174499

Що має бути зазначено на упаковці продуктів?

Ольга Трофімцева, в. о. міністра аграрної політики та продовольства, на своїй сторінці у Фейсбук розповіла про нові правила маркування продуктів.

Оператори ринку можуть маркувати товари згідно з правилами, які діяли станом на 5 серпня 2019 року ще 3 роки – до 6 серпня 2022 року. Проте, це не означає, що оператор ринку може надавати недостовірну інформацію до 2022 року.

У випадку введення в оману споживача (наприклад: продукт маркується як масло, а насправді це спред або маргарин), надання неповної або недостовірної інформації щодо інгредієнтів продукту контролюючий орган – Держпродспоживслужба уже сьогодні може застосовувати санкції!

Розміри штрафних санкцій за невірне маркування суттєво збільшилися і складають 15 мінімальних заробітних плат (майже 63 тис. грн у 2019 р.) для юридичних осіб та 10 мінімальних заробітних плат (майже 42 тис. грн у 2019 р.) на фізичних осіб-підприємців.

Що має бути вказано на упаковці?

- назва харчового продукту та інформація, яка має супроводжувати назву харчового продукту, зокрема про фізичний стан продукту або спеціальну обробку (швидко заморожений, концентрований, копчений тощо);
- перелік інгредієнтів. При цьому починатися такий перелік має з інгредієнту, якого найбільше у харчовому продукті, а закінчуватися тим, якого найменше;
- будь-які алергени, які використовувалися у виробництві або приготуванні харчових продуктів. Список таких алергенів міститься у Додатку І до закону. Цей список містить загальновизнані алергени і ґрунтується на наукових дослідженнях;
- кількість певних інгредієнтів у відсотковому співвідношенні. Ця вимога стосується випадків, коли назва такого інгредієнту асоціюється у споживача з цим харчовим продуктом або якимось чином виділена у маркуванні словесно або графічно.  Наприклад, на упаковці намальована полуниця чи шоколад, то, відповідно, у складі продукту має бути зазначений вміст шоколаду та полуниці у відсотковому співвідношенні до маси або об’єму продукту;
- номінальна кількість харчового продукту (маса чи об’єм);
- мінімальний термін придатності або дата “вжити до”. Мінімальний термін придатності виражається словами “Краще спожити до…” (у випадку, коли вказується конкретний день) або “Краще спожити до кінця…” (коли йдеться про місяць або рік). Після закінчення такого терміну харчовий продукт, за умов правильного зберігання, все ще залишається придатним до споживання (цукерки, крупи, макаронні вироби тощо). Дата “вжити до” вказує на те, що продукт є швидкопсувним через свої мікробіологічні властивості, і у такому випадку вказується конкретна дата (сире м’ясо, сира риба, м’які сири тощо);
будь-які особливі умови зберігання та використання, якщо у цьому є потреба (зберігати у сухому прохолодному місці, зберігати у холодильнику тощо);
- найменування та місцезнаходження оператора ринку, відповідального за інформацію про харчовий продукт, а для імпортованих харчових продуктів – найменування та місцезнаходження імпортера;
- країна походження або місце походження, у випадках, коли відсутність такої інформації може ввести споживача в оману, а також для таких видів м’яса, як свинина, баранина, козлятина, свійська птиця. Наприклад, якщо буде зазначено “Карпатський чай”, то всі cкладові цього чаю мають бути з Карпат. Або якщо кавуни продаються під назвою “Херсонські”, то вони мають бути сам з того регіону;
- інструкції з використання. Наприклад, “розігріти у мікрохвильовці” або інструкція, як приготувати розчинний суп;
- інформація про поживну цінність харчових продуктів.

На Волині запрацювала нова птахоферма

Про це йдеться у повідомленні компанії, пише agroportal.ua.

Як зазначається, загалом,  у будівництво птахоферми з дорощування батьківського стада підприємство інвестувало понад 50 млн грн.

«Всі три пташники обладнані сучасним німецьким устаткуванням. Обігрів  здійснюватиметься за допомогою модульної котельні», — йдеться у повідомленні.

Довідка: Агропромислова група «Пан Курчак» заснована в 2001 р. До її складу входять Західна аграрна компанія (вирощування зернових та технічних культур), «Агротехніка» (виробництво і реалізація комбікормів), «Агідель» і птахокомбінат «Губин» (вирощування курчат- бройлерів, виробництво м'яса птиці), «Віра-1» (вирощування свиней), «Нововолинський м'ясокомбінат» (переробка свинини).

Урожай картоплі цьогоріч буде найгіршим за останні 10–15 років

Про це пише gazeta.ua.

"Порівняно з 2018-м, менший десь у 2,5 разу. Точно сказати важко, бо ще не повністю зібрали. Враховуючи ситуацію в наших сусідів — Польщі та Білорусі, можна прогнозувати на вересень-жовтень зростання ціни вдвічі. Причин кілька. Головна — західні й північні області втратили частину врожаю через затяжні дощі, град. Потім розвинулися хвороби картоплі. Такої ситуації років 15–20 років не було. Те, що не загинуло від дощу й хвороб, догоріло на сонці. Південь для картоплі не є вирішальним. Основну масу збирають на півночі й заході країни. В середній смузі України врожайність картоплі нижча в півтора разу. Другий фактор, що впливає на ціни, — 98 відсотків картоплі вирощують селяни й дачники на городах.

Із цибулею ситуація краща. Її фермери та гос­подарства посадили в півтора разу більше. За рахунок збільшення площ вийшло незначне зростання виробництва. Хоча погода зіпсувала ті можливості, які могли бути. Урожай міг бути більший принаймні вдвічі, ніж торік. До нового року цей овоч дешевшатиме. Далі прогнозувати складно, бо під весну можуть виникати проблеми. З морквою, буряком, капустою ситуація непогана. Ціни на осінь і до кінця року будуть нижчі, порівняно з торішніми", - заявив Іван Томич, голова Союзу українського селянства.

"На гуртових ринках картоплю зараз продають по 11–12 гривень. Удвічі дорожче, ніж торік. Вартість впаде, коли господарства масово почнуть копати пізні сорти на початку вересня. Водночас не треба лякати людей неврожаєм. Бо масово почнуть закуповувати овочі на зиму. Через ажіотаж ціни зростуть. Поки що точних даних про врожай овочів борщового набору немає. У нас не існує інструменту для оперативного відстежування ситуації на полях. Але сховищ і виробництва однозначно достатньо, щоб забезпечувати населення овочами цілий рік". - зазначає експерт плодоовочевого ринку Тетяна Гетьман.

 

Українським фермерам не вистачає 11,5 млрд грн на посівну

Українським сільгоспвиробникам в сезоні 2019 року необхідно 138,3 млрд грн на проведення посівних робіт. Це на 16,1 млрд грн або 13% більше, ніж роком раніше. Такий прогноз зробили аналітики Міністерства аграрної політики, пише ubr.ua.

Чиновники підрахували, що із зазначеного обсягу коштів більшу частину фермери профінансують з власної кишені. Дефіцит ресурсів тут оцінили всього в 11,5 млрд грн. Тобто менше 10% від загальної потреби у фінансуванні.

Примітно, що тільки близько 64,3% (7,4 млрд грн) сільгосппідприємства мають намір залучити у вигляді банківських кредитів. Інше запозичать у вигляді «комерційних» позик, а також візьмуть у держави за програмами держпідтримки. На останні, щоправда, доведеться всього близько 1,6% (185 млн грн) від загальної суми дефіциту.

У структурі «посівних» витрат найбільшу частку займає паливо і мастильні матеріали (24,9%).

16,6% і 15,6% відповідно припадають на орендні платежі за землю, а також оплату праці персоналу.

12,6% виробники витрачають за закупівлю мінеральних добрив і близько 7,4% на посівний матеріал.

Агрофірма з Полтавщини розселила в ліси майже сотню муфлонів і плямистих оленів

Про це йдеться в повідомленні агрофірми на сторінці у Facebook, пише seeds.org.ua.

Три місяці тому господарство закупило і завезло тварин на територію Диканського району. Після періоду адаптації у вольєрі тимчасової перетримки звірів розселили в дику природу.

Агрофірма планувала перетримувати тварин місяць і випустити в Сем’янівці, на територію понад 1130 тис. га. Для цього там ставили огорожу з португальської сітки та стовпчиків. Його зведення зупинили через діяльність активістів.
“Прийшов час відпускати тварин — якщо тримати їх довше, вони стануть ручними і привчаться до людей. Так браконьєри легко їх вполюють. На нашій огородженій території вони б жили під охороною єгерів господарства”, — каже єгер агрофірми Олег Ситник.

Раніше повідомлялося, що з кінця липня працівники мисливських угідь “Фенікс 2017”, що на території Щербанівської ОТГ Полтавського району, переселили з Диканського району двадцять байбаків.

Решту запланованих голів перевезуть уже наступного року. У планах єгерів було переселити 40 байбаків. Наразі вдалося виловити й перевести 20 голів. Ще половину залишили на наступний рік, бо за такий короткий період вони не встигнуть адаптуватися.

Вітчизняні фермери переходять на вирощування лохини

У Вінницькій області в селі Микулинці Літинського району більшість господарів відмовилися від малини та смородини, а заробляють на лохині, пише EastFruit.

За кілограм ягід на ринку беруть 130-140 гривень. Один з тих, хто знає не тільки як вирощувати, а й заробити на голубиці - Олег Вагін. Тепер його «годують» 2600 саджанців. 

- Вперше спробував лохину у свого знайомого, який поділився кількома десятками саджанців та додав, що попит на неї є, можна непогано заробити. Тому я і вирішив спробувати, тим більше мої доходи від ремонту телевізорів істотно впали, - розповідає Олег Вагін. - Чимало корисної інформації знайшов в Інтернеті від американських садівників. Перше, що я зробив - виділив біля будинку ділянку площею 40 соток, закупив посадковий матеріал. Оскільки Поділля славиться чорноземами, де лохина не може рости, довелося підвищити кислотність грунту за допомогою торфу. З нього та перепрілої хвої приготував субстрат для саджанців, свіжу тирсу використовував для мульчування.
Рослини лохини дуже вимогливі до змісту мінералів та вимагають порівняно невеликої кількості елементів, погано переносять підвищену концентрацію добрив. Мінеральні добрива зазвичай вносять навесні, коли починається ріст, і відразу після збору врожаю (крім азотних форм). Рослини порівняно стійкі до шкідників та хвороб, рано вступають в плодоношення, довговічні, при належному догляді здатні рости 50-90 років. Лохина потребує хорошого поливу. Кращий варіант - крапельне зрошення, але дуже багато допускають помилок та не розраховують кількість води в свердловині.

Сезон збору врожаю лохини починається на початку липня та триває близько місяця. Якщо ж є ранньостиглі сорти, то можна мати ягоду і два місяці. Щоб прорекламувати свою ягоду, вінничанин знайшов контакти оптовиків, які займалися малиною та смородиною.

- Я їм дзвонив та пропонував лохину. Деякі спочатку сумнівно ставилися до такої пропозиції, перепитували, що це таке. Скаржилися на бізнес з чорницею, мовляв, одна морока з нею, тому що через два дні з неї тече сік і її потрібно викидати. Я пояснив, що лохина зберігається в ідеальному стані до двох тижнів і поступово почав отримувати замовлення. А ось ті, хто торгував на ринках столиці, забирали без коливань. У Києві лохина вже була популярною і покупців вистачало, - додає Олег Вагін. - Зараз зі збутом проблем немає, мене самі шукають продавці і забирають оптом навіть в селі, тому що багато хто з сусідів теж стали вирощувати цю ягоду. Деякі кажуть, що вигідніше самому йти на ринок і торгувати, але я розумію, що на двох стільцях всидіти неможливо. Потрібно з ранку до вечора працювати на плантації, обрізати кущі, стежити за поливом, щоб ягода була дрібною та солодкою. Хочеш бути конкурентоспроможним, потрібно дотримуватися відповідної технології вирощування. Взагалі я всім повторюю, що лохина не любить дилетантів.

Хоча рослина і потребує ретельного догляду, капіталовкладеннях та плодоносить тільки на другий рік, фахівець вважає її вдячної ягодою. Що стосується культури споживання, то Олег Вагін радить їсти лохину в свіжому вигляді, тоді в ній багато вітамінів. Крім того, з неї виходять смачні вареники та варення.