Грошове дерево: як в Мелітополі процвітає бізнес на черешні

З 70-80 тис. т черешні, яка щорічно вирощується в Україні, приблизно чверть - родом з Мелітополя, пише журнал Новое Время. З 25 травня до початку липня, всі місцеві тут зайняті її збором і продажем.

При цьому ключовою робочою силою є пенсіонери або люди старшого віку - таких в регіоні до третини населення і їм вкрай складно знайти іншу роботу. За кожен кілограм збирачам в цьому році платили по 4 грн, тоді як ще в 2016 - вдвічі менше.

За статистикою, тільки 7% мелітопольської черешні вирощуються в професійних господарствах: левову частку врожаю збирають на домашніх ділянках.

Перекупники беруть цей товар від 5 до 15 грн за кг. При цьому в Києві його вартість підніметься чи не в десять разів - до 50 грн/кг в розпал сезону.

У порівнянні з цінами перекупників в Мелітополі вартість кілограма черешень в Києві в розпал сезону вище чи не в 10 разів

Протягом останніх трьох років, з анексією Криму і початком війни на Донбасі, мелітопольські садівники - і професійні, і ті, хто вирощує фрукти дрібними партіями, - переживають труднощі зі збутом. "Ще в 2014-му до нас приїжджали через день по п'ять-шість машин, які забирали по 2-3 т фруктів. Ми не встигали їх відпускати, - згадує Галина Дрюцкая, власниця місцевого фермерського господарства ГАЛС. - А цього року ми бігаємо за кожним клієнтом, руки цілуємо, щоб він до нас прийшов".

Зараз майже весь експорт черешні з України, а це 1,8 тисячі тонн, йде в країни ближнього зарубіжжя.

У 2013 році, за даними асоціації Український клуб аграрного бізнесу, більше 4 тис. т вітчизняних кісточкових (вишні та черешні), або 99% експорту, йшло в Росію. З 2016-му основних іноземних споживачем стала Білорусь, ринок якої перетравлює до 1,6 тис. т. Хоча раніше ця країна не входила в число лідерів з купівлі української черешні. "А значить, в споживання Білорусі включена і РФ", - говорить Ярмак. Мовляв, через білоруських перекупників українські фрукти все ж таки потрапляють на російський ринок.

При цьому мелітопольці поки ігнорують Європу. Хоча проблем для них там немає. "Складнощі бувають тільки всередині самої компанії [українського постачальника черешні], - стверджує Ярмак. - Це нерозуміння ринку, невміння працювати з іноземними контрагентами, невміння забезпечити якість, логістику, упаковку і збереження продукції".

На думку Ярмака, конкурентним фактором для українських аграріїв може стати дешевизна української черешні: в Україні витрати на збирання в чотири рази нижчі ніж в ЄС. Тим більше що в деяких європейських країнах, наприклад в Італії, виробництво черешні стає все менш привабливим через зростання конкуренції і розміру інвестицій, яких воно вимагає. І поки італійські фермери переключаються на вирощування ківі, українці зі своєю черешнею могли б успішно вийти на євроринок.

Толстолік бачить перспективи українського експорту навіть не просто в черешні, а в вишнево-черешневих гібридах, за кількістю сортів яких Україна - світовий лідер. Ці фрукти не такі кислі, як вишня, і набагато більші за неї. Вони містять активне залізо, білок, який необхідний, щоб це залізо засвоювалося, і практично повний комплекс вітамінів групи B.

"У нас однозначно є ніші у виробництві черешні і її експорті до країн ЄС", - робить висновок Ярмак.

За матеріалами Новое ВремяПортал AgroReview

Чекаємо від Вас новини та прес-релізи!

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Вартість дизельного палива в Україні залишилась на рівні 22.45 грн/л

Станом на ранок 10 липня ціни на паливо в Україні залишилися незмінними. Про повідомляє AgroReview.

Зокрема, середня вартість дизельного палива (ДТ) склала 22.45 грн/л, а «ДТ+» - 23,49 грн/л.

Бензин «А-92» коштує в середньому 24.10 грн/л, «А-95» - 24,91 грн/л, «А-95+» - 26,37 грн/л.

В той же час за літр бензину «А-98» в середньому просять 29.15 грн.

За матеріалами http://vseazs.com

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Офіційний курс гривні встановлено на рівні 26,022 грн/дол

На сьогодні офіційний курс гривні встановлено на рівні 26,022 грн/долар. Таким чином, згідно з інформацією, наданою Нацбанком України та провідними українськими банками, основні іноземні валюти станом на ранок 10 липня обмінюються за таким курсом:

Порівняно з неділею курс обміну основних іноземних валют підвищився.

За матеріалами https://kurs.com.ua

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

«Сільгосп-революція» в США: вертикальні ферми все більш популярні

Американська компанія Bowery, яка займається вертикальними фермами, залучила $ 20 млн інвестицій вже на першому етапі фінансування проекту, пише видання ing.com.

Стартап від Bowery стартував на початку цього року - і зробив революцію в сільському господарстві. Команда розробників вважає, що майбутнє сільського господарства — не на традиційних полях, а на складах і в покинутих будівлях, де будуть встановлені інноваційні вертикальні ферми.

Компанія вже побудувала таку ферму в Північній Кароліні, і тепер будує іншу в передмісті Нью-Йорка. Bowery вирощують листову капусту, різні салати, руколу і базилік. Зелень поставляється в деякі супермаркети і нью-йоркських ресторанів.

Вертикальні ферми - ефективна технологія виробництва овочів і зелені, яка не шкодить навколишньому середовищу і економічна з точки зору використання ресурсів.

У міських умовах в багатоярусних теплицях практично не використовують пестицидів, вноситься незначна кількість добрив. Процеси гідро і аеропоніки, які впроваджені на цих фермах дозволяють економити воду. Немає залежності від сонячної радіації - в теплицях використовуються ультрафіолет.

Розробники заявляють, що такі ферми можна побудувати в будь-якому населеному пункті. Це дозволить оперативно забезпечити жителів свіжими високоякісними овочами та зеленню. При цьому не потрібно витрачати час на доставку - виробництво буде прямо в місті.

Інноваційність Bowery полягає в тому, що в їх теплицях можна створити ідеальні умови для вирощування рослин в будь-який час року. Системи візуального спостереження дозволяють контролювати полив, внесення добрив і зростання зелені.

За словами розробників, їх теплиці використовують на 95% менше води і в 100 разів продуктивніше, ніж традиційні ферми.

Вертикальні теплиці використовують менше місця, але вимагають більше енергії через штучне освітлення. Вирішити цей недолік можуть поновлювані джерела енергії, які інтенсивно розвиваються.

Керівник проекту прихильник інноваційної економіки. Він вірить, що ферми Bower, грунтуючись на екологічно чистих технологіях, можуть стати успішним бізнесом.

За матеріалами Aggeek

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Українці хочуть ринки як у Барселоні

Ринок завжди був для людства чимось особливим. В різні часи сюди приходили з різних причин: дізнатися останні новини, погуляти, знайти корисні знайомства - психологічний фактор. Наступним важливим змістом поняття "ринок" завжди були гроші, тобто можливість продати-купити, заробити на тому, що хтось продав або купив, і в решті-решт, поспекулювати або вкрасти - без цього не обходиться людська історія. І головним завданням ринку завжди було гастрономічне: нагодувати. Іншими словами, ринок у світовій історії - це місце активного соціального життя, отримання хліба і видовищ в одній локації, та ще смачних і яскравих.

З технологічним стрибком функція цього типу торговельних відносин сильно видозмінилася, але, що дивно і важливо, ринок не пропав. І хоча на сьогодні всі види продуктів можна купити в супермаркеті, ринки не тільки не регресують, а процвітають і отримують нові смисли. Вони стають схожими на музей. Це як постійно функціонуюча виставка, тільки з живими або принаймні свіжими експонатами.

Звичайно, існує ряд умов, за яких можлива така актуальна трансформація ринку: контроль якості, лояльні умови для маленьких господарств, "прозорий" бізнес, відсутність рейдерства і присутність попиту і смаку у місцевих мешканців. Для прикладу, візьмемо один з найвідоміших ринків світу - Бокерія (Mercat de la Boqueria). Він розташовується на проспекті Лас-Рамблас у Барселоні. Виник як звичайний вуличний продуктовий ринок, зараз є яскравою пам'яткою як регіону Каталонія, так і всієї країни. Не думаю, що у місцевої влади або активістів з'явилося б бажання знести його (як київський "Житній"). Бокерія - це місце кулінарного і культурного паломництва туристів, яке розвивається, інвестує в себе і збирає нагороди по всьому світу, серед яких звання "Кращого світового ринку" на Міжнародному торговельному конгресі у Вашингтоні в 2005 році. Також Бокерія входить в європейську мережу "Emporion" - асоціацію ринків із продукцією найвищої якості.


Дивує не те, що в Європі такі ринки є нормою, дивує те, що в Україні таких ринків немає і їх складно навіть уявити. А це дивно для країни з такою багатою ярмаркової культурою і такими прекрасними продуктами харчування. (Безліч українських овочів і фруктів має набагато більш яскраво виражений і насичений смак у порівнянні з європейськими).

Можливо, варто не просто сподіватися на розширення експортних квот з боку ЄС, а й в Україні відновлювати привабливу імпортну ситуацію. Адже ринки можуть бути не просто покинутим непорозумінням, а пам'ятниками історії і культури країни, занурюючись в атмосферу яких, буде відображатися побут і традиції міст. Ринок - це зустріч минулого і сьогодення, де можна провести час із сім'єю і друзями, поділитися порадами та новинами і смачно поїсти, що найголовніше.

Дар'я Анастасьєва

Ексклюзивно для AgroReview

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Невтішні новини для господині: каструля борщу здорожчала до 90,6 грн

Вартість каструлі українського борщу з м'ясом об'ємом 3,5-4 літри у червні збільшилася порівняно з травнем на 9,2%, до 90,62 грн, що пояснюється зростанням споживчих цін на більшість інгредієнтів цієї страви, повідомила прес-служба громадського об'єднання «Економічний дискусійний клуб» (ЕДК).

Згідно з повідомленням, вартість каструлі борщу без м'яса у червні зросла порівняно з травнем на 21,6% - до 28,04 грн.

«За розрахунками ЕДК, у червні 2017 року вартість каструлі українського борщу об’ємом 3,5-4 літра становила: з м'ясом - 90,62 гривні, без м'яса (пісного) - 28,04 гривні. Таким чином, перший літній місяць ознаменувався істотним подорожчанням вартості приготування українського борщу. Так, порівняно з травнем поточного року, у червні борщ з м'ясом подорожчав на 9,2% («плюс» 7,67 грн), пісний - на 21,6% («плюс» 4,99 грн)», - йдеться у повідомленні.

За даними аналітиків, найбільше ціна зросла на овочі, зокрема, на капусту - в 1,8 разу, буряк - в 1,4 разу. Яловичина додала в ціні на 4,5% за кілограм. Прес-служба зазначила, що порівняно з червнем 2016 року вартість борщу з м'ясом для українців зросла на 33,4%, без м'яса - на 45,9%. При розрахунках аналітики виходили з такого співвідношення інгредієнтів у страві: 600 г яловичини, 300 г капусти, 500 г буряка, 500 г картоплі, 200 г моркви, 200 г цибулі, 30 г соняшникової олії і 90 г томатної пасти.

Як повідомлялося раніше, за даними асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», ціни на овочі борщового набору - капусту, картоплю, моркву, буряк і цибулю - у травні виросли на 43% порівняно з квітнем у зв'язку із сезонним подорожчанням цієї продукції і несприятливими погодними умовами.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview