178171
182818

Конференція "Аграрний експорт": нові ринки і перспективи

Україна досягла нового рекорду в об'ємах експорту зернових, олії та олійних, нарощує обсяги виробництва і покращує якість бобових. За даними Міністерства агрополітики та продовольства України наш експорт за січень - листопад 2017 року зріс на 19% і склав $16,4 млрд. Проте, географічну присутність українських агропродуктів є куди розширювати. За рахунок оптимізації логістичних процесів, підвищення якості продукції можна збільшувати прибутковість і розвивати нові ринки, які потребують якісне продовольство.


Конференція Аграрний експорт дозволить проаналізувати вже наявні обсяги експорту, вивчити нові ринки і перспективи, дослідити фактори і процеси, що підвищують швидкість поставок та якість продуктів, мінімізувати цінові ризики бізнесу при експорті.

Основні питання, що будуть винесені на обговорення:

- аналіз експорту української агропродукції;

- перспективи українського експорту зернових;

- експорт української олії і насіння олійних культур;

- експорт українських бобових;

- особливості виходу на іноземні ринки.

Конференція Аграрний експорт
Дата: 20 березня 2018 р.;
Тривалість: 10:00 - 16:00;
Місце зустрічі: БЦ "Кристал", Conference hall, Харківське шосе, 175, Київ
Контакти організаторів: +380 97 900 63 27, [email protected]

Сайт конференції: https://meetprofessionals.biz/ua/event/agroexport-2018/"Влада мені постійно не давала спокою". Чому бельгієць хоче продати ферму на Львівщині

Знайомство Бернара з Україною розпочалося наприкінці 90-х, коли він разом із групою бельгійських бізнесменів приїхав до нашої країни з метою реалізації інвестиційних проектів, пише biz.censor.net.ua

"Перший раз я приїхав до України у 1999 році, коли співвітчизники запросили мене побути у якості консультанта. Їх цікавило, чи можна робити в Україні вироби з дерева та художні металоконструкції. Я проаналізував ситуацію щодо дерева і зрозумів, що через корупцію зробити нормальний контракт для купівлі та експорту деревини неможливо. Та й художні металоконструкції коштували в Україні у три рази дорожче, аніж, наприклад, в Індії".

Україна — рай для сільського господарства

Втім саме тоді Бернар Вілем, у якого дід-прадід були фермерами і який зріс на фермі, зробив висновок, що в Україні надзвичайно сприятливі умови для ведення сільського господарства.

"Я побачив велику кількість землі, хороші кліматичні умови і зрозумів, що тут можна займатися аграрним бізнесом. Тоді, у 2000-х роках, ніхто на нього не звертав уваги. Олігархи сміялися, коли йшлося про агроперспективи України. Тепер, через 15 років, ситуація кардинально змінилася. Майже усю землю розподілили між собою олігархи та люди, причетні до влади, які створили агрохолдинги".

З 2000 року, Вілем почав працювати в Україні як консультант із сільськогосподарських питань.

"Я консультував людей, які мали великі проекти по тваринництву. Тобто робив аналіз українського сільськогосподарського ринку".

Але бельгійця не полишала мрія створити власну сімейну ферму на кшталт тих, що є по всій Європі.

Як все починалося

Свій сімейний бізнес іноземець розпочав, власне, зі створення сім’ї, одружившись на своїй перекладачці Марії Хомяк.

"10 років тому я побачив, що українські супермаркети почали імпортувати козиний сир із Франції. Подумав, що це абсурдно — імпортувати козиний сир через те, що в Україні немає козиних ферм. Тож, я відкрив першу козину ферму".

Свою ферму подружжя облаштувало на потужностях колишнього колгоспу Дмитровичів — маленького села на Львівщині, неподалік містечка Судова Вишня. Кілька занедбаних тваринницьких комплексів і майже 100 гектарів землі стали основою для його ферми, яку назвали "Шеврет", французькою — "кізочка".

У ремонт приміщень, відбудову господарства, генетичний матеріал, закупівлю техніки і обладнання було вкладено один мільйон євро. Планувалося, що на фермі одночасно буде утримуватися тисяча кіз.

Неєвропейська реальність

Спочатку у Бернара почалися проблеми із створенням високоякісного маточного стада.

"Першими козами на моїй фермі були українські, тому що у 2008-2009 роках законом заборонялося імпортувати кіз. Мені було важко, тому що генетичного матеріалу було дуже мало. Я почав шукати і купувати кіз у навколишніх селах у радіусі 200 кілометрів від Львова. Їздив на Івано-Франківщину, Волинь, Тернопільщину, щоб знайти звичайних кізочок для маточного стада. Через міжнародну організацію мені вдалося купити за кордоном трьох елітних племінних зааненських цапів. Поступово, шляхом селекції, я виводив чистопородних кіз".

Нині фермер має кіз зааненської породи і альпійських. Їх селекцією займалися ще із 70-х років минулого століття, тож тепер саме вони — визнані світові лідери серед молочних порід.

"Кози дають за рік різну кількість молока, залежно від лактації. Тобто, молода дворічна коза на першій лактації (це 10 місяців на рік) дає 350-450 літрів молока, не більше. На другій лактації вона буде давати 600-700. На третій надої можуть доходити до 1000-1200 літрів. Якщо розділити 1200 літрів на кількість днів у році, то вийде приблизно по 4 літри на день від одної кози. Але такий результат буде тільки за умови хорошого раціону тварини. Після семи років коза починає давати менше молока. Ті, що цікаві як генетичний матеріал, становлять маточне стадо, інші ідуть на м’ясо".

Саме проблеми із виділенням землі, на якій вирощуються корми для тварин та ведеться випас, стали другою точкою спотикання іноземця в українських реаліях. Він переконаний, що процеси передачі землі в оренду проходять не прозоро, що усе вирішується купкою корумпованих містечкових князьків, а не за законом.

"Спочатку, коли я тільки починав, мені казали: "Приїжджайте, у вас будуть усі умови!". А потім почалося: дайте грошей на футбольну команду, "треба жити із громадою".

А що означає "жити із громадою"? Треба дати туди, туди і туди. Все вирішує кілька людей, а повинен працювати закон".

Бельгійця обурює, що вони з дружиною вимушені орендувати землю під свої приміщення, у які самі ж вклали немалі кошти, за найвищою ставкою — 12% від їх нормативної грошової оцінки.

"Оренду земельної ділянки під ОСГ дають за найвищою ставкою, тобто 12%. За законом, податкова ставка має бути від 4 до 12 відсотків. 12 — це під заправками і супермаркетами. Ні, моя дружина орендує під 12 відсотків, тому що вона — дружина іноземця. Хіба це закон? Це — дискримінація".

Останньою краплею для Вілема стало нещодавнє рішення міської ради Судової Вишні віддати землі сільськогосподарського призначення під будівництво гранітного заводу.

"Неподалік від нас є шматок землі, де від колишніх приміщень залишився лише фундамент та напіврозвалена автовагова. Власник продав це майно людині, яка до фермерства не має ніякого відношення. І оцей чоловік на 18 сотках цієї землі планує будівництво гранітного заводу. Я тут поклав 8 років свого життя, вклав у ферму мільйон євро, влада мені постійно не давала спокою і в результаті вони планують робити у нас під дверима гранітний завод, змінивши призначення сільськогосподарських земель, причому рішення було прийняте, поки народ відпочивав на різдвяні свята!"

Українська пастораль з французьким прононсом

Ми приїжджаємо з паном Вілемом на його ферму рано-вранці. Нас зустрічають кілька охайних приміщень тваринницких ферм, де нині утримується три сотні кіз – більше не дозволяє брак землі. Господарський блок, у якому працює сироварня та майстерня, кілька коней, запряжених у вози, з яких вивантажують вранішнє молоко, п’ять свіжозбудованих дерев’яних курників, біля яких гуляють чорні французькі кури.

На фермі "Шеврет", яка позиціонує себе як перша українська сироварня, що почала виготовляти козині сири за французькими рецептами, щоденно відвантажується від 30 до 200 кілограмів готового сиру (залежно від пори року), який миттєво розкуповують львівські ресторації.

"Сир робиться за рецептами, яким вже тисячі років. Нічого не треба вигадувати. Треба взяти молоко і додати екстракт зі шлунку молодого козеняти. А потім молоко має постояти за температури 24 градуси 24 години. І все. На другий день уже є сир. Потім питання витримки. Екстракт зі шлунку козеняти можна отримати двома способами: або купити (його продають маленькі лабораторії), або зробити самому. Для цього потрібне одне молочне козеня".

На фермі нині виробляється більше 10 видів сирів, які після народження у родини фермерів доньки Елізи продаються під торговою маркою "Фромаж д'Еліз", що у перекладі із французької означає "Сир Елізи".

Серед них — кілька варіантів молодих сирів — кроттен та бюш, витримані більше півроку том, томет та інші. Ціна на готову продукцію коливається від 35 грн (кроттен, 50-80 г) до 640 грн (500-700 г, том козиний) за головку сиру.

Частину інгредієнтів до своїх сирів бельгієць привозить із своєї батьківщини. Це деревне вугілля, яким посипаються деякі з видів продукції, трави, різні спеції.

На фермі є невеличкий магазин та стилізована під сільську світлицю дегустаційна зала. Тут є інша продукція, яку виробляють на фермі: мед, варення, трав’яні чаї, вермути, сік, рієт та триїн — це тушковане козине та яловиче м’ясо, козиний жир, вермут з цвіту бузини, сидр на естрагоні, віск для натирання меблів, мазі власного виробництва з календули...

Усе це, за словами працівників ферми, робиться за рецептами самого господаря.

Бельгієць полюбляє привезти на свою нову батьківщину якісь незвичайні сорти овочів. На столі дегустаційної зали — сині бульби якоїсь незвичайної картоплі, часник величиною з кулак, екзотичні боби…. З козячої шкіри фермер робить полотна для майбутніх картин. А ще — пише дитячі казки.

Втім, сам Бернар Вілем зізнався, що так і не зумів навчитися жити в Україні, тому що нічого не хоче "домовлятися". Над усім має бути закон, вважає він.

Ферма, за його словами, приносить щомісячно 2 тисячі євро збитків. Тож він не виключає, що найближчим часом продасть свій сімейний бізнес і зосередиться на консультуванні українських агропідприємств та забезпеченні їх високоякісним генетичним матеріалом з Європи.

За його словами, фінансово це цікавіше. Серед його клієнтів — СТОВ "Птахоплемзавод Коробівський", Агросоюз "ДніпроКріль", ПАТ "Миронівський хлібопродукт" та інші.

Бельгієць жаліється, що на усьому шляху від Львова до Дмитровичів, а це більш ніж 50 кілометрів, ніде купити якісної сільгосппродукції.

"В Україні майже не залишилося маленьких ферм. Зараз по трасі до Львова ви не знайдете жодної ферми, де можна купити молока чи пшениці на хліб. Тому що немає ферм. В Україні більше значення мають "варіанти і нюанси", ніж закон. Знайдіть мені хоч одну ферму в Україні, до якої не мають стосунку олігархи, колишні голови колгоспів чи представники влади. Їх немає".

Фермер вважає, що аграрний ринок України орієнтований на експорт, а можновладці зовсім не піклуються про свій народ.

"Люди, що мають владу, не мають бажання нормально годувати свій народ. Україні треба взагалі закрити кордони для ввозу продукції, яку вона сама може виробляти, або ж зробити на неї 100%-відсоткове мито. Треба завозити тільки те, що у тутешньому кліматі виростити неможливо — банани чи ананаси, наприклад".

Свій досвід із козиною фермою в Україні він називає "невдалим експериментом".

 

Ваш вибір 'Подобається'.


ТОП-3 трендових органічних продуктів

Далі йдуть нут/сочевиця, гірчиця/льон, пшоно, горіхи, коноплі, амарант, гарбузове насіння. Такі дані навів Сергій Галашевський, директор сертифікаційного органу ТОВ «Органік Стандарт», передає propozitsiya.com.

Експорт малини значно зріс – з 5 т в 2016 році до 100 т в 2017 році. Найближчі 5 років органічна малина буде залишатися в тренді, переконаний Галашевський. Лише минулого року було закладено близько 60 плантацій органічної малини.

В Україні близько 20 експортерів дикорослих ягід та 5 постачальників культивованих ягід (малина, суниця), а яблука та яблучний концентрат за кордон постачають шість виробників. В 2016 році було експортовано 1 тис т свіжих яблук, в 2017 році — 5 тис т.

Також значно зросли об’єми експортованих горіхів: з 160 т в 2016 році до 400 т в минулому році. Серед клієнтів органу сертифікації є три експортери «органічних» горіхів.

В 2016 року була перша поставка органічного меду серед клієнтів «Органік стандарт». «Думаю, таких проектів буде більше. Значно зросли площі під нутом і сочевицею. Ще 2-3 роки у нас запитували про коноплі, а зараз в Україні уже є такі виробники. Останній рік запитують про амарант», — додав С. Галашевський.

Напрямки експорту вітчизняної органічної продукції за даними «Органік стандарт» виглядає так: Швейцарія, Німеччина, Австрія, Нідерланди, Італія, Великобританія, Швеція, Норвегія, Іспанія, ОАЄ, Польща, Чехія, Угорщина, США, Канада.

Основні бар’єри для експорту продукції в ЄС — посилення вимог з боку країн-імпортерів, підсумував Сергій Галашевський.Українські садівники вирощуватимуть фісташки

Про це на своїй сторінці у Facebook написав фахівець із закладки лісосадів Валерій Го, пише kurkul.com.

«Високогірна фісташка точно витримує температуру до -30 гадусів, любить світло, не любить сильного зволоження. До грунту невибаглива, може рости і на каменях. Садити її треба на відстані 8-10 м, обов'язково групами по кілька дерев», — ідеться в повідомленні.

За словами спеціаліста, плодоносити фісташки починають на 7-8 рік. Одне дерево може давати близько 25 кг очищених горіхів, що при нинішній ціні реалізації в 400-900 грн/кг може приносити хороший прибуток садівникам.

Фісташки вважають одними з кращих горіхів, бо 80-90 % фісташок  (смажені і солоні) споживають як закуску чи снек. Несмажені, лущені фісташки мають солодкий смак і широко використовуються в кулінарії.

Раніше директор Академії горіхівництва, співзасновник Української горіхової асоціації Олена Івченко повідомляла, що через зміну місць зростання горіхів, пов'язану з глобальним потеплінням клімату, зовсім скоро виробники горіхів зможуть вирощувати в Україні мигдаль, пекан і фісташки.

«Статистика торгівлі сухофруктами і горіхами між країнами залишається стабільною відносно стабільна з року в рік - збільшується виробництво і ціни на продукцію, але потоки залишаються без змін. Але найближчим часом ми можемо стати свідками змін місць зростання горіхів через глобальне потепління. І вже через кілька років ми зможемо вирощувати мигдаль, пекан і фісташки», — зазначила Олена Івченко.

 В Україні кількість ферм скорочується, а зарплати ветеринарів ростуть

Про це кореспонденту ГолосUA повідомила експерт Асоціації виробників молока Олена Жупінас.

За її словами, у зв'язку з скороченням ферм через дуже низьку рентабельність утримання худоби фермери намагаються збільшити продуктивність молока від кожної корови.

«Нові технології, доїльні зали – вони мають на увазі під собою меншу кількість обслуговуючого персоналу. Але знову-таки, нові технології вимагають і нових знань. Особливо у ветеринарії, тому що якщо корова дає багато молока, відповідно, потрібно більше дивитися за її раціонами, балансувати її раціони, дивитися за здоров'ям корови», - описала ситуацію експерт.

Вона уточнила, що за останні кілька років попит на професії ветеринарів і зоотехніків буквально злетів на українських молочних підприємствах, оскільки потрібно багато часу приділяти саме здоров'ю корів.

«На сьогодні дуже затребувані такі спеціальності як ветеринар, зоотехнік. Те що вони дуже затребувані, свідчить і зростання заробітної плати. Якщо ще кілька років тому ветеринари отримували близько 6 тис. грн зарплати, то тепер на великих фермерських комплексах у хороших ветеринарів зарплата не менше тисячі доларів», - уточнила О. Жупінас.

Вона також повідомила, що в 2017 році на сільськогосподарських підприємствах з виробництва молока були працевлаштовані 37 тис. осіб.

Відзначимо, за інформацією Всеукраїнської Аграрної Ради, на підприємствах з виробництва молока і молочних продуктів в 2017 році були працевлаштовані 48 тис. осіб.Винайшли агроробота, який замінює агронома

Автономно просуваючись по міжряддям, пристрій за допомогою системи датчиків і камер зчитує характеристики рослин по мірі їх росту та передає цю інформацію в реальному часі на телефон фермера або портативний комп’ютер, пише agroday.com.ua.

Роботом можна керувати за допомогою віртуальної реальності або GPS. Розробники назвали свій винахід TerraSentia. Він налаштовується і вчиться новому. Наприклад, TerraSentia можна навчити виявляти й розпізнавати захворювання рослин, оцінювати стан врожаю.

«Такі роботи кардинально змінять спосіб збору та використання даних з полів», — вважає Гіріш Чоудхарі, професор інженерної та біологічної інженерії, який очолює команду проекту.

Вага TerraSentia становить близько 11 кг, а висота — 33 см. Так як робот досить легкий, він може прокотиться по молодим рослинам, не пошкодивши їх.

Робот компактний, легко переміщується. Агроном може просто покласти його в багажник автомобіля і відвезти в поле.
За словами Чоудхарі, дані, зібрані роботом, допоможуть селекціонерам ідентифікувати генетичні лінії, які забезпечать найвищу якість і максимальну врожайність.

Очікується, що TerraSentia заповнить «розрив» між масивними машинами, які швидко засівають або обробляють сотні гектарів, і працівниками, які продовжують виконувати точні ручні роботи, але роблять це набагато повільніше.

Цієї весни в США проведуть польові випробування перших 20 агророботів. Для фермерів пристрої стануть доступними приблизно через три роки. Деякі моделі коштуватимуть до $5000.

Ваш вибір 'Цікаво'.