Українці їдять більше бананів та цитрусових

Збільшенню споживання бананів та цитрусових в цьому сезоні не завадила навіть велика пропозиція відносно дешевого яблука від місцевого виробника. Про це повідомили в «Інфо-Шувар» із посиланням на дані Держстату про обсяги міжнародної торгівлі фруктами в Україні.

Як повідомляє «Інфо-Шувар», протягом трьох осінніх місяців Україна імпортувала майже 70 тис. тонн бананів на суму $ 37 млн та 82 тис. тонн цитрусових загальною вартістю $ 58 млн. Таким чином, в порівнянні з тим самим періодом 2017 року, імпорт бананів у натуральному вразі збільшився на 6% , а по цитрусових зафіксоване зростання на рівні 25%.

«В останні 3 сезони спостерігається стійкий тренд до збільшення обсягів споживання імпортних фруктів в Україні. З 2014 року споживання бананів в Україні зросло на 60% до 250 тис. тонн. Споживання цитрусових збільшилось на 15% до 270 тис. тонн, здебільшого це відбулось за рахунок збільшення попиту на мандарини. Якщо скласти весь імпорт бананів та цитрусових, який за минулий сезон імпортувала Україна ми отримаємо обсяг, який вже більше обсягу вітчизняного ринку десертного яблука!», - коментує ситуацію Тетяна Гетьман, керівник проекту «Інфо-Шувар».

Цікавим є те, що ціни на банани в Україні протягом всієї осені були приблизно співставні з цінами минулого року, але ситуація кардинально змінилась у другій половині листопада. Нагадаємо в 2017 році зростання ціни на банан розпочалось саме в середині листопада і тривало до березня, коли ціни досягли рекордних показників в 40-43 грн/кг (1,4-1,5 EUR/кг). В листопаді 2018 року ціни на банан лишались стабільними, незначне подорожчання розпочалось лише в перший тиждень грудня. Сьогодні на гуртових ринках банани коштують 21-26 грн/кг (0,67-0,82 EUR/кг) і це на 17% дешевше, ніж рік тому.

Ситуація по цитрусових повністю протилежна – від середини листопада ціни на головні позиції почали зростати і, станом на кінець першої декади грудня, на гуртових ринках мандарин коштує 30-35 грн/кг (0,95-1,11 EUR/кг), тобто, на 20% дорожче, ніж рік тому, ціни на апельсин становлять 32-44 грн/кг (1,01-1,4 EUR/кг) і це більш, ніж на третину вище від минулорічних показників. Ціни на грейпфрут лишились в межах діапазону минулого року 28-32 грн/кг (0,89-1,01 EUR/кг). І лише лимон суттєво подешевшав у порівнянні з 2017 роком, сьогодні гуртові ціни на лимон становлять 28-32 грн/кг (0,89-1,01 EUR/кг) і це на 25% нижче минулорічних показників.

За даними «Інфо-Шувар» українське яблуко за рік подешевшало в 2-2,5 рази, але продавці все одно сьогодні відмічають сезонне зростання попиту на імпортні фрукти. На думку операторів найбільшого в Західній Україні гуртового ринку ОРСП «Шувар» це пов’язано зі зміною вподобань сучасних споживачів, які прагнуть розширення асортименту фруктів в своєму раціоні поза сезоном місцевої продукції за рахунок «екзотики».

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

На Львівщині збудують завод з переробки відходів тваринного виробництва за 10 млн євро

У сесійній залі Буської районної ради відбулася зустріч директора ТОВ «Фіднова» Андрія Огородніка із представниками громади щодо будівництва нового переробного заводу на території Буської міської ради за межами міста, пише zik.ua.

Як було повідомлено під час зустрічі, ТОВ «Фіднова» на відкритому земельному аукціоні придбало земельну ділянку, площею 9.07га, це територія «Райагробуду».

На цьому місці заплановано будівництво переробного заводу, який буде першим на території України. Це буде переробка відходів тваринного виробництва та виготовлення відповідного борошна, корму для собак, котів тощо.

Вартість будівництва заводу перевищує 10 млн євро. Активна фаза виробництва розпочнеться на весні 2019 року. Заплановано працевлаштувати понад  100 чоловік.

Під час зустрічі було повідомлено, що інвестор невипадково вибрав Буськ, оскільки місто знаходиться в доступній відстані від м’ясокомбінатів області, які будуть основними постачальниками сировини.

Завод  власним транспортом  буде здійснювати перевезення сировини до Буська, де її відразу будуть переробляти в цілодобовому режимі.

Оскільки продукція заводу буде експортуватися у європейські країни, то технологія виробництва повинна бути на найвищому рівні.

На території не заплановано будівництво складу сировини, її не будуть тут зберігати, а відразу переробляти.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

На Харківщині фермер, злякавшись в'язниці, віддав бюджету 200 тис. грн

Про це повідомили у прес-службі прокуратури Харківської області.

За даними відомства, Ізюмський міськрайонний суд підтримав позицію прокуратури та затвердив угоду про визнання винуватості у кримінальному провадженні щодо самовільного зайняття землі ( ч. 1 ст. 197-1 КК України).

Як розповів керівник місцевої прокуратури Станіслав Гальченко, чоловіка, який без жодних дозвільних документів засіяв державні землі, зобов'язали сплатити штраф у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У квітні місцевий мешканець самовільно засіяв соняшником 152 га сільгоспземель. При цьому чоловік обробляв ділянку без жодних дозвільних документів на землю. Як з'ясувало слідство, зазначені площі з 2005 року перебували у платному користуванні однієї з комунальних установ, тому розпоряджатися землями засуджений не мав права.

Протиправними діями державі було завдано майже 220 тис. грн. збитків. Під страхом кримінальної відповідальності "горе-фермер" добровільно відшкодував усю суму. Окрім того, він має сплатити призначений судом штраф.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Спалахи чуми свиней зафіксували одразу у двох областях

Фахівці ветеринарної медицини зареєстрували чергові випадки небезпечного вірусного захворювання тварин – африканської чуми свиней (АЧС) в Херсонській і Луганській областях, повідомила прес-служба Державної служби з питань безпеки харчових продуктів та захисту прав споживачів, пише УНІАН.

Згідно з інформацією головних управлінь Держпродспоживслужби в зазначених областях, з 5 по 12 грудня на території цих областей зареєстровані 2 випадки захворювання африканською чумою свиней. Діагноз АЧС підтверджений лабораторними дослідженнями.

У вогнищах захворювання проводяться заходи щодо локалізації та недопущення розповсюдження збудника АЧС.

Нагадаємо, на думку президента Асоціації фермерів та землевласників України Івана Томича, сьогодні Держпродспоживслужба не може впоратися з АЧС, бо належно не виконує свою роботу.

З початку року в Україні зафіксовано вже 138 випадків АЧС. Загалом, за останні три роки вірус не оминув жодну з областей.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Уряд планує запровадити продаж лісу тільки через аукціони

Таке доручення він сьогодні дав під час засідання уряду, передає кореспондент УНН.

"До кінця року вам (звернувся до в.о. міністра аграрної політики та продовольства Максима Мартинюка – ред.) спільно з Мін'юстом і секретаріатом внести на розгляд уряду рішення про запровадження прозорих аукціонів продажу лісу", – заявив Прем'єр.

На думку Гройсмана, тільки завдяки продажу лісу через аукціони буде чітка інформація про контрабандний експорт деревини.

Нагадаємо, лісгоспам доручили оприлюднювати на сайтах повну інформацію про лісові ділянки, де відбуватиметься будь-яка вирубка дерев, а також – реєстр видачі лісорубних квитків.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Сінгапур і ОАЕ нарощують імпорт українського яблука

Про це експертам EastFruit повідомили в Українській плодоовочевій асоціації (УПОА). Після перевірки продукції після тривалого транспортування, імпортери були настільки вражені якістю українських фруктів, що відразу ж прийняли рішення про продовження співпраці з постачальниками із України. Тому тепер головним викликом для садівників є забезпечення необхідного обсягу якісного яблука.

За оцінками УПОА, тільки в Сінгапур в сезоні-2018/19 Україна могла б експортувати понад 500 тонн яблука. Однак, швидше за все, обсяги експорту будуть значно нижчими, оскільки головним каменем спотикання України є низька потужність існуючих сортувальних ліній яблука, проблеми із закупівлею картонної тари, придатної для експорту цих фруктів і наявність яблука преміальної якості в сховищах у виробників.

Експорт яблука з України в Сінгапур став можливим завдяки системній роботі Проекту з розвитку експорту аграрної продукції України, який реалізується спільно Продовольчою і сільськогосподарською організацією ООН (ФАО) та Європейським банком реконструкції і розвитку (ЄБРР) за підтримки EU4Business в партнерстві з Українською плодоовочевої асоціацією (УПОА ). У 2018 році проект спільно з УПОА організував успішні торгові місії в Сінгапур, Малайзію, Індонезію і Гонконг, а також ряд тренінгів для фермерів з виробництва, зберігання і логістики яблука, щоб воно могло успішно доставлятися на найвіддаленіші ринки збуту. Крім того, була організована досить потужна кампанія з інформування споживачів Азії про переваги української продукції.

«Ми з самого початку поставили планку дуже високо – почати поставки свіжої плодоовочевої продукції вищої якості на один з найбільш вимогливих і конкурентних ринків збуту в світі, яким є Сінгапур, тому що ми розуміли, що якщо ми зможемо системно поставляти яблуко, черешню і ягоди в Сінгапур, то ми зможемо постачати фрукти в будь-яку іншу країну світу без особливих проблем», – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту ФАО і керівник проекту з розвитку експорту української аграрної продукції. – Тепер, коли ми успішно постачаємо яблуко та лохину в Сінгапур і наші садівники побачили, що це реально, а імпортери з усього світу дізналися, що Україна може постачати продукцію найвищої якості в будь-яку точку земної кулі, це відразу ж потроїло кількість запитів до нас з приводу поставок свіжої плодоовочевої продукції з України».

Варто також зазначити, що найважливішим ринком збуту для українського яблука поступово стають Об’єднані Арабські Емірати та інші країни Близького Сходу. Кількість морських контейнерів з яблуком, які відправляються в цьому напрямку, росте буквально щотижня. За прогнозами УПОА, в поточному сезоні ОАЕ імпортує більше 1 тис.тонн десертного яблука з України. У зв’язку з цим УПОА прийняла рішення провести В2В форум під назвою Fruit Trade Ukraine – Middle East з імпортерами фруктів, овочів, ягід, горіхів і продуктів переробки в цій країні 26 березня 2019 року. Це може стати новим поштовхом для розвитку поставок української свіжої плодоовочевої продукції в даний регіон.

Аналітики EastFruit відзначають, що головним постачальником яблука в ОАЕ є ПАР. Інші великі постачальники – це США, Іран, Франція, Китай, Італія, Нова Зеландія і Чилі. В останні роки активно зростав імпорт яблука в ОАЕ з Туреччини і Польщі. Щорічний обсяг імпорту яблука в ОАЕ складає близько 250-270 тис.тонн, і він має тенденцію до зростання.

Сінгапур ж імпортує яблуко, в основному з Китаю. Також великими постачальниками яблука в Сінгапур є ПАР, Нова Зеландія, Франція, США і Австралія. Щорічний обсяг імпорту яблука в Сінгапур складає близько 70-100 тис.тонн.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview