Уряд звільнив Максима Мартинюка

Виконувачем обов’язків міністра призначили заступника міністра Ольгу Трофімцеву, повідомив віце-прем'єр-міністр Павло Розенко агентству "Інтерфакс-Україна".

"Мартинюка звільнили з МінАПК згідно з поданою заявою. Призначили в. о. міністра Трофімцеву", – сказав він після засідання уряду.

Ольга Трофімцева була заступником міністра аграрної політики та продовольства України з питань європейської інтеграції.

Максим Мартинюк очолював міністерство після того, як його покинув Тарас Кутовий: з 22 листопада 2018 року як перший заступник міністра аграрної політики виконував обов'язки міністра.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

На світових ринках дорожчає соняшникова олія

Основними країнами - покупцями українського соняшнику в звітному періоді є Туреччина - 19,87 тис. тонн, Італія - 10,14 тис. тонн і Румунія - 4,15 тис. тонн.

Україна в 2018 році скоротила експорт рослинних олій у порівнянні з 2017 роком на 1% - до 5,95 млн. тонн, експорт в грошовому вираженні знизився на 2,6% - до $4,39 млрд.

Протягом звітного тижня розвиток ситуації на міжнародних ринках характеризувався продовженням тренду щодо зростання цін на ключові рослинні олії. Так, зафіксоване подорожчання пальмової олії, що підтримується зростанням попиту та зменшенням запасів в Індонезії. Котирування соєвої олії отримають підтримку з боку оприлюднення дозволу Єврокомісії щодо використання американської сої у виробництві біодизеля до 2021 року.

На тлі позитивних змін у суміжних сегментах, триває зростання цін на соняшникову олію.

Світовий ринок сої, в свою чергу, очікує подальшого розвитку ситуації в торговельній суперечці між США та Китаєм. Згідно з останніми новинами, Китай в ході останнього раунду переговорів з США погодився скоротити дисбаланс у взаємній торгівлі. У свою чергу, Трамп погодився не піднімати з 10% до 25% мита на китайські товари об'ємом імпорту в $200 млрд. на рік, якщо сторонам вдасться протягом 90 днів домовитися по певному колу питань.

Згідно з результатами моніторингу, протягом минулого тижня внутрішні ринки ключових олійних культур та продуктів їх переробки продемонстрували переважно позитивні цінові коректування.

Детальніше читайте в аналітиці ПроАгроГруп.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Верховний суд розгляне питання щодо заборони продавати землю в Україні

Там повідомили, що бачать підстави для не застосування норм закону про заборону на продаж сільськогосподарської землі на такі схеми обміну земельних паїв.

Зазначається, що Верховний суд розглядає справу в межах рішення Європейського суду з прав людини, який постановив, що мораторій на продаж землі в Україні порушує права людини та закликав український уряд його скасувати.

У Верховному суді вважають, що через це рішення ЄСПЛ українські землевласники отримали право позиватися до українських судів за відшкодуванням збитків, яких їм завдав мораторій.

«Верховний Суд вважає, що є підстави для відступлення від правової позиції Верховного Суду України щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, в якій викладено висновок про те, що обміняними можуть бути тільки земельні ділянки за схемою «пай на пай», — йдеться у повідомленні на сайті «Судова влада України.

Таким чином, Верховний суд вважає, що можна відступити від позиції, що обмінювати земельні ділянки можна виключно за схемою «пай на пай», відтак є підстави для дозволу на інші схеми обміну земельними ділянками.

4 лютого президент України підписав закон про продовження мораторію на продаж землі в Україні до 2020 року.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один гравець, який і диктує ціну.

Нагадаємо, що Рада проголосувала за продовження мораторію на продаж сільськогосподарської землі 20 грудня 2018 року. Це рішення підтримав 231 депутат. У Мінекономіки рекомендували президенту цей закон заветувати.

Нагадаємо, що 22 травня 2018 року стало відомо, що Європейський суд з прав людини визнав мораторій на продаж землі в Україні таким, що порушує права людини та рекомендував скасувати його.

Джерело: hromadske.ua

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Скільки молочної продукції виробили за рік

Про це повідомляє прес-служба Асоціації виробників молока.

У помітному плюсі ​​випуск продукції з незбираного молока (+2%) і справжнього сичужного сиру (+3%), плавленого сиру (+6%), СНМ (+11%), казеїну (+4%) і спредів (+13%). По більшості інших продуктів зафіксовано або стабільність, або зниження. Найбільш істотно скоротився випуск сирного продукту (-12%), СЗМ (-18%) і молочних консервів (-5%). Випуск масла, всупереч прогнозам, впав на 2%.

Поточні показники виробництва молочних продуктів у більшості випадків відображають загальнорічну тенденцію. У грудні 2018 року в порівнянні з груднем 2017 дуже істотно скоротилося виробництво сухих молочних продуктів, правда, не всіх. Скоротилося виробництво вершкового масла і сирних продуктів. Навіть виробники свіжих молочних продуктів не змогли утримати тенденцію зростання. Помітне збільшення показників демонструють тільки виробники справжніх сирів, сироватки, СНМ і спредів.

У січні майже за всіма основними напрямками молочної промисловості статистика покаже спад виробництва. Винятком будуть сир і деякі сухі молокопродукти. В наступному місяці значне зростання виробництва продемонструють підприємства, що виробляють свіжі молочні продукти і, можливо, заводи з виробництва сухих молокопродуктів.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Мораторій на продаж землі набув чинності

Документ передбачає заборону продажу землі сільськогосподарського призначення до 1 січня 2020 року.

До 1 березня 2019 року уряд повинен розробити і внести у парламент законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення.

Верховна Рада ухвалила закон №9355-5 наприкінці 2018 року. Народні депутати зареєстрували пропозицію скасувати результати голосування. Тому спікер і президент не могли його підписати. Україна місяць жила без мораторію на продаж сільськогосподарської землі.

В Україні мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення діє з 2001 року. За цей час понад мільйон власників померли, не дочекавшись можливості вільно розпоряджатися власним майном. Єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

В Україні продовжилося зростання цін на основні зернові культури

Зокрема, експортовано 11,4 млн тонн пшениці, 3,2 млн тонн ячменю, а також 12,1 млн тонн кукурудзи. Експорт борошна за вказаний період склав 142,6 тис. тонн.

Наприкінці поточного 2018/19 МР в Україні очікується запровадження нового ДСТУ на пшеницю, який більше відповідатиме міжнародним, зокрема, європейським нормам. За повідомленням МІнагрополітки, в оновленому стандарті буде зменшено кількість класів непродовольчої пшениці, а в продовольчі класи будуть включені додаткові показники хлібопекарських якостей зерна.

Минулий тиждень на глобальному спотовому ринку зернових відзначився переважним зростанням цін на головних торгових напрямках. Через аномальні морози в США, які зачепили і пшеничний пояс, ціни на зернову виросли через побоювання за стан озимини. В ЄС пшениця і кукурудза дорожчали на тлі збільшення експорту. В той же час основні біржові майданчики демонстрували спекулятивне зниження цін, яке лише частково пригальмували підсумки чергового єгипетського тендеру на закупівлю пшениці.

В Україні минулого тижня на усіх напрямках торгівлі продовжилося зростання цін на основні зернові культури, при чому випереджаючими темпами дорожчала кукурудза.

Детальніше читайте в аналітиці від ПроАгроГруп.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview