170513

Дефолт «Агроінвестгруп» і його наслідки для аграрного ринку

Про це пише УкрАгроКонсалт.

Суть проблеми

- Компанія, що володіє 32 тис. га землі і 20 елеваторами, яка пропрацювала на ринку більше 10 років, мала непогану репутацію, перестала виконувати контракти і виходити на зв'язок.
- Збиток оцінюється в 80-120 млн дол. У числі постраждалих українські торгові компанії, постачальники МТР, міжнародні трейдерські компанії, банки, Аграрний фонд та ін.
- Зерно, що зберігається на елеваторах компанії, продавалося по кілька разів. Кількість розписок в 5-6 разів більше готівкового зерна.

Вплив на ринок

-Різке падіння довіри до складських свідоцтв, як до документів, що підтверджують перехід власності на зерно, хоча за цією схемою працює більшість компаній більше 10 років.
- Посилення деталізації процедур з перевірки всіх документів, особливо з боку міжнародних трейдерів
- Уповільнення швидкості обігу грошей, падіння швидкості платежів.

Читайте також: Скандал в АПК: як власники елеваторів вкрали зерна на мільйони доларів

Ймовірні наслідки, прогнози

-Зміна політики закупівель зерна:

- Прискорена відмова торгових компаній від покупки зерна на внутрішніх елеваторах. Як наслідок, ймовірно падіння попиту на послуги по зберіганню зерна.

- Надалі можливе наближення до французької моделі: зберігання зерна лише на власних елеваторах, поставка на чужий елеватор означає його продаж.

-Додаткові вимоги до елеваторів, які надають послуги по зберіганню. Зокрема, вимога до обов'язкової присутності на елеваторі і контроль наявності зерна.

- Розкручування спіралі банкрутств. Інші компанії, які працюють за схемами піраміди прискорять виведення коштів після посилення контролю за наявністю зерна і більш суворим вимогам до моменту переходу прав власності. Це може призвести до аналогічних дефолтів і цілого шлейфу втрат.

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Ціни на буряк знизились під впливом збільшення його пропозиції від населення

Але зниження ціни відбулось за рахунок просідання мінімальних цін, тоді як максимальний ціновий поріг майже не змінився.

За даними фахівців «Інфо-Шувар», станом на 11 лютого 2019 року, на найбільшому гуртовому ринку Західної України ОРСП “Шувар” столовий буряк пропонувався у дуже широкому діапазоні цін 5-10 грн/кг (0,16-0,33 EUR/кг).

«Цього сезону ринок столового буряка дуже різноманітний. На гуртових ринках, поряд із вітчизняними комерційними виробниками, буряк продають імпортери та місцеве населення. Найвищу ціну пропонують імпортери, їх продукція дійсно сьогодні найбільш якісна. Найнижчу ціну за буряк встановлює населення. Така пропозиція дуже часто з’являється на ринку в кінці зими, особливо в сезони з високими цінами і, до речі, може суттєво впливати на середній показник цін в другій половині сезону. Поступово зростає пропозиція дрібного не дуже якісного буряка і від комерційного виробника: зберігати таку продукцію далі немає сенсу, а фермеру потрібні гроші на підготовку до нового сезону», - розповідає Тетяна Гетьман, керівник департаменту «Аналітика» ОРСП «Шувар».

11 лютого 2019 року, майже на всіх гуртових майданчиках в країні і в роздрібних мережах можна знайти столовий буряк виробництва Білорусь, його гуртова вартість становить 9-10 грн/кг (0,29-0,33EUR/кг). Приблизно за такими ж цінами пропонують якісний буряк вітчизняні виробники, а от дрібний некондиційний буряк коштує 5-6 грн/кг (0,16-0,19EUR/кг). Середня ціна на буряк в Україні сьогодні в 2 рази вища, від показників в лютому 2018 року.

Незважаючи на суттєве зниження поточної вартості вітчизняного буряка, він все ще залишається наполовину дорожчим, ніж на початку лютого 2018 року.

За даними “Інфо-Шувар”, у сусідній із Україною Польщі, від початку поточного року, на найбільшому гуртовому ринку Варшави “Броніше”, столовий буряк подорожчав майже наполовину і коштує, станом на сьогодні 0,19-0,35 EUR/кг. Це негативно вплинуло на поставки польського буряка до України. У порівнянні із минулим роком, ціни на столовий буряк у Польщі зросли більш, ніж на 70%.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

У Росії злякалися української свинини

Про це повідомляють російські ЗМІ з посиланням на прес-службу Россільгоспнагляду, пише ТСН.

Управління Россільгоспнагляду у Білгородській області звернулося до митної служби і прикордонного управління з проханням посилити роботу на кордоні через виявлення осередку африканської чуми свиней (АЧС) на звалищі відходів в одному з міст України.

"На початку лютого 2019 року, згідно з інформацією з офіційних джерел, на звалищі ТПВ у Харкові були виявлені полеглі свині, інфіковані вірусом АЧС. У зв'язку із загостренням епізоотичної ситуації щодо поширення вірусу африканської чуми свиней направлені листи в митну службу і Прикордонне управління з проханням посилити контроль за переміщенням через кордон тваринницької продукції в ручній поклажі і багажі пасажирів. З метою недопущення занесення вірусу на територію області, забороняється ввезення будь-якої продукції свинини з України ", - йдеться в повідомленні.

Як пояснили виданню в прес-службі Білгородської митниці, на даний момент в регіоні, що межує з Україною на протязі 540 км, допускається ввезення в Росію тільки готової продукції тваринного походження в заводській упаковці.

"До інциденту в Харкові наше відомство завжди керувалося федеральним законом і в посиленому режимі контролювало ввезення м'ясної продукції", - додала співрозмовниця агентства.

У прес-службі також зазначили, що менше, ніж за місяць митницею було порушено 142 справи про адміністративні правопорушення, сума накладених штрафів і вилученого конфіскату перевищила 5 мільйонів рублів. Основними порушниками заборон є громадяни України, які намагаються ввезти в Росію в великих обсягах, в тому числі м'ясо птиці, яловичини, кролика, сало.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Україна продовжує скуповувати пальмову олію

Про це повідомила Державна фіскальна служба України, передає УНН.

Найбільший обсяг пальмової олії було завезено з Індонезії - 8,8 тис. тонн. З Малайзії було імпортовано 1,5 тис. тонн, зі Швеції - 95 тонн, з інших країн — 199 тонн.

При цьому у січні 2019 року Україна пальмову олію не експортувала.

Зауважимо, що за підсумками 2018 року показник імпорту пальмової олії в Україну становив 220 тис. тонн, за підсумками 2017 - майже 172 тис. тонн, за підсумками 2016 - 150 тис. тонн. Таким чином, за два роки Україна наростила імпорт пальмової олії на 46,6%.

Нагадаємо, що українські депутати хочуть заборонити використання пальмової олії при виробництві продуктів харчування. Відповідний законопроект вже був проголосований парламентом в першому читанні.

За словами нардепа Сергія Тригубенка, сьогодні українські виробники використовують пальмову олію з метою здешевлення виробництва продуктів харчування, зокрема, молочних.

Вміст "пальми" в товарах, як правило, не зазначається на етикетках, що, по суті, є фальсифікацією продуктів.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Експерименти щодо ідентифікації: поросят будуть татуювати

Цього разу у ТОВ «АПК „Насташка“» тварин будуть татуювати, повідомляє прес-служба АСУ.

Оскільки українське законодавство орієнтується на європейські вимоги, експерти Асоціації «Свинарі України» вивчили нормативну базу ЄС та інших країн світу. У тамтешніх нормативних документах визначена альтернатива биркуванню — татуювання.

«Опрацювавши нормативну базу країн світу, насамперед ЄС, підтвердили, що закордонні свинарі мають вибір — можуть татуювати поросят чи прикріплювати вушні бирки. Хочемо, щоб і вітчизняні виробники теж могли обирати зручний для них метод ідентифікації з точки зору менеджменту і фінансового аспекту. Тому, на зустрічі з експертами Агентства з ідентифікації учасники АСУ погодили перевірити на практиці оптимальні способи татуювання поросят відповідно до віку тварин. Дослід проведуть у ТОВ «АПК «Насташка»», — коментують в АСУ.

Відповідно до чинного Порядку ідентифікації та реєстрації свиней, татуювання поросят можна здійснювати лише після того, як вони досягнуть віку 4 місяці. Таке обмеження унікальне і діє лише в Україні. При цьому, воно спричиняє істотні фінансові втрати для свиногосподарств, що вирощують свиней на двох майданчиках: переводять поросят у віці 2,5 місяців (70−80 днів) з маточника у відгодівельник. Так, господарству на 1250 свиноматок, яке щотижня на відгодівлю переводитиме 300 поросят це коштуватиме понад 4 тис. грн/тиждень (одна бирка коштує 6,80 грн) або понад 210 тис. грн/рік. Ці витрати не враховують заміри бирок (їх втрати становлять 2−20%, залежно від віку биркування тварин) та оплати окремих трудовитрат.

В АСУ додають, що об'єднання узялося отримати роз’яснення від профільних асоціацій різних країн світу щодо досвіду татуювання поросят.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

"Молочні ріки, свинячі береги": в Італії фермери влаштували зухвалий протест

Водночас виробники м'яса їх підтримали і викинули на узбіччя доріг сотні кілограмів свинини, повідомляє obozrevatel.com.

Невдоволення протестувальників викликане закупівельними цінами – занадто низькими, щоб покривати виробничі витрати.
Зокрема, фермери вимагають підвищення закупівельної ціни на молоко до 70 євроцентів за літр.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview