Потрібен чіткий механізм компенсації фермерам ставок за земельними кредитами

Про це заявив колишній виконувач обов'язків міністра агрополітики Максим Мартинюк, пише УНІАН.

Він пояснив, що кредити для придбання землі, як правило, видаються на термін близько 30 років. Водночас українське законодавство поки не дає ніяких гарантій того, що фінансова підтримка фермерів, які візьмуть кредити на придбання землі, буде збережена хоча б у середньостроковій перспективі. «Наприклад, в цьому році ця схема буде працювати, тому що є відповідний рядок в бюджеті. А в наступному вона буде? Де гарантії того, що ця підтримка збережеться протягом усього терміну дії кредиту? Немає таких гарантій », - сказав він.

На думку Мартинюка, таку гарантію можна було б прописати в Бюджетному кодексі - не менше певної суми або відсотка ВВП направляти для компенсації процентних ставок за кредитами, узятими для придбання землі. Наразі уряд планує компенсувати відсоткові ставки за кредитами на землю з коштів, які передбачені в бюджеті на 2020 рік на державні програми підтримки сільського господарства - 4 млрд грн. 

Однак Мартинюк нагадав, що в цьому році на держпідтримку було виділено значно більше - 6,3 млрд, і гроші призначалися відразу на кілька програм - на підтримку садівництва, тваринництва, на закупівлю фермерами вітчизняної техніки. Але новий уряд зупинив фінансування програм, і з запланованих 6,3 млрд грн буде виділено лише 4 млрд грн.

Тому, на думку Мартинюка, запланованих на 2020 рік 4 млрд грн держпідтримки явно недостатньо, щоб за рахунок цих грошей ще й компенсувати відсоткові ставки за кредитами на придбання землі.

«Тільки продаж вітчизняної техніки з цих 4 млрд грн вибере 1 млрд. Ще 300-400 млн грн піде на садівництво. І ми ще думаємо, що з цих грошей будемо компенсувати якісь кредити? », - вважає він.  Крім того, незрозуміло, який орган буде розпорядником коштів, виділених на компенсацію процентних ставок.

За словами Максима Мартинюка, необхідність створення такої фінансової установи лежить на поверхні, але наразі уряд про це нічого не говорить. 

Додамо, згідно з результатами нового опитування, 58% українців не підтримують запровадження ринку землі.

Як повідомлялося раніше, закон про ринок землі у першому читанні підтримали "слуги народу" й 13 позафракційних нардепів.

Також Президент України Володимир Зеленський  у відеозверненні знову наголосив, що перед другим читанням до законопроекту про відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення буде внесено норму про можливість продажу землі іноземцям лише після проведення всеукраїнського референдуму, а також буде зменшено граничний ліміт із концентрації землі в одних руках.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Їжа майбутнього: якою буде вартість рослинного м'яса в українських супермаркетах

Про це заявив засновник і генеральний директор компанії Beyond Meat in Ukraine Станіслав Луцкович, пише agroportal.ua.

«З грудня продукція Beyond Meat буде доступна в ресторанах та супермаркетах України. Її можна буде спробувати приготувати вдома», — сказав він.

Станіслав Луцкович додав, що в компанії вже підписані контракти з більш 40 ресторанами в Києві, але основна маса додасть в меню з перших чисел грудня.

Вартість бургерній котлети на ринку України складе близько  116 грн - це ціна для оптових
закупівель, а в магазинна вартість однієї котлети складає близько 135 грн, або ж в
районі 270 грн за пакунок з двох котлет.(113 гр). Проте в майбутньому компанія розраховує, що вартість буде зменшуватися за рахунок вдосконалення технологій, а також поліпшення логістики, оскільки компанія має намір побудувати завод в Нідерландах.

Директор компанії Beyond Meat in Ukraine вважає, що рослинне м'ясо — це «їжа майбутнього».

«Розведення худоби стане застарілою та варварською традицією, яка піде в минуле вже протягом цього століття. Тренд на вегетаріанство розвивається стрімко і зростання попиту на такі продукти відбувається більш ніж на 100%», — сказав він.

Крім того, в Україні актуальне питання здорового способу життя, а також підростає «покоління Z», яке опікується глобальними екологічними трендами.

Також Луцкович зазначив, що основою продукції Beyond Meat є гороховий білок, там немає ГМО та сої.

Як повідомлялося, американський стартап із виробництва рослинного м’яса Beyond Meat виходить на український ринок зі своєю продукцією — бургерами і ковбасками з рослинного м’яса. 

Довідка: 

Американський стартап Beyond Meat заснований у 2009 році. Зараз його продукція продається в 58 тис. магазинів і закладів в 20 країнах.

Навесні 2019 року виробник рослинного м’яса провів IPO, залучивши $241 млн.

Beyond Meat на 100% складається з рослин, не містить глютену, сої та ГМО. Основні інгредієнти продуктів: горох, рис, вода, картопляний крохмаль, рапсова олія. Червоний колір котлеті надає буряковий сік.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Купуй заздалегідь – перевіряй зараз, або як впевнитися в якості добрив

Добрива – той ресурс для вирощування сільськогосподарських культур, який можна придбати й завчасно. А от впевнитися в їх якості варто відразу, попереджають в «Інституті здоров’я рослин». Оскільки ринок зараз буквально переповнений фальсифікатом та неякісною продукцією, яка може не просто не спрацювати, а й нашкодити посівам.

«Застосування добрив – доволі затратна частина виробництва сільгосппродукції, тому необхідно бути певним, яку діючу речовину ви вносите, і чи відповідає її кількість зазначеній на етикетці – щоб не вийшло так, що замість повноцінної поживи ви «підживите» свої поля неякісним продуктом або, що гірше, невідомо чим», – радить керівник агробіологічної лабораторії Інституту Володимир Конограй.

Дати 100 % гарантію якості придбаних добрив, на думку вченого, може лише дослідження в лабораторних умовах.

Читайте також: Експертиза насіннєвого матеріалу забезпечить високу врожайність культур

«Ми проводимо дослідження мінеральних та органічних добрив на цілий спектр різноманітних показників – вміст діючої речовини, вологу, густину, лужність, рН, азот тощо, – розповідає Володимир. – Для досліджень використовується сучасне обладнання від світових виробників, застосовуються якісні і кількісні аналітичні, фізико-хімічні методи та атомно-емісійний спектральний аналіз. Крім того, ми надаємо замовникові протокол досліджень, в якому зазначається вміст діючої речовини в добриві, та чи відповідає він вмісту, заявленому у сертифікаті. Таким чином, аграрій може бути певним, що придбав якісні добрива, і без сумніву застосовувати їх на своїх полях».

Читайте також: Досліджуємо основний ресурс господарства

В «Інституті здоров’я рослин» також є можливість отримати рекомендації щодо застосування досліджених добрив із урахуванням особливостей господарства, як от: показники ґрунту, сортові особливості вирощуваних культур, інформація про попередників тощо. Це дає можливість оптимізувати процеси живлення рослин та витрати на них.

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Які продукти подорожчають найближчим часом

Про це розповів голова Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко, пише Вголос.

Експерт зазначив, що в грудні можуть суттєво подорожчати курячі яйця. Також з приходом зими зростуть ціни на овочі “борщового набору”. Дорошенко зазначив, що варто очікувати подорожчання хліба та круп.

За його словами ціни зростуть в середньому на 2-3%.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Україна та Росія поділили квоти на вилов риби в Азовському морі

Про це повідомляє УНН із посиланням на "Суспільне UA: Крим".

"Українська сторона узгодила з представниками Росії проект протоколу на розподіл квот на вилов риби в Азовському морі на 2020 рік", - повідомили у ЗМІ.

Вказано, що відповідний документ був узгоджений в рамках засідання Україно-Російської комісії з питань рибальства в Азовському морі. Засідання комісії відбулося 13 листопада в Бердянську.

"Наразі Державне агентство рибного господарства України очікує на отримання вищезгаданого документа через офіційні канали", - зазначили в ЗМІ.

Нагадаємо, вилов риби в Азовському морі впав майже на 50%.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Чи є солодке майбутнє у медового бізнесу України?

Про це свідчать дані Держстату та ДФСУ. У фізичному обсязі за січень-жовтень 2019 року українські виробники експортували 42,6 тис. т меду, що на 26,6% (або 8,9 тис. т) більше за дані аналогічного періоду минулого року. Основними  країнами-імпортерами українського меду стали Німеччина ($18 млн.) Польща ($16,5 млн.) та Бельгія ($9,8 млн.). Очевидно, що нарощення обсягів експорту пов’язане зі збільшенням виробництва цього продукту у 2018 році на 7,6%, порівняно з 2017 роком та на 20,2%, порівняно з 2016 роком. Така статистика наводить на думку, що галузь виробництва меду в Україні має чудові перспективи для розвитку, але з протилежного боку, є низка суттєвих проблем, котрі становлять велику загрозу для неї.

По-перше, ціна на мед у світі падає, оскільки  обсяги його виробництва стрімко зростають. На відміну від привабливого зростання фізичних обсягів експорту, у вартісному виразі за січень-вересень 2019 року українські бджолярі отримали на 14,2% більше виручки з закордону, ніж за аналогічний період минулого року. Відтак, середня вартість 1 т українського меду за кордоном у 2018 році становила $2029, а в 2019 році склала лише $1830. Недоотримання виручки в валюті та стабілізація курсу гривні можуть створювати серйозні фінансові загрози у наступному сезоні для бджолярів.

  По-друге, невирішеним залишається питання з якістю меду. Левову частку виробників даного продукту в країні становлять господарства населення, а саме 98,7% (за даними 2018 року). Відтак, це домашні виробництва, котрі не мають офіційної реєстрації, а отже проаналізувати їх діяльність важко. Неодноразові випадки з виявленням фальсифікату меду свідчать про те, що не всі українські виробники виготовляють якісний продукт. Це створює додаткові загрози для конкурентоспроможності українського меду на європейському ринку.

Окремі фінансові проблеми для бджолярів України може створити ринок землі. Наразі невирішеним залишається питання щодо джерел фінансування для придбання земельних ділянок малими фермерами.

Попри це, Україна продовжує втримувати високу позицію серед країн-експортерів меду та входить в 5-ку найбільших. Також, популярність здорового способу життя та вживання натуральних солодощів підтримують оптимістичні перспективи для цієї галузі в Україні.

Джерело: Аналітичний департамент УАК

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview