186395

Вітчизняні виробники алкоголю страждають від дурниць уряду - експерт

Та головним чином офіційний ринок страждає не від роботи нелегалів, а від дурниць наших урядів. Про це у коментарі УНН зазначив економічний експерт Юрій Гаврилечко.

“Останні 4 роки обидва уряди, що Яценюка, що Гройсмана, постійно підвищували акцизи на алкоголь. Не розуміючи, що після певної межі, замість того, щоб додавати гроші до бюджету, — це буде стимулювати саме тінізацію ринку.

Більше того, оскільки з точки зору економіки логічно було не збільшувати, а знижувати акцизи на алкоголь для того, щоб власна промисловість розвивалась і збільшувався експорт. Проте Україна взяла на себе зобов’язання збільшувати ці акцизи, щоб підвести роздрібну вартість алкоголю до середніх європейських цін. Більшої дурниці не можна було б і вигадати, але спроможності у наших урядів вигадувати дурниці більші, ніж у будь-кого в світі. Я не сумніваюсь”, — сказав він.

За словами експерта, легальні виробники втрачають не від контрафакту, а від діяльності уряду.

“Від контрафакту вони не втрачають жодної копійки, вони втрачають від того, що уряд постійно збільшує фіскальне навантаження.

Зменшення обсягів реалізації у легальних виробників за останні 4 роки — десь на третину. Оце і є наслідок саме урядової політики зі збільшення фіскального навантаження на легально працюючий бізнес”, — пояснив Ю.Гаврилечко.

За два неповних місяці по всій Україні було ліквідовано 15 підпільних цехів з виробництва нелегального алкоголю. В цілому за рік тіньове виробництво спиртного по країні зросло щонайменше у 8 разів.

Тим часом підвищення акцизів на спиртне вже 6 років не дає позитивного фіскального ефекту.

За словами генерального директора компанії Eastern Beverage Trading Ольги Івушкіної, така ситуація є наслідком невиваженої податкової політики держави.

“Для того, щоб змінити ситуацію, потрібна чітка та системна державна політика у спиртовому та алкогольному сегменті. Це якщо говорити про глобальні цілі.

Якщо намагатися зараз оперативно відреагувати на ситуацію, чим врятувати вітчизняного виробника і свого споживача, то, перш за все, треба врегулювати податкову складову. Привести її до тверезих і обґрунтованих акцизів на алкогольні вироби.

Ставка акцизу має бути такою, щоб легальний виробник міг конкурувати ціною з тіньовим бізнесом. Маючи конкурентну ціну на ринку і гарантуючи при цьому якість товару (чого не можуть зробити нелегали), офіційні виробники та дилери протягом певного проміжку часу, послуговуючись виключно ринковими механізмами конкуренції, просто витіснять сурогатну, нелегальну, сіру і чорну алкогольну продукцію з ринку.

Щонайменше — цей сегмент втратить ті лідируючі позиції, які займає сьогодні”, — зазначила вона.

Ваш вибір 'Нічого сказати'.


Великий виробник свинини отримає $12,5 млн від міжнародної фінансової корпорації

Міжнародна фінансова корпорація (IFC) з групи Світового банку може виділити найбільшій свинарській групі компаній України "Нива Переяславщини" довгостроковий кредит на $12,5 млн, пише delo.ua.

Згідно з повідомленням на сайті IFC, її рада директорів планує розглянути цей проект 30 березня.

Згідно з документом, кредит повинен бути спрямований на нарощування основного капіталу української компанії в 2018-2019 роках. Загальна вартість проекту оцінюється в $35 млн.

Як повідомлялося, в кінці квітня 2015 року IFC виділив "Ниві Переяславщини" $25 млн кредитних коштів на підтримку планів групи з розширення діяльності та середньострокового рефінансування боргу.

Група компаній "Нива Переяславщини" обробляє близько 23 тис. га, потужності зі зберігання зерна становлять близько 150 тис. тонн, щорічний експорт зернових — 100 тис. тонн.

В структурі групи — дев'ять свинокомплексів. Розпочата робота по збору дозвільної документації для будівництва 10-го.

Компанія планує до 2018 року побудувати нове спеціалізоване м'ясопереробне підприємства потужністю забою 240 голів/год.

Їй також належать комбікормовий завод, забійний цех і м'ясокомбінат, що випускає продукцію під ТМ "П'ятачок".

Згідно зі звітом ГК "Нива Переяславщини", за підсумками 2016 року її чистий збиток скоротився в 4,5 рази порівняно з 2015 роком — до 65,1 млн грн, виручка — на 10,1%, до 929,7 млн грн.

За даними IFC, власником 99% акцій групи компаній є український бізнесмен Олександр Мостіпан.

 

 

Ваш вибір 'Нічого сказати'.


90% лікарських трав в Україні вирощують з використанням пестицидів

Деякі культури просто не представляють промислового інтересу, інші заготовлюються по 200-300 кг. А є ті, яких ринок потребує тоннами, пише agroday.com.ua.

Про це на вебінарі Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва розповів Олександр Губаньов, фахівець з вирощування лікарських трав.

Загалом вітчизняний ринок лікарських рослин експерт оцінює в 5100 тонн, тоді як ємкість світового складає 600 тис. тонн. Переробкою сировини в Україні займається понад 3000 малих підприємств. Причому спостерігається дефіцит якісної сировини.

«90% лікарських рослин в Україні вирощують з використанням пестицидамів. Але відпрацьовуються такі мінімальні норми внесення, щоб у готовій продукції залишків ЗЗР не було. Якщо їх знаходять, цей пестицид надалі не використовується. Перевагу віддають тим, що швидко розкладаються», — пояснює Губаньов.

За його спостереженням, у бізнесі з вирощування лікарських трав приживаються не всі, хоча інтерес серед фермерів досить великий. Аматори часто не розуміють, що вирощування лікарських рослин затратне, потребує чималих капіталовкладень та знань.

Для вирощування лікарських рослин знадобиться специфічна техніка, але відсотків на 80 підійде й звичайна сільськогосподарська, каже Губаньов. Можна використовувати МТЗ, або менш потужні трактори — Т-25, ХТЗ-32. В ідеалі мати два трактори — різних по тяглосилі. Один виконуватиме важку роботу (оранка, дискування, внесення пестицидів, добрив), інший — збір, міжрядну обробку.

Одним із елементів вирощування лікарських трав лишається ручна праця. Це стримуючий фактор для великих сільгоспвиробників, але в кінцевому результаті її використання окупається, каже практик.

З огляду на обмежений ринок збуту Губаньов радить своїм колегам приглядатися до зарубіжних ринків, в тому числі — європейського. Туди сировину можна продати набагато дорожче, але вона має бути дуже якісна.

Ваш вибір 'Подобається'.


У ДПЗКУ рейдерські розборки - китайцям є чого боятися

Наразі вже 19 активів корпорації виведено з власності зернової корпорації, і це дає підстави китайським кредиторам побоюватися невиконання Україною своїх зобов’язань. Таку думку у коментарі УНН висловив економіст Олександр Охріменко.

“Так, свого часу ми взяли товарний кредит. Ми взяли гроші (перший транш кредиту у 2012 році — півтора мільярда доларів, — ред.) із того розрахунку, що будемо поставляти кукурудзу. Ми більшу частину поставили. Навіть коли ДПЗКУ збанкрутує — буде правонаступник, який теж повинен буде поставляти кукурудзу. Але є побоювання китайців: буде збій у поставці їм товару 100%.

Бо коли будуть передавати зобов’язання, то з часом з’явиться правонаступник, але цей правонаступник може з’явитися не скоро, може, і через півроку, рік, — з нашим-то бардаком. І поставки будуть затримуватися — оце точно буде, гарантую. І тут побоювання китайців виправдані”, — сказав він.

За словами економіста, руйнація ДПЗКУ є наслідком рейдерських розборок.

“Підприємства виводять (з власності корпорації — ред.), тому що, я так розумію, там свої внутрішні рейдерські розборки.

Підприємство державне, і там багато охочих „порулити“. Це вже, здається, четверта чи п’ята структура, колись це була аграрно-промислова корпорація, потім ще інші назви. Там боргів дуже багато висить, дуже „кормушечна“ структура, і це її постійно доводять до такого рівня, щоб легше збанкрутіти і створити нове державне підприємство”, — сказав він і додав, що зобов’язання ДПЗКУ перед зовнішніми партнерами у такому випадку “будуть передаватися по колу”.

Охріменко нагадав, що у ДПЗКУ досі немає постійного керівника, призначеного за підсумками конкурсу (є тимчасово виконувачка обов’язків І.Марченко — ред.). І тому навколо цієї структури тривають баталії.

Нагадаємо, органи прокуратури у різних регіонах України від імені Мінагрополітики подають позови проти ДПЗКУ, в яких вимагають скасування права власності корпорації на елеватори, хлібні бази, комбінати хлібопродуктів і комбікормів.

Фактично це означає знищення зернового гіганта, що не може не позначитися на його здатності виконувати кредитні зобов’язання перед КНР. Йдеться про кредит в півтора мільярда доларів під держгарантії, який ДПЗКУ отримала від Експортно-імпортного банку Китаю в 2012 році.

Сьогодні китайська сторона вже заблокувала грошові кошти на рахунках корпорації. Сталося це в кінці минулого року. Причину такого кроку кредиторів в ЗМІ пояснюють відсутністю взаєморозуміння з українськими чиновниками, які не тільки не виконували умови кредиту, але й ініціювали відчуження майна ДПЗКУ.

У самому міністерстві аграрної політики, чинний т.в.о міністра Максим Мартинюк прекрасно обізнаний у тому, що відбувається і, “можливо, навіть має особисту в цьому зацікавленість”.

Ваш вибір 'Подобається'.


Компанія Петра Порошенка заявила, що не працює на території Росії

Реалізацію сільськогосподарського проекту з виробництва модифікованого крохмалю на території Росії компаныя припинила ще у 2014 році.

Про це йдеться в офіційній заяві Укрпромінвест-Агро, розміщеній на сайті компанії, пише Укрінформ.

"У зв’язку з інформаційною атакою, яка готується на компанію «Укрпромінвест-Агро», офіційно заявляємо, що наша компанія не здійснює, прямо чи опосередковано, діяльності на території Російської Федерації, і, відповідно, не сплачує податків до російського бюджету", - йдеться у повідомленні.

У компанії зазначили, що у 2012 році Укрпромінвест-Агро справді розпочинала сільськогосподарський проект у Росії з виробництва модифікованого крохмалю разом із відомою міжнародною компанією, і для реалізації цього проекту залучались кредитні кошти. Однак, через початок російської агресії проти України, проект не відбувся. "У 2014 році було ухвалено рішення припинити діяльність проекту у Росії. Протягом 2014-2016 рр. корпоративні права і земля були продані, сільськогосподарська техніка вивезена в Україну, працівники звільнені", - наголошується в заяві.

Таким чином, зауважили в компанії, ТОВ «Крохмалопродукти» та її дочірня компанія «Лакі Грейн» на даний час не належать Укрпромінвест-Агро, і, "наскільки нам відомо, не ведуть комерційної діяльності, не сплачують податків у Росії, мають заборгованість по кредиту і, фактично, є банкрутами".

"Отже, фактично проект у Росії не відбувся і, з очевидних причин, відбутись не може", - зазначається в заяві.

Компанія просить засоби масової інформації не поширювати недостовірні відомості.

Укрпромінвест-Агро- одна з провідних вертикально-інтегрованих агропромислових компаній України, один із лідерів у цукровій та зернопереробній галузях України. Цей агрохолдинг пов'язують з ім'ям Президента України Петра Порошенка.

Власником російської компанії ТОВ «Крохмалопродукти» до 2014 року була Укрпромінвест-Агро. Однак у 2014 році «Крохмалопродукти» була продана.

В окремих ЗМІ нещодавно з'явилась інформація, що «Крохмалопродукти» було продано кіпрській офшорній компанії CHARTOMENA LIMITED.

 

Ваш вибір 'Подобається'.


Карпатські буйволи: родзинка для краю й джерело продуктів для гурманів

Вона закінчила школу із золотою медаллю, здобула фах соцпрацівника, зараз отримує другу вищу освіту. Разом із 8 працівниками подружжя доглядає за півсотнею унікальних тварин – карпатських буйволів, пише uzhgorod.net.

Туристи їдуть навіть із зарубіжжя

Пані Інна чекає чергову групу туристів. Львівська фірма везе сюди екскурсантів із різних куточків України. Буває, приїжджають і з Польщі, Угорщини, Молдови, Італії… Їх чекає глінтвейн, дегустація сирів, молока, масла, цікава розповідь про карпатських буйволів. Потім – фотосесія, можливість погладити круторогих гігантів або теляток.

Ще півстоліття тому ці великі спокійні тварини були в нас звичними в господарстві, поголів’я становило кілька тисяч. Тепер чистокровних карпатських буйволів у області не більше вісімдесяти. Єдина в Україні така ферма знаходиться тут, в Олешнику, і утримує 50 особин.

Утримують буйволів і в голосіївському монастирі, з’явився табунець на Одещині, є вони в заповіднику Асканія-Нова. Але, за словами господаря ферми Романа Фетька, то не чистокровні тварини, вони мають гени різних порід. Утім буйволів в Україні так мало, що всі вони, фактично, є родичами одне одному, а це – проблема.

Як буйвіл став у Карпатах екзотом

Зникати буйволи стали з початком колективізації на Закарпатті. Спершу усуспільнювали не лише корів та коней, а й їх. За словами Інни Левдар, один із господарів отримав реальний термін за те, що «заховав» удома буйволицю, корову й коня, не дав у колгосп. «Пильні» сусіди донесли на «куркуля», його засудили, а худобу забрали. Але поголів’я буйволів у колгоспах не прижилося. Ці тварини звикли до одного господаря, стабільних умов, вони потребують значно більше корму, ніж корови. Через хвороби й недоїдання тварини слабшали, керівництво колгоспів їх ліквідувало й уже не намагалося «колективізувати».

Серед причин зникнення – й поява механізованої техніки. Буйвіл тисячоліттями виконував важливу роль у сільському господарстві – ним і орали, і перевозили вантажі, аж доки в Карпати не приїхав трактор.

Цивілізація відіграла ще одну згубну роль. Ця теплолюбна тварина живе переважно біля болотяних місцевостей та теплих джерел. Термальні води або висохли, або людина відібрала їх від природи, не подумавши про потреби буйвола.

І нарешті меліорація. У 1970-х вона «добила» цю унікальну популяцію, оскільки почали висушувати болота. І буйволи залишилися в нас на олешницькій фермі, у Стеблівці, Велятині, Рокосові, Горінчові, Чумальові, Буштині, Верхньому Водяному.

Матріархат у стаді

Буйволи не люблять новоприбулих, щоб увійти в їхній соціум, потрібен час – три тижні. У стаді панує матріархат – усе вирішує буйволиця Жуля, котра потрапила сюди з Тячівщини.

Господарка, вже досить літня жінка, не могла її далі утримувати, дітям це не потрібно, і вирішила продати. Жулю вона доглядала на совість. Буйволиця була настільки великою і тучною, що довелося вирубувати двері в хліві, аби вивести її на подвір’я. Транспортувати – теж проблема. Тому до Олешника вона прийшла пішки. Стадо приймало її важко, як і всіх новачків, але згодом Жуля не тільки пристосувалася, а й почала ставати лідером. Нині вона керує всім. Щоб увести новоприбулих буйволів у колектив, їх тримають поблизу Жулі та деяких інших буйволиць, аби звикали до запаху.

«Продавці яєць від мене ховалися»

На відміну від коров’ячого, буйволяче молоко не має холестерину, внаслідок сильного імунітету буйволам не треба робити щеплення (та й спробуй зробити це крізь товсту «непробивну» шкіру), тому в продукті немає ніяких антибіотиків чи іншої «хімії». Ферма існує вже 11 років, але тільки два роки тому тваринники почали отримувати хоча б символічну віддачу. Весь цей час господарство працювало на збільшення поголів’я – від 8 особин стадо розширили до півсотні. Щоб потомство виросло повноцінним, телят відгодовували лише материнським молоком, і на це йшли всі надої. Позаминулого року стали вирощувати тільки теличок, а бичків – продавати, забивати на м’ясо. Із «зайвого» молока роблять моцарелу, різні види плавлених сирків, масло...

Цей процес – окрема історія. Довго не вдавалося обробляти буйволяче молоко до такої кондиції, щоб підходило для моцарели. Поки вчилися її робити, мусили купити поросят і згодовувати їм «брак».

Для виготовлення сирків потрібні яйця. «Купуючи їх на базарі, – розповідає І. Левдар, – я випитувала, чим годували курей. Бо для сирків підходить не всяке яйце. Врешті бабці на базарі вже почали ховатися від мене, тож довелося самим вирощувати курей, годувати їх кукурудзою та іншим кормом, щоб мати яйця потрібної якості».

Буйволи... в центрі Хуста

А тепер про серйозне. Роман Фетько каже, що буйволів у їхній сім’ї вирощували з діда-прадіда. На Хустщині тварин було порівняно багато ще в 1970-х. Він згадує, що в господарів лише однієї вулиці їх налічувалося близько 150. З ними пов’язані різні життєві колізії. В тому числі й такі, що ніколи не забуваються. В 1978-му радянська влада вирішила ще раз усуспільнити буйволів – забрати їх із приватних господарств у один «колгосп» (наслідки були такі ж плачевні, як і першого разу). У ті роки батько Романа займав керівну посаду на одному з держпідприємств, але при цьому тримав невелике стадо буйволів. Неколективізованих. Знайшовся сусід-«доброзичливець», який повідомив про це в органи. Батько потрапив під жорсткі радянські жорна. Не витримавши тиску, він зібрав усе стадо, вивів у центр Хуста і прив’язав біля міськради. Від переживань здоров’я його було непоправно підірване. Так династія Фетьків надовго втратила буйволів. Але любов до них не зникла.

У 2006-му, коли починався особистий проект «Карпатський буйвіл», Роман Фетько розумів усі ризики такого «бізнесу», його збитковість у найближчій перспективі. Ні тоді, ні зараз українське законодавство просто «не бачить» карпатського буйвола. Його не існує в переліку свійських тварин на загальноукраїнському рівні.

Відчувається, що в Романа Фетька чимало запитань як до влади, так і до суспільства щодо проблеми буйволів. Для фермера важливо знайти відповідь: чи відчувають громади, центри туризму, чиновники, що ці тварини Закарпаттю потрібні? Адже перша стаття в інтернеті про буйволів України відразу згадує наш край. Врешті, чи потрібен він як туристичний об’єкт, чи потрібні сприятливі закони для сільського господарства і для того ж буйвола?

Такі запитання виникають не випадково. От тільки історія з дорожніми знаками для прикладу. Щоб поставити їх, знадобилося півроку ходіння по інстанціях, хоча йшлося не лише про ті, які стосуються фермерського господарства, а й обов’язкові, які встановлюються на в’їзді-виїзді з населеного пункту.

Якість доріг – окрема тема. Віднедавна в Олешник почали приїжджати туристи. Але мало хто хоче їздити пощербленими дорогами. А туризм – це ж кошти, які йдуть і до бюджету міста...

У краї не вистачає місця для буйволів

В Олешнику, де розташоване фермерське господарство, і без того обмаль місця під пасовища. Старе пасло, яке належало місцевим мешканцям від діда-прадіда, виявилося для місцевих недоступним – чиновники держгеокадастру повиділяли там ділянки для нетутешніх людей. А в селі, крім корів, є ще й буйволи, які потребують по 2 гектари пасовища на одну особину.

Це означає, треба би 100 гектарів при наявних дев’яти. Тому їх виганяють на місцеві канави. Від цього ніби нема шкоди. Навпаки – буйволи звільняють рівчаки від бур’янів, трави, верболозу. Але ж цією територією розпоряджаються меліоратори. Вони можуть закрити очі на все, а можуть і нагадати, хто тут хазяїн. Тим часом у планах фермера довести поголів’я до 200 особин. Знайти 400 гектарів малопридатної для сільського господарства заболоченої землі, здавалося б, не так і важко. Але для вирішення справи потрібні і кошти, і час...

Потрібні «наречені» з Євросоюзу

Карпатський буйвіл – тварина особлива. Щоб цей вид розвивався, потрібні самці-плідники, а в нас усі вони мають «родинні зв’язки». Потомство від місцевих биків буде неповноцінне, і це шлях до вимирання. «Заморський» наречений – питання життя і смерті для племені чистокровних буйволів. Тим часом поряд, у Румунії, таких більш, ніж достатньо. Справа за «малим» – потрібні чималі кошти, а ще – подолати бюрократичні бар’єри, щоб провести тварину через кордон. Румуни жартома пропонують: давайте, ми його заженемо через поля на українську територію, а ви забирайте мовчки та оздоровлюйте популяцію. Але цей варіант не проходить навіть жартома. «Карпатський буйвіл» – легальний проект, у якому всі тварини мають паспорти, їх родовід має бути підтверджений документами...

«Не подумайте, що я скаржуся, – каже Роман Фетько. – Наші діди, доглядаючи буйволів, не скаржилися, не рахували збитки-прибутки, а просто давали жити тваринам поряд, на своїй землі. Місця вистачало всім».