Супермаркети накрутили ціни: гречка та овочі подорожчали вдвічі

Антимонопольний комітет фіксує зростання роздрібних цін у деяких регіонах: гречана крупа подорожчала більше ніж на 50%, майже на 60% подорожчала картопля.

Про це йдеться у повідомленні комітету.

"Станом на сьогодні в деяких регіонах ми бачимо, що ціни на гречану крупу зросли більше ніж на 50%, пшоно – на 24%, цукор на 16%. Значне підвищення цін зафіксовано і на овочі: майже на 60% подорожчала картопля, в деяких мережах вдвічі піднялися ціни на цибулю та моркву", - повідомляє АМКУ.

Комітет вимагає від харчових рітейлерів оперативно надавати повну інформацію про закупівельні та роздрібні ціни на основні види продуктів.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Фермери забили на сполох: банки не дають кредити на посівну

Про це пише obozrevatel.com.

"Банки нас бойкотують і не надають кредитів. Не те, що під 5-9% річних, як обіцяли, а навіть під 22% не дають. Дуже тяжкі умови. А солярку немає за що купувати, насіння немає, і добре, що деякі фірми напряму надають зерно у кредит", – сказав фермер із Черкаської області Василь Драч.

Десь 30% фермерів не мають змоги щось посіяти, бо немає грошей на солярку, додав він. Зокрема через введення карантину малі фермерства втратили ринки збуту і фактично перебувають на межі виживання.

"Для дрібних фермерів з'явилися великі проблеми зі збутом, закриті усі ринки у зв'язку з карантином, вони фактично перебувають на межі виживання. Зараз навіть ходять чутки, що під час карантину можуть взагалі заборонити працювати фермерам у полях, хоча це повне безглуздя, і сподіваюся, що це лише чиясь фантазія. Якщо ми зараз не посіємо урожай, то проблеми будуть не лише у нас, а й в усього народу", – сказав керівник асоціації фермерів та власників землі Черкаської області Віктор Гончаренко.

Та проблеми є не лише з посівами, фермери переймаються і долею робітників, які фактично залишилися без коштів для існування через відсутність роботи.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Що відбувається з цінами на продукти в карантин

Пандемія коронавірусу і введений в зв'язку з цим карантин вплинули на вартість цілої низки овочів і фруктів, пише Сьогодні.

Треба відзначити, що цієї весни ціни на цілу низку овочів борщового набору та чимало інших набагато нижчі, ніж рік тому. Наприклад, за даними shuvar.com, буряк на оптових ринках рік тому коштував в півтора рази дорожче, ніж зараз – 7,2 грн і 5 грн відповідно. білокачанна капуста взагалі б'є рекорди дешевизни: якщо в 2019 році в цей час середня оптова ціна на неї становила 18 грн, то зараз – лише 4 грн. Зелена цибуля рік тому в цей час коштувала в закупівлі 162 грн/кг – зараз коштує 37,5 грн і продовжує дешевшати.

У цьому році помітно дешевше, ніж минулоріч в такий же час, вартість моркви (7 і 4 грн за кілограм відповідно), пекінської капусти (18,5 грн в 2019-му і 12,3 грн зараз) і червонокачанної капусти (14,5 і 10 грн відповідно).

Поки що дешевше, ніж минулоріч коштує цибуля – 12,5 грн (в 2019-му був 13,8), але вона зараз відчутно дорожчає, тож на днях, швидше за все, ціни зрівняються. 

Чимало сортів фруктів зараз також продаються дешевше, ніж роком раніше. Так, банани на оптових ринках коштують в середньому 29,3 грн/кг, тоді як в 2019-му в цей час коштували 34,5 грн.

Деякі овочі та фрукти старого врожаю, втім, зараз продаються дорожче, ніж рік тому. Наприклад, середня оптова ціна на картоплю зараз становить 8,5 грн, а в минулому році була лише 5 грн. 

Яблука нинішньої весни також дорожче, ніж минулої, причому істотно, в 2-3 рази. Закупівельні ціни в 2019 році становили 3,5-6 грн за кілограм, а зараз – 8-12 грн. Проте зростання цін на яблука поки не спостерігається.

На деякі овочі і фрукти ціни зараз зростають, причому досить відчутно. Наприклад, корінь імбиру ще тиждень тому коштував дешевше, ніж в минулому році (оптова ціна була 60 грн в порівнянні з 82,5 грн в 2019-му). Однак з 16 березня ціни на цей продукт буквально зірвалися з ланцюга, за три дні (до 19 березня) продемонструвавши зростання в 2,5 рази! Тепер тільки в закупівлі імбир коштує близько 150 грн, а в роздрібному продажі ще більше.

Часник в цьому році і без того продавався дорожче, ніж в минулому. На початок березня середня оптова ціна становила 58,6 грн за кг, тоді як в 2019-му була 42,5 грн. Однак в останні дні часник також став помітно дорожчати і тепер коштує у закупівлі 95 грн за кіло.

Ще один продукт подорожчав – лимон. На початку карантину, 12 березня, оптова ціна на нього становила в середньому 44 грн (в 2019-му в цей час – 34,5 грн). А станом на 19 березня ціна закупівлі лимонів зросла вже до 61,5 грн за кг. Тобто подорожчання за тиждень склало 50%.

Як бачимо, перелічені продукти – це ті, які зазвичай рекомендують вживати для профілактики гострих респіраторних захворювань. У минулому році ні взимку, ні на початку весни сильного зростання цін на ці продукти не спостерігалося. Тому можна сказати напевно, що подорожчання часнику, лимона та імбиру цієї весни пов'язане з епідемією коронавірусу.

Також зросли останніми днями ціни на апельсини, що містять вітамін С. Якщо на початку минулого тижня вони коштували в опті в середньому 28 грн/кг, то до кінця тижня подорожчали майже до 42 грн. А от мандарини за минулий тиждень подорожчали лише на 50 копійок – з 42 до 42,5 грн за кг (оптова ціна). Минулого року в цей час вони продавалися по 40 грн.

Гранат за минулий тиждень теж подорожчав майже на чверть – з 48 грн за кілограм перед карантином до 60 грн зараз. Але рік тому цей корисний для крові плід також коштував трохи менше 60 грн в закупівлі.

Через аномально теплу зиму чимало молодих тепличних овочів з'явилися в цьому році значно раніше, ніж минулоріч, в тому числі українських. Наприклад, ранній редис можна було купити в овочевих відділах супермаркетів вже на початку березня, тоді як в минулому році перші партії на продаж надійшли тільки 24 березня.

Ціни на ранні овочі в цьому році мало відрізняються від минулорічних. На деякі овочі і зелень ціни в цьому році нижчі. Наприклад, рання імпортна картопля зараз коштує 23 грн (оптова ціна) і дешевшає, в минулому році було 26,5 грн/кг. Ціна на редиску в цьому році вже впала з 42 грн до 21 грн. У минулому році перша редиска, що з'явилася в кінці березня, коштувала 34 грн/кг. Зелена цибуля за рік подешевшала більш ніж удвічі (була по 37 грн, зараз 17 грн/кг).

Оптові ціни на імпортні огірки в цьому місяці коливаються в межах 50-60 грн за кілограм (за останні дні привізні огірки в черговий раз подорожчали з 50 до 60 грн). Роком раніше ціни на огірки в березні теж то піднімалися, то знижувалися (в залежності від поставок), але в межах 47,5-52,5 грн за кілограм.

Українські тепличні огірки, які вже теж з'явилися на ринку, зараз коштують в закупівлі 65 грн/кг і принаймні не дорожчають. У минулому році середня ціна в цей час теж була трохи меншою – 59 грн/кг.

Ціни на тепличні помідори в цьому році приблизно такі ж, як і минулоріч – оптові в районі 40 грн за кілограм. У минулому році, втім, помідори дорожчали до середини квітня. Цього року вони теж мають тенденцію до зростання цін. А от помідори черрі в цьому році дешевші, ніж в минулому (84 грн і 110 грн відповідно).

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Італія стала топовим постачальником вина в Україну

Про це свідчать дані Державної митної служби України, передає УНН.

Найбільше вина в Україну привезли з Італії – на 6 млн 153 тис. дол.

Друге місце у списку належить Франції. Французи поставили Україні вина на 2 млн 959 тис. дол.

Замикає трійку найбільших постачальників напою в Україну Германія із показником 2 млн 935 тис. дол.

При цьому, на експорт за два місяці цього року Україна поставила вина на 4 млн 234 тис. дол.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Панічні закупівлі продуктів викликали стрімке зростання цін на пшеницю

На запровадження карантину для боротьби з Covid-19 в різних країнах світу люди реагують панічними закупівлями продуктів, створюючи штучний попит на крупи та макарони. Обмеження пересування між країнами ускладнює логістику та може викликати дефіцит поставок.

Проте значні світові запаси пшениці та зниження рівня світового споживання на тлі перспектив гарного врожаю в новому сезоні не викликають занепокоєння щодо забезпечення продовольством в найближчий час.

З 20 березня для забезпечення внутрішнього споживання Росія тимчасово, поки що на 10 днів, заборонила експорт усіх видів круп. Казахстан також обмежив експорт окремих видів продовольства, зокрема пшеничного борошна, насіння соняшника та соняшникової олії.

Внаслідок ажіотажного попиту з боку борошномелів вчора травневі ф’ючерси на м’яку пшеницю в Чикаго виросли на 4,3%, навіть не беручи до уваги «ведмежі» фундаментальні чинники: скорочення експорту та покращення стану посівів.

За тиждень США скоротили експорт пшениці на 25% до 349,3 тис т, а з початку сезону експортували 20 млн т, що на 9% випереджає минулорічні темпи. За 2 місяці, що залишилися до кінця сезону, навряд чи вдасться експортувати прогнозовані USDA 27,2 млн т. До Китаю були продані 4 судна пшениці: 1 старого врожаю та 3 нового.

За даними USDA, за тиждень кількість посівів озимої пшениці, що знаходяться у доброму або відмінному стані, виросла у штаті Канзас на 2% до 48%, Техасі – на 5% до 49%, Оклахомі – на 11% до 77%, Колорадо – на 9% до 55%.

Травневі пшеничні ф’ючерси в США виросли:

на 8,54 $/т до 206,68 $/т на м’яку озиму SRW-пшеницю в Чикаго,
на 7,53 $/т до 179,86 $/т на тверду озиму HRW-пшеницю в Канзас-Сіті,
на 3,40 $/т до 194,83 $/т на тверду яру HRS-пшеницю в Міннеаполісі.

Ціни на пшеницю в Парижі вчора слідом за Чикаго виросли до 2-місячного максимуму. Ринок підтримують оголошення нового тендеру Алжиром та імовірне продовження Марокко терміну безмитного імпорту м’якої пшениці. Логістичні проблеми у Франції змушують експортерів підвищувати премії.

Травневі ф’ючерси на борошномельну пшеницю на MATIF виросли на 5,25 €/т до 196,5 €/т або 212,44 $/т.

За тиждень ЄС експортував 162,6 тис т пшениці, а з початку сезону – 23,2 млн т, що на 72% перевищує темпи минулого року.

В Україні також зростає попит на пшеницю через дефіцит пропозицій від виробників на тлі необхідності виконання трейдерами експортних контрактів.

Закупівельні ціни на продовольчу пшеницю в порту виросли на 3-4 $/т до 183-185 $/т або 6100-6200 грн/т, проте термін поставки обмежений до 10-15 квітня.

Джерело: graintrade.com.ua

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Літр молока віслюків в Україні коштує майже тисячу гривень

Осляче молоко – чи не найдорожче серед молочної продукції.  В Європі літр такого молока коштує близько 100 євро. В Україні його можна придбати значно дешевше та ще й зовсім недалеко від столиці.

Наразі в Україні є тільки 2 ферми з віслюками.

На ослячій фермі Osloff, що під Києвом живе 2 десятки віслюків. Усе почалося 8 років тому, згадує власник ферми Володимир Васильєв – тоді дружина “загорілась” ідеєю виробництва ослиного молока. Відтак родина придбала 2 ослиць. Решта тварин на фермі з’явилася тільки торік.

Доїти віслюків досить складно, та й молока вони дають не дуже багато. З п’яти ослиць за раз вдається надоїти приблизно 1 літр молока.  На фермі Володимира Васильєва 100 грамів молока ослиці коштує від 70 до 100 гривень.

“Синонім віслючого молока – це імунітет, тому, що воно 100% засвоюється, в ньому відсоток жирності, поміняно з коров’ячим, в 6 разів менший.  

На 1 кілограм сиру потрібно від 10 літрів молока. Тому 100 грам сиру виходить від 700 до тисячі гривень”, – розповів власник ферми Володимир Васильєв.  

Молоко та сир – не єдине, чим заробляють на фермі. Доволі часто до віслюків приїздять туристи. Маленьким дітлахам кумедні тварини до вподоби. До того ж кожна тваринка тут має своє, персональне ім’я.

 

Джерело: SEEDS.org.ua  

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview
Ваш вибір 'Подобається'.