Скандал із вівцями: до розмитнення тварин приступили лише за місяць

Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів тільки 9 листопада приступила до оформлення документів на розмитнення овець, яких два тижні тримали в порту Чорноморська без їжі та води, а потім доставили до Тульчина, де вони вже два тижні перебувають. Про це йдеться у повідомленні прес-служби Держпродспоживслужби, передає УНН.

Читайте також: Багатостраждальних овець, що 2 тижні чекали на митниці, передадуть на екоферму

“09.11.2018 від представника власника овець, які були повернуті турецькою стороною та наразі утримуються на території Тульчинської філії ДП „Укрветсанзавод“, через „єдине вікно“ була зареєстрована заява щодо видачі Держпродспоживслужбою ветеринарних документів на розмитнення цих тварин”, — зазначається у повідомленні.

За їхніми даними, спеціалісти Південно-Західної регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті розпочали процедуру оформлення документів.

Відповідно до заявки представника власника, після розмитнення тварини планують розмістити на карантинний майданчик, який знаходиться в Одеській області.

Нагадаємо, вантаж із живими вівцями затримали у порту Чорноморська. Як повідомляли у Держпродспоживслужбі, овець затримали через загрозу занесення на територію України небезпечних інфекційних хвороб, тварин планували утилізовувати.

Читайте також: Без їжі та води: у порту «Чорноморськ» майже два тижні простоює фура з 300 вівцями, половина з яких вже загинули

У ніч на 27 жовтня фура з 300 вівцями виїхала з порту. Активісти не давали вивезти тварин, яких "Держпродспоживслужба вирішила спалити живцем". На Гайсинській митниці вантаж із вівцями розмитнили. Фура з худобою направилася до Тульчина, де живих овець оглянули ветеринари, а мертвих мали утилізувати. У живих тварин взяли кров на аналізи, її передали на дослідження до Києва.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Черги біля елеваторів: врожаю зерна бракує місця

Саме із такою ситуацією зіткнулись у Житомирській області. Як пише на своїй сторінці у Фейсбук компанія «Зернова База», до елеваторів вишукувались автомобільні черги, які не зменшуються, хоча у регіоні досить багато елеваторів. Причиною називають повільне відвантаження, а також нестачу потужностей, пише landlord.ua.

Під час збору врожаю, коли вартість зерна знижується, власники не виставляють його на продаж, а привозять на зберігання. Проте елеватори мають обмежений обсяг.

У компанії розповіли, що знайшли вихід із цієї ситуації. Зерно вже не перший рік розміщують у полімерних зернових рукавах. Так вдається уникнути його зберігання у складських приміщеннях. У полімерних рукавах зерно може зберігатись до 18 місяців, в залежності від вологості.

ТОВ «Зернова База України» володіє елеваторами у Житомирській області. Потужність одночасного зберігання — 50 тис. т. Продуктивність приймання зерна — 3 тис. т на добу. Потужність зерносушильного обладнання — 3 тис. т на добу.

Нагадаємо, станом на 8 листопада українські аграрії намолотили 62,9 млн тонн зерна з площі 13,9 млн га (94%) при врожайності 45,1 ц/га.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Ситуація з експортом яблук з України стає загрозливою

За інформацією аналітиків EastFruit, ситуація з експортом яблук з України стає загрозливою. В умовах перевиробництва цих фруктів, яке оцінюється в 150-200 тис.тонн, і критично низьких цін на них, експорт яблук продовжує знижуватися в порівнянні з минулорічними показниками.

Зокрема, за жовтень 2018 року з України було експортовано всього 2,2 тис.тонн яблука або на 42% менше, ніж в тому ж місяці 2017 року. Таким чином експорт яблук за перші чотири місяці поточного сезону склав всього лише 7,6 тис.тонн, і вже був нижчий за минулорічний за цей же період на 7%. Якщо ж врахувати, що досить суттєва частина експорту яблука припадала на промислове органічне яблуко для переробки, то ситуація і зовсім виглядає критичною.

«Жалюгідна ситуація з експортом яблука з України є наслідком недооцінки виробниками тих реальних ринкових загроз, про які ми попереджали ще з другої половини 2017 року. Навіть в 2018 році багато виробників могли адаптувати технології для вирощування яблука, яке б могло «доплисти» до Азії, але не зробили цього, в надія, що «якось воно само продасться», – говорить Андрій Ярмак, керівник проекту розвитку українського експорту і економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО). – Крім застарілих сортів і технологій, великою проблемою українських садівників є також величезна взаємна недовіра, що призводить до відсутності кооперації між ними, нерозуміння важливості інвестицій в маркетинг, а також в системний експорт продукції».

На сьогоднішній день невеликі українські господарства не можуть продати яблуко хорошої якості і перспективних сортів навіть по 2,5 грн / кг (менше 10 центів США), в той час як виробники,якы вчасно інвестували в маркетинг і технології, можуть отримати в 5-6 разів вищу ціну.

«З огляду на, що активний період продажів яблука на ринку України закінчується в травні, надлишковий обсяг цієї продукції потрібно реалізувати всього за сім місяців», – каже Федір Рибалко, керівник Української плодоовочевої асоціації (УПОА). – Тому ми робимо все можливе, щоб допомогти українським фермерам якнайшвидше знайти покупців яблука на різних ринках збуту. Свою участь в торговому форумі 5-го грудня вже підтвердили найбільші імпортери яблука з Індії, Сінгапуру, Малайзії, Арабських країн і країн Європейського союзу. Всього ми очікуємо від 10 до 15 імпортерів, з якими всі бажаючі, за умови наявності запасів яблук експортної якості, зможуть зустрітися і провести переговори».

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Німеччина вирішила запобігати АЧС за допомогою дронів

Німеччина вирішила запобігти проникненню вірусу африканської чуми свиней (АЧС) в країну за допомогою дронів, передає УНН.

Так, в Німеччині триває масове полювання на диких кабанів. Ветеринари країни вважають, що дикі кабани є головними переносниками АЧС.

Повідомляється, що тільки за останній сезон мисливці Баден-Вюртемберга знищили 78,6 тис. диких кабанів, що на 71% більше показників минулого сезону.

"Але цього виявилося мало, і влада країни прийняла рішення прискорити процес знищення потенційних переносників хвороби за допомогою дронів, оснащених тепловізором (модуль з системою передачі даних в режимі реального часу - ред.)", - йдеться в повідомленні.

Оскільки вищевказана техніка коштує недешево, влада Німеччини рекомендували мисливцям вести спільну роботу з власниками безпілотників по ідентифікації потенційних переносників хвороби.

Відзначимо, що на території різних областей України з початку року було зафіксовано вже більше 120 випадків АЧС.

Контролери стверджують, що тримають ситуацію на контролі, проте ні фермери, ні експерти агросектору з ними не згодні.

В Асоціації тваринників кажуть, що влада не діє: не затверджується державна стратегія подолання АЧС. Більше того, в країні навіть відсутній профільний міністр.

Тим часом, збитки селян і фермерів через АЧС вже досягли мільйонних позначок і продовжують зростати.

Депутат ВР Сергій Тригубенко, в свою чергу, вважає, що боротися з АЧС Україні заважають нескінченний процес реформування Держпродспоживслужби і відсутність професійних кадрів.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Поляки їстимуть українську капусту

Про це повідомляють аналітики Української плодоовочевої асоціації (УПОА) з посиланням на інформацію гравців ринку.

За даними сайту FreshMarket, шукати альтернативу на зовнішніх ринках польські компанії вимушені через високі ціни на місцеву продукцію. Більш того, білоголова капуста в Польщі продовжує дорожчати. Зокрема, тільки з початку поточного тижня ціни на цю продукцію зросли в середньому на 8%. Сьогодні на переробку капуста поступає по 0,70-0,90 злотого/кг (0,16-0,21 євро/кг). Ціни на свіжому ринку варіюються в межах 0,90-1,30 злотого/кг(0,21-0,30 євро/кг), проте продавці зазначають, що найчастіше угоди укладаються по 1-1,1 злотого/кг (0,23-0,26 євро/кг).

Таким чином, ціни на білоголову капусту в Польщі на сьогодні у 3,3-3,5 рази вищі, ніж в аналогічний період минулого року і є рекордними для середини листопада за останні 10 років. Таку різницю цін фахівці обґрунтовують в тому числі зниженням виробництва капусти в Польщі. Нагадаємо, що за попередніми підрахунками Головного управління статистики Польщі (GUS), в сезоны-2018/19 валовой збір зазначеної продукції в країні склав лише 950 тис.тонн, що на 6% менше, ніж попереднього сезону.

Варто зазначити, що така ситуація вже стала приводом для імпорту. Зокрема, наступного тижня гравці ринку очікують перші партії капусти з Німеччини. Але, враховуючи зниження врожаю і в цій країні, польські імпортери продовжують шукати інших постачальників, і не виключають, що ними можуть стати Україна, Білорусь і навіть Росія (адже імпорт російської продукції вже спостерігався в сезоні-2015/16).

При цьому аналітики УПОА зазначають, що наразі ціни на білоголову капусту в Україні складають 2,5-3,5 грн/кг або 0,08-0,11 євро/кг, тобто є у 2,6-2,7 разів нижчими за польські. Таким чином, українська продукція вже наразі може бути досить конкурентноспроможною в ціновому плані на ринку Польщі.

В той же час, російські виробники пропонують капусту дорожче, ніж українські. Наразі в основних регіонах виробництва РФ ця продукція пропонується по 10-17 руб/кг або 0,13-0,22 євро/кг.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

З РФ найбільше торгують тютюнники, пивовари, тракторобудівники та хіміки

З сфер, пов’язаних з агро, найбільше розвивають сьогодні економічні відносини з Росією українські тютюнові («В.А.Т.-Прилуки» і «Філіп Морріс Україна») і пивна («Сан Інбев Україна») компанії, машинобудівники («Харківський тракторний завод») і виробники добрив («Сумихімпром», «Дніпроазот»), повідомляє Mind на підставі аналізу даних ресурсу YouControl.

Після початку конфлікту з РФ деякі виробники навіть наростили торговий оборот з сусідньою країною. Наприклад, «Харківський тракторний завод», що належить бізнесмену Олександру Ярославському, збільшив частку експорту в Росію з 75% в 2013-му до 95% в 2017-му і отримав в цьому році 100-150 млн грн доходу від поставок туди.

А компанія «Сумихімпром», яка у 2013 році майже не мала зв’язків з РФ, в 2017 році закупила там продукції на суму близько 200 млн грн, що дорівнює 40% в структурі імпорту цього підприємства.

“Дніпроазот”, контрольований групою “Приват”, наростив імпорт з Росії з 45% до 75%.

В цілому ж видання називає український агропром однією зі сфер, яка краще за інших переорієнтувалися з торгових відносин з РФ на країни ЄС, Західної та Південно-Східної Азії.

Також і рітейл, який раніше продавав багато російських товарів повсякденного попиту, переключився на українського виробника та імпорт інших країн.

Нагадаємо, у Росії знайшлися активи одного з найбільших українських виробників горілки – компанії Global Spirits Євгена Черняка, якій належить торгова марка «Хортиця».

Джерело: agroday.com.ua

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview