170513

Богдан Купич: "Україна має якісний людський капітал"

Упродовж конференції “Агробізнес в Україні: Велика Гра”, активний учасник міжнародного бізнес співтовариства, Перший Президент і ось вже 10 років Член Ради Директорів Американської Торговельної Палати в Україні розказав, як технологічні инновації можуть допомагати вирішувати проблеми агропромислового сектору.

Говорячи про “AgTech. Технологічні інновації в агробізнесі”, експерт наголосив на тому, що Україна має багато проблем в агросекторі, які потребують вирішення. Але поруч із цим наша країна має інструменти для вирішення цих проблем. Саме інновації здатні допомогти у вирішенні складних питань. Ілюструючи тезу, Богдан Купич цитував 9-го президента Ізраїлю.

“Я мав нагоду слухати доповідь Шимона Переса на Ялтинській конференціїі, який упродовж тривалого виступу виголосив таку тезу: “Ізраїль має два моря: одне мертве, друге вмираюче”. Але завдяки технологіям ця країна вирішує проблеми з водою і налагодила продаж квітів в Нідерланди і моркви в Росію”.

Завдяки інноваціям можна вирішувати багато проблем. Невелика статистика з AgTech: більше 4 млрд $ інвестується щороку в цей проект, який має дуже широке поле зацікавлень, серед яких сенсори, дрони тощо.

"Вона звичайно, має бути релевантною, але і корпоративні структури, такі як Syngenta, також інвестують в інновації, шляхом викупу невеличких компаній, вирішують проблеми і впроваджують нові технології. Я бачу в Україні цей потенціал - навколо багато розумних людей, що формують якісний людський капітал і можуть створити компанії із вирішення проблем не тільки в Україні, а й в цілому світі. І завдяки цьому стати своєрідним HUBои для AgTech" - підкреслив експерт.

Ексклюзивно для AgroReview
Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Найбільший виробник цукру за рік збільшив експорт в три рази

Як стало відомо з повідомлення компанії, консолідована виручка за вказаний період зросла на 61%, до 349 млн євро. Чистий прибуток знизилася на 6%, до 74 млн євро, пише Delo.UA.

Доходи ключового для компанії цукрового сегмента зросли на 56%, до 156 млн євро. Це стало можливим за рахунок 40-процентного зростання обсягу продажів і 10-процентного зростання цін на цукор. На експорт було відправлено 143 тис. тонн цукру, що у 3 рази перевищує показник за аналогічний період минулого року.

Доходи сільськогосподарського сегмента виросли на 147%, до 106 млн євро. Продаж зерна перевищив 662 тис. тонн (+160%), понад 90% з яких були експортними.

Дохід від молочного тваринництва збільшився на 35% до 23 млн євро, в основному, на тлі ринкової тенденції зростання цін на молоко преміум-якості. Виробництво молока в господарствах компанії за 9 місяців збільшилося на 1% до 81 тис. тонн. Його продажі склали близько 78 тис. тонн (+1%).

Раніше стало відомо, що "Астарта" претендує на $25 млн кредиту від Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР). За інформацією ЄБРР, загальна вартість проекту оцінюється в $83,1 млн.

ЄБРР в жовтні 2017 року схвалив питання про виділення цього кредиту для "Астарти". У співпраці з банком компанія хоче побудувати і купити шість зерносховищ загальною потужністю 480 тис. тонн і побудувати одне сховище цукру загальною ємністю 50 тис. тонн в Полтавській і Хмельницькій областях.

Це не перша інвестиція "Астарти" в енергоефективність: компанія побудувала біоенергетичний комплекс (БЕК) в Глобіне (Полтавська обл.) для забезпечення біогазом цукрового і соєпереробного заводів.

Довідка: "Астарта" — вертикально інтегрований агропромисловий холдинг, який здійснює діяльність у Полтавській, Вінницькій, Хмельницькій, Тернопільській, Житомирській, Чернігівській, Черкаській та Харківській областях. До складу холдингу входять вісім цукрових заводів, агрогосподарства з земельним банком близько 250 тис. га і молочні ферми. У 2014 році холдинг ввів в експлуатацію завод з переробки сої в Полтавській області (ТОВ "Глобинський переробний завод").

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

"Мильна бульбашка" бізнес-імперії Сергія Касьянова – власника KSG-Agro

Початок бізнес-кар'єри Сергія Касьянова було якщо не безхмарним, то принаймні не заплямованим участю в різних сумнівних схемах, на яке були такі багаті "лихі 90-е". Успішний бізнесмен, який організував разом з партнерами виробництво прального порошку Gala, який під брендом "Навіщо платити більше!" на початку нульових років зайняв третину українського ринку і в 2004 році успішно продав його американському гігантові Procter & Gamble, - повідомляє Uainfo.org.

Але після цієї вдалої оборудки бізнес Касьянова пішов на спад. Після закінчення депутатських повноважень в 2006 році він вирішив зайнятися рітейлом, але в 2009-2010 роках належала йому компанія Кстрейдинг пройшла через процедуру банкрутства, реструктуризувавши або списавши борги банкам і постачальникам продукції супермаркетів "ПІК" і Spar на суму 384 млн грн.

Паралельно в 2001 року Сергій Касьянов займався агробізнесом і надалі створив агрохолдинг KSG Agro, який в 2011 році провів IPO на Варшавській фондовій біржі. Зростаючий агробізнес вимагав все більшої кількості землі і способи її отримання були далекі від ідеальних. У ЗМІ з'являлася інформація про те, що поглинання KSG Agro підприємства "Унірем Агро" канадського бізнесмена Рональда Майкла Дерріксона в 2011 році було не зовсім дружнім.

Справжній скандал спалахнув в 2014 році, коли рейдерському захопленню піддалося агрофірма "Чумаки" в Дніпропетровській області. Пайовикам, чиї земельні ділянки орендує РПЛ "Чумаки", запропонували переоформити договори на нову компанію - ТОВ "СГП" Чумаки ", кінцевим бенефіціаром якої б не хто інший, як власник холдингу KSG Agro Сергій Касьянов.

Але палиця завжди з двома кінцями, на тлі скандалу з рейдерським захопленням компанія зіткнулася з проблемами на Варшавській фондовій біржі і її акції подешевшали на 40%. Пізніше Касьянов вирішив "заднім числом" вийти з рейдерської схеми продавши корпоративні права підприємства ТОВ "СГП" Чумаки ".

Втім, по справжньому великі та головне легкі гроші до Касьянову прийшли з початком тісної співпраці зі своїм родичем і по совсместітельству "смотрящим" за державним "Родовід Банком" Олександром Шепелєвим. І на цих схемах слід зупинитися детальніше.

У 2017 році Господарським судом Дніпропетровської області було порушено провадження у справі про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю "Союз-3", яке входить в агрохолдинг KSG Agro. Про це свідчать дані Державного реєстру судових рішень.

Головою ради директорів і бенефіціаром групи KSG Agro є колишній голова Дніпропетровської ОДА Сергій Касьянов. У холдинг входить сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «СОЮЗ-3», яке зараз знаходиться в стадії банкрутства і має значну заборгованість перед кредиторами.

Так, Дніпропетровський апеляційний господарський суд підтвердив заборгованість цього підприємства перед Родовід Банком в розмірі майже 44 з половиною мільйона гривень, яка в результаті нарахування пені, інфляційних втрат та відсотків перевищила 100 мільйонів гривень.

А в цілому, згідно з реєстром вимог кредиторів у справах про банкрутство, загальна сума заборгованості "Союз-3" перед усіма кредиторами складає понад 193 млн грн.

Відомо, що саме "СОЮЗ-3" брав участь в угодах в роках з присвоєння майна "Родовід Банку" шляхом неповернення кредитних коштів банку.

Присвоєння кредитних коштів відбувалося завдяки заміні ліквідного заставного (іпотечного) майна на неіснуючий земельну ділянку на підставі фіктивних угод. В даному випадку таким ліквідним майном було нежитлове приміщення в Дніпропетровську загальною площею 2718,00 кв.м., по вулиці Комсомольська, 40, яке є власністю майнового поручителя Товариства з обмеженою відповідальністю "Бізнес менеджмент груп", і було замінено земельною ділянкою, якого фактично ніколи не існувало (офіційно "Бізнес менеджмент груп" в групу KSG Agro не входить, але бенефіціаром вказаного товариства знову ж є Сергій Касьянов).

Незаконність ув'язнених "СОЮЗ-3" договорів, пов'язаних з виведенням ліквідного майна і угод про припинення кредитних зобов'язань, визнано судовими рішеннями ще в 2011 році, зокрема, рішенням Обухівського районного суду Київської області від 14 березня 2011 року за справі № 2-71 / 11, яке залишено без змін ухвалою Апеляційного суду Київської області, визнано недійсним договір іпотеки від 25 січня 2010 року, визнано недійсним договір про задоволення вимог іпотекодержателя від 2 лютого 2010 року.

Причетність Сергія Касьянова Сергія висновку фіктивних договорів служила підставою для відкриття кримінального провадження №12012000000000054 по відношенню до нього, відомості про який внесені до Єдиного державного реєстру 23 листопада 2012 з ознаками злочину, передбаченого ст. 191 ч. 5 Кримінального кодексу України.

Далі ТОВ "СОЮЗ-3" з метою запобігання зверненню стягнення на зазначене нежитлове приміщення з боку АТ "Родовід Банк" негайно взяв новий кредит уже в Публічному акціонерному товаристві "Банк Кредит Дніпро", а Товариство з обмеженою відповідальністю "Бізнес менеджмент груп" негайно передало цю нерухомість в іпотеку.

Також до складу KSG Agro входить ВАТ "KSG БАНК", якої причетний до відмивання коштів, викрадених колишнім народним депутатом Олександром Шепелєвим в державному "Родовід Банк".

Важливо розуміти, що акціонерами Відкритого акціонерного товариства "Європейський банк раціонального фінансування" до зміни найменування на ВАТ "KSG БАНК" були громадяни України Шепелева Галина (36,484% акцій), Шепелев Олександр (16,391% акцій), а також: Компанія "Укрмегаеко" ( 8,072% акцій), компанія "Екогрупп" (8,205% акцій), компанія "Донелітпром" (8,088% акцій), компанія "Регоптпромзбут" (7,991% акцій), єдиним засновником і власником яких був Шепелев Михайло Олександрович.

Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ України від 12 листопада 2012 уже було порушено кримінальну справу № 24-357 щодо Шепелєвої Галини Михайлівни за ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України за фактом заволодіння та привласнення грошових коштів відкритого акціонерного товариства "Родовід Банк" в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовими особами цього банку своїм службовим становищем, вчиненого за попередньою змовою групою осіб.

В рамках кримінальної справи було складено постанову про накладення арешту на майно Галини Шепелєвої. Однак, незважаючи на арешт майна, 5 березня 2013 Шепелєвої Галиною були відчужені належні їй акції ВАТ "Європейський банк раціонального фінансування" на користь фізичних осіб, пов'язаних з Сергієм Касьяновим.

Висновок спірних договорів купівлі-продажу цінних паперів було направлено на звільнення майна, на яке накладено арешт, тим більше, приховувало офіційну володіння сім'єю Шепелєва акціями банківської установи, проте не позбавляло сім'ю Шепелєва можливості бути реальними бенефіціарами ВАТ "KSG БАНК" разом з Касьяновим.

В результаті цінні папери номінальною вартістю 14 299 900,00 (чотирнадцять мільйонів двісті дев'яносто дев'ять тисяч дев'ятсот) гривень були відчужені за ціною всього 102 871,35 (сто дві тисячі вісімсот сімдесят одна гривня 35 копійок) гривень, тобто майже більш ніж в сто разів менше їх номінальної вартості, а майно, на яке накладено арешт, вивільнено.

Саме на рахунках групи компаній "KSG Agro SA" знаходиться значна частина викрадених Олександром Шепелєвим грошових коштів "Родовід Банку", в тому числі від нібито отриманих банком юридичних послуг вартістю понад 300 мільйонів гривень (за цим фактом порушено кримінальну виробництво № 12013000000000507). Зокрема, частина викрадених в АТ "Родовід Банк" коштів, а саме 21 205 021,97 доларів США, були переведені з компанії Шепелєвої Галини «" Ledoyen Holdings Ltd "компанії IСD Investments SA, яка також входить до групи KSG Agro і, відповідно , належить Сергію Касьянову. Надалі основна частина цих коштів була переведена на рахунки компаній групи "KSG Agro S.A.", відкритих в ВАТ "KSG БАНК".

Належність компанії IСD Investments Сергію Касьянову підтверджуються інформацію з офіційного сайту агрохолдингу KSG Agro.

Варто відзначити, що за твердженням екс-віце-президента "Родовід Банку" Сергія Дядечка, саме через цю фірму здійснювався переклад 1,3 млн доларів за фабрикацію в Росії кримінальної справи про тероризм стосовно українського банкіра.

Як відомо, сьогодні Сергій Касьянов проходить у гучній справі про замах на вбивство Сергія Дядечко. Власник KSG Agro підозрюється в пособництві при залученні невинного до кримінальної відповідальності, штучне створення доказів обвинувачення, а також в пособництві при незаконному затриманні та утриманні під вартою невинного.

І розслідування цієї резонансної справи має всі підстави стати "лакмусовим папірцем" для вітчизняної правоохоронної і судової систем.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Ріпак в 2017/18 МР може вийти на перше місце з рентабельності

Про це повідомляє аналітик «ОДА Україна» Вікторія Блажко, пише Latifundist.com.

Так, згідно з попередніми розрахунками, цей показник повинен перевищити 80%.

«Нагадаємо, що в 2016 р. ріпак був нерентабельним для вирощування серед всіх олійних культур: його рентабельність становила лише 45% порівняно з 62% у соняшника і 52% у сої», — відзначає аналітик.

Вона додала, що менш високий попит на ріпак на тлі повільного надходження нового врожаю (через низькі темпи збирання в першій половині збиральної кампанії) надав серйозну підтримку внутрішньому ринку олійної, забезпечивши високий рівень внутрішніх цін практично з початку старту сезону.

«Якщо на 1 липня 2016 р. середня ціна EXW на ріпак в Україні становила 10 тис. грн/т, то на 1 липня 2017 р. вона знаходилася на рівні 11,5 тис. грн/т. Далі, протягом 4 місяців ми спостерігали планомірне зростання українського ринку, який завдяки сильним факторам підтримки вже другий рік поспіль минув сезонне серпневе просідання цін, пов'язане з масовим надходженням нового врожаю як в Україні, так і в Європі. Всього з початку липня і на початок жовтня зростання середньої ціни EXW склало 9% до 12,5 тис. грн/т», — повідомляє Вікторія Блажко.

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Посівна озимих вийшла на фінішну пряму

Про це повідомляє прес-служба МінАПК.

Зокрема:

- посів озимої пшениці та тритикале проведено на площі 5,9 млн га (96%від 6,1 млн га);
- жита посіяно на 147 тис. га (93% від 158 тис. га);
- ячменю посіяно 815 тис. га (88% від 924 тис. га).

Крім того, посів озимого ріпаку проведено на площі 859 тис. га або 112% до прогнозу (прогнозовано 769 тис. га).
Поряд із посівною кампанією продовжується збирання зернових та зернобобових культур – зібрано 53,7 млн тонн зерна із 13,1 млн га га (90% від 14,6 млн га)при врожайності 40,8 ц/.

З них зібрано:
- гречки - 193 тис. тонн із 177 тис. га (97% від 181 тис. га) при врожайності 10,9 ц/га;
- проса - 81 тис. тонн із 55 тис. га (98% від 56 тис. га) при врожайності 14,6 ц/га;
- кукурудзи - 15,5 млн тонн із 3,1 млн га (69% від 4,5 млн га) при врожайності 49,9 ц/га.

Також продовжується збирання:
- соняшнику - 11,3 млн тонн із 5,7 млн га (97% від 5,9 млн га) при врожайності 19,7 ц/га;
- сої - 3,4 млн тонн із 1,8 млн га (89% від 2,0 млн га) при врожайності 19,0 ц/га.
- цукрових буряків - 11,6 млн тонн із 261 тис. га (82% від 318 тис. га) при урожайності 447 ц/га.

Сільгосптоваровиробниками продовжується закупівля мінеральних добрив для внесення їх під урожай наступного року.

Станом на 7 листопада, з урахуванням перехідних залишків в наявності - 722 тис. тонн, що становить 107% до заявки.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

У тіні: експорт олії з України перевищує виробництво

За підрахунками експертів УкрАгроКонсалт, це умовно 4-5 частина усього ринку, пише landlord.ua.

«Експорт олії з України перевищує виробництво, — заявив Сергій Феофілов, генеральний директор УкрАгроКонсалт на II Відкритому Економічному Форумі «Масштаби та схеми тіньової економіки» з презентацією на тему «Оцінка тіньових схем у масовому секторі України». – Загальне виробництво олії повинне бути, за нашими підрахунками, до 6 млн 400 тисяч тонн. Але за даними статистики, котра публікується, ми бачимо розходження в один мільйон».

Експерти впевнені, що розміри тіньового олійного ринку тим вищі, що більші об’єми урожаю. Тіньова продукція поступає на ринок без оподаткування й обліку.

«В Україні порушили закон збереження матерії – щось звідкись береться й кудись зникає, – каже Феофілов. – Протиріччя може бути усунуто в один спосіб – знищення схем зловживання при збиранні соняшника».

За інформацією галузевого об’єднання «Укроліяпром», експорт соняшникової олії торік збільшився порівняно з 2015 роком на 23% — до рекордних 4,8 млн тонн. За даними об’єднання, експорт соняшникової олії в грошовому вираженні зріс на 12,5% — до $ 4,8 млрд. Виробництво і експорт соняшникової олії в 2015-2016 МР зросли на 10% — до 4,85 млн тонн і 4,4 млн тонн відповідно.

Згідно з прогнозом Міністерства аграрної політики і продовольства, виробництво і експорт соняшникової олії з України в 2016-2017 МР складе 5,5 млн тонн і 5 млн тонн відповідно. Частка України в глобальному виробництві насіння соняшнику складе 31%, у виробництві соняшникової олії — 34%, в експорті — 57%.

Активний ріст українського тіньового олійного ринку розпочався з 2011 року.

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview