Експорт горіхів через Одеську митницю блокують «патентні тролі»

Про це повідомляє ДФС, пише agravery.com.

На сьогодні митний реєстр містить 10 діючих реєстрацій об’єктів права інтелектуальної власності – корисних моделей, що визначають спосіб упаковки горіха волоського при транспортуванні.

Очевидно, що ознаки формул цих корисних моделей (транспортування горіхів у мішках (полімерних, паперових чи сітчастих, картонних коробах тощо)) не є новими та тривалий час є загальнодоступними у світі, що ставить під сумнів їх патентоспроможність. Проте на цей час перелічені патенти є чинними, належать різним правовласникам та, згідно з діючим порядком, включені до митного реєстру, що ведеться ДФС. Формальні підстави для відмови ДФС у такій реєстрації відповідно до чинного законодавства відсутні.

При цьому питання відповідальності власників майнових прав на такі об’єкти права інтелектуальної власності (ОПІВ) як промислові зразки та корисні моделі, на сьогодні законодавчо не врегульовано. Права власника патенту не є адекватними його відповідальності.

28 листопада 2018 року за заявою правовласника Державною фіскальною службою України актуалізовано інформацію митного реєстру ОПІВ щодо об’єктів права інтелектуальної власності, занесених до митного реєстру за номером  002979 «корисна модель «Тара з целюлозного матеріалу для транспортування гарбузового насіння або ядер волоських горіхів»» та за номером  002980 «корисна модель «Тара з полімерного матеріалу для транспортування волоських горіхів або їх очищених ядер»» у частині внесення відомостей щодо експортерів/імпортерів контрафактних товарів.

Також 4 грудня 2018 року до Одеської митниці ДФС  надійшла заява представника правовласника на згадані ОПІВ, якою заявник стверджує, що в зоні діяльності митниці було здійснено митне оформлення товарів «горіх волоський» з порушенням прав інтелектуальної власності на зазначені ОПІВ визначеним переліком вітчизняних підприємств.

За період з 29.11.2018, станом на 04.12.2018 посадовими особами митниці ініційовано  проведення митного огляду зазначеної категорії товарів за 11 митними деклараціями з 46 поданих до митного оформлення.  Станом на 04.12.2018 оформлено 35 митних декларацій.

Відповідно до вимог статей 398-399 Митного кодексу України,  Порядку взаємодії підрозділів митниці при здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів, що містять об’єкти права інтелектуальної власності, затвердженого наказом Міністерства фінансів України,  митницею посилено контроль за безумовним дотриманням вимог чинного законодавства з питань митної справи та в сфері інтелектуальної власності при здійсненні митного оформлення визначеної категорії товарів, у т.ч., шляхом митного огляду у разі, якщо подані митні декларації та додані документи не містять детальної інформації про дотримання прав ОПІВ.

«Останнім часом мають місце випадки подання до ДФС заяв про сприяння захисту майнових прав на ОПІВ, які хоча й мають належним чином видані уповноваженими органами охоронні документи (патенти на промислові зразки та корисні моделі), проте повною мірою не відповідають умовам патентоспроможності та за своїми ознаками в окремих випадках можуть розглядатися як прояви недобросовісної конкуренції або шахрайства», —  повідомили в ДФС.

Під час видачі патентів на промислові зразки та корисні моделі їх новизна не перевіряється, а встановлення невідповідності промислового зразка чи корисної моделі умовам патентоспроможності (новизни) відповідно до Закону можливе тільки у судовому порядку.

На сьогодні не врегульовано питання відповідальності власників подібних патентів, якщо внаслідок їх недобросовісних умисних дій нестимуть втрати як добропорядні суб’єкти господарювання, так і держава. Права, які отримують власники подібних патентів, не є адекватними їх відповідальності.

Такі патенти у разі подання їх в установленому порядку до ДФС або митниць можуть створювати передумови для зловживань під час провадження ЗЕД, що викликає непоодинокі скарги на діяльність окремих митниць та їх посадових осіб. Внаслідок цього митниці ДФС вимушені витрачати свій достатньо обмежений адміністративний ресурс на задоволення вимог власників сумнівних патентів, а не на протидію реальним підробкам й контрафакту при здійсненні ЗЕД.

За інформацією ДФС, фактично, наразі мова йде про «патентний тролінг», який є спробою призупинити або сповільнити експорт горіхів. При цьому звинувачуються посадові особи митниць, які діють в рамках чинного законодавства.

«Вважаємо, що вирішенням порушеного проблемного питання є законодавче врегулювання питання експертизи заявок щодо критеріїв патентоспроможності під час видачі патентів на промислові зразки та корисні моделі, яка на сьогодні є формальною, зміна порядку реєстрації, надання охоронних документів щодо згаданих ОПІВ, можливості анулювання реєстрацій уповноваженими державними органами у досудовому порядку за наявності аргументованих позицій проти видачі таких документів з боку інших зацікавлених сторін», — йдеться в повідомленні.

Для довідки: за поточний період 2018 року у зоні діяльності Одеської митниці ДФС здійснено митне оформлення у режимі експорту понад 14,5 тис. тонн горіхів вартістю 1,2 млрд грн. Середня вартість склала 80,4 тис. грн/т. За аналогічний період 2017 року оформлено 10,3 тис. тонн вартістю 671 млн грн. Середня вартість становила  65 тис. грн/т.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Україна випереджає Росію за рівнем інвестування в сільське господарство

За даними Державної служби статистики України, обсяг інвестицій, спрямованих у вітчизняне сільське господарство у 2015 році, у розрахунку на 1 га сільськогосподарських угідь складав 36 дол. США. Аналогічний показник складав у Росії 26 дол. США, а у Казахстані – 8 дол. США, поінформував директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко.

Водночас, зауважив він, за обсягом інвестицій у розрахунку на 1 га ріллі Україна випереджає Казахстан лише в 1,4 разу – 42 дол. США проти 31 дол. США. Росії ж поступається у 1,5 разу – 42 дол. США проти 64  дол. США.

У сусідніх Польщі та Білорусі рівень інвестування значно вищий – 77 дол. США і 148 дол. США відповідно у розрахунку на 1 га сільськогосподарських угідь. При цьому обсяги інвестицій на 1 га ріллі складають у Польщі 101 дол. США, а у Білорусі – 236 дол. США.

У країнах Європейського Союзу обсяг інвестицій у сільське господарство у розрахунку на 1 га сільгоспугідь в середньому складає відповідно 326 дол. США, а ріллі – 545 дол. США, зазначив науковець.

Оскільки від рівня інвестицій значною мірою залежить конкурентоспроможність аграрного сектора економіки України, нарощування обсягів його інвестування слід вважати пріоритетним завданням, підсумував Юрій Лупенко.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Органічні ягоди можна продати в ЄС на третину дорожче за звичайні

Наприклад, органічну малину торік туди можна було продати по €2,05. Цього року — близько €1, але тут більше спрацював фактор перевиробництва, розповідає фермер Олексій Лимар.

Для порівняння, в Україні органічну малину в умовах надврожайного року купували по 8-17 грн/кг, залежно від сорту та якості.

«І це при тому, що за виборку малини з поля треба платити 8-10 грн», — уточнює Лимар.

Фермер розпочав займатися органічним виробництвом з 2016 р. Сертифікував свої землі і зараз повним ходом закладає органічні ягідники — порічку, малину тощо.

Аби збувати вирощене в ЄС, виробник приєднався до кооперативу. Розповідає, що продають в основному в Німеччину та Данію, незначні об’єми йдуть до Канади, США.

«В Україні є виробництво, але зовсім немає споживання», — скаржиться Лимар. І додає, що органіка на вітчизняному ринку часто сприймається як обман. Тому на часі — розвивати культуру споживання.

До слова, високий попит на імпортні органічні продукти в ЄС зумовлений тим, що потреба в органіці там зростає набагато швидше, ніж площі під таким виробництвом. Це відкриває українським виробникам велике поле для діяльності. Наприклад, лише підприємства, сертифіковані за системою «Органік стандарт», за останній рік експортували в ЄС 160 тис. т продуктів.

Джерело: agroday.com.ua

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

За хабар $6 тисяч вінницький прокурор обіцяв вирішити проблему фермера

Вінницький міський суд визнав винними заступника прокурора Вінницької області Олександра Попеско, місцевого адвоката Валерія Сувалова і мешканця Вінниці Вадима Кабішева за ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 369-2 КК України («Одержання неправомірної вигоди») і призначив покарання у вигляді штрафу 25,5 тис. грн кожному.

Про це повідомляє «Главком» з посиланням на вирок суду від 4 грудня 2018 року.

За даними досудового розслідування на прокурора Попеско через посередника вийшов голова фермерського господарства «Корделівка», оскільки проти останнього слідчий відділ калинівського відділу поліції відкрив кримінальне провадження за фактом самовільного зайняття земельної ділянки. Знайомий прокурора запевнив фермера, що Попеско може вплинути, щоб закрили вказане кримінальне провадження.

Наприкінці березня 2018 року посередник зустрівся з прокурором Попеско, який у розмові підтвердив, що може вирішити справу за $5 тис. При цьому вінницький прокурор зазначив, що неправомірну вигоду необхідно передати через адвоката, замаскувавши її під винагороду за нібито надану правову допомогу. Загалом, сума договору про надання правової допомоги мала становити $6 тис., з яких $5 тис. мав отримати прокурор, решту – його посередник.

На початку квітня відбулася передача хабара двома траншами. Спочатку фермер надав адвокату $1,5 тис., а потім - $4,5 тис.

Кошти виявили співробітники Національного антикорупційного бюро України та СБУ під час обшуку гаража прокурора Попеско.

Усі троє обвинувачених у хабарництві повністю визнали свою вину і уклали з прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ГПУ угоди про визнання винуватості, які передбачали покарання у вигляді штрафів. У підсумку суд затвердив угоди про винуватість.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Вітчизняні виробники знизили ціни на м’ясо

Про це свідчать опубліковані 7 грудня дані Мінагрополітики, передає УНН.

Так, за місяць вартість курятини в опті подешевшала на 1% до 45,2 грн за кг, вартість свинини - на 4% до 74,4 грн за кг.

Вартість яловичини в опті зросла на 1% до 77,9 грн за кг.

Натомість відчутно подорожчало м'ясо у роздрібі: курятина - на 8% до 57,6 грн за кг, свинина - на 8% до 97,9 грн за кг, яловичина - на 9% до 98 грн за кг.

"Оптово-відпускні ціни - це ті, які отримує перша ланка посередників, від виробників. Рівень зростання роздрібних цін залежить щонайменше від двох причин: кількості ланцюгів посередництва і торговельної надбавки останнього посередника - супермаркету або магазину.

Чим довший ланцюг - тим більшою буде роздрібна ціна. Чим вища торговельна надбавка - тим вищою буде ціна для кінцевого споживача", - роз'яснив економічний експерт Юрій Гаврилечко.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

5 порад фермеру, як відновити родючість ґрунту

Про це пише landlord.ua.

Gary Hula – фермер із Pond Creek (штат Оклахома, США). 12 років тому щодо цієї місцевості екологи почали бити на сполох: порушений водний баланс території. Тож фермерські господарства на всьому вододілі добровільно почали впроваджувати технології, які сприяють збереженню і підвищенню якості води та відновленню родючості ґрунтів.

На своїх акрах Gary Hula використовує методику no-till. Після чотирьох років обробітку землі без плуга і мульчування залишками врожаю ґрунти у фермера стали невпізнанними  – сповненими життя. Застосування азотних добрив на окремій смузі при посадці дозволяє точніше визначати потреби в добривах у вегетаційний період, зменшуючи стоки азоту.


Земля  на лопаті у Gary Hula повна вологи і кишить черв’яками  – надійні ознаки здорового ґрунту.

Провідні п’ять практик для запобігання ерозії ґрунту, які застосовують у Pond Creek:

  • Висівання трави (покривні культури)
  • Методика no-till (обробітку ґрунту без оранки)
  • Укріплення схилів
  • Відновлення водних шляхів
  • Чітке планування пасовищ

При такій системі, що не порушує ґрунту і зберігає живі рослини в поверхневому шарі землі цілорічно, залишки органічних речовин і мікробів створюють структуру, яка запобігає ерозії, незважаючи на вітер та дощ.

«Такий ґрунт поглинає воду краще і тримає її довше, ніж виораний», – каже Gary Hula.

Фермер із Оклахоми планує продовжувати експериментувати з покривними культурами та відновлювати природні системи під час їх експлуатації.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview