174499

Кінець монополії Фірташа: АМКУ вирішив примусово поділити групу Ostchem

Про це Економічній правді повідомили в АМКУ.

Комітет встановив, що група компаній у складі заводів-виробників ПАТ "Азот", ПрАТ "Рівнеазот", ПрАТ "Сєвєродонецьке об’єднання азот" та оптової торговельної компанії ТОВ "НФ Трейдінг Україна" зловживала монопольним (домінуючим) становищем на ринку первинної реалізації азотних мінеральних добрив впродовж 2014-2017 років.

Зокрема, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції визнано:

Систематичний перепродаж всередині групи за завищеними цінами природного газу, який є основною сировиною при виробництві добрив, що призвело до встановлення необґрунтованої собівартості їх виробництва та, як наслідок, до завищення вартості реалізації добрив.

Зупинку виробництва азотних мінеральних добрив заводами з березня по червень 2017 року (час сезону весняно-польових робіт), що призвело до недопоставки товару аграріям.

"Підставою" для зупинки заводів стало свідоме не проведення розрахунків за поставки газу і навіть не витребування вже оплаченого групою газу із сховищ. Водночас з покупців було взято передоплату за виробництво добрив. Оскільки реалізація добрив за межі групи відбувалась через торговельну компанію ТОВ "НФ Трейдінг Україна", на цю компанію накладено максимально можливий відповідно до діючого законодавства штраф у розмірі 107 млн грн", - зазначили в АМКУ.

Також Антимонопольний комітет вважає, що якби три основних вітчизняних заводи-виробника азотних мінеральних добрив конкурували між собою, а не діяли як один суб’єкт – група Ostchem, встановлені зловживання були б неможливими.

"Тому, з урахуванням тривалості та істотності порушення, його негативного впливу на аграрний ринок держави, та з метою ефективного припинення зловживання монопольним становищем до заводів групи застосовано санкцію у вигляді примусового поділу, який має відбутися впродовж 9 місяців з дати одержання цього рішення", - резюмували в АМКУ.

Активи азотної хімії Group DF Дмитра Фірташа консолідує група Ostchem, яка включає в себе підприємства з виробництва азотних добрив "Азот" (Черкаси), "Рівнеазот", "Сєвєродонецьке об'єднання Азот" (Луганська обл.) і "Концерн Стирол" (Донецька обл., контроль над цим підприємством втрачено через окупацію частини Донбасу).

У Фірташа відреагували на можливе примусове розділення хімічного бізнесу, заявив, що попередні висновки Антимонопольного комітету щодо активів азотної хімії побудовані на недостовірних даних.

В Україні збільшується виробництво риби

Про це повідомила прес-служба Держрибагенства.

Зростання виробництва рибної продукції спостерігалося також за такими товарними позиціями:

– філе рибне та м'ясо риби інше (перероблене або не перероблене на фарш), свіжі чи охолоджені – 1 493 тонни (+12,4 % до січня-липня 2018 року);

– філе рибне в'ялене, солоне чи у розсолі (крім копченого) – 693 тонни (+50,7 %);

– оселедці солоні – 1 840 тонн (+0,3 %);

– продукти готові й консерви з оселедця, цілі чи шматочками, в оцті, олії, маринаді, томаті (крім фаршу та страв готових із риби) – 1 632 тонни (+15,4 %);

– готові продукти і консерви з риби, інші (крім цілих чи шматочками та страв готових із риби) – 7 897 тонн (+23,4%);

– лосось тихоокеанський, атлантичний та дунайський копчений (включаючи філе лосося; крім риб’ячих голів, хвостів та черевець) – 309 тонн (+12,4 %).

Крім того, протягом семи місяців 2019 року в Україні вироблено:

– риба сушена і в’ялена – 2 190 тонн;

– риба солона (крім оселедців) – 943 тонни;

– риба копчена (включаючи філе; крім тихоокеанського, атлантичного та дунайського лосося та оселедців, а також, крім риб’ячих голів, хвостів та черевець) – 2 226 тонн;

– продукти готові й консерви із сардин, сардинели, кільки і шпротів, цілі чи шматочками, в оцті, олії, маринаді, томаті (крім фаршу та страв готових із риби) – 7 572 тонни;

– готові продукти і консерви з іншої риби, цілі чи шматочками, в оцті, олії, маринаді, томаті (крім фаршу та страв готових із риби) – 1 212 тонн;

– м'ясо риби (перероблене або не перероблене на фарш; крім філе), заморожене – 88 тонн;

– ікра інших риб – 1 514 тонн.

Укрзалізниця анонсувала небувалі зміни в перевезеннях зерна

Голова правління АТ "Укрзалізниця" Євген Кравцов анонсував, що УЗ попередньо оголосить про новий порядок перевезень зернових, передає ЦТС.

"Пропонуємо проводити об'єднання з великими і не дуже великими операторами парку зерновозів, щоб об'єднуватися в загальний пулл для організації перевезення зерна", - заявив Кравцов.

Жодних інших подробиць нововведень він не озвучив, додавши, що УЗ буде намагатися максимально виставляти зерновози на ProZorro.

"Будуть небувалі зміни", - резюмував глава "Укрзалізниці".

З початку маркетингового року "Укрзалізниця" перевезла 6,6 млн тонн зернових. Це на 1 млн тонн більше, ніж у минулому році.

Посуха гальмує посівну озимого ріпаку — Укргідрометцентр

Площі, призначені для сівби озимих культур, були слабо зволожені або сухі майже на всій території. Про це йдеться в агрометеорологічному огляді Укргідрометцентру, пише growhow.in.ua.

Пізня сівба озимих культур, затримка розвитку рослин та розрідженість посівів результат ґрунтової посухи.

Відзначається, що сівба озимого ріпаку, обґрунтовані кліматичні терміни якої закінчуються в першій декаді вересня, проходила за складних умов, часом призупиняючись через абсолютно сухий ґрунт.

Водночас, погодні умови останньої декади серпня були сприятливими для накопичення цукру в коренях буряків, сприяли збиранню врожаю пізніх культур, вегетація яких, завдяки раннім строкам сівби, підвищеній теплозабезпеченості та дефіциту вологи в ґрунті, завершилася на 2-3 тижні раніше звичного.

114 млн грн компенсації сплачено сільгоспвиробникам за придбаний садивний матеріал

Зокрема, найбільші суми компенсації нараховано:

17-ти сільгоспвиробникам Київської області – 31 008, 60 грн;
12-ти сільгоспвиробникам Закарпатської області – 19 238, 00 грн;
6-ти сільгоспвиробникам Одеської області – 16 503, 90 грн;
4-м сільгоспвиробникам Херсонської області – 6 408, 40 грн;
3-м сільгоспвиробникам Донецької області – 6 049, 50 грн.
З повним переліком отримувачів державної підтримки можна ознайомитися за посиланням.

Довідка:

Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» Мінагрополітики передбачено видатки загального фонду в сумі 400 млн грн за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними».

В Україні намолочено 39,5 млн тонн зерна

Щодо збиральної кампанії, то в Україні намолочено 39,5 млн тонн зерна з площі 10,1 млн га або 66% до прогнозу при середній врожайності 39,2 ц/га. В тому числі зібрано:

ранніх зернових та зернобобових культур –  39,2 млн тонн з площі 
9,96 млн га або 99,9% до прогнозу при середній врожайності 39,4 ц/га;
гречки – 21,0 тис. тонн з площі 16 тис. га або 23% при середній урожайності 13,4 ц/га;
проса – 95 тис. тонн з площі 50 тис. га або 56% до прогнозу при середній урожайності 19,0 ц/га.
Крім того, соняшнику намолочено  1,4 млн тонн з площі 719 тис. га або 12% при середній урожайності 19,5 ц/га, сої зібрано 278 тис. тонн з площі 122 тис. га або 8% до прогнозу при середній урожайності 22,7 ц/га.

Найбільший вал зерна намолотили аграрії у Одеській і Запорізькій – 3,1 млн тонн, Харківській – 2,9 млн тонн, Дніпропетровській – 2,7 млн тонн, Миколаївській – 2,6 млн тонн областях.