служба відомства.

«Наразі розробляється проектна документація щодо започаткування проекту будівництва зерновозів нового модельного ряду. Сподіваюся, що на початку наступного року вже почнемо їх будувати», - розповів Андрій Рязанцев. За його словами, нові зерновози матимуть перший клас антивандального захисту, щоб унеможливити крадіжки зерна, та матимуть більшу місткість, що є зручним для клієнта.

За словами Андрія Рязанцева, інвестування в зерновози стало можливим завдяки запровадженню вагонної дерегуляції. «При встановленні ринкової вартості за користування вагонами Укрзалізниці стало економічно вигідно вкладати кошти в будівництво зерновозів. Раніше ми будували лише універсальні вагони, що використовуються цілий рік та для різних видів вантажів, але вже зараз плануємо інвестувати і в спеціальні вагони», - зазначив Андрій Рязанцев.

Раніше повідомлялося, що під час брифінгу з зернотрейдерами директор з економіки і фінансів ПАТ «Укрзалізниця» запросив компанії до спільних проектів з придбання рухомого складу. «Маємо пропозиції спільно з клієнтами долати дефіцит рухомого складу. Придбані клієнтами нові вагони та локомотиви можуть бути надані Укрзалізниці через механізм фінансового лізингу. І цей рухомий та тяговий склад буде обслуговувати потреби клієнта. Укрзалізниця готова до переговорів щодо умов таких операцій та запрошує до співпраці», - зазначив Андрій Рязанцев.

Ваш вибір 'Цікаво'.


Через 10-15 років дві третини Криму перетвориться в пустелю

Про це в інтерв'ю "Громадське радіо" розповів колишній директор Нікітського ботанічного саду в Криму, доктор технічних наук, професор, академік Української академії аграрних наук Валерій Єжов.

"У Криму зараз активно пропагують, що вони беруть воду з-під землі – бурять свердловини. Але це скінчиться тим, що весь грунт буде засолений і все перетвориться на солончаки. З тієї простої причини, що вода, яка видобувається з глибин, тягне за собою мінеральні солі. І ми на поверхні побачимо сіль. Це згубно для рослин, вони не будуть там рости. Потім треба проводити меліорацію, тобто промивати водою багато разів цю землю для того, щоб її знову можна було використовувати", - пояснив він.

Фактично, за його словами, через 10-15 років кримські землі повернутися до того стану, в якому вони перебували до 1954 року, коли півострів приєднали до України.

"Адже в 1954-му році, коли сталося це приєднання Криму, там ніякої політичної складової не було, там було головне питання – степ був голий та безлюдний. Приєднання відразу ж і передбачало, що туди прийде дніпровська вода. І була програма зробити Крим півостровом садів і виноградників. І вона непогано реалізовувалася", - сказав він.

Валерій Єжов також додав, що сади Криму поступово вмирають, а виноградарство знаходиться в пригніченому стані.

 

Ваш вибір 'Подобається'.


Конференція "Аграрний експорт": нові ринки і перспективи

Україна досягла нового рекорду в об'ємах експорту зернових, олії та олійних, нарощує обсяги виробництва і покращує якість бобових. За даними Міністерства агрополітики та продовольства України наш експорт за січень - листопад 2017 року зріс на 19% і склав $16,4 млрд. Проте, географічну присутність українських агропродуктів є куди розширювати. За рахунок оптимізації логістичних процесів, підвищення якості продукції можна збільшувати прибутковість і розвивати нові ринки, які потребують якісне продовольство.


Конференція Аграрний експорт дозволить проаналізувати вже наявні обсяги експорту, вивчити нові ринки і перспективи, дослідити фактори і процеси, що підвищують швидкість поставок та якість продуктів, мінімізувати цінові ризики бізнесу при експорті.

Основні питання, що будуть винесені на обговорення:

- аналіз експорту української агропродукції;

- перспективи українського експорту зернових;

- експорт української олії і насіння олійних культур;

- експорт українських бобових;

- особливості виходу на іноземні ринки.

Конференція Аграрний експорт
Дата: 20 березня 2018 р.;
Тривалість: 10:00 - 16:00;
Місце зустрічі: БЦ "Кристал", Conference hall, Харківське шосе, 175, Київ
Контакти організаторів: +380 97 900 63 27, [email protected]

Сайт конференції: https://meetprofessionals.biz/ua/event/agroexport-2018/

Ваш вибір 'Нічого сказати'.


У господарствах Херсонщини пропала худоба

Саме стільки його недорахувалися фахівці Головного управління Держпродспоживслужби України в ході інвентаризації живності в приватних господарствах 584 населених пунктів краю, пише nk-online.tv.

— В єдиному реєстрі Агентстві з ідентифікації і реєстрації тварин у нас числиться 58893 особин великої рогатої худоби. Однак інвентаризація показала, що майже половина його в наявності відсутня. І тваринники всупереч вимогам законодавства не повідомили, куди поділися корови і бички — то їх продали, то забили на м'ясо, то вони загинули від якихось небезпечних захворювань. Так що «зникла» худоба тепер буде внесена до так званого сірого списку, — коментує начальник управління безпеки харчових продуктів та ветеринарної медицини ГУ Держпродспоживслужби у Херсонській області Віталій Боярський.

Результати інвентаризації ставлять під сумнів об'єктивність офіційної статистики. За даними Головного управління статистики Херсонщини, за минулий рік в області поголів'я ВРХ скоротилося всього на 3%, а виробництво молока зменшилось на 0,9%. Однак, якщо виходити з реального стану справ, мова може йти не про три, а про 40-відсоткове вирізанні дійного стада по всьому краю. А може, і більше. Адже інвентаризацією за два місяці нинішнього року не встигли охопити ще 52 населених пункти, і там картина може бути схожою — якщо не гіршою.

До того ж, у селянських хлівах учасники інвентаризації виявили ще 2839 голів ВРХ, які взагалі не проходили процедуру ідентифікації — в офіційній звітності їх як би і не існувало. Такий перехід «в підпілля» істотно ускладнює і ветеринарний контроль, і легалізацію виробництва та збуту молока і м'яса. Вихід дрібних ферм з «тіні» можливий лише з появою реальних стимулів для них. Таким стимулом експерти бачать відновлення дотацій для тваринників з державного бюджету. Зокрема, власники корів у нинішньому році зможуть отримати по півтори тисячі гривень на кожну дійну корову. Але лише в тому випадку, якщо «здобувачка» дотації пройшла ідентифікаційну процедуру.

Ваш вибір 'Подобається'.


"Влада мені постійно не давала спокою". Чому бельгієць хоче продати ферму на Львівщині

Знайомство Бернара з Україною розпочалося наприкінці 90-х, коли він разом із групою бельгійських бізнесменів приїхав до нашої країни з метою реалізації інвестиційних проектів, пише biz.censor.net.ua

"Перший раз я приїхав до України у 1999 році, коли співвітчизники запросили мене побути у якості консультанта. Їх цікавило, чи можна робити в Україні вироби з дерева та художні металоконструкції. Я проаналізував ситуацію щодо дерева і зрозумів, що через корупцію зробити нормальний контракт для купівлі та експорту деревини неможливо. Та й художні металоконструкції коштували в Україні у три рази дорожче, аніж, наприклад, в Індії".

Україна — рай для сільського господарства

Втім саме тоді Бернар Вілем, у якого дід-прадід були фермерами і який зріс на фермі, зробив висновок, що в Україні надзвичайно сприятливі умови для ведення сільського господарства.

"Я побачив велику кількість землі, хороші кліматичні умови і зрозумів, що тут можна займатися аграрним бізнесом. Тоді, у 2000-х роках, ніхто на нього не звертав уваги. Олігархи сміялися, коли йшлося про агроперспективи України. Тепер, через 15 років, ситуація кардинально змінилася. Майже усю землю розподілили між собою олігархи та люди, причетні до влади, які створили агрохолдинги".

З 2000 року, Вілем почав працювати в Україні як консультант із сільськогосподарських питань.

"Я консультував людей, які мали великі проекти по тваринництву. Тобто робив аналіз українського сільськогосподарського ринку".

Але бельгійця не полишала мрія створити власну сімейну ферму на кшталт тих, що є по всій Європі.

Як все починалося

Свій сімейний бізнес іноземець розпочав, власне, зі створення сім’ї, одружившись на своїй перекладачці Марії Хомяк.

"10 років тому я побачив, що українські супермаркети почали імпортувати козиний сир із Франції. Подумав, що це абсурдно — імпортувати козиний сир через те, що в Україні немає козиних ферм. Тож, я відкрив першу козину ферму".

Свою ферму подружжя облаштувало на потужностях колишнього колгоспу Дмитровичів — маленького села на Львівщині, неподалік містечка Судова Вишня. Кілька занедбаних тваринницьких комплексів і майже 100 гектарів землі стали основою для його ферми, яку назвали "Шеврет", французькою — "кізочка".

У ремонт приміщень, відбудову господарства, генетичний матеріал, закупівлю техніки і обладнання було вкладено один мільйон євро. Планувалося, що на фермі одночасно буде утримуватися тисяча кіз.

Неєвропейська реальність

Спочатку у Бернара почалися проблеми із створенням високоякісного маточного стада.

"Першими козами на моїй фермі були українські, тому що у 2008-2009 роках законом заборонялося імпортувати кіз. Мені було важко, тому що генетичного матеріалу було дуже мало. Я почав шукати і купувати кіз у навколишніх селах у радіусі 200 кілометрів від Львова. Їздив на Івано-Франківщину, Волинь, Тернопільщину, щоб знайти звичайних кізочок для маточного стада. Через міжнародну організацію мені вдалося купити за кордоном трьох елітних племінних зааненських цапів. Поступово, шляхом селекції, я виводив чистопородних кіз".

Нині фермер має кіз зааненської породи і альпійських. Їх селекцією займалися ще із 70-х років минулого століття, тож тепер саме вони — визнані світові лідери серед молочних порід.

"Кози дають за рік різну кількість молока, залежно від лактації. Тобто, молода дворічна коза на першій лактації (це 10 місяців на рік) дає 350-450 літрів молока, не більше. На другій лактації вона буде давати 600-700. На третій надої можуть доходити до 1000-1200 літрів. Якщо розділити 1200 літрів на кількість днів у році, то вийде приблизно по 4 літри на день від одної кози. Але такий результат буде тільки за умови хорошого раціону тварини. Після семи років коза починає давати менше молока. Ті, що цікаві як генетичний матеріал, становлять маточне стадо, інші ідуть на м’ясо".

Саме проблеми із виділенням землі, на якій вирощуються корми для тварин та ведеться випас, стали другою точкою спотикання іноземця в українських реаліях. Він переконаний, що процеси передачі землі в оренду проходять не прозоро, що усе вирішується купкою корумпованих містечкових князьків, а не за законом.

"Спочатку, коли я тільки починав, мені казали: "Приїжджайте, у вас будуть усі умови!". А потім почалося: дайте грошей на футбольну команду, "треба жити із громадою".

А що означає "жити із громадою"? Треба дати туди, туди і туди. Все вирішує кілька людей, а повинен працювати закон".

Бельгійця обурює, що вони з дружиною вимушені орендувати землю під свої приміщення, у які самі ж вклали немалі кошти, за найвищою ставкою — 12% від їх нормативної грошової оцінки.

"Оренду земельної ділянки під ОСГ дають за найвищою ставкою, тобто 12%. За законом, податкова ставка має бути від 4 до 12 відсотків. 12 — це під заправками і супермаркетами. Ні, моя дружина орендує під 12 відсотків, тому що вона — дружина іноземця. Хіба це закон? Це — дискримінація".

Останньою краплею для Вілема стало нещодавнє рішення міської ради Судової Вишні віддати землі сільськогосподарського призначення під будівництво гранітного заводу.

"Неподалік від нас є шматок землі, де від колишніх приміщень залишився лише фундамент та напіврозвалена автовагова. Власник продав це майно людині, яка до фермерства не має ніякого відношення. І оцей чоловік на 18 сотках цієї землі планує будівництво гранітного заводу. Я тут поклав 8 років свого життя, вклав у ферму мільйон євро, влада мені постійно не давала спокою і в результаті вони планують робити у нас під дверима гранітний завод, змінивши призначення сільськогосподарських земель, причому рішення було прийняте, поки народ відпочивав на різдвяні свята!"

Українська пастораль з французьким прононсом

Ми приїжджаємо з паном Вілемом на його ферму рано-вранці. Нас зустрічають кілька охайних приміщень тваринницких ферм, де нині утримується три сотні кіз – більше не дозволяє брак землі. Господарський блок, у якому працює сироварня та майстерня, кілька коней, запряжених у вози, з яких вивантажують вранішнє молоко, п’ять свіжозбудованих дерев’яних курників, біля яких гуляють чорні французькі кури.

На фермі "Шеврет", яка позиціонує себе як перша українська сироварня, що почала виготовляти козині сири за французькими рецептами, щоденно відвантажується від 30 до 200 кілограмів готового сиру (залежно від пори року), який миттєво розкуповують львівські ресторації.

"Сир робиться за рецептами, яким вже тисячі років. Нічого не треба вигадувати. Треба взяти молоко і додати екстракт зі шлунку молодого козеняти. А потім молоко має постояти за температури 24 градуси 24 години. І все. На другий день уже є сир. Потім питання витримки. Екстракт зі шлунку козеняти можна отримати двома способами: або купити (його продають маленькі лабораторії), або зробити самому. Для цього потрібне одне молочне козеня".

На фермі нині виробляється більше 10 видів сирів, які після народження у родини фермерів доньки Елізи продаються під торговою маркою "Фромаж д'Еліз", що у перекладі із французької означає "Сир Елізи".

Серед них — кілька варіантів молодих сирів — кроттен та бюш, витримані більше півроку том, томет та інші. Ціна на готову продукцію коливається від 35 грн (кроттен, 50-80 г) до 640 грн (500-700 г, том козиний) за головку сиру.

Частину інгредієнтів до своїх сирів бельгієць привозить із своєї батьківщини. Це деревне вугілля, яким посипаються деякі з видів продукції, трави, різні спеції.

На фермі є невеличкий магазин та стилізована під сільську світлицю дегустаційна зала. Тут є інша продукція, яку виробляють на фермі: мед, варення, трав’яні чаї, вермути, сік, рієт та триїн — це тушковане козине та яловиче м’ясо, козиний жир, вермут з цвіту бузини, сидр на естрагоні, віск для натирання меблів, мазі власного виробництва з календули...

Усе це, за словами працівників ферми, робиться за рецептами самого господаря.

Бельгієць полюбляє привезти на свою нову батьківщину якісь незвичайні сорти овочів. На столі дегустаційної зали — сині бульби якоїсь незвичайної картоплі, часник величиною з кулак, екзотичні боби…. З козячої шкіри фермер робить полотна для майбутніх картин. А ще — пише дитячі казки.

Втім, сам Бернар Вілем зізнався, що так і не зумів навчитися жити в Україні, тому що нічого не хоче "домовлятися". Над усім має бути закон, вважає він.

Ферма, за його словами, приносить щомісячно 2 тисячі євро збитків. Тож він не виключає, що найближчим часом продасть свій сімейний бізнес і зосередиться на консультуванні українських агропідприємств та забезпеченні їх високоякісним генетичним матеріалом з Європи.

За його словами, фінансово це цікавіше. Серед його клієнтів — СТОВ "Птахоплемзавод Коробівський", Агросоюз "ДніпроКріль", ПАТ "Миронівський хлібопродукт" та інші.

Бельгієць жаліється, що на усьому шляху від Львова до Дмитровичів, а це більш ніж 50 кілометрів, ніде купити якісної сільгосппродукції.

"В Україні майже не залишилося маленьких ферм. Зараз по трасі до Львова ви не знайдете жодної ферми, де можна купити молока чи пшениці на хліб. Тому що немає ферм. В Україні більше значення мають "варіанти і нюанси", ніж закон. Знайдіть мені хоч одну ферму в Україні, до якої не мають стосунку олігархи, колишні голови колгоспів чи представники влади. Їх немає".

Фермер вважає, що аграрний ринок України орієнтований на експорт, а можновладці зовсім не піклуються про свій народ.

"Люди, що мають владу, не мають бажання нормально годувати свій народ. Україні треба взагалі закрити кордони для ввозу продукції, яку вона сама може виробляти, або ж зробити на неї 100%-відсоткове мито. Треба завозити тільки те, що у тутешньому кліматі виростити неможливо — банани чи ананаси, наприклад".

Свій досвід із козиною фермою в Україні він називає "невдалим експериментом".

 

Ваш вибір 'Цікаво'.