174499

Вітчизняний АПК втрачає 3 млрд дол. через корупцію та олігархічні змови

Такі цифри наводить на своїй сторінці у Facebook директор ТОВ «Лебідь Агро» Денис Сергієнко, пише milkUa.Info.

На 27,7 млн га посівної площі сільськогосподарських культур країна втрачає майже 3 млрд доларів. Штучні втрати сектору включають:

1) 30−40 дол./га на добривах. Через штучне обмеження імпорту російських добрив, на внутрішньому ринку їх продають на 15−20% дорожче світових цін. В середньому витрати на добрива становлять близько 6000 грн/га;

2) неповернення ПДВ трейдерам-експортерам сої штучно знизило закупівельні ціни на сою на 15−17%. Це близько 50−60 дол./т або 150−180 дол./га при врожайності 30 ц/га. За офіційними даними, валовий збір сої у 2018 становив 4,46 млн тонн. В масштабах галузі непрямі втрати від «соєвих правок» становили не менше 200 млн дол. З 1 січня 2020 така ж доля спіткає ріпак. Під урожай 2020 року планова посівна площа 1,1 млн га. Падіння ціни на ріпак на 15% в 2019/20 маркетинговому році означатиме також 200 млн дол. Площа під соєю та ріпаком становить 2,9−3 млн га або 10,5−11% від загальної посівної площі (27,7 млн га у 2019). 400 млн дол. втрат в галузі дорівнює 15 дол. на кожен засіяний гектар в країні;

3) портова перевалка в Україні коштує де-факто 15−20 дол./т, в некорумпованих державах — 5 дол./т. Україна в 2018—2019 маркетинговому році поставила на зовнішні ринки 49,7 млн тонн зерна. Це 500 млн дол. або майже 20 дол на гектар посівних площ;

4) 10 дол./т або 700−800 млн дол. в галузі, або 30 дол./га на перевезенні залізницею. Торік Укрзалізниця не подавала вагони та закривала станції.

На думку Дениса Сергієнка, три мільярди доларів могли б повернутися в галузь в якості інвестицій у технології. Або навіть на викуп 2 млн га земельних паїв. Без ліквідації корупційно-олігархічного навантаження зняття мораторію на продаж землі не зумовить зростання ВВП.

Польським фермерам не вистачає дружин

Традиційне, сільськогосподарське село не є привабливим місцем для життя та роботи, особливо для молодих жінок. Про це свідчать результати третього етапу моніторингу розвитку сільських районів, пише agro.guide.

Цей дослідницький проект був ініційований ще у 2012 році Європейським фондом розвитку польських сіл, та реалізується спільно з Інститутом розвитку сільського господарства та сільського господарства Польської академії наук.

«Жінки переважають серед тих, хто мігрує з села. Таке явище називають «відсутністю потенційних дружин для фермерів». Воно стосується груп жителів у віці від 25 до 34 років», — коментує д-р Моніка Стенні отримані результати.

Серед причин вона виділяє не лише пошук роботи, а й те, що місцеві громади, особливо ті, що складаються із літніх людей та малоосвічених, часто менш охочих до нововведень, перестають бути привабливим місцем для амбітних молодих людей.

Дослідниця також вказує, що порівняно з аналогічним дослідженням 2014 року (I етап), ситуація не змінилася. Наразі лише у 12% польських комун чисельність молодих жінок (25-34 роки) перевищує чисельність чоловіків.

Молоді жінки переважно проживають в приміських комунах — в околицях Варшави, Познані тощо, і тих, звідки юнаки емігрували за кордон. Найменше молодих жінок живе у Східній та Центральній Польщі.

На Херсонщині селяни потерпають від вівцеферми

Про це пише kurkul.com.

На пасовище та назад худобу чоловік переганяв через село. Люди скаржилися на нестерпний сморід від баранів. Селяни перекривали дорогу, на що фермер пообіцяв побувати загін та перегнати туди баранів. Він своєї обіцянки дотримався.

Але пасовище людям так і не повернулося. Їм доводиться гнати корів трасою за село, і там випасати худобу.

Люди зверталися по допомогу до сільського голови, але він нічого не зробив. Наразі, за словами місцевих депутатів, вільної землі для пасовища немає.

Депутати Богданівки також розповіли, що скаржилися депутату Сергію Хланю, і він приїжджав на зустріч, той пообіцяв допомогти, сказав, що відреагує і районна влада в особі голови Каховської РДА — Валерія  Салтикова. Однак, все залишилося на тому ж рівні. Поки звернення в поліції, прокуратурі про захват землі під пасовища розглядаються, люди не тільки позбулися випасу для худоби, але й позбулися права на чисте повітря та спокій у власному селі.

Причину відсутності реакції на всіх іхні скарги називають одну — повне «кришування» РДА дій підприємця.

Вже цієї осені непридатні пестициди можна буде вивозити для утилізації

Відповідно до цього документу, уже в найближчий час стане можливим вивезти і утилізувати перші 1500 тон непридатних та заборонених до використання пестицидів екологічно безпечним способом. 

Європейська Бізнес Асоціація вітає дане рішення, адже на нього бізнес-спільнота очікувала більше ніж 5 років,  повідомляє прес-служба ЄБА.

Так, на сьогодні, на території України зберігається більше 10 000 тон непридатних та заборонених до використання пестицидів, більшість з яких залишилися у спадщину з радянських часів у так званих «могильниках». Окрім того, щороку на територію України ввозиться для використання більше 100 000 тон пестицидів, невелика частина з яких не використовується і перетворюється у відходи.  Їх утилізація буде здійснюватися поступово.

"На превеликий жаль, на території України не створено заводу, який би міг займатися утилізацією такого типу відходів у екологічно безпечний спосіб. Відповідно, єдиним варіантом вирішення проблеми утилізації відходів залишається їхнє транскордонне перевезення в країни ЄС для екологічно безпечного знищення", - зазначає Віктор Погорілий, координатор Агрохімічного комітету.

Протягом останніх п’яти років Європейська Бізнес Асоціація займалася вирішенням цього питання. Відтак, наразі питання зрушило з мертвої точки і вже цієї осені ми сподіваємось на початок процесу вивезення непридатних пестицидів для їх утилізації.

Нагадаємо, протягом 5 років задля врегулювання цього питання в Україні було пройдено кілька етапів. По-перше, здійснено переклад Базельської конвенції, яка регулює механізм транскордону. По-друге, внесено зміни до українського законодавства – Постанови КМУ №1120 від 2000 року та усунуто існуючі технічні невідповідності. По-третє, надано письмову згоду на транскордон.

АЧС виявили на Кіровоградщині

Про це повідомляє прес-служба Новомиргородської районної державної адміністрації, пише pigua.info.

Хворобу підтвердили 9 вересня у присадибному господарстві за результатами дослідження Черкаської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби. Того ж дня при Новгородській РДА провели засідання державної надзвичайної епізоотичної комісії, під час якого оголосили територію особистого господарства неблагополучною щодо АЧС, установили зони захисту та спостереження та затвердили план заходів щодо локалізації та ліквідації АЧС.

Майже половина українців мають у власності землю

Такі дані були отримані в ході соціологічного опитування, передає УНН з посиланням на прес-службу Фонду "Демократичні ініціативи" ім.І.Кучеріва.

Згідно з соцопитуванням, мають у власності земельний пай або землю 45% українців, що на 8% більше, ніж у 2011 році. При цьому в 35% ця власність офіційно оформлена, а у 10% – ні. У селі мають у власності землю 70%, у місті – 44%. Найбільше мають паїв та земельних ділянок у власності в Центральному регіоні (50%) та на заході (48%), найменше – на півдні (37%) та на Донбасі (38%).

Серед тих, хто має пай або земельну ділянку, більшість (51%) здає в оренду: 40% – офіційно, а 11% – неофіційно. Ще 38% власників землі вирощують на ній продукти для потреб своєї сім’ї. Власне, ринковим фермерством, тобто, вирощуванням продуктів на продаж займаються лише 10% власників землі, а у 8,5% земля пустує і не обробляється.

Довідка: Наведені дані були отримані в ході загальнонаціонального опитування, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 13 по 20 червня 2019 року в усіх регіонах України за винятком Автономної Республіки Крим та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 2017 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.