Tempo950x100

Tempo300x100

Кушнірук: Земельна Реформа сприятиме розвитку малих фермерських господарств

Кушнірук: Земельна Реформа сприятиме розвитку малих фермерських господарств

На думку експерта, порівняно із рівнем 80-х, 90-х років минулого століття, зараз спостерігається активний розвиток сільського господарства. Але при цьому відбувається доволі неоднозначний процес: розвиток аграрного сектора відбувається за рахунок укрупнення підприємств. Україна – велика аграрна держава, що має багато землі, особливо, в степній частині. І забезпечити виробництвом всю степну частину за рахунок фермерів просто фізично неможливо. Тому об’єктивно відбувається процес формування великих господарств із великою потужною технікою. І вони поступово вичавлюють не тільки малий, а й середній бізнес із агросектора. Методи роботи агрохолдингів  спрямовані переважно на виробництво і експорт продукції. Товар може мати незначну додану вартість, але за рахунок валу цілком забезпечується ефективність діяльності і прибутковість великих фермерських господарств. До слова, питання прибутковості аграрного сектора на сьогодні відпало абсолютно. Слід лише оптимізувати цю прибутковість. Але у випадку збереження мораторію продовжуватиме відбуватися процес формування великих агрохолдингів, які не дадуть можливості розвиватися всім іншим видам бізнесу. Це небезпечно тим, що 30% українців, які проживають у сільській місцевості, залишаться без роботи. За такого розвитку подій, люди, що не матимуть можливості працювати в малих населених пунктах, будуть змушені їхати у великі міста чи за кордон.

Наразі вже простежується тенденція, за якої знелюднюються цілі області, до прикладу, Чернігівська – там жахлива ситуація. Тому питання Земельної Реформи зводиться до того, яка у нас буде модель життя в сільській місцевості. Чи можуть фермерські господарства конкурувати із агрохолдингами, якщо вони працюють в одній площині? Очевидно, що не зможуть. Велике господарство завжди ефективніше: воно може закупити все дешевше, може використати більш потужну техніку, продати все більшими партіями і отримати додатковий прибуток. Фермер по відношенню до аграрних холдингів – не конкурент. Завдання полягає в тому, щоб побудувати ефективну модель аграрного бізнесу, за якої фермер працюватиме в нішевому сегменті (екологічно чиста продукція, виноградарство, садівництво тощо). Для цього йому не знадобиться 1000 га, достатньо не більше 200 га. Але що необхідно дати фермеру, щоб він зміг ефективно працювати у своєму сегменті? Для того, щоб сад (виноградник чи інший продукт) став прибутковим, знадобиться 10-15 років, відповідно, необхідно, щоб земля знаходилась в руках у людини щонайменше цей період часу. Але мало хто ризикуватиме вкладати кошти в орендовану землю, добре піклуються тільки про свою власність. І прийняття Земельної Реформи спрямоване на стимулювання розвитку малого фермера.

Дар’я Анастасьєва

Ексклюзивно для AgroReview

Перегляди: 0
Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/kushniruk-zemelna-reforma-spryyatyme-rozvytku-malyh-fermerskyh-hospodarstv
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати

    29 Березня

    Як змінилися ціни на печериці, цибулю та салат

    Неадекватна поведінка та нервова реакція заступника міністра сільського господарства Польщі Колодзейчика завела перемовини в глухий кут

    28 Березня

    Експорт українського зерна у 2023/24 МР перевищив 34 млн тонн

    Біореактори під Гаагою стали вирощувати лабораторну свинину удвічі швидше, ніж раніше

    Кліматичні зміни треба розглядати як можливість розвитку агросектору

    Україна і Польща близькі до розв’язання зернового питання, але є нюанс

    Інформаційна довідка щодо отримання компенсацій за розмінування с/г земель – документ

    ФАО надасть українським аквафермерам 50 тонн кормів для риб

    Вінницька кондитерська фабрика “Рошен”  2023 рік закінчила зі збитком 14,7 млн грн

    Закупівельні ціни на кукурудзу в Україні активно зростають

    БІЛЬШЕ НОВИН