178171
182818

Ягідництво стає модною нішею для фермерів

Поблизу села Небелиця, що на Київщині, розташована велика ферма з вирощування ягід. На місцевих полях майже на 50 гектарах землі розміщене справжнє ягідне королівство. Фермери вирощують малину, лохину, суницю звичайну і дрібноплідну.

І це не випадково, адже ягоди зараз – це золоте дно.

Потяг до землі

Ще три роки тому підприємці Євген Базілюк та Олександр Попчук навіть і не думали, що займуться органікою. Перший займався різними видами бізнесу – від ковбасного цеху до металобрухту. Другий заробляв на торгівлі електротоварами. Підприємці зізнаються, що в агробізнес їх затягнув інтерес до землі. "Був інтерес зробити щось своїми руками", – посміхається Базілюк.

Компаньйони спочатку спробували свої сили у зернових культурах. Та трохи згодом пішли у ягідництво і не прогадали. Дохідність ягід на одному гектарі в рази вища, ніж у зернових.

"Якщо на пшениці на одному гектарі можна отримати валовий прибуток – 12-20 тис. грн, то на ягодах це від 700 тис. грн до 1 млн грн з гектару", – пояснює Базілюк. На їхньому господарстві майже 2/3 засіяно саме малиною.

Тільки-от швидких прибутків у ягідництві не буває. За три роки фермери вже вклали у цю ферму близько 4 млн грн. Проте органічна полуниця окупить себе протягом 2-х, малина – 3-х, а лохина – аж 5-ти років.

Лохина має дуже великий потенціал. На відміну від малини або суниці, кущ лохини за сприятливих умов може давати плоди майже 20-30 років.

За словами Попчука, що більше вона росте, то дорослішим стає кущ і то більше він буде давати врожай, тобто і рентабельність з роками стає вищою. "Треба довше чекати повернення грошей, але якщо ти дочекаєшся, то будеш на коні", – стверджує Попчук.

Щоб виростити органічний продукт, треба прямо на грядці створити добрива. І в цьому фермерам допомагають бактерії. У ґрунт вносяться різні бактерії, тріски, інші органічні речовини. "В процесі переробки органіки виходить той самий фосфор, той самий калій – все, що потрібно рослині", – каже Базілюк.

Такі процедури слід проводити лише на спеціальній землі – органічній.

Що таке органічна земля? Це земля, в яку не вносилося як мінімум 3 роки жодних мінеральних добрив і засобів для захисту рослин.

А ще – органічні ягоди переважно збирають вручну. На цій фермі у пікові періоди працює приблизно п’ятдесят робітників із сусідніх сіл. З гектару малини чи то суниці вони можуть зібрати від 3-х до 6-ти тонн врожаю, полуниці – десять. Але до таких ягідних об’ємів український ринок поки що не готовий. "Ринок свіжих органічних ягід дуже слабкий", – нарікає Базілюк.

Економіка ягід

Підприємці по свіжих ягодах працюють лише зі столичними супермаркетами. Кілограм органічної полуниці чи малини фермери віддають по 100 грн, суниці або лохини – майже по 400 грн. Звичайно, такі ягоди не по кишені багатьом українцям. Тому підприємці вирішили 90% відсотків врожаю заморозити.

Продукцію можна збирати весь рік, урожай заморожувати і формувати партію. "Культура органічної замороженої продукції в нашій країні ще не розвинена. А за кордоном це на порядок вище коштує. Там є клієнт і туди ми будемо йти", – говорить Попчук.

За останні п’ять років експорт вітчизняних ягід у країни Європейського Союзу потроївся і продовжує зростати. До Європи непогано йдуть українські ягоди. За сім місяців 2017 року експорт суниці та полуниці становив $3,1 млн, а малини, ожини, шовковиці, смородини – $6 млн.

За даними Українського клубу аграрного бізнесу, у першому півріччі 2017 року поставки ягід до Європи становили 16,7 тис. тонн, що майже в два рази вище за аналогічний показник 2016 року. Такий попит на українську продукцію не випадковий. ЄС теж вирощує значні обсяги ягід, проте попит на цю продукцію залишається суттєво вищим, ніж власне виробництво.

"Європейські ж компанії, як правило, виявляли інтерес до закупівлі малини, причому, переважно замороженої. З огляду на перспективи скорочення виробництва цієї ягоди у Польщі через несприятливі погодні умови, ми очікуємо, що ці тенденції збережуться і в поточному сезоні", – говорить Олександр Хорев, керівник АПК-Інформ.

Бас Трампер, керівник із закупівель International Procurement&Logistics, каже, що роздрібні мережі Великої Британії також виявляють інтерес до української ягоди.

Погляд у майбутнє

Іти в Європу потрібно з органічним сертифікатом. Та Базілюк і Попчук заздалегідь подбали про це і з самого початку подали відповідні документи. Але чекали 3 роки, щоб отримати сертифікат на органічну ягоду.

Наразі фермери із ВЛТ Флора вже зібрали по 10 тонн замороженої малини та полуниці. Тільки-от на європейський ринок краще заходити зі ще більшими партіями.

Для того, щоб експортувати за кордон, бізнесмени створили кооператив, до якого входять схожі підприємства. "Ми всі разом збираємо врожай, заморожуємо його, формуємо партію і будемо цим кооперативом шукати клієнта і відправляти продукцію за кордон", – каже Попчук.

Джерело: НВ

Ваш вибір 'Цікаво'.


Сенсаційні висновки американських учених про м'ясо

Їсти м'ясо, або не їсти - ось в чому питання. Багато хто сьогодні відмовляються від м'яса, мотивуючи це якоюсь інформацією про шкоду цього продукту.

Але справа в тому, що досі єдино правильного рішення в цьому питанні не існує, а вчені видають все нові і нові сенсаційні висновки та вердикти, novostiua.netНа Закарпатті зібрали урожай екзотичного ківі

В ужгородця Генріха Стратона на подвір’ї замість винограду в’ється екзотичний фрукт – ківі. Разом з батьком 25 років тому почали вирощувати власний сорт, який на сьогодні є єдиним в Україні, що витримує морози до 30 градусів Цельсія, пише uzhinform

Ваш вибір 'Цікаво'.


Як навести лад у спиртовій галузі

Теґи: 

В.о. ДП "Укрспирт" Юрій Лучечко розповів про реформування спиртової галузі.

Ваш вибір 'Цікаво'.


Українські яблука жителі країн Азії вважають найсолодшими

Фермерське господарство «Гадз», що у Бучачі, є одним із  лідерів виробництва фруктів в Україні. Сади підприємства займають площу 600 гектарів. Вирощують понад півсотні сортів яблук, груш та слив. Господарство щорічно проходить міжнародну сертифікацію «Global GAP», яка підтверджує якість та безпечність продукції, – розповідає директор з садівництва фермерського господарства «Гадз» Тарас Мельник, пише gazeta-misto.te.ua.

"Цьогоріч у вересні господарство взяло участь у найбільшій фруктовій виставці світу «ASIA FRUIT LOGISTICA», яка відбулася у Гонконгу. Там нашими яблуками зацікавились представники країн Китаю, Індії, Малайзії, Пакистану, В’єтнаму та Індонезії. Ми вже досить давно співпрацюємо з європейськими країнами, зокрема, зі  Швецією  і Норвегією. Туди вже відправлені перші партії продукції, а також підписані попередні контракти щодо співпраці протягом цілого року. Загалом, 50 відсотків вирощених на Тернопільщині яблук ми цьогоріч експортуємо, – розповідає Тарас Мельник.

Аби українські яблука потрапили на прилавки закордонних супермаркетів, вони проходять суворий контроль. Спеціальний апарат сканує кожен плід та калібрує його. Найменша подряпина – брак. Після сортування бучацькі яблука зберігають у холодильних складах, що дає змогу покупцям отримувати яблука протягом року.

Ваш вибір 'Цікаво'.


Як фермери годують мігруючих пеліканів

Перелітаючи на зимівлю з берегів Чорного моря в південний Судан, пелікани роблять перепочинок в Ізраїлі.

У пошуках їжі вони завдають чималої шкоди місцевим рибним господарствам.

Щоб убезпечити свої водосховища, фермери годують мігруючих пеліканів. Яскраве видовище приваблює натовпи туристів, пише Урядовий Кур’єр.

Ваш вибір 'Подобається'.