Місцеві бюджети втратять 2 млрд грн від нової нормативної грошової оцінки сільгоспземель

За оцінками науковців, рівень бюджетних втрат від реалізації цієї новації у поточному році може перевищити 2 млрд грн, поінформував завідувач відділу фінансово-кредитної та податкової політики Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», к.е.н. Леонід Тулуш.

За його словами, внаслідок запровадження нового підходу до оцінки сільгоспугідь з метою їх оподаткування загалом по Україні показник НГО знизився майже на 11% проти рівня 2018 року.

За розрахунками науковців Інституту аграрної економіки, найбільше – майже на третину (!) – знизився показник НГО у Рівненській та Херсонській областях (-30%), а також на Волині та Запоріжжі (-26-27%), наголосив експерт.

Несуттєве зниження (-1-3%) нормативної грошової оцінки сільгоспугідь проти торішнього рівня відбулося у Кіровоградській, Харківській, Чернігівській та Чернівецькій областях.

У межах 2-4% зріс показник НГО в середньообласному вимірі у Житомирській, Закарпатській, Луганській та Миколаївській областях.

І лише на Одещині показник НГО земель сільгосппризначення зріс у середньому більш ніж на 10%.

Внаслідок запровадження нової НГО земель сільгосппризначення потерпатимуть власники земельних ділянок (паїв) та територіальні громади переважної більшості регіонів України, вважає експерт.

Перш за все, зменшення грошової оцінки сільгоспугідь призведе до зниження на відповідну частку рівня орендної плати, який зазвичай зафіксований у договорах оренди переважно у відсотках від НГО, зазначив Леонід Тулуш.

На відсоток зниження НГО зменшаться і податкові надходження до бюджетів органів місцевого самоврядування. Адже, відповідно до норм Податкового кодексу України органи місцевого самоврядування приймають рішення щодо зміни розміру ставок місцевих податків – в першу чергу це стосується земельного податку – до початку наступного бюджетного періоду. Таким чином, вплинути на ситуацію щодо вирівнювання у 2019 році доходної спроможності відповідних бюджетів у рамках наявного правового поля місцеві громади вже не в змозі, пояснив експерт.

На його думку, втрати доходів бюджетів місцевого самоврядування внаслідок застосування у 2019 році нової НГО земель сільгосппризначення визначатимуться зниженням надходжень від:

    земельного податку та орендної плати за землі державної та комунальної власності;
    єдиного податку четвертої групи – у разі, якщо платники податку зазначили у відповідних деклараціях нову НГО;
    ПДФО із орендної плати за землі приватної власності – у разі, якщо у таких договорах була прив’язка до НГО як бази нарахування орендної плати, а додатковий договір щодо коригування показника НГО у 2019 році не було укладено. У цьому випадку зниження надходжень буде спостерігатись по бюджетах ОТГ або районів (в залежності від рівня впровадження процесів децентралізації в регіоні), а також обласних та державного бюджетів, оскільки до останнього спрямовується 25% ПДФО з орендних доходів та військовийзбір.

Отже, запровадження нової НГО земель сільгосппризначення призведе до втрат доходної бази бюджетів для окремих територіальних громад – особливо тих, що розташовані на Поліссі та на півдні країни, НГО земельних ділянок яких знизилась більш ніж на чверть, констатував Леонід Тулуш.

Проблема поглиблюється ще й прийнятими наприкінці минулого року змінами до Податкового кодексу України, внаслідок яких індекс споживчих цін за 2017-2023 роки, що використовується для визначення коефіцієнта індексації НГО сільгоспугідь, застосовується із значенням 100%. Внаслідок цього, низький показник НГО земель сільгосппризначення, що запроваджений із 2019 року, фактично заморожується на найближчі шість років – до 2025 року, підкреслив науковець.

Таким чином, на початковому етапі запровадження нової НГО суттєво знижується фіскальний потенціал територіальних громад, основним доходним джерелом формування бюджетів яких є надходження від земель сільгосппризначення, підсумував Леонід Тулуш.

Довідка:
З 1 січня 2019 року набрала чинності загальнонаціональна (всеукраїнська) НГО земель сільгосппризначення, проведення якої було передбачено пунктом 11 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік». Порядок проведення такої оцінки визначено Постановою КМУ «Про проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) НГО земель с/г призначення та внесення змін до деяких постанов КМУ» №105 від 07.02.2018, а технічна документація затверджена наказом Мінагрополітики України «Про затвердження Порядку НГО земель сільгосппризначення» №262 від 23.05.2017 (зі змінами згідно наказу № 605 від 18.12.2018).

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

В Одеській області сталася чергова крадіжка зі складів фермерського господарства

Про це УНН повідомили у правоохоронних органах.

Невідомі проникли до складів розібравши частину стіни. Звідти вони викрали добрива, отрутохімікати та насіння кукурудзи. Сума завданих збитків перевищує 2 млн грн.

За даним фактом відкрито кримінальне провадження (ст. 185 КК України – крадіжка).

Нагадаємо, це вже не перший злочин спрямований на заволодіння майном сільськогосподарського підприємства скоєний в Одеській області протягом останніх тижнів. Зокрема, зі складів одного фермерського господарства зловмисники викрали 1500 літрів засобів захисту рослин, а у другому випадку злочинці забрали окрім засобів захисту ще й насіння соняшнику, завдавши збитків на 2 млн грн. Крім того, нещодавно було пограбоване державне сільськогосподарське підприємство.

А в смт. Хлібодарське було скоєно розбійний напад в результаті, якого зловмисники заволоділи майном, зокрема тоннами насіння, на загальну суму 10 млн грн.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Де в Україні найдорожчий та найдешевший борщ

про це повідомив на своїй сторінці у  Facebook директор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

"Щоб приготувати борщ знадобиться 600 грамів свинини, по 500 грамів картоплі та буряка, 300 грамів капусти, по 200 грамів моркви та цибулі, 3 столові ложки томатної пасти, вода, лавровий лист, сіль, перець і 200 грамів сметани. Закупити набір продуктів найдорожче коштує у Закарпатській області - 109,1 гривень. Найдешевший борщ готують у Тернопільській області – 91,8 гривня", - зазначив Олексій Дорошенко.

Так, найдорожчу свинину продають у Закарпатті - 74,3 грн за 600 г. У Тернопільській обл. треба віддати тільки 59,7 грн. На Волині та у Києві найдорожчий буряк - 7,1 грн за 500 г. У запоріжжі та Полтаві ціна найменша - 5,8 грн.

"500 грамів картоплі у Донецькій області коштує 6,1 гривень. На Волині та Рівненщині - 4,1 гривні. Капуста коштує 4,7 гривні за 300 грамів в Закарпатті. У Запорізькій області - 3,4 гривні. Різниця у ціні моркви між найдорожчим і найдешевшим регіоном становить 80 копійок. У Донецькій, Закарпатській та Волинській областях 200 грамів коштує 2,8 гривні. У Дніпропетровській і Полтавській - 2 гривні", - рахує експерт.

Найдорожчу цибулю продають у Донецькій, Кіровоградській, Луганській, Рівненській, Тернопільській, Херсонській і Чернівецькій обл. – 4,2 грн за 200 г. Найдешевшу - у Львівській та Хмельницькій обл. - 3,8 грн.

200 г сметани у Херсонській обл. коштує 12,8 грн. У Рівненській та Тернопільській - 10,4 грн.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Українські фермери за місяць витратили на техніку $25 млн

Всього за останній рік на AUTO.RIA було продано більш 6 000+ одиниць с/г техніки найпопулярніших видів. Піком продажів в Україні є лютий-березень. У перший весняний місяць краще продаються практично всі популярні види техніки — обприскувачі, сівалки і грунтообробна техніка (плуги, культиватори, борони і т. д.). Також березень — час активних продаж тракторів, міні-тракторів і комбайнів, пише autonews.ua.

Украинские фермеры за месяц потратили на технику $25 млн. Фото №2

Вже у квітні продажі йдуть на спад. А в літні місяці с/г техніка продається найгірше, а деякі види не продаються взагалі.

Украинские фермеры за месяц потратили на технику $25 млн. Фото №3

Якщо розглядати продаж виключно техніки з пробігом, то в піковий місяць (лютий-березень) витрати аграріїв досягають 25 мільйонів доларів, причому більше половини від цієї суми йде на закупівлю тракторів.

Як правило, вибираючи техніку, українці найчастіше переглядають порівняно дешеві варіанти. Так, серед тракторів лідирують різні моделі МТЗ.

Украинские фермеры за месяц потратили на технику $25 млн. Фото №4

Судячи зі статистичних даних, на ринку спостерігається надлишок відверто старих тракторів з великим пробігом, які слабо користуються попитом. Разом з тим, купляється порівняно сучасна і нова техніка. Так, середня ціна пропозиції про продаж трактора з пробігом — $7 000, а середня ціна проданого трактора з пробігом — $36 450.

Втім, до найдорожчих пропозицій планку ще є куди піднімати. Так, найдорожчий трактор, який можна придбати на AUTO.RIA навесні 2019 року, коштує $365 500.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

В Україні подешевшали олія, молоко та яйця

Про це повідомляє УНН з посиланням дані Держстату.

На споживчому ринку в березні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 0,4%. Найбільше (на 2,4% та 1,7%) подорожчали овочі та фрукти. На 1,1–0,5% зросли ціни на продукти переробки зернових, хліб, макаронні вироби, рибу та продукти з риби, сири, масло.

Водночас на 5,0% подешевшали яйця, на 1,0–0,3% – свинина, молоко, сало, рис, соняшникова олія, яловичина.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Ягоди, кондитерка, курятина: продукти-драйвери агроекспорту

Про це в коментарі УНН заявив генеральний директор Директорату стратегічного планування та євроінтеграції Міністерства аграрної політики і продовольства України Олександр Жемойда.

"Уже за перші два місяці поточного року, експорт агарної продукції збільшився на чверть, порівняно з минулим роком, і досяг 3,5 млрд. доларів. В основному даний приріст сформований за рахунок традиційних зернових культур, соняшникової олії, шротів", - зазначив він.

Також, високий темп зростання експорту показала тваринницька продукція, продовжив Жемойда.

"М'ясо птиці - + 28%, живої ВРХ - + 36%, охолоджена яловичина - + 31%, яйця - + 50%, рідкі молоко і вершки - в 2,2 рази", - зазначив він.

Непогані успіхи на зовнішніх риках і у вітчизняних переробників. За рік експорт кондитерських виробів збільшився на 17%, поставки соків - в 2 рази, каже чиновник.

"У сегменті фруктів і овочів: сушені бобові - + 62%, яблука - в 2,2 рази, заморожені ягоди - + 56%", - поінформував він.

Жемойда висловив надію, що в перебігу 2019 року зазначені товарні позиції виступлять драйверами аграрного експорту. Але все буде залежати від врожаю.

"В Україні більше 75% виручки від експорту аграрної продукції, так чи інакше, знаходяться в прямій залежності від майбутнього врожаю", - нагадав він, додавши, що у МінАПК з цього приводу втішні прогнози.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview