Верховний суд розгляне питання щодо заборони продавати землю в Україні

Там повідомили, що бачать підстави для не застосування норм закону про заборону на продаж сільськогосподарської землі на такі схеми обміну земельних паїв.

Зазначається, що Верховний суд розглядає справу в межах рішення Європейського суду з прав людини, який постановив, що мораторій на продаж землі в Україні порушує права людини та закликав український уряд його скасувати.

У Верховному суді вважають, що через це рішення ЄСПЛ українські землевласники отримали право позиватися до українських судів за відшкодуванням збитків, яких їм завдав мораторій.

«Верховний Суд вважає, що є підстави для відступлення від правової позиції Верховного Суду України щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, в якій викладено висновок про те, що обміняними можуть бути тільки земельні ділянки за схемою «пай на пай», — йдеться у повідомленні на сайті «Судова влада України.

Таким чином, Верховний суд вважає, що можна відступити від позиції, що обмінювати земельні ділянки можна виключно за схемою «пай на пай», відтак є підстави для дозволу на інші схеми обміну земельними ділянками.

4 лютого президент України підписав закон про продовження мораторію на продаж землі в Україні до 2020 року.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один гравець, який і диктує ціну.

Нагадаємо, що Рада проголосувала за продовження мораторію на продаж сільськогосподарської землі 20 грудня 2018 року. Це рішення підтримав 231 депутат. У Мінекономіки рекомендували президенту цей закон заветувати.

Нагадаємо, що 22 травня 2018 року стало відомо, що Європейський суд з прав людини визнав мораторій на продаж землі в Україні таким, що порушує права людини та рекомендував скасувати його.

Джерело: hromadske.ua

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Мораторій на продаж землі набув чинності

Документ передбачає заборону продажу землі сільськогосподарського призначення до 1 січня 2020 року.

До 1 березня 2019 року уряд повинен розробити і внести у парламент законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення.

Верховна Рада ухвалила закон №9355-5 наприкінці 2018 року. Народні депутати зареєстрували пропозицію скасувати результати голосування. Тому спікер і президент не могли його підписати. Україна місяць жила без мораторію на продаж сільськогосподарської землі.

В Україні мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення діє з 2001 року. За цей час понад мільйон власників померли, не дочекавшись можливості вільно розпоряджатися власним майном. Єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

В Україні продовжилося зростання цін на основні зернові культури

Зокрема, експортовано 11,4 млн тонн пшениці, 3,2 млн тонн ячменю, а також 12,1 млн тонн кукурудзи. Експорт борошна за вказаний період склав 142,6 тис. тонн.

Наприкінці поточного 2018/19 МР в Україні очікується запровадження нового ДСТУ на пшеницю, який більше відповідатиме міжнародним, зокрема, європейським нормам. За повідомленням МІнагрополітки, в оновленому стандарті буде зменшено кількість класів непродовольчої пшениці, а в продовольчі класи будуть включені додаткові показники хлібопекарських якостей зерна.

Минулий тиждень на глобальному спотовому ринку зернових відзначився переважним зростанням цін на головних торгових напрямках. Через аномальні морози в США, які зачепили і пшеничний пояс, ціни на зернову виросли через побоювання за стан озимини. В ЄС пшениця і кукурудза дорожчали на тлі збільшення експорту. В той же час основні біржові майданчики демонстрували спекулятивне зниження цін, яке лише частково пригальмували підсумки чергового єгипетського тендеру на закупівлю пшениці.

В Україні минулого тижня на усіх напрямках торгівлі продовжилося зростання цін на основні зернові культури, при чому випереджаючими темпами дорожчала кукурудза.

Детальніше читайте в аналітиці від ПроАгроГруп.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

ТОП-5 продуктів, які найбільше подорожчали і подешевшали

Вартість пшеничного хліба в Україні з початку 2019 року зросла на 27%, натомість ціна на моркву – знизилися на 13%.

Про це пише “Сегодня” із посиланням на дані онлайн-сервісу “Інфляційний барометр” Міністерства економічного розвитку і торгівлі.

ТОП-5 продуктів, які подорожчали найбільше в період з 1 січня по 5 лютого:

  • пшеничний хліб – 34,43 грн/кг (+ 27,33%, або 7,39 грн);
  • яловичина – 149,97 грн/кг (+ 17,51%, або 22,35 грн);
  • цибуля – 20,75/кг (+ 12,22%, або 2,26 грн);
  • ковбаси – 183,82 грн/кг (+ 6,4%, або 11,05 грн);
  • цукор – 16,1 грн/кг (+ 5,16%, або 0,79 грн).

ТОП-5 продуктів, вартість яких знизилася найбільше:

  • морква – 10,52 грн/кг (-13,27%, або 1,61 грн);
  • яйця – 29,89 грн/десяток (-7,6%, або 2,46 грн);
  • капуста – 24,28 грн/кг (-6,94%, або 1,81 грн);
  • буряк – 13,4 грн/кг (-3,6%, або 0,5 грн);
  • гречана крупа – 20,78 грн/кг (-2,99%, або 0,64 грн).

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Як визначити продуктовий фальсифікат

EtCetera дізнавався, як розпізнати підробку серед продуктів харчування.

За даними дослідження Центру експертиз «Тест», 70% масла на українському ринку є фальсифікатом. Лише 9 торгових марок з 29 перевірених були справжнім вершковим маслом. Інші зразки визнали підробкою.

Підробляють в Україні не лише масло, але й алкоголь, каву, ікру, побутову хімію. За даними Держпродспоживслужби, частка фальсифікату на українському ринку, в залежності від сегмента, досягає 30-70%. Фальсифікат продають навіть у великих торговельних мережах, тому покупки в супермаркеті не вбережуть вас від неякісної продукції.

За оцінками експертів дослідного центру незалежних споживчих експертиз «Тест», найчастіше підробляють молочні продукти. Під час їх виробництва використовують рослинні жири. Також активно підробляють сир та ковбасні вироби. Натрапити на фальсифікат можна навіть під час покупки приправ. Наприклад, у мелений перець виробники домішують макуху.

Щоб убезпечити свою сім’ю від неякісних продуктів, необхідно обрати виробника, перевірити продукт на справжність та надалі купувати лише перевірені товари.

Сметана. Якість сметани можна перевірити, розчинивши ложку продукту в склянці окропу. Справжня сметана повністю розчиниться у воді. Підробка випаде в осад.

Часто виробники використовують для виробництва сметани рослинні жири, а молочний білок замінюють соєвим.

Масло. Колір справжнього масла має бути молочним, без жовтизни. Якщо масло жовте, воно містить домішки. Справжнє масло повинно кришитися, коли відрізаєш від нього шматочок.

Мед. Недобросовісні виробники часто розбавляють мед. Щоб перевірити продукт на якість, необхідно орієнтуватися на вагу. 1 кілограм меду поміщається в ємність об’ємом 0,8 літра. Справжній мед буде стікати з ложки тонкою ниточкою, а фальсифікат – капати.

Ікра. Червону ікру активно підробляють напередодні свят. Фальсифікований продукт роблять з морських водоростей. На смак вона буде трохи віддавати желатином, а на запах – рибою. Справжня ікра має гіркуватий присмак.

Щоб перевірити ікру на якість, треба кинути ікринку в окріп. Якщо продукт справжній, білок згорнеться, залишивши на поверхні води білий слід. Штучна ікра може розчинитися у воді.

Копчена риба. Досить часто копчену рибу виготовляють за допомогою рідкого диму, який заборонений у багатьох країнах світу. Канцероген дає змогу виготовити продукт лише за два дні без тирси та дров. У справжньої копченої риби м’ясо на розрізі має жовтий колір, а в районі черевця збирається жовтий жир. У фальсифікованої риби практично не спостерігається виділення жиру.

Олія. Перевірка оливкового олії показало, що близько половини товару – підробка. Українці шукають доступні за ціною продукти, тому частіше потрапляють на фальсифікат. Справжня оливкова олія має гірчинку та запах свіжих оливок. Щоб пересвідчитися в якості продукту, можна потримати олію в холодильнику. Справжня – мутніє за температури нижче від +6 °C та в ній з’являється осад.

Однією з причин появи на ринку великої кількості контрафактної продукції є низька платоспроможність населення. Виробники шукають більш дешеву сировину, щоб знизити собівартість продуктів. Однак є надія, що з посиленням контролю за якістю знизиться й кількість фальсифікату в магазинах.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Одна з фабрик Roshen збільшить статутний капітал у 30 разів

Кременчуцька кондитерська фабрика Roshen має намір збільшити статутний фонд з 10,23 до 310,23 млн гривень. Про це йдеться в оголошенні фабрики про порведении зборів акціонерів 15 березня 2019 року в системі розкриття інформації Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку, пише ліга.net.

Згідно з повідомленням, капітал мають намір поповнити за рахунок додаткової емісії 300 млн штук простих іменних акцій номінальною вартістю 1 грн за штуку. Емісія буде проведена без публічної пропозиції. Нові акції можуть бути розподілені тільки серед вже існуючих акціонерів компанії.

Кінцевим бенефіціаром Кременчуцької кондитерської фабрики Roshen у держреєстрі юридичних осіб значиться президент України Петро Порошенко.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview