178171
182818

Яблучний сезон 2018/2019: рекордний експорт , великий імпорт та найнижчі за 3 роки ціни

В сезоні 2018/2019 років Україні вдалось зберегти позитивний торговий баланс по яблуку, збільшивши експорт до рекордного показника 62 тис. тон, пише «Інфо-Шувар». Рік тому експорт був мінімум в 1,5 рази меншим. В той самий час Держстат зафіксував майже 3-х кратне збільшення імпорту яблук: в період з липня 2018 р по червень 2019 р в Україну було ввезено 19,5 тис. тон цих фруктів.

1

Сезонність імпорту та експорту суттєво відрізнялась від попереднього маркетингового року. В сезоні 2018/2019 більше 80% всього імпорту припало на останні два місяці - травень і червень, тоді як в маркетинговому році 2017/2018 імпорт яблука почав поступово зростати ще від середини зими. 

«До квітня 2019 року пропозиція українського яблука була надмірною, а ціни низькими, тому і імпорт був мізерним. Але потенціал зберігання яблука врожаю 2018 року був низьким через прискорене визрівання в умовах високих температур на початку літа. Тому вже у квітні ми відчули перші ознаки дефіциту якісного яблука і почали його імпортувати із сусідньої Польщі», - розповідає Тетяна Гетьман, керівник департаменту «Аналітика» ОРСП «Шувар».

За даними «Інфо-Шувар» , в сезоні 2018/2019 років на майданчику найбільшого  в Західному регіоні гуртового ринку ОРСП «Шувар»  було продано понад 17,5 тис. тонн яблук. До березня пропозиція розподілялась відносно рівномірно і складалась майже повністю із українського яблука. В  квітні, травні і червні ситуація кардинально змінилась - частка імпортного яблука в структурі пропозиції зайняла більше 50%.

Цікавим є і той факт, що Україна в сезоні 2018/2019 років збільшила імпорт яблука,  хоча власний врожай був рекордним, в 2018 році  українські фермери зібрали  1,4 млн. тонн ва. А відносно неврожайний сезон  2017/2018 закінчився із рекордними перехідними запасами українського яблука.

4

«Особливістю українського яблучного бізнесу є те,  що українські фермери не мають чітких планів щодо продажу врожаю, тому важко спрогнозувати яким чином буде розподілятись пропозиція на ринку. Так, в неврожайному сезоні 2017/2018 фермери до останнього чекали на кращу ціну тому увійшли в новий сезон із рекордними перехідними запасами яблука. А в сезоні 2018/2019 років фермери не вірили в те, що в умовах рекордного врожаю ціни взагалі будуть зростати тому, по-перше, продавали більше яблука на переробку, по-друге, намагались розпродати основний обсяг десертного яблука  до початку весни. В результаті вже у квітні в Україні виникла потреба в імпорті. Затримка ягідного сезону позитивно вплинула на продажі яблук в травні та червні, в ці місяці ми імпортували найбільші обсяги яблук », - пояснює ситуацію пані Гетьман.

Безумовним досягненням цього року стало розширення географії експорту яблук, поставки відбувались у 18 країн світу. Експорт суттєво збільшився в напрямку Близького сходу, Південно-Східної Азії та Туреччини. Більше яблука Україна також експортувала до країн ЄС, де місцеві фермери також зібрали рекордний врожай.

Збільшити експорт вдалось за рахунок суттєвого зниження цін на українські яблука і збільшення частки продукції експортної якості в деяких господарствах. Середні ціни на яблука в сезоні 2018/2019 були найнижчими принаймні за останні три роки, в тім динаміка цін більше була протилежною попередньому сезоні і дуже подібною до сценарію сезону 2016/2017Главою Держрезерву призначено Павла Котова

Про це повідомляє БізнесЦензор.

Розпорядження про призначення № 506-р від 5 липня 2019 р. оприлюднено на сайті уряду. У документі сказано, що ці повноваження покладено на Павла Котова на час відсторонення від виконання обов’язків голови Державного агентства резерву України Вадима Мосійчука.На Харківщині в полі згорів комбайн

Про це повідомили в прес-службі регіонального управління ДСНС, пише kurkul.com.

Пожежа сталася в полі приватного фермерського господарства неподалік села Велика Гомільша Зміївського району Харківської області. 

«Сигнал про надзвичайну подію в Зміївському районі надійшов на спецлінію 14 липня близько 17:12. Коли рятувальники прибули на місце збиральна техніка CLAAS Lexion 560 була повністю охоплена полум'ям. Загальна площа пожежі склала 12 м2.

Крім того, вогонь перекинувся на посіви жита. В результаті вигоріло 2 га зернових», — йдеться в повідомленні.
О 18:20 загоряння рятувальникам вдалося локалізувати, а о 19:58 — повністю ліквідувати. Завдяки своєчасним діям, велика частина посівів площею 61,5 га була врятована.

Ваш вибір 'Подобається'.


Україна експортувала рекордний обсяг зернових

Всього зернових і зернобобових експортовано 49 995 тис. тонн, з яких:

- пшениця і суміш пшениці та жита – 15 579 тис. тонн;
- ячмінь – 3 692 тис. тонн;
- жито – 87,8 тис. тонн;
- кукурудза – 29 822 тис. тонн;
- інші зернові та зернобобові – 815 тис. тонн.

Всього борошна експортовано 301 281 тонн, з яких:

- борошно пшеничне або суміші пшениці та жита (меслину) – 299 897 тонн;
- борошно інших зернових культур 1 384 тонн.На Луганщині борються з нашестям сарани

Інформація про заліт зграї сарани з території лінії розмежування до Головного управління Держпродспоживслужби у Луганській області надійшла від т.в.о. голови Валуйської сільської ради 12 липня 2019 року.

Фахівці управління фітосанітарної безпеки негайно обстежили територію. Відібрані зразки комах-шкідників були направлені до Державної установи «Луганська обласна фітосанітарна лабораторія» для визначення видового складу.

13 липня відбулося екстрене засідання районної комісії техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій (ТБНС) за участю представників Держпродспоживслужби в Луганській області, Департаменту агропромислового розвитку Луганської ОДА, Станично-Луганської районної державної адміністрації, Станично-Луганського РВ ГУ МНСУ в Луганській області, Головного управління Держгеокадастру у Луганській області для прийняття відповідних рішень та негайного реагування на ситуацію.

Згідно з результатами ентомологічних досліджень та висновком фітосанітарної експертизи Луганської обласної фітосанітарної лабораторії від 15.07.2019№ФЛ12/000735-В вид комах ідентифіковано як сарана перелітна, основні резервуарні популяції якої широко представлені в Україні та розмножуються в заплавних луках річок та озер. При сприятливих умовах відповідні комахи переходить до стадної форми розвитку.

Місцеве населення та бджолярі оповіщені про проведення знищувальних заходів із застосуванням хімічних засобів захисту рослин. Мешканцям заборонено випасами свійську худобу та птицю на території проведення захисних заходів. Бджолярам рекомендовано вивезти пасіки у безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах.

Великою проблемою є той факт, що вогнище розповсюдження сарани розташоване на лінії розмежування, де унеможливлюється проведення будь-яких заходів із ліквідації шкідника. Через наявність великої небезпеки мінного ураження людей, задіяних у заходах, та неможливість використання сільськогосподарської авіації до екстрених заходів залучені підрозділи Державна служба України з надзвичайних ситуацій, військові сапери. Здійснюється авіаспостереження безпілотними літальними апаратами для визначення меж розповсюдження сарани. 

На даний момент здійснюються заходи з запровадження особливого режиму з захисту рослин на території Валуйської селищної ради Станично-Луганського району Луганської області відповідно до статті 14 Закону України «Про захист рослин».

Заходи зі знищення небезпечного шкідника проводяться із застосуванням хімічних засобів захисту рослин дозволених для використання в Україні.

Додатково

Сарана — поліфаг, який з’їдає усі зелені рослини, проте надає перевагу злаковим культурам: кукурудзі, просу, сорго, пшениці, а також очерету, пирію тощо. Імаго і личинки об’їдають листя, стебла, живляться насінням. Одна особина сарани за період життя з’їдає до 500 г зелені. При масовому розмноженні личинки тримаються дуже щільними кулігами, а імаго перелітає зграями на значні відстані за вітром.

У разі появи сарани на присадибних ділянках місцевим мешканцям рекомендується проводити знищувальні заходи за допомогою побутових оприскувачів засобами захисту рослин дозволеними для роздрібної торгівлі та використання в побутових умовах.Продажі кавунів з кожним днем набирають обертів

Перші кавуни в Україні почали збирати тільки три тижні тому, за цей термін на  найбільшому в Західній Україні гуртовому ринку «Шувар» у Львові було продано майже  3 тис. тон цієї найбільшої і найсоковитішої ягоди.

«Кавуновий сезон дещо затримався в цьому році,  але попит є задовільним.  В спекотні дні на майданчику ринку справжній ажіотаж»,- кажуть оператори ОРСП «Шувар»

Станом  на середину липня кавун на «Шуварі» пропонується по 5,0-5,5 грн/кг, кожного тижня ціни знижуються на 20-25%

В департаменті «Аналітика» ОРСП «Шувар» кажуть, що це лише початок, найбільший обсяг кавунів очікується в серпні.  Кавуновий сезон на «Шуварі» зазвичай триває з червня по жовтень включно, за цей термін на майданчику ринку продається 15,5-16 тис. тон кавунів.