178171

Вітання з Великоднем

Аgroreview.com щиросердечно вітає Вас із світлим та величним святом Христового Воскресіння.
 
Нехай царюють у Ваших серцях радість і душевний спокій, адже це свято уособлює перемогу віри, надії та любові, торжество істини та справедливості, велич духу. Кожен із нас сприймає його із відкритою душею і чистим серцем, почуттям радісної благодаті та очищення, віри у краще майбутнє.

Бажаємо Вам і Вашим родинам у ці весняні дні відчути  родинне тепло та затишок. Нехай Господь дарує Вам любов, радість, мир та злагоду на довгії літа. Бажаємо  здоров'я, добробуту й успіхів у добрих ділах!

 

Ваш вибір 'Цікаво'.

Аграрії вже посіяли третину ярих культур

Станом на 16 квітня посіяно 4,8 млн га (+2,1 млн га за тиждень) ярих зернових, зернобобових та технічних культур, що становить 32%  до прогнозу (15,3 млн га). Аграрії практично закінчили посів гороху 375,6 тис. га (95%) та вівса 92,5 тис. га (97%), відповідно до прогнозу (396,5 тис. га та 95,6).

“Наступні тижні - найактивніша фаза весняної посівної кампанії 2020 року. На сьогодні посіяно третину всіх ярих зернових, зерно-бобових та технічних культур. Незважаючи на ускладнені погодні умови, зокрема, на дефіцит продуктивної вологи у верхніх шарах грунту та нічні заморозки, посівна проходить динамічно з дотриманням агротехнічних строків”, - зазначив Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко.

Зокрема, посіяно:

·         ярої пшениці – 115,5 тис. га із прогнозованих 132,5 тис. га;

·         ярого ячменю – 872,7 тис. га із 1,1 млн га;

·         кукурудзи – 1 млн га із 5,4 млн га;

·         цукрових буряків – 188,8 тис. га із 209 тис. га;

·         соняшнику – 2 млн га і з 6,2 млн га;

·         сої – 116,5 тис. га з прогнозованих 1,4 млн га.

Лідерами за темпами сівби цього тижня були агровиробники Вінницької (+375,75 тис. га), Полтавської (+272,4 тис. га) та Сумської (+263,2 тис. га) областей.

Прогнозована площа основних ярих культур (10 культур) складає 15,26 млн га, що на 0,3 млн га більше, ніж у 2019 році. У структурі посівів ярої групи за прогнозами збільшиться частка кукурудзи та соняшнику, зменшиться ячменю, сої та цукрового буряку.

Як змінилися ціни на продукти: що і на скільки подорожчало

Продукти харчування та безалкогольні напої в Україні в січні-березні подорожчали на 2,6%, а алкогольні напої та тютюнові вироби - на 12,3% у порівнянні з аналогічним періодом 2019 року.

Про це свідчать дані моніторингу індексу споживчих цін розвитку Міністерства економіки, торгівлі і сільського господарства. Зокрема, за три місяці 2020 року хліб подорожчав на 8,2%, макаронні вироби - на 2,6%, м'ясо - на 2,4%, риба - на 2,7%, цукор - на 1,6%.

Молоко подорожчало на 5,9%, тверді сири й сир - на 6,1%, вершкове масло - також на 6,1%. Фрукти зросли в ціні на 13,3%, але водночас овочі подешевшали майже на 13%. Рослинна олія подешевшала на 2%.

Найбільше в січні-березні подешевшали яйця - на 25,2%. 

Джерело: УНІАН

Держава в смартфоні: як «спиляти» 70 мільйонів доларів на контролі за зерном

Міністерство економрозвитку хоче встановити на всю сільськогосподарську техніку в країні спеціальне обладнання, яке буде реєструвати обсяг зібраного врожаю і передавати ці дані відомству. Для приватної компанії-партнера міністерства передбачено винагороду за сервісне обслуговування цього обладнання в розмірі 1 долар з кожної зібраної тонни, що в масштабах галузі тільки на зернових становить 70 млн доларів

«Кожному президентові потрібен свій Хлібінвестбуд», – так один з учасників ринку характеризує «Буквам» найрезонанснішу і одночасно найтихішу новацію, яку реалізують зараз в аграрній галузі.

Згадана співрозмовником  компанія Хліб Інвестбуд в 2010 році стала партнером держави в зерновому експорті, завдяки адмінресурсу потіснила транснаціональних зернотрейдерів і стрімко увійшла в топ-3 експортерів зерна, збагативши свіх приватних акціонерів, чиї імена так ніколи і не були названі.

Нинішня влада йде далі Віктора Януковича – вона бере під контроль взагалі весь ринок аграрної продукції в країні.

Мінекономрозвитку розробило проект контролю в сільському господарстві, який передбачає установку на 100% збиральної сільгосптехніки спеціального ревізійного обладнання – аналог касових апаратів в торгівлі.

Програмне забезпечення буде реєструвати кількість зібраного кожним комбайном врожаю і яка площа реально знаходяться в обробці земель, що дасть можливість потім зіставити ці дані з заявленими обсягами зерна і сплачених податків.

З боку держави в проекті беруть участь МЕРТ, Держгеокадастр і Податкова служба. Безпосередньо установку обладнання буде проводити Держпродспоживслужба. У разі збирання врожаю технікою без реєстратора буде передбачена відповідальність аж до заборони на здійснення сільськогосподарської діяльності. Також аграрії повинні будуть подавати до контролюючих органів звітність про площу посівів і їх видах – в разі неспівпадання цих даних з даними реєстратора обладнання зможе заблокувати роботу комбайна.

В теорії проект спрямований на боротьбу з сірим ринком зерна. Однак насправді він гарантує тільки надприбуток його учасникам.

Проект реалізується у форматі державно-приватного партнерства. Партнером держави виступає компанія ТОВ «Менора-Агро», яке розробляє обладнання і потім отримує ексклюзивні права на його подальше сервісне обслуговування.

У проекті договору між «Менора-Агро» і КМУ особливо підкреслюється, що компанія-розробник є ексклюзивним партнером і здійснює сервісне обслуговування всіх реєстраторів в країні без проведення конкурсу з визначення приватного партнера.

У проекті договору обумовлено, що «винагорода компанії-розробнику за передачу виключно права на програмне забезпечення та його сервісне обслуговування буде визначатися виходячи з розрахунку врахованого врожаю, а саме 1 долар за одну тонну врожаю, який буде відображений в статистичній та фінансовій звітності». Нагадаємо, що в останні роки середній урожай тільки зернових культур в Україні становить 70 млн тонн.

Згідно з даними сайту компанії Менора-Агро, вона володіє 15 тис га в трьох областях України і займається вирощуванням кукурудзи, пшениці, ріпаку. Загальний обсяг продажів близько 2 млн тонн зерна. Керівником і бенефіціаром компанії заявлений Денис Юрійович Бондар. Ця людина також значиться засновником у компаніях різного профілю, зокрема будівельного.

Потрібно зробити застереження, що реалізація проекту зі встановлення контролю в АПК почалася ще за попереднього керівництва Мінекономіки – перша зустріч сторін відбулася за два тижні до відставки уряду Олексія Гончарука, 18 лютого. «Тому ми розраховували, що Петрашко просто згорне цей проект – але виявилося що ні, його насаджують зі ще більшим ентузіазмом», – сказав представник однієї з аграрних асоціацій.

Проект планується реалізувати в липні-жовтні 2020 року.

Полігон для тестового відпрацювання проекту-село Нові Вороб’ї, Житомирська область, землі «Овочевої технологічної компанії».

Відзначимо, що в країні дійсно відсутня виразна статистика щодо обсягів врожаю і стану посівів. Однак винна в цьому сама держава, яка ліквідувала управління АПК в обладміністраціях, які акумулювали ці дані по всій країні – і робили це якісно і безкоштовно.

Ваш вибір 'Подобається'.

Перед Великоднем свинина живою вагою подорожчала

Так, якщо минулого тижня діапазон цін закупівлі становив 40,5-43 грн/кг, у ході попередніх торгів його переглянули у бік підвищення — до 44-46,5 грн/кг. Про такі коливання цін на ринку живця свідчать підсумки щотижневого моніторингу закупівельних цін, який проводять аналітики Асоціації «Свинарі України».

Хоча запровадження карантинних заходів «поламало» звичну динаміку цін закупівлі свинини, проте висхідний рух котирувань та пожвавлення торгівлі свининою напередодні Великодня все ж мало місце. Всупереч песимістичним оцінкам попередніх тижнів, гравці ринку свинини відзначають пожвавлення споживчої активності. Так, окремі оператори зазначають, що продажі свинини цього тижня на 20-30%, а подекуди і на 50% вищі, ніж тижнем раніше. Окремі представники м’ясопереробної галузі зізнаються, що закуплених на цей тиждень об’ємів подекуди не вистачало.

Незважаючи на активізацію торгівлі перед святковими вихідними закупівельники не квапляться давати позитивні прогнози на наступний тиждень. Так, на їх думку, після Великодня споживча активність може традиційно послабитися. Проте вже за тиждень споживчий інтерес до м’яса відновиться по мірі наближення чергових святкових вихідних на початку травня. З огляду на це частина м’ясопереробників схиляється до того, що ціни закупівлі наступного тижня, хоч і можуть дещо послабитись, проте залишаться в межах цьоготижневого діапазону. Зважаючи на значну волатильність цін в останні кілька тижнів, окремі скептики вважають, що зсув об’ємів реалізації та, відповідно, котирувань буде значнішим. Проте період весняних свят та сприятливі погодні умови на тлі повторного закриття ринків, найвірогідніше, обумовить відносно сталу увагу покупців до м’яса на полицях торгівельних мереж та м’ясних магазинів, що продовжують роботу.

Ваш вибір 'Нічого сказати'.

Українські фермери зазнають великих збитків через карантин

Фермери, що виростили ранню городину, зазнають збитків. Через закриті ринки збувати продукцію їм ніде. Перекупники платять мізер. І за ці копійки люди змушені продавати. Але й це не поверне їм вкладених грошей, пише ТСН.

Тому літо-осінь можуть бути іншими і за цінами, і за кількістю продуктів на наших ринках. 

У Києві працює лиш один єдиний ринок. Утім його потужностей аж ніяк не вистачає, аби реалізувати усю весняну городину. Товару на ринку багато. Свіжі овочі прибули до столиці з усіх регіонів України. Та попит, попри те що Великдень попереду, мізерний, каже продавчиня Надія.

"Люди, якщо мають гроші, то купують продукти першої необхідності , м’ясо, молоко, хліб. Овочі, звісно, корисно, але в меншій кількості. Ми раді тому, що маємо", - ділиться Надія. 

Зросли і ціни в перекупників на свіжу городину, попри невеликі обсяги продажів.   От кому й справді непереливки, то це тим, хто вирощує цю городину.

Поле в понад 60 гектарів Роман Чуприна готував під овочі. Та весна і карантин внесли корективи в плани фермера. Більшу частину тепер засіє зерновими. Бо редиску, яку вже зібрав, сьогодні оптом забирають по 5 гривень за кілограм. Для порівняння, торік віддавав учетверо дорожче. 

Інший фермер Олег Каліман своє поле вже засадив капустою. Урожай чекає наприкінці травня. 

"Що буде з цією капустою, на зараз спрогнозувати складно. Тому що, в основному, порядок цін та, звичайно, в першу чергу ,попит, наскільки наші люди будуть готові витрачати гроші на борщовий набір. Люди зубожіли", - каже фермер.

Весна цьогоріч для українського фермера дуже важка. З одного боку мусить віддавати продукцію за безцінь, а з іншого, ще й брак робочої сили. На полях зараз нікому працювати.

"Люди бояться захворіти, сидять дома, ізольовані, знайти робітників дуже важко", - кажуть фермери. 

Що очікувати фермеру в найближчій перспективі, не беруться прогнозувати навіть фахівці ринку. Не відомо також, як довго триватиме карантин. І як Україна виходитиме з ізоляції.