На агросектор уряд покладає особливі сподівання

Про це заявив Прем’єр-міністр Володимир Гройсман, вітаючи працівників сільського господарства з їхнім прийдешнім професійним святом, яке країна відзначатиме цієї неділі, повідомляє прес-служба уряду.

2018 рік став вельми результативним для агровиробників. Урожай зернових сягнув 65 мільйонів тонн, торік було 61 мільйон. Понад 6 тисяч підприємств одержали державну підтримку за відповідними програмами. Майже 104 тисячі домогосподарств користуються програмами дотацій на худобу. Кількість робочих місць на селі вже перевищує 3 мільйони, і це лише початок відродження агросектору.

Географія міжнародної торгівлі налічує 190 країн, і вже до кінця року нові можливості буде відкрито на ринках Туреччини та Ізраїлю, з якими завершуються перемовини щодо формування зони вільної торгівлі. Агросектор входить до переліку галузей, які є точками економічного зростання України. Тут зосереджено майже 17% ВВП країни і майже 38% валютної виручки.

Глава уряду не зовсім задоволений темпами та якістю впровадження вказаних програм. «Завдання Мінагрополітики — вдосконалювати і краще таргетувати підтримку. Наступного року фінансування програм сягне понад 7 мільярдів гривень, — цитує слова Володимира Гройсмана департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабміну. —  Потрібні кращі механізми адресної підтримки, щоб в агровиробників було більше можливостей. Ми маємо не тільки бути присутніми на світових ринках, потрібна глибинна переробка всередині країни».

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Ринок живця свиней: падіння цін призупиняється?

Так, за попередніми оцінками операторів середня ціна закупівлі цього тижня послабилася ще на 1,25% та наближається до 43 грн/кг. Втім, таке послаблення не таке сильне, як минулотижневе просідання на 3%, зазначають в аналітичному відділі Асоціації «Свинарі України» за підсумками щотижневого моніторингу ситуації на ринку живця.

З огляду на вповільнення темпів падіння цін, виробники свинини сподіваються, що надалі ціни якщо не змінять вектор руху, то хоча б закріпляться на досягнутому рівні в межах 42-44 грн/кг. Більшість переробників у свою чергу очікують, що наступного тижня ціни на свинину живою вагою коливатимуться в вужчому діапазоні — 42-43 грн/кг. Проте є і такі, що прогнозують пониження мінімальної цінової позначки нижче вказаного рівня.

З іншого боку, європейські котирування залишаються на досягнутому рівні, а тамтешні оператори очікують на передсвятковий підйом цін у відповідь на досить активний попит з боку закупівельників. Хоча попередні прогнози пожвавлення закупівлі підтвердилися, на європейських цінах це ще не відбилося. З іншого боку, така стабільність не дає рівню «бар’єрних» цін опускатися нижче 44 грн/кг, на якому він тримається вже півтора місяці. 

Динаміка закупівельних цін на живець свиней І-ї категорії потижнево, 2018 р.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

В Україні оформлена перша «м'ясна» аграрна розписка

Наприкінці жовтня в Україні була оформлена перша «м'ясна» аграрна розписка. Нею скористалося фермерське господарство «ВЕРХ» у Яворівському районі на Львівщині.

Воно отримало фінансування в рамках комплексної Програми підтримки та розвитку агропромислового виробництва, яка реалізується Департаментом агропромислового розвитку Львівської ОДА та Львівським обласним фондом підтримки індивідуального житлового будівництва на селі. Позичальник планує спрямувати кредитні кошти на збільшення поголів'я свого стада та на вирішення інших важливих виробничих питань.

Фермерське господарство «ВЕРХ» було створене 2014 року та спеціалізується на вирощуванні великої рогатої худоби. Вже першого року придбало в племгосподарстві 5 корів, відтоді постійно старається нарощувати їхню кількість. Тож тепер стадо племінної худоби збільшилося до 36 голів, а ще в господарстві є 33 гектари землі, яка використовується під пасовиська.

— Поки що я працюю без прибутків, — поділився керівник господарства і один із його співзасновників Степан Стельмах. — Вкладаю все в розвиток і докуповую худобу. Планую досягти 100 голів племінної худоби, орієнтовно за 3 роки.

Потенційно фермер хоче розвивати напрямок переробки м’яса. Але реалізацію цих намірів стримує постійна нестача коштів.

Тому аграрна розписка і викликала неабиякий інтерес.

Особливість «м'ясної» аграрної розписки полягає в тому, що неодмінною умовою для надання позики за нею було страхування. На цьому наполягав сам кредитор — Львівський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі. У рамках Програми підтримки та розвитку агропромислового виробництва він працює з бюджетними коштами, тому хоче мати повну гарантію їх повернення.

Читайте також: Чому банки не поспішають кредитувати фермерів

Зазвичай фермери скептично ставляться до страхування, бо вважають його додатковим навантаженням на агробізнес. Однак сам Степан Стельмах до цього ставиться інакше.

— Я багато часу провів у Польщі, — пригадав він. — І працював там, і так їздив — досвід переймати. Спілкувався з багатьма польськими фермерами. Вони зовсім інакше зараз господарюють — для них страхування вже стало звичною справою. Тож і нам треба рухатися вперед, а не покладатися на старі звички та старий досвід.

Читайте також: Як фермеру захистити свій бізнес: перспективи агрострахування в Україні

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Українських фермерів контролюватимуть через супутники

Про це УНН повідомили в Інституті космічних досліджень НАН України та Державному космічному агентстві України.

Відтепер діяльність українських фермерів планується перевіряти через супутники.

"В межах проекту розробляється та відпрацьовується технологія моніторингу землекористування із використанням супутникових даних", - розповіли в Інституті.

Водночас фахівцями Інституту розробляються методи класифікації земної поверхні та визначення типів землекористування, що стало можливим за підтримки Європейської комісії та Європейського космічного агентства.

"На сьогоднішній день загальна точність класифікації на основі нейромережевих моделей машинного навчання складає 90% на незалежних тестових даних", - поінформували в Інституті.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Аграрії Тернопільщини погрожують “висипати зерно на дорогу”

Про це заявив під час засідання штабу з оперативного вирішення питань логістики в АПК при Мінагрополітики голова Тернопільської ОДА Степан Барна, повідомляє «АПК-Інформ».

«Ситуація є критичною, бо трейдери не хочуть працювати з тернопільськими аграріями через проблему з подачею вагонів. До мене приїздять підприємці і кажуть, що зерно висипатимуть просто на дорогу», – зазначив Степан Барна.

У Тернопільській області в 2018 році валовий збір зерна завдяки збільшенню врожайності становить 2,8 млн тонн. У власних сховищах аграрії регіону можуть зберігати близько 1,4 млн тонн, а решту 1,4 млн тонн продукції необхідно відвантажити, що унеможливлює відсутність вагонів-зерновозів.

Барна зазначив, що існуюча проблема стосується не лише приватних підприємств, а й державних.

«Наприклад, Чортківський КХП, який у вересні заявив про потребу 160 вагонів, а отримав лише 27 (16% від потреби), у жовтні потреба знову 160 вагонів, а надано було 26. У листопаді знов треба 160 вагонів, та поки їх зовсім немає. Окрім цього, у нас є підприємства, які не отримали жодного вагона за 3 місяці» – сказав він.

Голова ОДА наголосив, що ця проблема ставилася перед Мінагрополітики вже порушувалося минулого року, але так і не була вирішена.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Борошномели загрожують зупинкою своїх підприємств

Як повідомляє Союз "Борошномели України", про це йдеться в офіційних зверненнях керівництва ряду компаній до першого заступника міністра АПК України Максиму Мартинюку, пише ЦТС.

"Тривалий час ПРАТ "Укрзалізниця" відмовляється направляти нашому підприємству вагони-зерновози, внаслідок чого наше підприємство знаходиться в патовій ситуації - складські приміщення переповнені готовою продукцією. Якщо в найближчі дні ситуація залишиться незмінною, то наше підприємство буде змушене прийняти рішення про зупинку виробничих процесів", - йдеться в зверненні "Новопокровського КХП".

Аналогічне звернення зробили і в компанії "Столичний млин", яке вже зупинило роботу млина через дефіцит складських приміщень, відведених для пшеничних висівок.

З проханням втрутитися в ситуацію з подачею вагонів до заступника міністра АМПК звернувся і колектив ТОВ КПФ "РОМА", що входить в Топ-5 українських експортерів борошномельної продукції.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview