174499

В Україні подешевшали свинина і курятина, але подорожчала ковбаса

Про це свідчать дані "Інфляційного барометра", передає УНН.

Свинина подешевшала на 8 грн - до 96,44 грн/кг, сало на 7 грн - до 107 грн/кг, курятина - на 4 грн - до 95,94 грн/кг.

Також подешевшали капуста (14,78 грн/кг), макарони (45,46 грн/кг), хліб пшеничний (25,08 грн/кг), м'який сир (121,63 грн/кг).

У той же час подорожчали сметана (62,03 грн/кг), масло (204,49 грн/кг), ковбаси (179,89 грн/кг), борошно (13,9 грн/кг), яйця (32,04 грн/кг) та хліб житній (27,3 грн/кг).

Нагадаємо, курятина і свинина займають найбільш вагому частку у структурі споживання м'яса українцями. Сукупно їх частка на ринку становить 89%.

При цьому в Асоціації свинарів України вказують, що, попри здешевлення свинини, споживач і м'ясокомбінати орієнтуються на курятину.

Цього року Україна збільшила виробництво курятини за рахунок будівництва найбільшого птахокомплексу у світі на базі Вінницької птахофабрики МХП.

Крім виробництва, виріс і експорт м'ясних продуктів.

"Ключовою позицією вітчизняного експорту є м'ясо птиці, частка якого становить 83% або 244 тис. тонн. У порівнянні з минулим роком експорт м'яса птиці збільшився на 15,1%. Найбільшим попитом українське м'ясо користується сьогодні в Нідерландах, Іраку, Словаччини та Азербайджані", - повідомили в Асоціації птахівників.

За останніми даними, Україна входить до ТОП-10 найбільших постачальників курятини у світі і до ТОП-3 - у країнах ЄС.

Україна вміло користується складною ситуацією на ринку цибулі

Аналітики EastFruit відзначають, що Україна вміло користується складною ситуацією на європейському ринку цибулі. Країни ЄС, які сильно постраждали від посушливого літа, змогли зібрати набагато менше цибулі, ніж планували, що призвело до різкого зростання цін на цю продукцію. У той же час Україна, де виробництво також дещо знизилося, активно експортує цибулю з самого початку сезону. При цьому, нерідко, імпортуючи цибулю для задоволення потреб внутрішнього ринку.

Зокрема, за перші чотири місяці сезону-2018/19 (з липня по жовтень 2018 року включно) Україна змогла експортувати вже 12 тис.тонн цибулі, що у 8,5 разів перевищувало обсяг експорту за той же період попереднього сезону. Більш того, за чотири місяці Україна вже відвантажила на зовнішні ринки більше цибулі, ніж за весь попередній сезон, коли було вивезено близько 11 тис.тонн продукції.

За цей період виручка від експорту цибулі українськими фермерами склала $ 3,6 млн. За кожен з останніх двох місяців Україна стабільно відвантажує на експорт не менше 3 тис.тонн цибулі, істотно випереджаючи темпи експорту попереднього сезону.

При цьому імпорт цибулі також збільшився і досяг за перші чотири місяці поточного сезону 4,9 тис.тонн. У жовтні ж імпорт цибулі в Україні взагалі перевищив експорт, що зробило країну нетто-імпортером цих овочів. Однак позитивним моментом було те, що в Україну ввозилася порівняно недорогацибуля з Центральної Азії: Казахстану і Узбекистану, а також з Азербайджану. В той же час власну цибулю українські виробники продавали значно дорожче на експорт.

На сьогоднішній день ціни на цибулю в Україні досить високі, щоб стимулювати імпорт з країн Центральної Азії. При цьому вони вже зараз занадто високі, щоб експортувати продукцію в ЄС. Тому, на думку учасників ринку, ціни на цибулю найближчим часом зростати не будуть, щоб не спровокувати надлишковий імпорт та обвал внутрішніх оптових цін на цибулю.

Земельний пай «зменшить» розмір субсидії для селян

Про це ГолосUA повідомив президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Правила отримання субсидій для мешканців села відрізняються деякими особливостями, зазначив економіст.

«Якщо у селянина є земельний пай, то повинен бути документ з сільради, який підтверджує, скільки він заробив на оренді. Якщо довідку він не принесе, йому порахують за кадастром. Тобто, йому порахують, скільки він міг би заробити, якщо б здав землю в оренду. А якщо є довідка з сільради, що він здавав землю в оренду, тоді вже ця цифра стає зрозумілою. Думаю, що у сільських жителів через це буде досить великий конфлікт», - підкреслив Олександр Охріменко.

Економіст додав, що селянин може толком і не здавати землю в оренду, нікому буде здавати, але вийде, що йому нарахують за цей земельний пай, а у душі він сподівався, що йому це рахувати не будуть. Приходить цей селянин за субсидією, а вона значно менше, ніж він очікував. На питання, чому, йому кажуть, що йому «порахували за пай».

«Земельні паї є різні, бувають і досить великі паї. Є по 10 і 20 гектарів. Людина сидить у селі, йому видали пай, він його не обробляє, навіть орендою на ньому не заробляє, таке теж повсюдно є. І вся ця ситуація з паями впливає на субсидію, якої людина може і зовсім позбутися. Тому будуть конфлікти», - вважає Олександр Охріменко.

Зараз дуже багатьом українцям відмовлять у субсидії через прописки, зазначив економіст.

«Колосальний хаос пов'язаний з тим, скільки реально людей проживає на одній житлоплощі. Тут великий хаос. Тому я думаю, що скорочення числа отримувачів субсидії буде більше, ніж 30%. Я так розумію, що деякі люди просто фізично не можуть донести якийсь папірець. Грубо кажучи, людина не зможе взяти потрібний папірець в сільраді, а без папірця нічого не буде», - пояснив Олександр Охріменко.

Фермери масово позбавляються яблуневих садів

За інформацією аналітиків EastFruit, відразу кілька великих виробників яблук заявили про плани позбутися частини продуктивних яблучних садів в цьому і наступному роках через перевиробництво яблук і неможливості реалізації надлишків продукції. Дрібні та середні фермери-садівники, тим більше, планують знижувати площі, так як у них ситуація ще більш складна. Підприємства, що не мають власних холодильників і сортувальних ліній в даний момент, найчастіше, не можуть продати вирощене яблуко навіть по 2 грн/кг ($0,07-0,08), хоча ще рік тому вони продавали оптом яблуко, без сортування та пакування в 3-4 рази дорожче. Здати яблуко на переробку також складно - ціни на нього коливаються від 60 копійок до 1 грн/кг ($0,02-0,04), та щоб отримати навіть цю мізерну ціну, не покриває витрат, необхідно стояти в черзі біля заводу більше доби.

Читайте також: Щедрий врожай: тонни українських яблук лишилися гнити як непотріб

Як правило, під викорчовування йдуть так звані підлозі-інтенсивні сади і навіть інтенсивні сади з яблуками сортів, які не користуються попитом на зовнішньому ринку. До таких сортів належать, зокрема, український сорт яблука "Ренет Симиренка", а також такі сорти як "Айдаред" (Idared) і "Джонаголд" (Jonagold).

Самі попередні оцінки EastFruit показують, що у великих господарствах, де більш ніж 50 га саду, може бути викорчовано більше тисячі гектарів яблуневих садів. Якщо додати до цього площі, які будуть викорчувані дрібними та середніми виробниками, то можна очікувати, що загальна пропозиція яблука в наступному році, тільки від цього чинника, може знизитися на 70-80 тис. тонн, що в два рази перевищує максимальний обсяг експорту за сезон, досягнутий українськими виробниками яблук в сезоні 2017/18 років. При цьому сезоні 2018/19 років, за оцінками Української плодоовочевої асоціації (УПОА), надлишок яблука на ринку, тобто перевищення обсягу виробництва над обсягом внутрішнього споживання, може досягти 150-200 тис. тонн, без обліку промислового яблука, надлишок якого також дуже високий.

Читайте також: Ситуація з експортом яблук з України стає загрозливою

У той же час учасники ринку відзначають, що заяви про знищення садів можуть бути попередніми й емоційними, проте в реальності багато садівники не стануть цього робити, сподіваючись на те, що в новому сезоні ситуація покращиться. Зокрема, багато хто очікує, що урожай яблук в наступному році знизиться, а ціни на промислове яблуко чудесним чином відновиться, що дозволить їм знову заробляти непогані гроші без суттєвих інвестицій в доробку і виробництво затребуваного на ринку продукту, а не сировини, як це було до останнього часу. Тому, швидше за все, перевиробництва яблука Україні не вдасться уникнути і в 2019 році. Залишається тільки сподіватися, що деякі фермери все-таки знайдуть можливість поліпшити технології вирощування, зберігання і доробки яблука і зможуть у наступному сезоні наростити експорт. Тому що поки що експорт яблука сильно відстає не тільки від необхідного для зняття надлишком з ринку, але вже і від торішніх показників.

 

Експорт соняшникової олії з України досягне абсолютного максимуму

Такі прогнози озвучила аналітик аграрного ринку AgroGeneration Ірина Продан, пише agrotimes.net.

За  її словами, загалом виробництво соняшникової олії складе 6,4 млн тонн, що на 12% більше, ніж у попередньому МР.

Ірина Продан зауважила, що цього року Україна повинна зібрати рекордний урожай соняшнику, який складе 15,5 млн тонн.

«Також варто враховувати, що є сірий соняшник, разом із яким обсяг урожаю буде ще більшим», – зауважила аналітик.

Синоптики розповіли про стан озимих

Про це повідомляє Український Гідрометцентр, пише landlord.ua.

Як зазначається, лише в окремих районах північно-східних, східних та південних областей  вологозапаси орного шару ґрунту були недостатні для проростання зерна та подальшого розвитку рослин. На частині площ, зокрема південні райони на Херсонщині,  0-10 та 0-20 см шари ґрунту були сухими зовсім, утримувалася та посилювалася ґрунтова  засуха.

«Заморозки інтенсивністю 2-3º С могли пошкодити зібрані, але неукриті бульбокоренеплоди», — уточнили в відомстві.

Агрометеорологічні умови середини жовтня були сприятливими для збирання урожаю пізніх культур, однак для росту і розвитку озимих культур вони дещо ускладнювалися внаслідок бездощової погоди, яка призвела до зниження рівня ґрунтової вологи ґрунту, додали в Гідрометцентрі.

Дощі, які відмічалися у третій декаді місяця, поповнили запаси продуктивної вологи у ґрунті й на кінець жовтня площа із недостатнім та незадовільним зволоженням ґрунту зменшилася.

Стан посівів на 90% площ оцінювався як добрий. Лише на окремих площах південних областей, де спостерігався найбільший дефіцит вологи  у ґрунті упродовж місяця,  спостерігалося пожовтіння листків нижнього ярусу та скручування верхньої частини листків. На окремих полях із озимою пшеницею відмічалась зрідженість посівів до 60-90%, підсумували синоптики.

Раніше повідомлялося, що аграрії майже завершили посів озимих зернових.