174499

На Херсонщині очікують на збільшення врожаю кавунів і динь

Про це заявив директор Департаменту агропромислового розвитку Херсонської ОДА Олександр Паливода, передає Agroportal.ua.

За його словами, незважаючи на незначне зменшення площ посіву, з 24,2 тис га до 23,2 тис га, урожай кавунів і динь збільшиться.

Також спостерігається тенденція щодо збільшення валового збору овочів, винограду, плодово-ягідних культур, ріпаку, сої. Прогноз врожаю овочевої продукції - 1,265 млн тонн.

За його словами, ще однією тенденцією в Херсонській області став активний розвиток виробництва т. з. нішевих культур - почали вирощувати спаржу, батат, шафран, ефірномасляні рослини, волоський горіх, сорго, нут.

90% молочно-товарних ферм не отримають дотацій

«Господарства АВМ занепокоєні, тим що 100% із них ризикують не отримати відшкодування за закуплену і використану спермопродукцію у цьому році. Адже у пункті 10 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки галузі тваринництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 р. № 107 зазначено наступне „...за закуплену в Україні ідентифіковану сперму бугаїв вітчизняного походження або за ввезену в режимі імпорту, за умови внесення плідників до Каталогу бугаїв молочних, молочно-м’ясних порід/ Каталогу бугаїв м’ясних порід і типів з визначеною племінною цінністю — 100 гривень за одну дозу у розрахунку не більше трьох доз на одну голову власного маточного поголів’я“», — йдеться в зверненні.
 
Даний пункт Порядку унеможливлює отримати дотацію практично 90% молочно-товарних ферм України. На відшкодування дотації зможуть розраховувати господарства, які використовують у селекційні роботі тільки вітчизняну спермопродукцію або іноземного походження, однак за умови, що господарство, котре подається на відшкодування, самостійно імпортувало її з-за кордону. Проте, господарств, які б використовувати тільки вітчизняний генетичний матеріал або самостійно займаються його імпортом, майже немає. 
 
«Іноземна генетика є більш досконалою. Аналізуючи стрімкий ріст продуктивності українських господарств після використання сперми завезеної з-за кордону, ми розуміємо, що рішення про проведення закупівель саме іноземної спермопродукції було вірним. Проте, вивчаючи систему розподілення дотацій складається враження, що держава хоче змусити нас використовувати дешеву і не зовсім якісну сперму вітчизняного виробництва. Особисто я переконаний, що це — крок назад, який не сприятиме зростанню продуктивності МТФ. Разом з цим, прогалини в законодавстві роблять неможливим самостійний імпорт сперми: величезний перелік ветеринарних норм і особливості митних кодексів. Сперма є біологічним матеріалом, тому завезення великої партії спермопродукції фізичною особою неприпустиме. Купити спермопродукцію в іноземному представництві компанії, яка займається продажем такої продукції також неможливо, оскільки вони не працюють з фермою напряму, а реалізують спермопродукцію через своє офіційне представництво в Україні», — пояснив Ігор Присяжнюк, керівник Українсткої голштинської асоціації.

Погодні умови стримують жнива зернових

Похмура погода, помірно теплий температурний режим і висока вологість повітря стримували темпи висихання зерна і тим самим гальмували темпи проведення жнив ранніх зернових культур.

Про це йдеться в агрометеорологічному огляді Укргідрометцентру, пише apk-inform.com.

При цьому наголошується, що для формування врожаю пізніх сільськогосподарських культур, зокрема кукурудзи, агрометеорологічні умови були в основному сприятливими завдяки достатньому і оптимальному зволоженню ґрунту і невисоким температурам.

«В центральних областях країни переважали сприятливі умови для всіх сільськогосподарських культур, однак на окремих площах через перезволоження ґрунту і надлишкової для цього періоду відносної вологості повітря спостерігалося почорніння колоса озимої пшениці. Тоді як в південних і східних областях дощі і підвищення вологості повітря позитивно вплинули на подальшу вегетацію пізніх культур, місцями дощі заважали проведенню жнив ранніх колосових культур», — зазначають фахівці.

Крім того, у багатьох районах Херсонської, Одеської, Миколаївської, а також в окремих районах Дніпропетровської, Харківської, Донецької областей кількість ефективних опадів була недостатньою. Локальні дощі, найчастіше у вигляді малоефективних злив, істотно не поповнили запаси продуктивної вологи, і зволоження ґрунту залишилося на низькому або недостатньому рівні. Зокрема, запаси продуктивної вологи метрового шару ґрунту під соняшником в деяких районах цих областей були вичерпані повністю.

«З огляду на погодні умови, що склалися в областях, де ще багато неприбраних площ ранніх зернових, для зменшення втрат зерна, в тому числі його якості, необхідно прискорити темпи зернозбиральних робіт», — додають в Укргідрометцентрі.

Рентабельність вирощування основних нішевих культур впала

Водночас вирощування вівса суттєво збільшилась, повідомив заступник директора Інституту аграрної економіки Микола Пугачов, пише agrotimes.net.

За його словами, в найближчі роки високу рентабельність можуть забезпечити також квасоля, гірчиця, нут і олійний льон.

Микола Пугачов зазначив, що вирощуванням нішевих культур в Україні сьогодні в основному займаються малі товаровиробники.

Основними проблемами з якими вони зустрічаються є відсутність досвіду роботи з цими культурами, труднощі маркетингу та логістики, а також зростання цін на перевезення.

У таких умовах доцільним є стимулювання державою виробництва нішевих культур і розроблення інтерактивних посібників щодо виробництва нішевих культур та їх збуту, додав Микола Пугачов.

ТОП-3 компанії за обсягом поставок пшениці

Про це повідомляє «АПК-Інформ».

Всього за підсумками сезону, що завершився 1150 компаній поставили на зовнішні ринки 17,2 млн тонн зазначеної зернової (-1,9% до 2016/17 МР).

Як і у попередньому сезоні, в трійку лідерів за обсягом поставок пшениці увійшли ТОВ СП «Нібулон» (10% від експорту пшениці за сезон), ЗАТ «АТ Каргілл» (6%) і ТОВ «Кернел-Трейд» (5%), відміну по відношенню до сезону 2016/17 лише в порядку двох останніх компанії, які в 2017/18 МР помінялися місцями в рейтингу.

Ваш вибір 'Цікаво'.

В Україні подорожчала цибуля

Про це повідомляють фахівці сервісу “Інфо-Шувар” на основі даних власного моніторингу цін на найбільших гуртових ринках України.

Згідно цього моніторингу, з початку поточного тижня на майданчику найбільшого оптового ринку Західної України ОРСП “Шувар” цибуля зросла в ціні більш, ніж на 45% і, станом на 24 липня 2018 року, вже пропонується в діапазоні 5-7,5 грн/кг (0,16-0,24 EUR/кг).

На ринку “Столичний” у Києві та “Нежданний” у Херсонській області цибуля сьогодні пропонується по 5-6 грн/кг (0,16-0,19 EUR/кг).

Експерти “Інфо-Шувар” пояснюють - зростання ціни на цибулю пов’язане із періодом міжсезоння : збирання озимої цибулі закінчилось дещо передчасно, а збирання врожаю цибулі, яку фермери сіяли в цьому році , розпочнеться лише за 7-10 днів. До того ж, на минулому тижні збиранню врожаю на Півдні заважали дощі. Саме з цих причин, пропозиція цибулі на ринку України помітно зменшилася, а ціни, як наслідок, пішли вгору. В господарствах Півдня цибуля дорожчає майже кожного дня і, станом на сьогодні, деякі фермери вже здійснюють продажі по 4,0-4,5 грн/кг (0,13-0,15 EUR/кг). Слід зазначити, що попри помітне подорожчання впродовж останніх днів, цибуля в Україні все ще залишається майже на 20% дешевшою , у порівнянні із минулим роком.

Для порівняння у сусідній Польщі цибуля сьогодні коштує в межах 0,9-1,3 zl/кг (0,21-0,3 EUR/кг).