174499

Кабмін виділив 850 мільйонів дотацій на будівництво елеваторів

Відповідне рішення прийнято на засіданні уряду в середу, 30 січня, передає БизнесЦензор.

Згідно пояснювальній записці до проекту постанови, порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті на підтримку галузі тваринництва, доповнено новим напрямком фінансування – відшкодуванням сільгосптоваровиробникам вартості будівництва та реконструкції споруд по зберіганню і переробці зерна.

Очікується, що розширення програми тваринництва на зберігання і переробку зерна має забезпечити створення в 2019 році додатково потужностей по одночасному зберіганню на 2 млн тонн, що на 5% збільшить існуючі потужності.

У документі наголошується, що існуючі потужності по зберіганню не здатні забезпечити одночасне зберігання зібраного врожаю, зокрема, в минулому році мало місце в пікові періоди збору сільгоспкультур утворення черг на зерноприймальних підприємствах.

Часткове відшкодування вартості об'єктів із зберігання і переробки зерна буде надаватися на безповоротній основі у розмірі 30% вартості (без урахування ПДВ) за завершені в поточному році етапи будівництва і реконструкції об'єктів.

Крім того, з метою нарощування виробництва яловичини в 2019 році порядок використання коштів по даній програмі доповнено можливістю надання дотації на молодняк, придбаний шляхом переміщення від інших власників (до 1,5 тис. грн на голову).

Як повідомлялося, в бюджеті на 2019 рік за програмами держпідтримки АПК передбачено 800 млн грн на підтримку фермерів, 244,5 млн грн – кредити фермерським господарствам, 127,2 млн грн – здешевлення кредитів для аграріїв, 400 млн грн – підтримку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників.

На програму підтримки тваринництва, зберігання і переробки сільгосппродукції, а також рибництво в 2019 році заплановано 3,5 млрд грн, фінансової підтримки сільгоспвиробників (дотації на придбання с/г техніки, обладнання, вагонів) – близько 881,8 млн грн.

Виробники соняшникової олії очікують зростання цін

З початку поточного сільськогосподарського сезону Україна скоротила експорт олійної продукції на 0,3 млн т у порівнянні з аналогічним періодом минулого сезону. Про це повідомляє Державна служба статистики. На даний момент обсяг експорту становить близько 3,4 млн т, пише delo.ua.

На ринку соняшникової олії до 2017 року спостерігалося зростання виробництва олійної продукції, відзначають аналітики компанії Pro-Consulting. Потім ринок скоротився на 1 000 т. На думку експертів, спад пов'язаний зі зниженням валового збору насіння соняшнику та як наслідок скорочення обсягу переробки.

За останні кілька днів ціна на олію зросла з 652 $/т до 660 $/т. За інформацією S&P Global Platts, зростання цін на інші олійні продукти стало причиною зростання світових цін на соняшникову олію.

Експерти компанії Pro-Consulting відзначають, що продукти переробки соняшнику складають основу ринку олійних продуктів. 90% продукції експортується, при низькому показнику імпорту. А оскільки приріст експорту вище приросту виробництва, за винятком 2017 року, аналітики очікують скорочення місткості ринку і зростання ціни на продукт.

Нагадаємо, Україна за підсумками січня-червня 2018 р. експортувала 2,87 млн т соняшникової олії на суму $2,17 млрд, що на 9% менше аналогічного періоду 2017 р.

Уряд збільшив розмір дотацій для фермерів

Відповідне рішення уряд ухвалив на засіданні в середу, 30 січня, передає БизнесЦензор.

Крім того, Кабмін збільшив субсидії фермерським господарствам на 1 га землі з 10,2 тис. грн в 2018 році (5,5 прожиткових мінімумів) до 12,5 тис. грн в 2019 році (3 мінімальні зарплати).

Максимальний розмір субсидії фермерському господарству в 2018 році становив 30 тис. грн, в 2019 році він підвищений до 41,7 тис. грн (10 мінімальних зарплат).

Крім того, якщо вік голови фермерського господарства – до 35 років, господарство отримає максимальну субсидію.

Також уряд збільшив максимальну суму компенсації вартості насіння з 60 тис. грн у 2018 році до 80 тис. грн в 2019 році (без урахування ПДВ).

Крім того, Кабмін додав до переліку компенсацій фермерам відшкодування витрат на "зелений" туризм – до 10 тис. грн на одне господарство.

Сімейним фермерським господарствам передбачена додаткова підтримка у вигляді доплати ЄСВ на користь застрахованих членів господарства.

Уряд також додав бджільницькі кооперативи в перелік одержувачів держпідтримки в 2019 році.

У той же час Кабмін залишив торішній розмір компенсації за придбання с/г техніки або обладнання за програмою підтримки фермерів: 70% вартості обладнання без ПДВ, максимальна сума – 3 млн грн. При цьому змінені умови компенсації: якщо в минулому році господарство повинне було сплатити 30% вартості техніки/обладнання та ПДВ, а решту 70% оплачувало Мінагрополітики, то в 2019 році воно має сплатити постачальнику 100% суми.

За рішенням Кабміну, фермерські господарства, які придбали техніку і обладнання в 2018 році, але не встигли отримати компенсацію з незалежних від них обставин, можуть отримати компенсацію в цьому році.

Крім того, Кабмін ввів обмеження на кількість кредитів, за якими фермери можуть отримувати компенсацію. У 2019 році фермерам будуть відшкодовувати відсотки тільки по одному короткостроковому та/або одному середньостроковому кредиту.

Як повідомлялося, в бюджеті на 2019 рік за програмами держпідтримки АПК передбачено 800 млн грн на підтримку фермерів, 244,5 млн грн – кредити фермерським господарствам, 127,2 млн грн – здешевлення кредитів для аграріїв, 400 млн грн – підтримку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників.

На програму підтримки тваринництва, зберігання і переробку сільгосппродукції, а також рибництво в 2019 році заплановано 3,5 млрд грн, фінансової підтримки сільгоспвиробників (дотації на придбання с/г техніки, обладнання, вагонів) – близько 881,8 млн грн.

Молодий тернополянин розвиває сироваріння на грант

Юнак виграв конкурс «Село: Кроки до розвитку» від компанії МХП, і отримав грант на 50 тис. грн на розвиток бізнесу. Цій нехитрій справі він навчився в Австрії. У майбутньому планує створити свою торгову марку — «Сироварня Чайковського».

Юнак розповідає, що «грюєр» — це традиційний швейцарський твердий жовтий сир без дірок у вигляді величезних голів з темною скоринкою та приємним квітково-горіховим ароматом.

«Він вдається тільки з молока, яке стояло на повітрі не довше двох годин після доїння, бо потім починає псуватися. Якщо зварити сир зі старого молока, то він буде схожий на губку і вже нікуди не годиться», — розповідає сировар.

Молоко для виробництва купує в односельців за дещо вищою ціною аніж заготівельники, щоб мати більше сировини. Свій перший урманський «грюєр» він скуштував лиш нещодавно, бо півроку сир дозрівав у підвалі при температурі плюс 16 градусів.

«Кілька місяців я навчався сироварінню на спеціальних курсах у Австрії. Туди записав мене мій господар, у якого я працював. До речі, я лиш один був виходець з України. Німецьку на розмовному рівні добре знав, тож наука давалася легко. Прикметно, що в Австрії, коли людина виявляє бажання працювати, її відправлять на безкоштовні курси і згодом вона може легко влаштуватись на високооплачувану роботу. Зі своїм дипломом сировара я б міг легко працювати у Швейцарії, де більш високооплачувана робота, проте сирну справу хотів розпочати лише в Україні», — ділиться Василь Чайковський.

У Австрії юнак пропрацював 8 років. Спершу працював просто робочим на фермі, де була обладнана і сироварня. Після закінчення курсів вже й сам варив сир.

«Зараз я відточую майстерність у сироварінні, освоюю усі тонкощі створення „грюєру“. Вважаю за краще робити щось одне якісне, ніж кілька сортів — неякісних. Опісля візьмуся освоювати новий рецепт», — планує сировар.

Джерело: milkua.info

 

Ринок техніки: зміни правил гри у 2019 році

Про це пише на AgroPortal.ua Олег Нестеров, координатор комітету техніки Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».

Компенсація вартості техніки

У 2018 році програма часткової компенсації вартості вітчизняної техніки спрацювала набагато краще, ніж 2017 року. У середньому показники по програмі зросли в чотири рази. Якщо порівняти за липень-листопад 2017 і 2018 років отримувачів стало більше в 3,4 рази — з 1220 до 5427, кількість придбаної техніки з 2096 до 14744 од., вартість техніки 804 млн до 3,5 млрд грн, сума компенсації зросла з 134 млн до 741,5 млн грн. Також збільшилась кількість позицій техніки і обладнання в Переліку, на яку поширюється компенсація.

У 2019 рік рівень локалізації виробництва для виробників самохідної с/г техніки зростає до 55%. Звичайно, низка основних українських виробників мають запас з цього питання, як то виробники тракторів і самохідних обприскувачів (близько +20-25%), але зменшення рівня локалізації або його замороження на певному рівні могло б стимулювати іноземних виробників розгортати виробництво на території України з можливістю подальшої участі в програмах підтримки. Адже програма не передбачає прямої підтримки самого виробника, а стимулює попит на саму техніку.

Затвердження типу для с/г техніки

На початку 2018 року почала повноцінно працювати процедура затвердження типу, яка замінила систему сертифікації «УкрСЕПРО». Позиції щодо українського аналога європейської процедури у виробників техніки та української сторони були різні. Зокрема, у великих виробників с/г техніки, які вже проходили аналогічну процедуру в ЄС, виникали питання щодо терміну дії сертифікату, випробувань техніки, застосовуваних стандартів та форм документів. 

Проте, 2019 рік може бути роком значних змін в цій сфері: у діючий Технічний регламент №1367, по-друге, і саме ухвалення нового Технічного регламенту, вже на основі Регламенту ЄС 167/2013, з низкою супроводжуючих наказів Мінагрополітики під новий Регламент.

Зміни в діючий Технічний регламент №1367 фактично легалізують використання протоколів випробувань згідно Регламентів ЕЄК ООН чи кодів ОЕСР, скасують термін дії сертифікату і закриють деякі технічні моменти як у процедурі затвердження типу, так і в процедурі державної реєстрації техніки на місцях, коли кожний реєстратор просив різні види документів. Звичайно, залишається питання періодичних перевірок виробництва, які згідно чинного законодавства повинні здійснюватися раз на два роки. Саме ці перевірки складають значну частку витрат для іноземних компаній, адже необхідно організувати трансфер, проживання українських експертів, оплатити вартість самих послуг і т.д. Іноді ці витрати становлять більше 60% від загальної суми на саме отримання сертифікату.

В новому Технічному регламенті буде застосований максимально гармонізований з ЄС процес проходження процедури затвердження типу — стандартизовані форми документів, процеси проведення випробувань, єдині технічні вимоги, розширене коло стандартів, регламентів ЕЄК ООН,  які можна використовувати технічним службам для проведення випробувань. Також приписуються права і обов«язки технічних служб, органу затвердження, і скасовується періодична перевірка виробництва. 

Значна частина виробників с/г техніки вже пройшла цю процедуру затвердження (мається на увазі моделей серійного виробництва). Українськими органами затвердження (ДП «УкрЦВТ» і ДП «НТЦ «АгроСЕПРО» НААН»)  станом на грудень 2018 року було видано 168 сертифікатів затвердження типу, з яких 107 сертифікатів для техніки вітчизняного виробництва і 61 для імпортної техніки (лідери це країни ЄС і США/Канади).

Гармонізація законодавства в цій сфері дасть змогу цим 107-м типам с/г техніки, проходити набагато менше сертифікаційних процедур, оскільки вже будуть здійснюватися ідентичні їм за максимально схожою методикою і стандартами.

Важливим моментом залишається екологічні стандарти щодо норми викидів забруднюючих речовин двигунам транспортних засобів. Простіше кажучи встановлення рівня Tier або Stage (щось на зразок  стандарту «Euro» для легкових автомобілів), який буде діяти на території України. В ЄС вже діє стандарт рівні Stage V, в той час як на момент скасування в 2017 ДСТУ UN/ECE R 96-00:2002 в Україні був аналогічний рівню Stage II. Це важливе питання, адже обов«язковою умовою отримання сертифікату затвердження типу є відповідність характеристик двигунів таким нормам. Також встановлення певного рівня екологічного стандарту дозволить запобігти потраплянню на український ринок застарілої  техніки, яка погіршує екологічну ситуацію.

2019 рік для виробників сільськогосподарської техніки, аграріїв та безпосередньо користувачів такої техніки несе низку суттєвих змін, які матимуть вплив на ринок. Оновлена, а можливо й нова, система сертифікації техніки, зміни в програмі компенсації вартості техніки, ініціативи в сфері габаритно-вагового контролю — обіцяють додати драйву для виробників техніки та дилерів. 

 

Ваш вибір 'Подобається'.

Українці помирають через неправильне харчування. Що з цим робити?

Чому помирають українці, який зв'язок між раціоном та інфарктами і як харчуватися правильно?

Україна на другому місці в світі за смертністю через серцево-судинні хвороби. І на першому - в Європі. Чотири смерті із десяти - через хвороби серця, пов'язані із раціоном. Їм можна було запобігти, стверджують науковці, пише ВВС-Україна.

Де систематична помилка українців? Забагато хліба, солодощів, солі, смаження на соняшниковій олії, замало фруктів, цільнозернових злаків, бобових, горіхів та риби. Зате українці споживають багато алкоголю.

Що не так із хлібом?

Він білий, і його забагато. В батоні немає клітковини і вітамінів групи В.

Для чого клітковина, ми ж її не перетравлюємо?

Багато для чого: для здоров'я кишківника, для утворення протипухлинних жирних кислот із коротким ланцюгом, для згладжування піків глюкози в крові.

Хліб

Без клітковини глюкоза швидко всмоктується і стає жиром під шкірою, а не джерелом енергії. Дані дослідників показують: коли в раціоні є цільнозернові злаки та інші джерела клітковини, то серце болить значно рідше.

Як пов'язана клітковина із серцем?

В нас живуть мільярди і кілограми корисних бактерій, і клітковину їдять вони. Завдяки здоровій мікрофлорі в нас здоровий баланс холестерину, нас не тягне на сміттєїжу, ми навіть менш схильні до депресії і коливання ваги.

Де взяти клітковину?

Джерела різні: висівковий хліб, цільнозернова вівсянка, пшенична каша, пастернак та корінь селери, гарбузи, фрукти та сочевиця. На день нам радять споживати 19-28 грамів клітковини, при чому в складі продуктів, а не добавок.

Це непросто порахувати. Просто візьміть за правило їсти переважно цільні крупи, борошно грубого помолу, овочі і бобові, і не прогадаєте.

Солодощі - не щастя, це національна біда

Солодощі

Ринок солодощів вражає - щороку доросла особа з'їдає 15 кілограмів смаколиків. За перший квартал 2018 року українці витратили 4,5 млрд гривень на кондитерські вироби. Порівняйте: у 2017 році Міноборони саме на таку суму уклало контракти.

Солодощі вбивають у кілька способів.

По-перше, це цукри, що стають зайвою вагою, знижують чутливість тканин до інсуліну, осідають на капілярах і роблять їх крихкими.

По-друге, це транс-жири, які провокують непотрібне запалення, викликають чи погіршують атеросклероз - хворобу судин.

Насамкінець, якщо людина їсть солодке і поки тримає вагу, значить, вона недоспоживає "справжню їжу" - надлишку калорій немає, але є нестача мікроелементів чи клітковини, що містяться в здоровій їжі.

Доданого цукру має бути не більше 50 грамів на добу, а краще - 25-30. Це п'ять чайних ложок. П'єте чай і каву із цукром? Не їжте смаколики.

Замало фруктів

"Квітчаста батьківщина вишні й соловейка" істотно і безпричинно відстає за споживанням фруктів.

За даними Держкомстату, українці споживають 123 грамів фруктів на день. Це як дуже маленьке яблучко.

Натомість, нам треба їсти близько 300 грамів фруктів та ягід щодня. Фрукти - це вітаміни, клітковина і сполуки, корисні для здоров'я судин, як то поліфеноли.

Фрукти

Що не так з соняшниковою олією?

Україна вирощує багато соняшникової олії - до 6 мільйонів тонн на рік. Ми смажимо переважно на доступній соняшниковій олії, і це проблема.

Соняшникова олія зсуває баланс ненасичених жирних кислот, що сприяє розвиткові атеросклерозу і супутнього запалення.

Оливкова чи ріпакова олії значно краще впливають на стан судин. Коли деякі пострадянські країни переключилися на ріпакову олію, люди стали менше хворіти на серцево-судинні хвороби.

Якщо олія при смаженні димить, це погано, адже в цей момент вона стає шкідливою.

Найздоровіше для серця і ваги - не смажити, а тушкувати, запікати, відварювати, чи використовувати оливкову олію, вершкове масло або смалець.

Нам радять їсти 20-80 мл рослинних олій, і до 12 грамів масла.

Олія

Раціон, дружній до серця, має містити близька 25-50 грамів горіхів та насіння на добу, запевняють дослідники. Всі горіхи і насіння мають бути сирими і несолоними.

Українцям бракує в раціоні жирної риби. Саме вона, а не пігулки із омега-3 жирними кислотами, потрібна для здоров'я серця і судин, гальмування запальних процесів і насичення мікроелементами. 200-300 грамів риби на тиждень вважають достатніми для підтримки здоров'я серця.

Жирна риба це не лише недружні для гаманця і довкілля лосось і форель. Це також скумбрія і оселедець. Також, вони коштують значно дешевше за милу, але шкідливу серцю ковбасу, про яку мова далі.

Ковбасна трагедія

Ковбаса, крім того, що це дорого, смачно та звично, це сіль, канцерогени і зайві насичені жири. Мовою медицини, це ризик гіпертензії, раку, атеросклерозу і зайвої ваги.

Нам радять їсти не більше, ніж 4 грами ковбаси на день. Смішно, правда?

Насправді, науковці хочуть сказати, що салямі і шинкою слід ласувати раз на кілька тижнів, а не щодня.

Більш здоровим джерелом білка є птиця, риба, молочні продукти і бобові. Саме на сочевицю, нут і квасолю там радять робити наголос в своєму раціоні. І буде здорове серце.

М'ясні вироби


14 літрів чистого спирту на рік

Українці споживають багато алкоголю. Багато - це еквівалент майже 14 літрів чистого спирту на рік, і перевагу ми віддаємо міцним напоям. В світовому алкогольному рейтингу нас випереджають лише п'ять країн. За перші три квартали 2018 року українці витратили на алкоголь 38 млрд гривень.

Яким чином алкоголь шкодить серцю? Наводимо пояснення Американської асоціації серця. Надмірне споживання піднімає рівень тригліцеридів в крові - ви випили горілку, а в крові з'явилися жири, і це сприяє атеросклерозу.

Алкоголь збільшує ризик високого тиску, аритмії, кардіоміопатії, серцевої недостатності та раптової зупинки серця.

Алкоголь це втрата нирками калію, а калій потрібен для роботи серця. Алкоголь, як і солодощі, це порожні калорії. Коли їх стає забагато, вони перетворюються на зайву вагу, а це - ще один фактор ризику хвороб серця.