З чого почати експорт ягід?

Якщо ви збираєтесь ним займатися, ось проста формула: спочатку оцініть, куди будете продавати, а потім починайте проект. Такою порадою поділився Олександр Ярещенко, заступник директора із наукової роботи Інституту садівництва, селекціонер по ягідних культурах, пише agro.guide.

«Варто починати з кінця. Зробіть аналіз ринку, оцініть ніші, які ви можете заповнити. І тільки після того зрозумієте, що потрібно вирощувати, або чого вирощувати не варто. Ви бачите свою нішу, далі – будуєте стратегію продаж і тільки потім стартуєте проект: шукаєте садивний матеріал, готуєте ділянку, забезпечуєте інфраструктурні вимоги і т. д.», – розповідає фахівець.

Безумовно, великим підприємствам та тим, хто орієнтований на роботу з роздрібними мережами, необхідно утримувати весь ланцюжок – від збору до післязбиральної доробки: швидкого охолодження, сортування, упаковки і т. д.

Дрібніші виробники можуть працювати у різних форматах. Хтось робить перші спроби кооперації, аби проводити післязбиральну доробку на спільних потужностях. Хтось пробує працювати в форматі B2C, доставляти свою продукцію кінцевим споживачам напряму – торгувати на ринку, робити адресну доставку тощо. З великими обсягами так не попрацюєш, а от з малими це може бути вірною стратегію, якщо задіяти маркетинг.

Споживання ягід зростає у всьому світі. Стає важливим не тільки вживати в їжу те, що смачно, але й те, що приносить користь організму. Це серйозний драйвер для ягідної індустрії.

Дуже багато говорять про нішеві, малопоширені культури – як то ожина, жимолость, кизил. Вони дають плоди з високим вмістом біологічно активних речовин і регулярне їх споживання дозволяє організму виводи вільні радикали та інші шкідливі речовини. Це можна використовувати для просування.

Проте ягода, яку ви отримали в себе на полі – це ще не продукт. Це сировина. Навіть заморожена ягода часто є сировиною. От коли ви її відсортуєте, помістите в кінцеву упаковку з яскравою етикеткою, з інформацією про цю ягоду, створите свій бренд – тоді інша справа. Споживач бере в руки таку продукцію, і її хочеться купити. Саме за такий продукт можна отримати преміальну ціну.

Половина успіху ягідного бізнесу – це сорт. Зараз люди стає дуже вибагливими. Вони не просто хочуть малину, суницю, а хочуть конкретний сорт, який би відповідав усім сучасним вимогам: яскравий вигляд, привабливість, лежкоздатність. Та й смакові якості не на останньому місці. Раніше вони були такі не важливі – купляли очима, купляли тонами, навіть не куштуючи.

Купуючи саджанці, потурбуйтеся, щоб їх якість була підтверджена відповідними документами. В Україні вже з’явилися професійні розсадники плодових і ягідних, які дотримуються технології, вирощують здоровий садивний матеріал.

Вибір сортів величезний і виробникам є на чому зупинитися. Важливо, якого терміну достигання ви хочете отримати врожай, в якій зоні будете вирощувати тощо.

Окрім того, з новими сортами завжди треба проводити невелике сортовивчення. Висаджувати невелику площу і оцінити один-два врожаї, щоб зрозуміти, як веде себе сорт у вашій зоні.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Аграрії засіяли 2 млн га ранніми ярими зерновими культурами

З них посіяно:

  •  ячменю – 1,4 млн га (92%);
  •  пшениці – 144 тис. га (87%);
  •  вівса – 154 тис. га (79%);
  •  гороху – 274 тис. га (81%).

Також проводиться сівба кукурудзи на зерно – 123 тис. га (3%), цукрових буряків – 185 тис. га (75%), соняшнику – 736 тис. га (13%).

Також в Україні продовжується підживлення озимих культур на зерно, яке проведено на площі 7,5 млн га або 99% до прогнозу. Зокрема, підживлено:

  •  озимої пшениці – 6,4 млн га (99%);
  •  озимого жита – 113 тис. га (98%);
  •  озимого ячменю – 993 тис. га (98%).

Крім того, озимий ріпак підживлений на площі 1,3 млн га або 99%.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Яка середня зарплата у Мінагрополітики

Про це повідомили у Департамент роботи з персоналом Мінагрополітики України у відповідь на запит УНН.

"Середня заробітна плата працівників Міністерства аграрної політики та продовольства України становить 21,0 тис. грн", - йдеться у відповіді.

В.о. міністра аграрної політики та продовольства України Ользі Трофімцевій за три місяці 2019 року нарахована зарплата у понад 90 тисяч гривень.

"У січні – березні 2019 року Трофімцевій О.В. нарахована заробітна плата у сумі 90384,94 гривень", - зазначили у Департаменті.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Впровадження європейських стандартів торгівлі (інфографіка)

Впровадження європейських вимог до харчових продуктів (шоколад, соки, джеми, екстракти кави, екстракти цикорію, мед та інші) дозволить забезпечити прозорі правила гри на ринку та  належну поінформованість споживачів для здійснення ними свідомого вибору продуктів харчування. Також це дозволить значно розширити експортний потенціал вітчизняних виробників.

Пропонуємо ознайомитися з інфографіками щодо європейських вимог до деяких продуктів харчування.

впровадження європейських стандартів торгівлі (інфографіка)

впровадження європейських стандартів торгівлі (інфографіка)

впровадження європейських стандартів торгівлі (інфографіка)

впровадження європейських стандартів торгівлі (інфографіка)

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

На українських ринках знову впали ціни на полуницю

Таким чином, сьогодні перша весняна ягода на гуртових майданчиках країни коштує на 50% дешевше, ніж рік тому, при цьому, на вітчизняному ринку присутня, поки що, тільки імпортна продукція, повідомляє Інфо-Шувар.

Таке суттєве падіння ціни українські трейдери пов’язують зі збільшенням пропозиції відносно недорогої ягоди з південних країн ЄС. Продавці також зазначають, що зниження ціни позитивно впливає на попит, обсяги продажу суниці, в порівнянні з минулим роком, значно збільшились.

За даними порталу «Інфо-Шувар», сьогодні в терміналі «Овочі та Фрукти» найбільшого в Західному регіоні гуртового ринку ОРСП «Шувар» імпортна суниця садова пропонується по 80-90 грн/кг (2,64-2,98 EUR/кг), ще тиждень тому, ціна формувалась в межах 80-100 грн/кг (2,64-3,31 EUR/кг). Загалом, від початку квітня ціни на імпортну суницю впали майже в 1,5 рази.

Рік тому ситуація розвивалась дещо за іншим сценарієм. Не дивлячись на доволі ранній початок сезону і задовільний врожай , в середині квітня 2018  року імпортна суниця в Україні коштувала 160-170 грн/кг (5,01-5,32 EUR/кг). Тоді падіння ціни розпочалось лише із появою на ринку української ягоди, тобто, в другій половині квітня. Але позначки 80-90 грн/кг (2,5-2,8 EUR/кг) ціни на суницю в 2018 році досягнули лише в перший тиждень травня, на той момент, імпортну ягоду майже повністю витіснила з ринку вітчизняна продукція.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

12 найбагатших агробізнесменів України

Джерелом прибутку українських міліонерів все ще залишається сировина. Майже половина з усіх багатіїв рейтингу, так чи інакше мають інтерес до агробізнесу. Трейдинг, логістика, вирощування, переробка, харчопром та інші сектори агроекономіки генерують мільярдні прибутки нашим підприємцям та країні в цілому. 

Так, сьоме місце у рейтингу найбагатших людей України.  посів Юрій Косюк, власник МХП ( ТМ «Наша Ряба») зі статками 1,2 млрд $.

Земельний банк компанії МХП — 370 тис га. В 2018 році, Косюк придбав європейського виробника курятини Perutnina Ptuj. Сума угоди не розголошується, але аналітики оцінюють вартість словенської компанії в 100-120 млн. доларів.

На восьмому місці Андрій Веревський, власник агрохолдингу КЕРНЕЛ зі статками1 млрд $.

В минулому році, найбільший зріст прибутків, в 4,2 рази, показав інфраструктурний сегмент компанії. В тому ж році, Веревський придбав оператора вагонів-зерновозів «РТК Україна», який має в наявності 3 тис. рухомих одиниць.

На десятому місці Олександр та Галина Гереги, власники  "Агрохолдинг 2012", "Епіцентр-К" зі статками 930 млн $.

Прорив в агросекторі України: власники Епіцентру інвестували рекордні 6 млрд. грн в аграрний напрямок та планують витратити ще 2,5 млрд. Зокрема, в 2018 році Гереги розпочали будівництво трьох нових елеваторів і реконструкцію шести існуючих.

На 17 місці Олексій Вадатурський, власник НІБУЛОН зі статками 560 млн $.

В 2017 році прибуток «НІБУЛОНа», по даним ЗМІ, склав 19 млрд грн, фінансові результати за 2018 рік компанія не розголошує.

Для збільшення ефективності виробничих підрозділів, в 2018 році, Вадатурський інвестував 8,6 млн доларів в сотню одиниць аграрної техніки.

39 у рейтигу Євген Сігал, власник комплексу Агромарс (ТМ «Гаврилівські курчата») зі статками 223 млн $.

В червні 2018 року Євгена та його дружину Марину, затримали по звинуваченню в організації несанкціонованих могильників курчат. Генеральна прокуратура оцінили збитки державі більше чим 250 млн грн. 27 березня 2019 року, справу щодо могильника закрили.

71 місце займає Дмитро Кравченко, власник: LNZ Group (118 млн $).

Земельний банк компанії — 80 тис га. LNZ виробляє насіння пшениці, кукурудзи, ячменю, гороху, сої, соняшнику, льону, спельти.

В 2018 році LNZ Group придбала компанію «Шпола Агро Індустрія», для будівництва нового елеватора на її території.

Дмитро Кравченко має власний гелікоптер.

Юрій Журавльов, власник "Агротон" (118 млн $), займає 72 місце.

В першому півріччі 2018 року «Агротон» отримав 11,8 млн доларів чистого прибутку, що на 3,8 млн доларів (47%) більше ніж в аналогічний період 2017 року. Виручка компанії зросла до 16,5 млн дол проти 16,5 млн дол. Згідно звіту компанії, Журавльову належить 75% «Агротону»

На 74 місці Віктор Пономарчук, власник: ViOil (110 млн $)

Один з найбільших виробників рослинних масел, компанія ViOil — найбажаніший об’єкт для поглинання на українському агроринку. Протягом року до нього прицінювались власники Епіцентру, котрі хотіли придбати 25% активу. Але їх випередив Андрій Веревський придбавши міноритарну частку активу.

Всеволод Кожемяко, власник "Агротрейд" (108 млн $) на 75 місці.

Всеволод на фоні всеукраїнського рекордного врожаю не задоволений результатами власного виробництва: показники врожайності не відповідають очікуванням та амбіціям холдингу. В 2019 році Кожемяко розраховує взяти реванш: запланована сума інвестицій тільки в розширення парку техніки біля 1,2 млн доларів.

76 місце займає Сергій Кролевець, власник "Ерідон" (108 млн $).

Ерідон в минулому році придбав дві сільськогосподарські компанії в Черкаській області — «Атлантік Фармз» та «Атлантік Фармз 2». В Київській області: «Агрофірма Іскра», «Соєва Сфера» та племзавод «Яненковський». Восени Ерідон отримав дозвіл АМКУ на придбання акцій компаній «Екотранс» та «Артем-Агро».

88 сходинку рейтингу займає Василь Астіон, власник: Dnipro Agro Group

В 2018 році Dnirpo Agro Group зібрала майже 700 тис тонн зернових, та більше 760 тис тонн олійних культур, заплативши при цьому в бюджет 112 млн грн. В минулому році компанія розпочала освоювати новий напрямок в бізнесі — свинарство — та придбала перші 1,3 тис голів свиней. Василь Астіон, також, контролює Хорольський завод дитячого харчування, це підприємство виготовляє продукцію під ТМ «Малютка» (Малышка). Хорольський завод контролює 55% ринку дитячого харчування.

На 93 місці рейтингу знаходиться Віктор Іванчик, власник "Астарта-Київ" (61 млн $).

В 2018 році Астарта придбала дві сотні вагонів-зерновозів. В останній час саме логістика більш за все турбує агрохолдинг який зібрав в минулому році рекордний урожай — 1 млн тонн. По результатам останніх 9-и місяців минулого року консолідована виручка компанії скоротилася на 27% — до 254 млн євро на фоні спаду цін на цукор. Показник EBITDA знизився на 39%, до 68 млн євро.

Джерело: zernovik.com

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview