174499

У світі рекордно дорожчає кава

Теґи: 

Про це пише Forbes, повідомляє Укрінформ.

"Wall Street Journal звинувачує у нинішньому падінні цін зменшення обсягів виробництва кави у Гондурасі через посуху", - йдеться у повідомленні.

Зазначається, що у Гондурасі після п’яти років посухи зменшилися врожаї, зокрема кави - а ця країна є третім найбільшим експортером кави у світі.

Більшість плантацій та кавових складів Гондурасу підключені до моніторингу міжнародних товарних бірж. Як наслідок, зміни у врожаях та обсягах кави на складах Гондурасу впливають на ринкову інформацію набагато більше, аніж аналогічні зміни в інших країнах-виробниках кави.

Якщо за 1 фунт кави у середині жовтня давали 0,93 долара, то у листопаді ціна зросла до 1,15 долара. При цьому у світі скоротилися запаси кави, що відслідковуються товарними біржами. Утім, це все ж дешевше, ніж раніше. Наприклад, ціна фунту кави становила близько 3 доларів у 2011 році.

Хоча ціни продовжують коливатися, попит на каву постійно зростає. В середньому споживачі випивають два мільярди чашок кави щодня по всьому світу. Індустрія експорту кави має оборот у 20 мільярдів доларів. Більша частина виробництва кави розташована у країнах, що розвиваються.

Чому катастрофічно знижується експорт українських овочів

Таким чином, експорт товарів даної торгової групи скоротилися на 24% в вартісному виразі. Більше того, експортний виторг у звітній період є мінімальним щонайменше за останні 5 років, повідомляє УПОА.

За словами виконавчого директора УПОА Семена Крамаренка, основною причиною такого суттєвого зниження показників, є зменшення обсягів експорту тепличної продукції. Так, томати, які протягом останніх років приносили Україні максимальний експортний виторг в сегменті овочів цього року поступилися лідерством замороженим овочам. За 10 місяців поточного року Україна експортувала 6,5 тис. тонн заморожених овочів, загальною вартістю $6,3 млн. В вартісному вираженні експорт зменшився на 8%, в той час, як в натуральному виразі експорт залишився на рівні минулого року.

Але таке зменшення показників експорту заморожених овочів меркне на тлі зменшення поставок томатів з України. Станом на 1 листопада Україна поставила за кордон 7,8 тис. тонн томатів загальною вартістю  $4,8 млн. У порівнянні з 2018 роком експорт знизився на 43% та на 49% відповідно. Більше того, об’єми поставлених за кордон томатів скоротилися в 2,5 рази за останні 5 років.

«Ситуація з експортом українських томатів ускладнилась в 2014, коли Україна через загострення політичних та економічних відносин втратила ринок Росії. До 2014 року Україна експортувала більше 55 тис. тонн томатів щорічно, а основні поставки були саме в Росію. Втрата основного ринку збуту тепличної продукції призвела до налагодження реекспортних схем через Білорусь. Однак, останнім часом все більше виробників відмовляється від таких схем  через додаткові витрати на переоформлення документів та ризики невиплат. Більш того, навіть на внутрішньому ринку українським виробникам доволі складно конкурувати з турецькою продукцією, оскільки витрати на газ та електроенергію в Туреччині на порядок менші. Наразі українські виробники овочів закритого ґрунту потребують квотування ввезень та впровадження торгового мита на імпортну продукцію»,- пояснює Семен Крамаренко.

При цьому виконавчий директор УПОА зазначає, що основними ринками збуту українських томатів залишаються Польща та Білорусь, які в подальшому реекспортують продукцію. Одним з варіантів для покращення ситуації експерти Української плодоовочевої асоціації вбачають  пошук нових ринків збуту томатів.

Якщо ж говорити про інші популярні в Україні тепличні овочі – огірки, то ситуація на цьому ринку дублює ситуацію на ринку томатів. За 10 місяців поточного року Україна експортувала 2,9 тис. тонн огірків, загальною вартістю $2,6 млн. Так, у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року експорт цих овочів знизився на 18% у натуральному та на 37% у вартісному вираженні. Основним ринком збуту українських огірків залишається Польща, на який приходяться близько 60% всіх поставок даної продукції з України. 

Як в Україні контролюють процес виробництва курятини

Про це повідомляє Антимонопольний комітет України, передає УНН.

Ветеринарний нагляд та контроль передбачає передзабійний огляд, ветеринарно-санітарну експертизу та видачу ветеринарних супровідних документів, розповіли в АМКУ, посилаючись на дані, отримані від учасників ринку.

Зокрема, контрольні дослідження якості дезінфекції, безпечності кормів та води, бактеріологічні дослідження падежу та посліду проводяться фахівцями державних лабораторій Держпродспоживслужби, регулярно. Так, серологічні дослідження на Хворобу Ньюкасла та Грип птиці проводяться щоквартально, гістологічні дослідження на Грип птиці — кожні півроку.

“Також на підприємствах проводять дослідження за “Програмою контролю сальмонельозу птиці в Україні”, — розповіли у Комітеті.

У Комітеті також констатували покращення ситуації зі здоров’ям птиці в Україні.

В АМКУ розповіли, що протягом 2016 — 2017 років на території країни було зафіксовано 9 випадків високопатогенного грипу птиці. Тоді як у 2018 році — жодного випадку захворювання виявлено не було.

Іноземець намагався ошукати двох українських аграріїв на $ 100 тисяч

Громадянина однієї з країн Центральної Африки, який намагався заволодіти грошима представників вітчизняного аграрного бізнесу, затримала у Києві Служба безпеки України.

Про це повідомила прес-служба СБУ.

27-ми річний іноземний студент одного з харківських вишів планував привласнити гроші українців через використання схеми, більш відомої як «шахрайство з чорним доларом».

Через мережу Інтернет він пропонував послугу з виготовлення підроблених грошей, використовуючи нібито новітні хімічні суміші та технології «виробництва». Для цього клієнти мали перерахувати іноземцю власні кошти у розмірі відповідно до замовлення. 

Співробітники СБУ задокументували факт спроби привласнення фігурантом справи 100 тисяч американських доларів українських аграріїв. Зі справжніх купюр, отриманих від бізнесменів, фальшивомонетник обіцяв їм виготовити вдвічі більшу суму. Правоохоронці затримали іноземця згідно ст. 208 Кримінального процесуального кодексу України в одному зі столичних готелів під час одержання грошей.

Наразі вирішується питання щодо оголошення затриманому про підозру та обрання міри запобіжного заходу. У межах кримінального провадження за ч. 4 ст. 190 (шахрайство) та ч. 2 ст. 199 (виготовлення, зберігання, придбання перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою збуту або збут підроблених грошей) Кримінального кодексу України тривають слідчі дії. Викриття зловмисника проводилось спільно зі слідчими Національної поліції у м. Києві під процесуальним керівництвом Департаменту процесуального керівництва в особливо важливих кримінальних провадженнях Генеральної прокуратури України. 

Чому профіцит зерновозів ще гірше, ніж їх нестача?

Про це свідчать дані Державної служби статистики та Державної фіскальної служби. Так, валовий збір кукурудзи та пшениці за 10 місяці поточного року склав 29,1 млн. т та 28,8 млн. т, що на 14,2% та 15% відповідно більше, порівняно з аналогічним періодом минулого року. Разом із цим, збільшились й обсяги експорту цих культур, а саме: кукурудзи на 16% та пшениці на 1,4%, порівняно з показниками минулого року. У результаті цього, обсяги перевезення зерна залізничним транспортом за 3 квартали зросли на 23,7% (до 32,3 млн. т), порівняно з аналогічним періодом минулого року. За даними офіційного сайту Укрзалізниці, станом на 26 листопада 2019 року було подано 855 заявок на зерновози при середньодобовому плані в 1000 зерновозів, та фактично виконано 55% заявок (або 473 вагони). Виходить так, що наразі Укрзалізниця здатна задовольнити потреби аграріїв. Але, при цьому за перші 9 місяців поточного року обсяги перевезень зернових автомобільним та морським транспортом зросли на 46,4% та на 44,9%, порівняно з показниками за аналогічний період 2018 року. Зважаючи на те, що залізничний транспорт є більш вигідним варіантом перевезення, ніж автомобільний, виникає питання, чому обсяги використання останнього зростають швидше.

Поясненням цьому можуть стати мінімум два фактори.  По-перше, під’їзди до портів не зроблені належним чином, тому аграріям доводиться користуватись автомобільним транспортом для підвезення вантажу, де це можливо. По-друге,збільшення вагонного складу зерновозів частково спричинене зростанням кількості приватних осіб, що їх скуповують. Оскільки Укрзалізниця не здатна врегулювати цей процес та збалансувати обсяги придатного для використання рухомого складу, під портами можуть накопичуватись «склади на колесах», що створюють додаткові проблеми під ас транспортування. Очевидно, що невчасне виконання умов поставок та штрафні санкції за це можуть обійтись аграрію дорожче, ніж перехід на більш мобільний засіб транспортування. Отже, виходить так. що профіцит зерновозів не вирішує проблему логістики для агробізнесу, а, навпаки, поглиблює її.

Джерело: Аналітичний департамент УАК  

Як змінились ціни на яблука за останні 3 роки?

Про це повідомили в «Інфо-Шувар» із посиланням на щоденний моніторинг цін на майданчику найбільшого в Західному регіоні гуртового ринку ОРСП «Шувар». Причиною зростання ціни в цьому році стало  суттєве падіння врожаю в Україні та інших країнах Європи.

Головні особливості сезону – дефіцит якісного яблука і збільшення розриву  в цінах в залежності від якості продукції. Українські фермери сьогодні пропонують ринку переважно плоди, пошкоджені градом та паршею. Кращі яблука очікують кращої ціни в сховищах і, згідно планам виробників, з’являться на ринку не раніше січня 2020 року.  

Попит на «преміум» сегмент українські трейдери вже почали «закривати» польським яблуком, ціни на нього в 1,5 рази вищі від цін стандартного українського яблука.  Для прикладу, в терміналі «Овочі та фрукти» гуртового ринку «Шувар» імпортне яблуко  Голден продається по 13-14 грн/кг (0,50-0,54 EUR/кг). На тих самих умовах пропонують крупне та якісне яблуко  Голден  українські виробники, поряд з цією продукцією дрібні та  пошкоджені плоди продаються дуже повільно по 8-9 грн/кг (0,31-0,35 EUR/кг) .  

На думку українських фермерів  вже за кілька тижнів ринок яблук побачить чергову  хвилю зростання цін. Попит на фрукти зазвичай помітно  зростає на передодні новорічних свят і з приходом холодів. 

В департаменті «Аналітика» ОРСП «Шувар» стверджують, що загальний попит на яблука в цьому сезоні є значно більший, ніж рік тому.  З липня по листопад включно тільки на майданчику для торгівлі з автомобілів оператори «Шувару» продали майже 4,0 тис. тонн яблук. Обсяг продажу за рік збільшився на 16%.

_яблука_2081119