ВР розгляне законопроект про продаж землі на наступному тижні

Про це заявила лідер фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко в ефірі програми "Свобода слова Савіка Шустера", повідомляє Укрінформ.

"Нам тільки що стало відомо, мені буквально надіслали СМСку, що на вівторок наступного сесійного тижня буде ставитися вже на голосування в залі питання про продаж сільськогосподарської землі", - зазначила Тимошенко. 

У свою чергу керівник Офісу Президента Андрій Богдан розповів, що це буде перше читання законопроекту.

"Дійсно, це тільки перше читання закону, це тільки початок його розгляду в парламенті", - сказав він.

Нагадаємо, більшість українців (52%) не схвалюють доручення президента України Володимира Зеленського про скасування мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення, про що свідчать дані опитування Київського міжнародного інституту соціології.

Позитивно ставляться до доручення про введення ринку землі 35% опитаних, 13% не змогли відповісти на питання.

Також  Олексій Гончарук заявив, що ринок землі в Україні відкриють з 1 жовтня 2020 року. 

Раніше повідомлялося, що Уряд запустив інформаційний сайт про проведення земельної реформи та запровадження ринку земель сільськогосподарського призначення.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Демонополізація спиртової галузі несе ризики для країни

Демонополізація спиртової галузі несе ризики для країни. Такої думки члени Комітету ВР з питань економічних питань, який визначений головним з розгляду відповідного законопроекту (№2300), повідомляє УНН.

Серед аргументів проти демонополізації – ризик втрати контролю за виробництвом спирту.

"Відміна держмонополії, зміна середовища, підвищення акцизів - це все призводить до того, що галузь переходить у тінь. Держава повинна мати повний контроль", - наголосив народний депутат, член Комітету Микола Скорик.

Він також заявив, що Комітет буде запитувати економічні розрахунки необхідності демонополізації спирту, оскільки досі їх ніхто не бачив, а Головне-експертне управління ВР акцентувало на їх відсутності у самому законопроекті.

За словами Скорика, немає і прорахунку, хто буде купувати заводи Укрспирту.

"Я спілкувався з одеськими компаніями, вони не мають грошей для придбань заводів", - сказав він.

Раніше законопроект про демонополізацію спиртової галузі коментував голова економічного Комітету ВР Дмитро Наталуха.

"Наша головна мета - провести реформу таким чином, щоб замість державної монополії у нас не виникла одна, дві, три приватних монополії, із чіткою структурою взаємодії. Щоб ми не створили приватний спиртовий картель. Ми вже приступили до вивчення законопроекту і намагаємося знайти оптимальну модель, яким чином зробити ринок спирту максимально конкурентним", - вказав він.

Водночас, експерти зазначають, що демонополізація спиртової галузі – це шлях до зриву приватизації ДП "Укрспирт".

"Підприємства концерну "Укрспирт" мають застаріле обладнання. Для інвесторів вони цікаві лише тоді, коли мають монополію на виробництво спирту. Як тільки цю монополію прибрати - виробник горілки, а він, власне, і є основним споживачем продукції державних підприємств спиртової галузі – відтворить у себе на потужностях міні-завод. То у мене питання: а хто буде покупцем підприємств "Укрспирту"? Вони можуть бути цікаві з точки зору територій, приміщень, і то не в повній мірі. Тому я думаю, що 5 млрд грн від приватизації Укрспирту (анонсовані владою – ред) ми не отримаємо точно", - заявив економічний експерт Олег Пендзин.

Він додав, що на фоні демонополізації спиртової галузі, представники партії "Слуга народу" запропонували ще і зняти відповідальність за варіння самогону.

"Ми маємо розуміти, що сьогодні люди і так гонять самогон для власного споживання. Чим дорожча буде горілка, а вона об'єктивно буде дорожчати, бо будуть вводити додаткові податки, тим більше буде гнатися самогону. Тим паче, сьогодні є законопроект від "Слуг народу", яким пропонується зняти відповідальність з тих, хто жене самогон для власних потреб, а ви ж не дізнаєтесь, чи для себе людина виробляє самогон, чи для продажу", - наголосив експерт.

Зміна моделі спиртової галузі в країні може призвести і до зростання цін на спирт та ліки, застерігає Пендзин.

"Замість того, щоб почистити стайню, ми вирішили зарізати курку, яка несе золоті яйця, і один раз добре пообідати. Напевно, у тому є логіка з точки зору тих, хто сьогодні займається виробництвом горілки і був суб'єктом закупівлі цього спирту. Я неоднозначно ставлюся до цієї ідеї.

Я думаю, що великі фармкомпанії будуть свої інвестиції вкладати у виробництво спирту і ліків. Якщо ми говоримо про дрібних - вони будуть звертатися до діючих підприємств, це той ринок, який лишиться по відношенню до існуючих спиртзаводів. У нас є підприємства на яких тисячу років ніхто не оновлював обладнання, і коли таке підприємство почне формувати свою ціну, виходячи із фактичної собівартості - бо ніхто не працюватиме у збиток - ми побачимо, що ціна на спирт взлетить, принаймні для сегменту, про який я говорю.

Тому, думаю, що ціна на спирт на ринку загалом зросте, і, як наслідок, зростуть спиртовмісні ліки", - резюмував він.

Нагадаємо, експерти наголошують, що скасування держмонополії на виробництво спирту спровокує в Україні бум фальсифікату.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

В Україні подорожчали гречка, яйця і молоко

Про це УНН повідомляє з посиланням на дані Держстатистики.

"На споживчому ринку в жовтні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 0,9%. Найбільше (на 27,2%) подорожчали гречані крупи", - повідомили у відомстві.

Як зазначається, на 9,6–0,6% зросли ціни на яйця, овочі, молоко та молочну продукцію, сало, масло, яловичину.

"Водночас на 2,3–0,3% подешевшали цукор, м’ясо птиці, фрукти, риба та продукти з риби, соняшникова олія, свинина", - зазначили у Держстатистики.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Вирощування салату в теплиці принесе гарний прибуток

Однак, зростаючий попит на салат-латук в Україні забезпечується, в основному, за рахунок імпорту. Основній масі великих агровиробників ця ніша нецікава, а дрібні не справляються з наповненням ринку, пише pro-consulting.ua.

Вирощувати салат можна гідропонним методом в теплиці, що дозволить постачати свіжу зелень протягом усього року. Успіху даної бізнес-ідеї сприятиме практично повна відсутність конкуренції на вітчизняному ринку, так як більшість українських тепличників зосереджені сьогодні на виробництві помідорів і огірків. Імпорт же новостворене господарство зможе перемогти за рахунок низької собівартості, завдяки використанню новітніх технологій, і короткого транспортного плеча.

Згідно з бізнес-планом, на створення тепличного комплексу для вирощування салату і зелені площею один гектар потрібно 3,3 млн євро. Вкладення досить значні, але через те, що господарство буде отримувати до 12 врожаїв на рік, рентабельність продажів складе 31,1%, тобто з кожним євро доходу до інвестора буде приходити більше 31 центу чистого прибутку. За розрахунками, виконаними в рамках бізнес плану організації тепличного вирощування салату і зелені, повна окупність даного проекту настане протягом семи років з урахуванням фактору дисконту.

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Якісної цибулі у цьому сезоні мало

Про це повідомив фахівець зі зберігання, технолог ТОВ «Терра Юкрейн» Павло Булгаков, передає аgroportal.ua.

«Проблематика цього року полягає в тому, що в південному регіоні України господарства, які займаються вирощуванням цибулі, потрапили два рази під град, частина сходів навіть була вибита. На Херсонщині, зокрема в Каховському районі, цибуля була вимочена під час проливних дощів. Було таке, що за 2-3 дні випадало до 40 мм опадів. В результаті маємо цибулю поганої якості ще на стадії збирання. Тільки провівши правильний лікувальний період перед закладкою можна домогтися тривалого зберігання», — зазначає Павло Булгаков.

За його словами, жовта ріпчаста цибуля ще не так страждає від вологості, важче в цій ситуації виробникам білого лука.

«Кожен випадок залежить від того, яке обладнання є, як близько знаходиться цибуля, в якому вона стані, і якою кількістю цибулі виробник може пожертвувати заради всього іншого об'єму. Гарне зберігання — це коли виробник поміщається в ГОСТівські норми по природних втрат: на 9 місяців зберігання — близько 10%», — відзначає Павло Булгаков.

За його словами, на вентиляції, навіть без холоду, можна отримувати ще менший спад — в межах 5-7%.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Мінекономіки має намір удвічі підвищити конкуренцію в АПК, спиртовій галузі і на ринку міндобрив

Про це повідомив глава відомства Тимофій Милованов  у Facebook.

"Через низьку конкуренцію в економіці українці переплачують за товари та послуги. А малий бізнес не може розвиватися... Що ми плануємо зробити насамперед? Підвищити конкуренцію удвічі в п'яти проблемних галузях. Це енергетика, АПК, тютюнова, спиртова галузь і ринок міндобрив", - написав міністр.

Як зазначив Милованов із посиланням на останнє дослідження конкуренції в Україні, датоване 2016 роком, на ринки зі сприятливою для конкуренції структурою припадало 43,4% загального обсягу продажу товарів (товарів, робіт та послуг) і майже так само - 43% - на ринки із несприятливою для конкуренції структурою.

Суспільство недооцінює масштаб проблеми, а ситуація погіршується, наголосив глава Мінекономіки.

Як вжиті заходи для підвищення конкуренції у спиртовій галузі Милованов навів зміну керівництва ДП "Укрспирт", а також поданий президентом законопроект про демонополізацію галузі.

"У тютюновій галузі створено робочу групу з бізнесом та урядом із вирішення проблем галузі. Вчора президент Зеленський провів зустріч із бізнесом. Домовились, що табачні компанії відновлюють виробництво, а уряд і галузь готують меморандум, який вирішує питання детінізації, боротьби з контрафактом, а також демонополізації та створення рівних правил гри", - зазначив Тимофій Милованов.

За його словами, в агропромисловому комплексі відбуваються найбільші зміни.

"Триває та поліпшується система фінансової підтримки агросектора з фокусом на маленькі фермерські господарства. Буде детінізовано ринок землі. За допомогою сателітів почнемо контролювати використання держземлі, боротися із самозахопленням і несплатою податків", - написав міністр.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview