Попри зниження нафтових котирувань ціни на рослинні олії зростають

Ф’ючерси на американську нафту WTI впали на 11,6% до 20,6 $/барель, а на нафту марки Brent – на 15% до 23,5 $/барель через стрімке поширення вірусу Covid-19 в США та країнах ЄС, яке призведе до посилення карантинних заходів та зниження попиту на нафту з боку авіації та автомобільного транспорту.

Червневі ф’ючерси на пальмову олію в Малайзії у п’ятницю виросли на 0,9% до 2378 рінггитів/т або 549,57 $/т, показавши тижневе зростання у 3,9% на тлі проблем з поставками та оголошеної урядом Малайзії програми підтримки економіки на суму 58 млрд $.  

Індонезія, що є найбільшим світовим виробником пальмової олії, оголосила, що задля стимулювання експорту з квітня обнулить експортне мито на пальмову олію через різке зниження цін.

Слідом за ринком пальмової олії ф’ючерси на соєву олію в США виросли у п’ятницю на 0,5% до 595,2 $/т, а загалом за тиждень – майже на 4%.

Після запровадження Індією жорсткого карантину для 1,5 млрд населення попит на українську соняшникову олію залишається під питанням.

За даними Agrisensus, котирування української соняшникової олії за тиждень знизилися на 8 $/т до 653 $/т FOB, при цьому ціни пропозицій знаходяться на рівні 660-680 $/т FOB, а ціни попиту – на рівні 640-645 $/т FOB в залежності від термінів поставки.

Підвищення закупівельних цін на соняшник в Україні за тиждень одразу на 6% до 10800-11000 грн/т з доставкою на завод зменшує маржу переробки, що на тлі зниження попиту та цін на олію може зупинити окремі переробні підприємства.

Ціна на ріпакову олію в Нідерландах зростає третю сесію поспіль слідом за ф’ючерсами на ріпак в Парижі. Але зміцнення євро відносно долара за тиждень на 3,5% обмежило зростання.

Контракти на поставки у травні-липні минулого тижня виросли на 7 €/т до 655 €/т, але на початку тижня знизились на 20 €/т через низький попит з боку біодизельної галузі ЄС.

Джерело: graintrade.com.ua

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Відразу декілька країн зняли обмеження на експорт птиці з України

За результатами проведеної плідної роботи фахівців Держпродспоживслужби як на центральному рівні, так і спеціалістів, які працюють на місцях, а також враховуючи вклад дипломатичних місій України за кордоном, ряд торговельних партнерів зняли обмеження з України щодо грипу птиці.

Зокрема, станом на 30.03.2020:

- зняли обмеження з території України: Ірак, Сінгапур;

- визнали зонування 25 км: Об’єднані Арабські Емірати;

- визнали зонування, застосоване Компетентним органом України (10 км): ЄС, Ізраїль, Молдова;

- визнали регіоналізацію (обмеження на територію області): Азербайджан, Вірменія, Гонконг, Казахстан, КСА, Кувейт.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

ВР дозволила "Укрспирту" виготовляти сировину для антисептиків

Ухвалений Верховною Радою законопроєкт №3275 дозволяє, серед іншого, ДП "Укрспирт" виготовляти дезінфікуючий засіб одразу на базі своїх заводів. Про це повідомила пресслужба Укрспирту.

"Верховна Рада проголосувала за законопроєкт №3275, який, серед іншого, дозволяє виготовляти дезінфікуючий засіб (сировину для антисептиків) на базі заводів ДП "Укрспирт". Під ці потреби працюватимуть додаткові заводи підприємства", - йдеться у повідомленні.

Як зазначив в. о. голови ДП "Укрспирт" Сергій Блескун, депутати проголосували за зміни у законодавство, які дозволяють закласти ціну на спирт без акцизу у виробництво дезінфікуючого засобу для антисептиків.

"До 30 квітня ДП "Укрспирт" виготовлятиме дезінфікуючий засіб відразу на базі своїх заводів. Процедура така: вітчизняні виробники надають нам тару, ми виробляємо спирт, проводимо його денатурацію та виготовляємо дезінфікуючий засіб (за затвердженою рецептурою). Увесь процес відбувається під наглядом працівників Державної податкової служби", - повідомив Блескун.

Верховна Рада 30 березня ухвалила закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)".

Документ, зокрема, передбачає тимчасове спрощення виробництва продукції, необхідної для протидії поширенню коронавірусу.

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

У 2019 році Україна імпортувала напоїв більш ніж на півмільярда доларів

За результатами 2019 року вартість імпортованих алкогольних і безалкогольних напоїв в Україну становила 533 млн дол. США, що майже на 9 % перевищило показник 2018 року, поінформував заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», член-кореспондент НААН Микола Пугачов.

За його словами, левову частку у структурі вітчизняних закупівель продукції цієї групи агропродукції торік традиційно зайняли алкогольні напої з концентрацією спирту менш як 80 %. Це переважно віскі, горілка, лікери і солодкі наливки, яких було імпортовано 66 тис. т на суму 228 млн дол. США.

Виноградних та інших вин ввезено майже 78 тис. т вартістю 186 млн дол. США.

Імпорт природних і мінеральних вод склав торік 114 тис. т на суму 61 млн дол. США, а солодового пива – 54 тис. т вартістю 57 млн дол. США.

По кожному виду напоїв головні країни-постачальники відрізнялись, зауважив Микола Пугачов. Зокрема, найбільші закупівлі природних і мінеральних вод вітчизняні імпортери здійснили в Грузії, пива – в Бельгії, Мексиці та Німеччині. Різні вина закуповувалися переважно в Італії, Грузії, Франції та Іспанії, а міцний алкоголь – у Великій Британії, Німеччині, Грузії, Вірменії та Ірландії.

Загалом основним постачальником напоїв в Україну минулого року стали держави Євросоюзу. Вони забезпечили близько 2/3 вартісних обсягів імпорту, зазначив експерт. При цьому на загальні поставки даної продукції з Італії припало 16,9 % вартості імпорту, з Грузії – 15,6 %, Німеччини – 10,8 %, Великої Британії – 7,6 %, Франції – 5,9 %.

Високий попит на алкогольні та безалкогольні напої має зберегтись і 2020 році, однак він буде коригуватися залежно від курсу гривні до іноземних валют та фактичної ділової активності компаній-імпортерів, підсумував Микола Пугачов.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Депутати заблокували підписання закону про ринок землі

У Верховну Раду подали відразу два проекти постанов, які заблокували підписання закону про ринок землі, вони вже зареєстровані на сайті парламенту, пише 112.ua.

Перша постанова від народного депутата від ВО "Свобода" Оксани Савчук про скасування голосування в другому читанні.

Автор другої постанови нардеп Антон Поляков, який раніше належав до фракції "Слуга народу".

На сайті Ради опубліковано текст постанови Полякова. Обидва документи передано на розгляд керівництва Верховної Ради.

Нагадаємо, вчора Верховна Рада 259 голосами відкрила ринок земель сільгосппризначення.

Закон ще не підписано президентом України Володимиром Зеленським.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Мораторій відмінили: хто зможе купувати землю

У ніч на вівторок, 31 березня, Верховна Рада ухвалила закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. Законопроєкт № 2178-10 передбачає запуск ринку землі в Україні з 1 липня 2021 року, а відповідно, і зняття мораторію на продаж сільськогоспділянок.

"Зняття мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення – це вагомий поштовх для розвитку економіки, фермерства, аграрного комплексу в Україні", – прокоментував рішення Ради прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

Суперечки щодо закону про відкриття ринку землі тягнулися кілька місяців, а під Верховною Радою в цей час тривали протести противників зняття земельного мораторію. У першому читанні документ був прийнятий ще 13 листопада 2019 року. Спочатку планувалося, що закон ухвалять у другому читанні до початку 2020 року, проте через велику кількість правок (4018) депутати не встигли зайнятися документом. Останній "раунд" розгляду законопроєкту в другому читанні тривав з 6 лютого.

В результаті ліміт на концентрацію землі встановлюється на рівні 10 тисяч гектарів (раніше пропонувалося 200 тис.), а купівля-продаж землі здійснюватиметься тільки в безготівковій формі. Такий спосіб продажу потребує підтвердження походження грошей.

Крім того, депутати вирішили, що доступ до ринку землі отримають:

- громадяни України;
- територіальні громади, держава;
- юрособи, що створені і зареєстровані в Україні без іноземних учасників;
банки.

При цьому банки зможуть стати власниками землі тільки за умови, що ділянка дісталася їм як заставне майно за непогашеним кредитом.

Доступ до ринку землі забороняється для таких категорій:

-іноземці та іноземні компанії (планується референдум з цього питання);
- компанії у власності громадян країни-агресора;
- компанії під санкціями;
- компанії у власності іноземних держав, офшорів, або ж ті, бенефіціара яких неможливо встановити;
- юрособи, зареєстровані в країнах, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів.

А ось орендарі, що працюють на землі з 2010 року або довше, зможуть викупити "свої" ділянки без проведення земельних торгів – за ціною нормативної грошової оцінки. Крім того, вони можуть отримати розстрочку до 10 років.

Земля державної та комунальної власності не продаватиметься. Забороняється продавати і ділянки на тимчасово окупованій території – їх можна тільки передати у спадок. Також не можуть бути передані в приватну власність ділянки, розташовані ближче ніж за 50 км від державного кордону. Останнє правило не поширюється на кордони, що проходять по морю.

Нагадаємо, мораторій на продаж землі діяв в Україні з 2001 року. Він вводився як тимчасовий захід, але постійно продовжувався. Востаннє мораторій на продаж землі продовжили до кінця 2019 року. Втім, мораторій не міг бути остаточно знято до того, як ВР ухвалить законопроєкт про обіг с/г земель.

Джерело: Сьогодні

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview