170513

Вінницькі лісівники заробляють на плантаціях шипшини і малини

Однак перед директорами держлісгоспів поставлена вимога: організувати ефективне використання всіх лісових ресурсів для отримання максимальних фінансових надходжень, пише SEEDS.org.ua

Держпідприємства обласного управління лісового та мисливського господарства знайшли вихід – займаються бджільництвом, рибальством, заготівлею лікарських трав, вирощуванням сільськогосподарської продукції.

Зокрема лісівники ДП “Крижопільський лісгосп” створили плантацію малини високоякісного сорту і впродовж трьох років реалізовують ягоду. Є у крижопільських лісівників і чорноплідна горобина – аронія.

Цього року на території постійного лісового розсадника на ділянці площею 0,34 га вони посадили сіянці безколючкової шипшини. Посадковий матеріал використали власний, вирощений із насіння тут же, на розсаднику. І через кілька років лісівники матимуть змогу реалізовувати цінну лікарську сировину – ягоди шипшини.

“У 2-3-річному віці з одного куща можна зібрати до 2 відер (6-7 кг) ягід. На ділянці висаджено 570 кущів, – розповідає майстер лісового розсадника Віталій Каменчук. – Крім того, ягоди збирати легко і безболісно – адже сорт без колючковий”.

А ще лісівники займаються реалізацією посадкового матеріалу. Купують у них не лише декоративні породи, а й сіянці плодово-ягідних порід для щеплення. Тому й шипшину планують вирощувати для реалізації сіянців – це прекрасний варіант для прищеплювання сортів троянд.

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Держгеокадастр передасть землі тергромадам, створеним торік

Про це повідомили в Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру, повідомляє портал "Децентралізація", пише Укрінформ.

"Територіальні органи Держгеокадастру проводять інвентаризацію земель сільськогосподарського призначення державної власності, що передбачено відповідним наказом від 21 лютого 2019 року № 59. Після завершення інвентаризації, Департамент землеустрою, використання та охорони земель Держгеокадастру оприлюднить план-графік передачі земель об’єднаним громадам. До нього ввійдуть об’єднані громади, створені в 2018 році. За даними «Децентралізації», таких громад налічується 141". - йдеться у повідомленні.

Як повідомлялося, в 2018 році Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман ініціював процес передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність ОТГ. Питання врегульоване розпорядженнямКабінету Міністрів України від 31 січня 2018 р. № 60-р.

Протягом минулого року передано 1450,8 тис. га земель сільськогосподарського призначення 646 об’єднаним громадам.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

За 4 місяці аграріям компенсовано понад 128 млн грн за придбану техніку

Відповідна інформація надійшла від 10 уповноважених банків – Ощадбанк, ПриватБанк, Укрексімбанк, Укргазбанк, Райффайзен банк, Південний, Банк інвестицій та заощаджень, ПУМБанк, Індустріалбанк, Кредобанк.

Так, за звітний період програмою скористалося 709 сільгосптоваровиробників, якими придбано 1202 одиниць техніки та обладнання.

Варто підкреслити, 22 квітня поточного року в рамках реалізації бюджетної програми оновлено Перелік вітчизняної сільськогосподарської техніки та обладнання, вартість яких частково компенсується за рахунок коштів державного бюджету. До Переліку додано 2 124 нових найменувань техніки та обладнання, яких тепер налічується 11 374 від 163 заводів-виробників. Перелік заводів-виробників також збільшився на 22.

Із Переліком вітчизняної сільськогосподарської техніки та обладнання можна ознайомитись на спеціальному сайті, який присвячено виключно дотаціям, за посиланням.

Нагадаємо, на 2019 рік Державним бюджетом України за програмою «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» передбачено видатки на суму 881,79 млн грн за напрямами:

  • Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва – 681,79 млн грн;
  • Часткова компенсація вартості спеціальних вагонів для перевезення зерна, обладнання для виробництва біоетанолу та електроенергії з біомаси, що були закуплені у вітчизняних виробників - 200,0 млн грн.
Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Які наслідки зміни порядку оподаткування ПДВ експортних поставок сої

Внаслідок зміни режиму оподаткування ПДВ експортних поставок соєвих бобів, запровадженої з 1 вересня 2018 року, у поточному маркетинговому році в галузі сформувались нові тренди, які в перспективі матимуть позитивний вплив на розвиток агропромислового виробництва в Україні, зазначив завідувач відділу фінансово-кредитної та податкової політики Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», к.е.н. Леонід Тулуш, коментуючи наслідки застосування податкової новації за результатами закінчення сезону масового експорту соєвих бобів.

Насамперед, у 2018/2019 маркетинговому році суттєво зросли обсяги переробки сої, зауважив експерт. Зокрема, якщо за перші десять місяців 2017/2018 м. р. вони становили 816,5 тис. т, то за той же період поточного року зросли більш, ніж на чверть, і перевищили 1 млн т. За перші три місяці 2019 року обсяги переробки сої в Україні збільшилися до понад 437 тис. т, тобто у півтора рази перевищили показник за відповідний період 2018 року у 290 тис. т. Очікується, що за результатами 2018/2019 м. р. обсяги переробки сої зростуть проти попереднього періоду більш ніж на 35%.

По-друге, у поточному маркетинговому році, після запровадження нового порядку оподаткування ПДВ, обсяги експорту продуктів переробки сої – олії та макухи (шроту) – суттєво зросли проти минулорічних, поінформував Леонід Тулуш.

Зокрема, за січень-березень 2019 року експорт соєвої олії з України склав близько 100 тис. т, тоді як за відповідний період 2018 року становив лише близько 60 тис. т.

Більш ніж удвічі збільшилися обсяги експорту соєвої макухи (шроту): у січні-березні 2019 року вони перевищили 214 тис. т, тоді як за відповідний період 2018 року становили лише 101,6 тис. т.

Натомість, обсяги експорту сировини – соєвих бобів – у новому маркетинговому році суттєво знизились. Якщо у січні-березні 2017 року обсяги зарубіжних поставок цього виду сільгосппродукції складали 1126,5 тис. т, а у 2018 році – 1029 тис. т, то за відповідний період 2019 року вони ледве перевищили позначку у 800 тис. т.

Третя позитивна тенденція стосується вирівнювання обсягів реалізації сільгосппідприємствами сої протягом маркетингового року. Так, у 2016/2017 м .р. на вересень-грудень – перші чотири місяці після збирання сої – припадало понад 75 % загальних обсягів її реалізації. У 2017/2018 маркетинговому році у зазначені місяці відповідна частка реалізації становила менш як 70 %. А у поточному маркетинговому році вона знизилась майже до 50%.

Водночас, уникнути зниження цін на ринку сої не вдалось, констатував науковець.

Зокрема, ціни реалізації сої сільгосппідприємствами у вересні-березні поточного маркетингового року коливались у діапазоні 86-88% проти рівня минулорічних, що сформувались на початку 2018 року і перевищували 10 тис. грн. за 1 т.

Внаслідок цього зменшилися вартісні обсяги експорту соєвих бобів та продуктів їх переробки. Сумарно вартість зарубіжних поставок цих видів сільгосппродукції за січень-березень поточного року склала 406 млн дол. США, тоді за відповідний період 2018 року – 470 млн дол. США, 2017 року – 495 млн дол. США.

Проте, негативний ціновий тренд на ринку сої у поточному маркетинговому році зумовлений не стільки зміною порядку оподаткування ПДВ експортних поставок соєвих бобів, скільки відповідним зниженням світової ціни на соєві боби та продукти їх переробки, вважає Леонід Тулуш. Адже з осені 2018 року спостерігалось зниження світової ціни на сою в межах 12-13% у порівнянні із цінами, що склались у І півріччі 2018 року.

Проте, незважаючи на зниження ціни рентабельність вирощування сої за результатами господарювання у 2018 році суттєво не знизилась проти рівня 2017 року. Якщо у 2017 році рентабельність вирощування сої складала близько 30%, то у 2018 році – знизилась на 5-6 відсоткових пунктів.

Причиною такого зниження рентабельності – на тлі досить значного зниження ціни реалізації – стало суттєве зростання врожайності сої у 2018 році: майже на третину проти рівня попереднього року. В результаті цього, торік було зібрано рекордний урожай сої – майже 4,5 млн т, що зумовило зниження собівартості виробництва та замортизувало зниження ціни на сою на світовому ринку.

Отже, наслідки від зміни порядку оподаткування ПДВ експортних поставок сої виявились набагато м’якшими, ніж очікувалось, а відповідно, негативні прогнози окремих експертів щодо багатомільярдних втрат доходів сільгосптоваровиробників, що вирощують сою, не справдились. Натомість, внаслідок прийняття такого рішення вдалося суттєво наростити обсяги переробки сої в Україні та значно збільшити експорт продуктів її переробки, що позитивно позначилось на обсягах доданої вартості, яка формується даною галуззю, підсумував Леонід Тулуш.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Україна в 20 разів збільшила експорт зернових до Китаю

Про це в інтерв’ю виданню “Урядовий кур’єр” розповів посол КНР в Україні Ду Вей.

За його словами, сільське господарство – одне з найуспішніших напрямків торгово-економічного співробітництва між Китаєм і Україною. Саме в цю галузь було вкладено великі китайські інвестиції, від яких і Україна, і КНР отримали вигоду.

При цьому Ду Вей зазначив, що китайські підприємства, які досягли в Україні успіху, мають загальні риси: локалізація методів управління і ведення діяльності, жорстке дотримання чинного законодавства України, орієнтування на китайський і український, а також міжнародний ринки.

Джерело: finance.ua

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Аграрії засіяли майже 5 млн га ярими зерновими культурами

В тому числі посіяно:

  • ранніх ярих зернових – 2,1 млн га;
  • кукурудзи на зерно – 2,7 млн га (58%);
  • гречки – 1 тис. га (1%);
  • проса – 11 тис. га (19%).

Крім того, посіяно цукрових буряків на площі 213 тис. га (87%), соняшнику – 3,7 млн га (64%), сої – 532 тис. га (29%).

Довідка:

Сівба ярих зернових культур прогнозується на площі 7,2 млн га, технічних культур – 9,2 млн га, картоплі і овочів – 1,8 млн га, кормових культур – 1,9 млн га.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview